Türkiye

Adıyaman'ın etnik yapısı

Güneydoğu, Akdeniz bölgelerine yakın bir Coğrafya'da yer alan Adıyaman ilimizin etnik yapısını inceledik.

13 Nisan 2020 Saat: 21:18
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 41.965 kez okunmuştur

Adıyamanın etnik yapısı
Adıyaman'ın etnik yapısı

Adıyaman ilimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Son yapılan sayımda nüfusu 624 bin olarak belirlenmiştir. 

Adıyaman ili tarihi geçmişe sahip bir ildir. Her ne kadar Malatya ile çekişmeli bir bölge olsa da Nemrut Dağı gibi tarihi eserlerin olduğu bir yere sahiptir. Ancak biz Adıyaman'ın geçmişi ile değil bugünü ile ilgili bilgi vereceğiz. 

TÜRK-KÜRT-ZAZA

Adıyaman ilimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almasına karşın terör olaylarının pek nadir olduğu bir ildir. Bunun sebeplerinden birisi de ilde etnik olarak çok farklı kesimlerin bir arada yaşamasıdır. Türkler, Kürtler, Zazalar ve hatta Arap nüfusu da vardır. Bazı ilçelerde Kürtler, bazılarında Türkler bir tanesinde de Zazalar çoğunluktadır. 

TÜRKLERİN ÇOĞUNLUK OLDUĞU YERLER

Adıyaman'ın bütün ilçelerinde Türk nüfusu vardır. Ancak oran olarak en kalabalık Türk nüfusu Gölbaşı ilçesidir. Gölbaşı ilçesinin merkezi dahi köylerinde de Türkler çoğunluktadır. Türk nüfusu içerisinde Türkmenler ve Karapapak Türkleri yer almaktadır. Türkmen nüfusu Sünni ve Alevi Türkmenler olarak ta gruplayabiliriz. 

Adıyaman merkezde de yüksek oranda Türk nüfusu vardır. Merkezde Türk nüfusu çoğunluktadır. Merkezin köylerinde de Türk köyleri vardır. Türklere daha çok Türkmen denilmektedir. Türkmen aşiretleri vardır burada. Türkmen yerleşimleri sadece Sünni değildir. Birçok Türkmen Alevi köyü ve beldesi mevcuttur. Kürt nüfusu da hem merkez de hem de köylerde vardır. Kürtçe konuşup Türkmen olan bazı Alevi köyleri de vardır. Adıyaman için Kürtlerin çoğunlukta olduğu bir yer olarak düşünülür ancak anlattığımız gibi Kürt nüfusu abartılacak kadar fazla değildir. 

Besni ilçesine gelecek olursak Besni nüfusunun da çoğunluğu Türkmenlerden oluşmaktadır. İlçe merkezinde ağırlıklı nüfusu Türkmenler oluşturur. Köylerde ise Kürt ve Türkmen köyleri yakın miktardadır. Besni'de çok sayıda Türkmen Alevi yerleşimi de vardır. Buradaki Aleviler ile Kahramanmaraş Alevileri ile yakınlık ve akrabalık vardır. Diğer ilçelerde de olduğu gibi buradaki bazı Alevi köylerinde Kürtçe konuşulmaktadır. Ancak buradaki Alevi nüfusu kendilerini Türkmen olarak adletmektedir. 

Başta yazdığımız Gölbaşı ilçesine tekrar değinelim. Gölbaşı ilçesi Adıyaman'da en kalabalık Türk nüfusunun olduğu ilçedir. İlçe merkezinin neredeyse tamamı Türkmenlerden oluşmaktadır. Köylerin de tamamına yakını Türkmendir. Türkmen Alevi köyleri de vardır. Ancak Merkez ve Besni ilçesi kadar Alevi nüfusu Gölbaşı ilçesinde yoktur. 

Tut ilçesi az nüfusa sahip bir ilçedir. İlçede Türkler çoğunluktadır. Kürt nüfusu da vardır.  İlçe nüfusunun belirgin bir kısmı da Alevidir. Aleviler Merkez ve bir köyde yaşamaktadır. 

KÜRTLERİN ÇOĞUNLUKTA OLDUĞU YERLER

Adıyaman'ın merkez ilçeden  sonra en kalabalık ilcesi olan Kâhta ilçesinde Kürt nüfusu çoğunluktadır. Burada yaşayan Türkler genelde ilçe merkezindeki bazı mahallelerde toplanmıştır. İlçe merkezi dahil köylerde de Kürtler çoğunluktadır. Kâhta ilçesi Menzil Cemaatinin merkezi olması ile de meşhurdur. Buradaki bir köyde bulunanlar Seyit torunu olduğunu söylemektedir. Yani kendi soylarının Peygamber soyundan geldiğini söylemektedir. İnananları da fazla olan bir cemaattir. Yıl içerisinde binlerce kişi Kâhta'da yer alan bu yere ziyarete gitmektedir. Bu insanlar da Seyit torunu olduğunu söylediklerine göre Arap kökenli oluyor. 

Çelikhan ilçesi Kürtlerin çoğunlukta olduğu bir ilçedir. Köyler dahil Kürt nüfusu çoğunluktadır. Burada da hem merkez hem de köylerde Türk nüfusu vardır ancak azınlıktadır. Alevi nüfusu da çok az olan bir ilçedir. 

Samsat ve Sincik ilçeleri de Türk ve Kürt nüfusunun karışık olduğu ilçelerdir. Bu ilçeler nüfusu azdır. Bu ilçelerin ikisinde de Alevi nüfusu yoktur. 

ZAZALARIN FAZLA OLDUĞU İLÇE

Adıyaman il sınırları içerisinde Zaza nüfusunun çoğunlukta olduğu tek ilçe Gerger'dir. Gerger haricinde de pek Zaza nüfusu yoktur. Bu ilçenin Merkez dahil köylerinde de Zazalar çoğunluktadır. Zazalardan sonra ise Türkmenler gelmektedir. Türkmenler hem merkezde hem de 3 köyde yaşamaktadır. İlçede az sayıda Kürt nüfusu da mevcuttur. 

TÜRK NÜFUS DAHA FAZLA

Adıyaman da Türk nüfusu da kalabalık, Kürt nüfusu da kalabalık. Ancak Türk nüfusunun kalabalık olduğu ilçeler ve il merkezi göz önüne alındığında Türk nüfusunun daha fazla olduğu söylenebilir. Ancak Kürt nüfusu da azımsanmayacak kadar kalabaliktır. Adıyaman'da ki Alevi nüfusu ise %10 ile %15 arası bir orana sahiptir. Alevi nüfusunun çoğunluğu Türkmen Alevisidir. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 97 yorum yapılmıştır
Hastir 23.06.2022 02:23
Ben besnilyim koylerin hepsi Kurt Aryan rasi asiret yemezler Kim yazmisa sacmalamis nemrut bile Kurt oldugu bolgeye turk diyor bizler Aryan kurtleriz
İsmail 10.06.2022 06:54
bu ülkede her istemediği söylenene boş demek adet olmuş. beyni biraz zorlandı mı boş oluyor, istemediği söylendi mi boş oluyor, düşüncesine karşı birşey söylendi mi boş oluyor. ulan gerizekalı asıl sen boşsun embesil. sen araştırmıyorsun diye adıyamandaki her alevi köyü kürt alevisi mi oluyor bu ne salaklık. araştırmaz bakmaz var mı diye neymiş boşmuş. ben sana neyin boş olduğunu söylerimde ayıp olur. git araştır sonra konuş gerizekalıya bak.
İsmail 07.06.2022 14:28
Tut köylerinin çoğu Türk Gölbaşı köylerinin çoğu Türk. Benideki yerleşim yerlerini tek tek saydırmayın. kırsalda da yani merkez dışında da baya Türk köyleir var inkar edip durmayın ya. merkezde Türk çoğunluk u da besniyi yüzde 50sinden fazlası Trük yapar. Sincikteki Gergerdeki merkezdeki 3er 5er az sayıda da olsa Türk köyleri var. tpolamda 10u geçer.Adıyaman merkezdeki Aboşlarla tüm adıyamanın 3te 1i veya yakını Türk olur. yüzde 90 kürtmüş. ya keşke diyorum keşke bir etnik sayım yapılsa da görülse kim ne kadarmış. kürtler çok fena sallıyor.
Medet 04.06.2022 16:48
Adıyaman alevisiyim girikliyim Adıyaman da türk Alevi yoktur hepimiz kürdüz boş boş yok turkmen alevisiymis yok öyle yok böyle bizden uzak durun kürdüz boş konulara girmeyin Adıyaman da abuslar vardır onlar yüktür başka da Gölbaşı tarafları vardir
Kolıkî 19.05.2022 22:49
Kahtanın koylerle beraber toplam nüfusu 130 bin civarıdır. Bu 130 bin kişiden hangi köyde oturanlar,hangi mahallede oturanlar Türk oluyor ey bu yazıyı yazan insan? Kahta ilçe merkezinde tek bir Türk mahallesi ya da Arap mahallesi veya köylerinde tek bir Türk köyü yoktur. Bunu aşağılamak için söylemiyorum. Gercek bu olduğu için söylüyorum. Kahtada 2 Alevi köyü mevcut. Bunlar da Kürtçe konuşan insanlar. Besni,Tut,Gölbaşı ilçeleri Türk ve Kürt vatandaşlarımızın iç içe yasadigi ilçelerdir. Samsat,Sincik,Çelikhan ilçe merkezleri ve köylerinde Kürt nüfusu diyebilirim ki % 90,95 civarıdır. Gerger ilçesi ise Zaza,Türkmen,Kırmanç insanlarin beraber yaşadığı bir ilçedir. Zazalarin yoğun olduğu ilcede Kürtlerin nüfusu da çoktur. 3,5 Türk köyü de mevcuttur. Beybostan bunlardan biridir. Özellikle Kahta istikameti ve Canbeg bölgesinde 50 den fazla Kürt köyü mevcuttur.21. Yüzyılda insan etnisitesinin pek de bir önemi yok,insan kendisini ne hissediyorsa odur. Tamamen eksik bilgi içeriyor bu yazı.
Adıyaman merkezin yerlisi 05.05.2022 10:45
Öncelik yorumlar beni çok üzdü yakıştıramadım Adıyaman halkına hem kürdü hemde türkü çok ırkçı ifadeler kullanmış. Ve gerçeklere gelecek olursak. Öncelikle kendimi tanıtayım ben Adıyaman merkezin yerlisiyim Kürt kardeşlerimin deyimiyle aboş. Ki biz kendimize aboş demeyiz. Aboş denme sebebi Adıyamanin koylerinden Osmanlı dönemi ve özelikle cumhuriyet yillarinda gelen göçlerde göçen insanların şehirde çok fazla abuzer isminde erkek olmasindan kaynaklı verdikleri bir lakap. Ve etnisiteye gelecek olursak Adıyaman merkezin köylerinde her zaman kürtler fazlaydı onlar her zaman çoğunluğu olusturdular hala da öyle zaten. Ancak merkez ilk başta Ermeni Süryani yerlesim yeriydi. Sonradan gelen Türkmenler merkeze tuta Gölbaşı ve besniye yerleşti. Yani koylerden bagimsiz bir sekilde merkez ve batısında şehir kismini Türkmen, köyleri çoğunlukla Kürtler oluşturuyor. Dogusu ise zaten Kürt. Mezkezin şuanki hali ise karma eskiden Türkmen çoğunluktaydı. Özetle Adıyaman hem Türk hem Kürt şehridir.
Gergerli 03.05.2022 10:24
Admim Yanlış Bilgi vermişsiniz. Ben Gerger liyim Gerger de yerleşim hakkında bilgi vereyim. Gerger’in 44 tane köyü var bu köylerin 26 tanesi kürt köyü 3 tanesi Türkmen köyü 15 tanesi de zaza köyüdür bu saydıklarım (muhtarlıklar) dır mezra ları saymadım merkez nüfusu ise Gerger köy iken bile 2 mahalleydi bu mahallerin biri biri kürt bir zaza idi yani yarı idi. Ve Gerger de bugun’e kadar hiç ırksal bir kavga olmadı. İnşallah bundan sonrada olmaz. Lütfen kırıcı şeyler yazmayın Adıyaman ve ilçeleri bu konuda Türkiye ye örnek olacak huzur şehridir .Herkese iyi günler dilerim.
Tarafsız Adıyamanlı 10.04.2022 15:47
Bunları yazan kişi gerçekleri çarpıtmış duygusal davranıp akademik yazmamış onun için ciddiye almayın yalancı bir sayfa Adıyamannın etnitisine gelince hepimiz Ademin çocuklarıyız türk de insan kürt de insan ama şu var ki kim inkar ederse etsin veya kimin hoşuna gider veya gitmez önemli değil bizim İşimiz hakikat ve gerçekler gerçekler de şudur ki Adıyaman bir Kürt şehridir. Kürt aşiretleri orda köklüdür mesela Kav aşireti vardır İzol vardır Reşiyan vardır Bezık vardır vardır da vardır hepsi de yeridir yani binlerce yıllık geçmişleri vardır mesela benim aslım Kav aşirrtine dayanır ve biz Adıyaman yerlisiyiz ve binlerce yıllık geçmişimiz vardır orda ve ben mesela 11 atamı sayarım yani 550 yıl biliyorum atalarımın isimlerini. Onun için hayali şeyleri veya istediğimiz şeyleri yazıp yalan yanlış şeyler yazacağınıza ki bu tarih ilmine zarar verir güvenilirliğinizi bitirir gerçekleri yazın kardeşim. Herkes insan ve hepsi de Adem as ile Havvanın çocukları...
Adıyamanlı 10.04.2022 14:20
Bunları kim yazıyor böyle baştan aşağı yalan yanlış bilgiler kardeşim Adıyamannın yüzde 90 ı Kürt Adıyaman merkezin yüzde 85 i Kahta, Samsat, Gerger, Çelikhan, Sincik ilçelerinin tamamı Kürt ve aşiret tek bir türk bulamazsın Besni Tut ve Gölbaşı da merkezleri karışık ama köylerde Kürtler çoğunlukta tamamen saçmalamış gerçi bilerek yapmışlar bu yazıyı
İsmail 03.04.2022 13:19
te Allahım ya adam önce alevi Türk yoktur diyor sonra az biraz var diyor sonra sadece abOşlar Türk olarak var diyor sonra onlar da arap diyor. Salladıkça sallıyor. Adıyamanın batısı Adıyaman sınırları içerisnde değildi. Gaziantepten ayrılıp adıyamana bağlandı Tut, Besni, Gölbaşı. Senin Aboş dediklrin Adıyaman merkezdekiler. Yani bu bile Türkleri ne kadar az ve Türk kökenli olmama yönünde sallamasyon iddialarda bulunduğunuzu gösteriyor. Benim dediğim Alevi Türkmenler Gölbaşıda ve Besninin kuzeybatısında yer alan, Savran, Ozan, Aktoprak, Kuzevleri, Akpınar, Beşkoz, Kızılpınar(az miktarda), Burunçayır, Oyalı(Kısmen) gibi köylerdi. Ben tüm alevi köyleri Türktür demedim Bu köyleri kürt saymayın dedim. Ayrıca kökenleri arap marap değil sallama bir tarafından.Cumhuriyetin ilk yıllarından beri Türk olduğunu bilen adamlar ne zaman hangi tarihte asimile olmuş? Tek Türk topluluğu bile arap ise Cumhuriyetten önce nasıl asimile olmuşlar, okul, Tv, internet yok iken? ezelinden beri Türktüler.
Komıre 21.03.2022 17:02
Adıyamanlı olup da türk olanlar sadece abuslardir onlar da Arap kökenlidir cogu sonradan turklesmislerdir ben kendim 25 yıldır Adıyamanda yaşıyorum biz Aleviler kürt üz türk alevi yoktur Adıyaman da yanlış bilgi vermeyin Gölbaşı ve besni tarafındaki Alevilerin az kısmı turktur çoğunluğu yine Kürt tür yani Adıyaman 60 Kürt 30 türk 10 zazadir ve bir de yeni gelen Suriyeli göçmenleri saymıyorum
Şambayatlı 01.03.2022 10:47
Adıyaman Besni li denen şahıs, sen kürtsün diye , herkes kürt mü olsun ?... Bak arkadaş kendi ağzınla söylüyorsun ,o yüzde 40 Alevi kürt dediğin nufus , öz ve öz Türkmendir. Kürtten Alevi olmaz , Alevilik Gök Tanrı inancının İslamla güncellenmesiyle oluşan ,12 imam inancına dayalı , zülme uğramış Ehli Beyti Aliyyul Mustafa nın davasının sürdürülmesidir. Bugün Güneydoğuda , Kürtçe konuşan Türkmen asıllı Sunnileşmiş onlarca aşiret vardır. Kaynak kitaplar mevcuttur.
Kürt oglu kürt 24.02.2022 10:09
Yorumları okudum ve cok üzüldüm bu yazıyı yazma geregi duydum kürtlere küfreden soysuz götünüde yırtsan ananıda satsan bellki satmıssın bir piçsin adıyaman nufusunun %88 kürttür Tarih boyuncada kürtlerindi kürtler dogma büyüme oranın yerlisidir ve ermenilerde cok eski bir kavimdir orda siz aleviler ve savastan kacan ödlek vatan hayini türkmenler sonradan gelip oraya yerlestiniz kürtler size sahip cıktı sizi korudu osmanlı yıkılırken semsür halkı sizi korumak icin bednlerini kalkan yaptılar simdi karsılıgi bumu yane ? Ben harezmi kürtlerindenim 3 bin yıl önce adıyamana göcmüsüz geldigimzde akrabalarmz zaten hep ordaydı semsür kürtleri orann öz sahipleri burda yazar sallams zaten benm atam sellahaddin eyyubiye bile türk demeye basladı bazi nankörler ırkcılar
Türkçü 14.02.2022 22:39
Adıyaman Besnili kişisi herhalde haberi yok. Kürtçe konuşup aslı Türkmen olan milyonlarca kişiyi. Yani artık bırakın Kürtler ezici fazla demeyi. Osmanlı Arşivlerinde Türkmen Ekradı olarak geçen milyonlarca Kürtleşmiş Zazalaşmış Türkmen Aşiretleri var. Yusuf Halaçoğlu dediği gibi Kürt dediğimizin çoğu Türkmen.
haydar ali 13.02.2022 00:59
zazalar kendilerini asla kürt kabul etmez.
İsmail 25.01.2022 14:48
Turkiyedeki toplam 182 bin besnilinin 60 bininden fazlasi suvarliliymis. Besnide 67 koy 6 belediye var merkez haricinde ve 60 bini suvarliliymis. Bu bile kurtlerin nasil salladigini gosteriyor. Kutuk degistiren insan sayisida goc edenlerin 10da hatta 50de biri bile degildir. Kim gitmis nufus dairesine kutuk degistirmek icin? Goc edince kisinin kutugu degismez, gerci kutuk degistirmek de yasaklandı. Yani Tum Turkiyede toplam 180-190 bin civarı besnili vardır. Kuzeybatidaki alevi Turkmen koyleri de kurt saymayin. Kurtler de boyle bir sacmalik da var alevi Turkleri kurt sayiyorlar. Adam merkeze bile kurt diyor. Merkez kurt demek ne demek? Sanki yuzde 90 kurtmus gibi sozler. Keske etnik sayim yapilsa da ortaya ciksa su sallamasyonlariniz
Kahtalı 22.01.2022 22:10
Mrb Arkdaşlar Adıyaman çok ilginç bir şehir resmiyette kürt ve resmi dilde kürtçe yasak olup Cumhuriyet tarihinden beri asimilasyona uğraması gerekirken tam tersi olmuş eskiden Adıyaman merkezde az da olsa tek tük Türkle karşılaşırdım şimdi oda yok arkdaş neredeyse tamamı Kürtleşmiş Türkmeni Ermenisi Romanı Süryanisi hepsi Kürtleşmiş farklı milletlerin birarada yaşamaları güzel aslında ama bu farklılık kalmamış buda Kürt kültürünün güçlü olmasından kaynaklı galiba başka bir açıklaması olamaz
Hevedi 19.01.2022 00:23
Ismail keko ben Suvarlılıyım. Suvarlının göç edenlerlerle beraber nufusu 60 binin üzerinde. Suvarlı Osmanlılar döneminde Sancaktı yani günümüzdeki il. Besninin nufusunun yüzde 60 bizim Hevedi bölgesindedir ve yerleşim olarakda yaklaşık olarak Besninin yarısıdır. Bizim Hevedi (Hevedan) bölgesinde türk yok. Şambayatın bir bölümü kürt. Keysun ve Kesmetepenin yarısıda kürt. Besninin merkezinde eskiden kürtçe konuşan cok azdı ama Besninin nufusuda azdı. Günümüzde Besninin merkezide Kürt. Ayrıca Besnide kürtler ve türkler yüzyıllardır karışmışlardır ve her Besnili bundan gurur duyar.
Türk Oğlu Türk 18.01.2022 17:42
Lan Amına kodumun SOYU SOPU BELLİ OLMAYAN İT IRKSIZI ULAN İT GİBİ ÇOĞALSANIZDA TÜRKDEN TOPRAK ASLA ALAMYACAKSINZ SİZ HEP BU TÜRK VATANIMA ÇOĞALA ÇOĞALA GELDİNİZ ORUSPU ÇOCUKLARI SİZİ Bİ GÜN YOK ETCEM TERÖRİSTSLER SİZİ EY ADIYAMANLI TÜRKMEN KARDEŞİMLERİM BU İT SOYU ÇOĞALDIĞI İÇİN SİZİDE ASİLMİLE EDİYORLAR ASİLMİLE OLMAYIN ???????? ???????? EY TÜRK MİLLETİ SENİN ŞANIN ŞEREFİN BÜYÜK ÖZÜNE DÖN
İsmail 10.01.2022 19:10
Su asagidaki kendine yabanci cisim diyen sahsiyet, suvarlinin 15 sambayat ettigini soylemen bile besniyi ne kadar az tanidigini bir tarafindan salladigini gosteriyor. Yani bu kurtculer cidden sizofrenik sekilde sacmaliyor burda. Sambayatin nufusu suvarlinin 2 kati nerdeyse. Ve kurt nufusu Turkmenlere gore cok cok az. Ciddi soyluyorum bu kurtculer acayip kafalar yasiyorlar. Acik acik acayip ozguvenli sekilde yalan soyluyorlar. Psikolojik sorun isaretidir bu. Hele asagida Turkleri ermeni kokenli gostermeye calisan biri var agir sorunlu. Kurtler asla ermeni kokenli olamaz:)))). Zaten 3 ilce disinda Turk yuzde 0 demesi bile nasil sorunlu insanlar olduklarini gosteriyor. Zaten dusuncesizce uremeyi maharet zanneden insanlarin nufuslarini cok gostermek icin yirtinmasi ve bunu ovunc kaynagi gibi aktarmalari igrenilecek derecede ilkel. Biz ise sadece gercekleri soylemeye calisiyoruz. Bal gibi de sambayatta Turkler cogunluk bal gibi de 3 ilce dusinda Turk koyleri var.
Adıyaman besni li 06.01.2022 09:39
.zaza kelimesi sonradan Türeme bir isimdir. Zazaların gercek ismi kırd dır..dillerine kırdkî veya dımıli derler .yine dımıli kökenli büyük alim axmadi Xasi, Nebi asw ın üzerine yazdığı mewlud kitabını tanıtırken mewluda kırdki diye bahseder kitabında.yani dilini zazaca deil aksine kırdki diye tanıtır...kırdiler yani dımıli kurdleride kurmanclara kırdasi derler.. biz kurmanc kürdüyüz onlar kırd(dımılî) kürdü veya kırmancki kürdleridirler..aynı Kırgız ozvek Uygur kazak ve oguz turkleri gibi... Zazaki: Ez zazaki nızano Kurmanci:Ez zazaki nızanım Ma şun lı bajarê amedê Me çun lı bajarê amedê Mı zi bajer ameyime Mı ji bajer hatıme Mı ra waze Mı ra bêje Bejna to zıravo Bejna ta zırave Derdê ma Grano Derdê me grane Zazaki kurmanci arasındaki nüans farkı. Dilleeini yüzde 30 anlamadığınız Kazaklar Kırgız lar nasıl türkse..zazalar yani kırdiler(dımıliler) de o kadar kürddür..
Adıyaman besni li 06.01.2022 09:12
Adıyaman merkeze baglı 115 120 civarı köy vardır bu köylerin tamamı kürddür..40 civarı alevi kürdler,60 civarı Sünni Hanefi kürdlerdir..Adıyaman ın genel olarak nüfus oranına göre yüzde 85 i kürddür..,,yüzde 15 i Türkmen ve türkleşmiş ermenilerdir...Türkmen nufus ve türkleşmiş ermeni nüfusun cogunlugu Gölbaşı ve tut ilçesinde yaşar..tut merkezi türkleşmiş ermenilerdir.. Gölbaşı ilçe merkezindede aynı şekilde türkleşmiş ermeniler mevcuttur..besni merkez ilçenin yerlilerin türkleşmiş ermenilerdir besni ermenilerinin cogu batıya göc etmiştir..besni ilçe merkezi şuanda yüzde 70 i kürdlerden oluşur...yüzde 20 si Türkmen yüzde 10 u ise türkleşmiş yerli ermenilerden oluşur ...Yani Adıyaman genelinde, Gölbaşı tut ve besni dışındaki diğer 5 ilçede turk nufus yüzde sıfırdır. Tamamı kürddür..Adıyaman İl merkezide yüzde 95 kürddür..yüzde 5 ise türkleşmiş aboş ermenileridir ..inanmayan varsa gelsin adıyamana gezdirim ve tek tek Şahid olsun ..
Adıyaman besni li 06.01.2022 08:59
Verilen bilgi komple yanlış..Kahta samsat Çelikhan sincik Gerger ve adıyaman merkez komple kürddür..Adıyaman merkezde oturan aboş dedikleri küçük bir kısım ise ermeni kökenli sonradan türkleşmiş insanlardır.. bunlar kürdce anlamazlar. Lakin bu aboşların coguda kürdlere akraba olmuşlardır..besni ilçesine,yani benim ilçeme gelirsek ;osmanlı kayıtlarındaki görüleceği gibi besni merkez cogunluk ermeniydi,halada türkleşmiş ermeniler mevcut..bu türkleşmiş ermeniler kürd ce bilmezler..kendilerini Türk olarak tanıtımlar.. ama elimdeki bilgilerden hangi ailenin ermeni dönmesi oldugu yazılıdır..besni köyleri gercekte 80 koyden fazladır..ama resmi bağımsız görünen köyler dışında 15 e yakın köyde başka büyük köylerin mahallesi olarak gecer..Yani besni de 60 civarı koy kürddür 15 koy Türkmeni.. ve 5 koyde kürd turk karışık yaşarlar....Adıyamanda Türkmen ve ermeni nüfusun cogunlukta oldugu sadece 2 ilcedir ki bunlardan birincisi tut ilçesi diğeri Gölbaşı dır..kürdler bu 2 ilçede azınlıklar..
Türk Oğlu Türk 02.01.2022 16:35
LAN TÜRK VATANIMDA YAŞAYAN ORUSPU ÇOCUKLARI SOYSUZ jürd BAKUN OĞLUM NE KADAR İT GİBİ ÇOĞALIRSAINIZ ÇOĞALIN TÜRKTEN TOPRAK ASLA ALAMYACAKSINZ OLMAYAN DİLİNİZİ OLMAYAN IRKINIZI SİKİYİM TM
alperen 30.12.2021 12:54
ben adıyaman yerlisiyim. benim annem babam tarafı da has Türktür. halen kalkıp da %70 kürt diyen cahiloğlu cahil faşist ırkçı kürtçü beyinsizlere sesleniyorum. istediğiniz kadar kıvırın Adıyaman TÜRKTüR. kahtalı ve semsuri isimli arkadaşlar özellikle bellidir ki pkklı terörist zihniyetli cahil kişilere sesleniyorum 50 yıl öncesine kadar Türkçe bilmiyordu diyen öküzlere kim ne anlattıysa bu sığırlar da hemen inanmış. tekrar ediyorum ADIYAMAN TÜRK ŞEHİRİDİR..........nokta....götünüzden element uydurmayın. o karın ağrınızı gidin o kucak dansı yaptığınız abd ve israilde giderin. kalkıp da burada saçma sapan götünüze ayna tutup yok %70 kürt yok 50 yıl önce Türkçe bilmiyorlardı gibi gerzek gerzek açıklama yapmayın. kabul edin artık. kabullenin...
Besnili Yabanci cisim 23.12.2021 23:09
Besninin cogunlugu turkmenmis. Demek ki ben 27 senedir Baska bir yerde yasiyormusum anasini satim;))) la Ismail Sambayatin yarisindan fazlasi Kurt neyin kafasini yasiyon. Ona bakarsan Suvarlida 15 tane Sambayat eder.
Cepni 18.12.2021 19:46
Adiyamanli olsun ister türk ister kürt ister zaza ister arap olsun ...giresundan selamlar
Misafir 14.12.2021 14:46
Mrb Arkadaşlar bir tarihçi olarak yazıyorum Türkiyede etnik kimliğe göre nufus sayımı yapılmadığı için Adıyamanın etnisitesi hakkında sağlam bir sonuç ortaya çıkamıyor malesef, bu yazıda yazılanlar resmi ve bilimsel bir çalışma olarak kabul edilemez kaynak olarak gösterilemez çünkü veriler sağlam değil şahsi fikir beyanıdır bunu bilmeniz gerekiyor Osmanlı arşivlerinde adıyamnın doğusunda herhangi bir Türkmen aşiretine rastlanmaz Cumhuriyet döneminde de Kahta sincik gerger ve samsata herhangi bir Türk yerleştirilmez hiçbir kaynakta geçmiyor şu ana kadar adıyamanın doğu ilçelerinde ne bir köy ne de bir ilçe merkezinde Türk veya Türkmen yerleşimi görülmüyor Zazaları ayrı bir kimlik olarak göstermişler Tarihi kaynaklarda Gergerde yaşayanlara zaza denilmez Dimili denir Ekradı dimili diye geçer tarih kaynaklarına göre kürtlerdir. Aynı zamanda Kahta da önemli bir Ermeni ve Süryani nufus var bunları göz önünde bulundurmak gerekir aksi yorumlar taraflı ve yanlış bilgi içeriklidir. Saygılar
İsot 14.12.2021 08:57
Adıyaman Türk şehridir. Aksini iddia eden mezepotamya eşşeğidir.
İsmail 09.12.2021 21:02
besnide şambayat isimli Türk belediyesinin nüfusu 15 kürt köyünün nüfusuna eşit sadece köy sayısı değğl köyde yaşayuan kişi sayısına da bakılması lazım.
Kâhtalı 01.12.2021 11:32
Adıyamanın %70 i Kürttür aksini iddia eden türktür. Gir Adıyamanın kalabalık çarşısına sor 100 kişiye 90ı Kürt değilse birşey bilmiyorum...
Ne Mutlu Muslumanim Diyene 16.11.2021 12:04
Turkler -Kurtler azinlikta yariina giren tum zavalli kafatasci yorumculari bir Kahtali Kürt olarak sadece bir diyecegim var: Ister Turk ol, ister Kürt ol, ister Arap ol, ister Alman ol, ister bilmem ne ol. Ama insan olmadiktan sonra ne olursan ol siz birer hicsiniz. Ve en mukkemel insan gercek samimi muslumandir. Dolaysiyla, insan olmadiktan sonra hic bir degeri olmayan mahluklarsiniz.
Semsuri 09.11.2021 01:52
Türk nüfusunu fazla göstermek için abartıldıkça abartılmış. Daha 50 sene öncesine kadar merkezde Türkçe konuşmayı bilen yoktu. Merkezde, besnide Türkler çoğunlukmuş bir de Kürtçe konuşan kendine türk diyenler varmış bu nasıl iş? Madem Kürtler azınlıkta niye çoğunluk olan Türkler Kürtçe konuşsun ki. Gerçekler çelişkilerde saklı
Besniden 05.11.2021 01:46
Besni ile ilgili kısım tamamen yanlış. 67 tane köy var Sade Kürtlerden oluşan Yazı ve hevedi kürtlerinin köy sayısı zaten 40 tane ve besnideki herkes bilir ki bunların hepsi Kürt köyleri. Geriye kalan 37 köyün 25 kadarı sade Türklerden oluşur. 15 kadar köyde de Kürtler ve Türkler yarı yarıya karışık yerleşmişlerdir. Besni merkezde şuan Türkler Antep ve Uşak ve batıya göç ettiğinden göç eden türk nufusun yerini köylerden gelen büyük çoğunluğu Kürt olan insanlar doldurdu. Hele hele Adıyamanda Türkler çoğunlukta demenize hayretle bakındım. Adıyaman merkez Kürtçenin en yoğun konuşulduğu Kürt illerinden biridir. Diyarbakırda dahi bu kadar Kürt yok. İsmet inonunun turkleştirme politikası gereği Adıyamana yerleştirilen aboşları saymazsanız merkezde türk kalmıyor. Samsat ve sincikte Kürt ve Türk nasıl karışıkmış sizi anlamak mümkün değil iki ilçe de tamamen Kürtlerden oluşuyor değil yarı yarıya o ilçelerde, yerlisini vazgeçtim memurlar bile Kürt. Yazının neresini tutsan elinde kaliyor
Yılmaz Sencar 28.10.2021 14:30
Aslında Menzil köyüne qrap kökenli bile diyemeyiz çünkü köyde herkes kürtçe konuşuyor oradaki seyyidler bile onlar sonradan Adıyamana geldiler Ama ziyaret amacıyla gidip görülebilinecek bir yer
Adiyamanli 16.09.2021 08:00
Adiyamanda oransal olarak Turk nufus fazladir merkez ve ilcelerini dolasma firsatini buldum. Hatta bazi kurtce konusanlarla kinustugumda aslen turk oldugunu soylediler ozellikle sincikte.
Samsatlı 07.09.2021 12:23
Senin yapacağın habere 30 yıllık samsatliyim samsatta bir tane türk görmedim!
Mehmet 01.09.2021 00:29
Yüzlerce yorumda bir tane tarih bilgisine sahip insan yok sadece sidik yarisi var: Adiyaman Anadoluya yogun Turk gocu basladigindan bu yana Turkmen sehridir,Anadoluyu doğal yapısı ile (kavurdagi) koruyan dogudan Anadoluya gecisin kapisi olan özellikle Golbasi bölgesi Bektasi Turkmen yerleşkesidir, Halkin Kurt vatandaşlar ile birlikte yasamalarından kaynaklı kurtce konuşuyor olmalarına bakarak her Kurtce konuşanı Kurt diye izah etmeye calismanin gercek ile hiçbir alakası yok.Bolge doguya doğrular gittikçe Kurt nüfus artar ve yaygın kullanılan Kurt dili Kurt olmayanlar tarafından,da konuşulur.Buyuk Selçuklu devleti olsun ,Anadolu Selçuklu devleti olsun,Osmanli olsun bölgenin öneminden dolayı hep O bölgeyi etnik olarak Turk nüfusunu kendi güvenliği acısından yogun tutmuştur keza Maras,pazarcik ve cevre koyler icinde ayni durum geçerlidir çünkü o bölgeler bahsettigimiz bölgelerin doğalar uzantısı ve akraba topluluklardır.
Türk 20.08.2021 18:21
Adıyaman etnik olarak %55 Türk %40 Kürt %5 Zaza vb.. Türk nüfusu %70 olma ihtimali 0 Kürt nüfusu %70 olma ihtimali 0 ( Mql Kürtler %70 zannediyor)
GERÇEKÇİ 20.08.2021 18:13
Besnili adlı kişi ne cahilsin be . Kürt köyleri var ama az, Kürt sitesi bile Besni de Türk fazla olduğunu kabul etti
Adyulu 31.07.2021 19:09
Adiyamanin %65 i kürt %30 u türk , % 5 i işe zazadır . Pkk sempatizanlari da orospu evladıdır
Demir 27.07.2021 13:19
Kürt nüfusunu fazla göstermeye çalışan m@llar türemiş ama daha ufacık bilgisi yok. Kürt sitesi bile türk az değil diyor onlar yok diyor. Çoğu Türk o bölgedeki Türklerde fazla çocuk yapıyor. Bırakın türkler 1 çocuk yapıyor yalanı bazı bölgelerde evet çünkü büyük şehirde çocuk bakmak zor ama bazı bölgelerde Türkler 3 4 belki 5 bile yapan var. Ülkemizin %80 TÜRK!!!!!! ( Asimile olan melez olan vardır bu diğer etnik grup içinde geçerlidir)
İsmail 23.07.2021 15:03
şu arkadaşa birileri Türk milliyetçisi partilerin kürtülerden daha fazla oy aldığını söylesin. farklılarmış ezer geçermiş, yamanmış. Türkçülük yemezmiş. burda Adıyamanlılara birşey dediğim yok şu arkadaş gerçek dışı konuşuyor diye yazıyorum
İsmail 23.07.2021 15:02
şu arkadaşa birileri Türk milliyetçisi partilerin kürtülerden daha fazla oy aldığını söylesin. farklılarmış ezer geçermiş, yamanmış. Türkçülük yemezmiş. burda Adıyamanlılara birşey dediğim yok şu arkadaş gerçek dışı konuşuyor diye yazıyorum
Tanritanimaz 30.06.2021 01:42
AMK gerzekleri Adıyamanda ki Kürtler çok farklıdır orda Türkçülük yemez , boşuna Adıyaman dememişler çok yaman bir halktır ,gözü kara kimi görse ezer geçer ,ne devlet ne tanrı tanir
Antepli 22.06.2021 21:44
Burada iki taraf da salladıkça sallamış. Biri gelmiş Türkler çok fazla biri gelmiş Türk yok demiş. Kendi anladığım kadarıyla Adıyaman yüzde 70 civarı Kürt. Kürtler ilin genelinde yaşıyorlar. Kalan nüfus da çoğunlukla Türk. Onlar da daha çok Besni, Gölbaşı ve Tutta yaşıyor. Bir bölümü de merkezde oturuyor.
Türk Oğlu Türk 19.06.2021 23:59
AMK k*rdleri NE KADAR ÇOĞALIRSAINIZ ÇOĞALIN TÜRKTEN TOPRAK ASLA ALAMYACAKSINZ ???????? ???????? ???????? BUNU UNUTMAYN TÜRKÜN SÖZÜ BUU AŞAĞIDA YORUM YAPAN EŞŞEK FARE k*rdleri ANLADINIZ mı
Besnili02 15.06.2021 17:27
Besninin turk oldugunu söyleyenler, Besni cevresinde 200 den fazla köy var 8 taneside nufuslari bir cok ilceden buyuk kasabalar. Bunlardan kaci turk? Ben yazim, Keysun, yarisi turk, Kesmetepe, ucte biri turk, Sambayat yarisi turk. Gerisi tamamen kurt. Nasil oluyor turkler cogunlukta oluyor. Ayrica Gölbasinin yerli köylerinin hepsi Hevedi kurt köyleri, Geri kalan 20 kadar köy hepsi göcmen, bizim burda Muhacir derler. Tutun hepsi besninin bir kasabasi kadar yok. Turk yada Kurt farketmez ama bu kadar irkci iseniz bu da Besninin gercegi.
Besnili 15.06.2021 17:17
Ammmada atmissiniz ha. Ne oldu simdi? Inandikmi Adiyamanda turklerin cogunlukta olduguna? Yada Kurtlerin yuzde doksan orandaki yuzyillardir olan köyleri. Kaybmoldular simdi kurtler. Ayip..
Türk Oğlu Türk 02.06.2021 14:53
EYY TÜRK MİLLETİ DOĞU VE GÜNEYDOĞU İLLERİNİ ADIM ADIM ELE GEÇİRİYORLAR k*rt leştirmek İSTİYORLAR UYANIN EYY TÜRK MİLLETİ ???????? ????????
ADIYAMANIN %95 KÜRTDÜR 02.06.2021 00:26
AçADIYAMANIN %95 KÜRTDÜR NİR KAÇ KÖPEK HARİÇ HEPSİ KÜRTDÜR
Besnili 15.05.2021 02:09
Bakıyorum da bazı faşist ibneler burayı da basmış Adiyaman KÜRT şehridir ulan bu kadar besniye gelecek olursak köylerinin %90 kadarı kürttür
Türkmen 28.04.2021 11:08
Eşşek kürtçüler her zaman ki gibi bütün utanmazlıkları ile Doğuda Türk nüfusunu az göstermeye çalışıyor. Her ne kadar zorunuza gitse de Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş bu şehirlerimiz Türk/Türkmen şehirleridir. Ayrıca aşağıda bir arkadaş Adıyamanımız için yörük mörük bir şeyler yazmış. Duyduğuma göre Doğudaki Türkmen köylerine gelen yörük dernekleri Türkmenleri tenkit ve tenzil ederek insanlara yörük kimliğini empoze etmeye çalışıyormuş. Sizlerinde niyetinin farkındayız yörükler. Akıllı olun! O dernekler kül olur!
alperen 08.04.2021 12:22
Adıyamanlıyım halis mulis TÜRKÜM. bu yazı doğru. dibine kadar doğru hemde. kendini kürt zanneden ermeni itleri Adıyamanın %75 ine %80 ine kürt diyor. hadi len oradan forrey!!!! bi aslını araştır pezevenkoğlupezevenk! ADIYAMAN TÜRKTÜR TÜRK KALACAK... NOKTA!! ha bu arada kürtlere aramız iyi. ama işte bazı pkklı itler yorumlarda havlamış!! normal. çünkü itler!!!
İsmail 30.03.2021 18:37
adıyamanı çok iyi biliyorum yüzde 80 kürt diyenlerin adıyamanı ne kadar iyi bildikleri yazdıklarından anlaşılıyor. 50 binin üzerinde nüfusu olan gölbaşına 7 bin diyor. sayı saymasını öğrenin de sonra rakam verin.
Semsur 28.03.2021 00:07
Bu yazıyı yazan bir gelsin bakım nerde türk , şaka gibisiniz ulan Gölbaşı türk demiş zaten ilçenin 7 bin nüfusu var hepsi turk olsa ne olacak saydığı Aleviler hepsi Kürtçe konuşur Kürtler , Adıyamanın %80 ni Kürt tür
TERKOĞLU TÜRKMENİ 25.03.2021 14:49
Adıyamanda yaşayan Türkmen ailelerinden Terkoğullarının torunuyum.Bizdekilerde Türklük bilinci çok yüksek ama Adıyamanı dışarıdan Kürtlerle bağdaştırıyorlar.Çok üzücü.
Ezgi 20.03.2021 21:45
Ayrımcılık yapmayın lan,farklılıklara saygı lütfen ırkçılığa son verin,bu ne rezilliktir böyle ne yapacaklarını şaşırmışlar gidin başkasıyla oynayın,Allah ıslah etsin pislikler
Atmazlar çocuğu 20.03.2021 01:15
Abdullah Kürt nüfusu Türklere göre daha azdır sen olayı yanlış anlamışsın.
Türk 17.03.2021 15:23
Şunu belirtmek istiyorum: Adıyaman Kahta ilçesi Adıyamanın geneline göre daha tanınmış bir ilçedir. Adını bilmeyen yoktur. Kahtanın Kürt ilçesi olması ve Adıyaman dışındaki yüz binlerce Kahtalının etkisiyle Adıyaman tamamı Kürt sanılıyor. Objektif olmak lazım Adıyamanın en az %40ı Yörüktür.
oğuzhan 16.03.2021 21:16
Türkmen ya hem gerçekliktir hem benim hastalığımdır ite bak natura kurmuştu aboş diyor Akp seni elimden alamaz yemişim bunalımını Türk kavmi için devir susma devridir
oğuzhan 16.03.2021 20:43
Türkmen ya hem gerçekliktir hem benim hastalığımdır ite bak natura kurmuştu aboş diyor Akp seni elimden alamaz yemişim bunalımını Türk kavmi için devir susma devridir
Mustafa 15.03.2021 20:43
Adıyamanlı yım Türkmenim Nerde Adıyaman nüfusu kürtmüş kürtlerin nüfusu yüzde 10 nu geçmez onlarda sonradan gelip yerleşenler
Öztürk 08.03.2021 02:21
Ulan Abd*llah denen tipsiz, senden âlâ ırkçı mı var? Sen kimi kandırıyorsun eşek suratlı, burda bütün kırolar toplanmış hepimiz insanız ayağı yapıp alttan alta da ırkçılık yapıyorsunuz, biz okumuş insanlarız ve kanla fethettiğimiz toprakların neresinde ne kadarız biliyoruz, Adıyaman Türklerin şehridir, hadi siktirin gidin şimdi eşek gibi anırın
Türk Oğlu Türk 06.03.2021 12:54
Aşağıda yorum yapan Abdulah isimli Pezevenkk Adıyaman ve tüm doğu ve güneydoğu illerini ÇOĞALA ÇOĞALA SARDINIZ Biz bilmiyor muyuz He PLANINIZI
Oguz 01.03.2021 14:54
Ben Adiyamanliyim. Burada bazi kurdlerin ermeni lafini kullanarak biz Turklere guya hakaret ettiginini gordum ki ermeniler de saygideger bir ulustur. Icimizdeki pkk sempatizani gecmissizler elenmelidir.
Abdullah 28.02.2021 19:23
Türk Oğlu Türk : Adıyamanda senin gibi yavsak ırkçı,cinsiyetçi ve etnik ayrımcılık yapan yoktur. Adıyaman Nüfusunun%75i kürttur ve Kürt nüfusunun çoğunluk olduğu hiçbir yerde ayrımcılık olmaz. Buda bizim üstün karakterimiz den kaynaklaniyor
Besnili 27.02.2021 22:30
Yaşasın adıyaman kültürü tüm ırklar meslekler saygı ve sevgiyle yaşıyorlar bayrak sevgisinin dorukta olduğu güzelim kültürümüz var oldukça kavga olmayacak
İsmail 07.02.2021 15:04
aboşlarla alakalı 10dan fazla sitede yorumları okudum tek bir sitede bile kürt olduklarına yönelik bir ifade görmedim. semsuri sen kendini tatmin ediyor olmayasın? ayrıca şu ermeni dönmesi diyen arkadaş, bir ispat etsene nasıl dönmüşler? tarihi süreç ile. iddaayı ortaya attın hadi ispatla. öyle atıp tutarak olmuyor o işler.taaaa 2.000.000 metre öteden gelen Oğuz Türkleri adıyamanın batısına geçecek ama adıyamanda Türk bulunmayacak öyle mi? bunu var olan Türkleri de ermeni dönmesi olarak iddaa eden kişi için yazıyorum diğeri gereksiz yere üzerine alınıp zeka geriliği yapmasın.
Adıyamanlı 05.02.2021 22:00
Adıyaman nin çoğunluğu kürd tür diğerleride ermeni dönmesi dir bunlarda kendilerine türk der bizde onlara aboş deriz çoğunlukla ermeni dönmeleridirler ama Türk olduklarini idda ederler sonuç olarak Ha türk olmuş Ha ermeni olmuş önemli değil önemli olan insan olması bizim türk komşumuz var ama kimseye zararı yok
Semsuri 03.02.2021 23:36
Yuh bunu nereden aldınız merkezde oturan aboşlar bile kökenimiz kürt der atalarımız şu köyden gelmiş der besniliyim burda Türk kardeşlerimiz var yüzde 15 20 onlarda demokrat çoğu Gölbaşı yarısı Türk tut yüzde 40 Türk diğer kalan yerler hepsi kürt bundan 409 yıl önce adıyaman bölgesindeki kürtler iç anadolu ya sürülmüş Konya kulu Ankara haymana Kırşehir çiçekdağı ve daha sayamadığım bir çok içanaolu beldesi kürt içanaolu dan birkaç Türkmen obası Besni ye Gölbaşı yerleşmiş. Biraz açın arşivlere bakın yabancı kaynaklara dedelerinize sorun. Adıyaman daki kürtler apolitik olduğu için bir kaç ırkçı Türkler fazla diyor. Evet adiyaman kürtleri asimile olmuş mezhepten ötürü kürt mhpli fazla eski ilçe başkanı benim köylüm kürt milletvekili adayı geçen dönem benim eşimin dayısı oda kürt. Burdan o samsat lı kardeşime sesleniyorum istediğin kadar salla inkar et yalnızca kendini tatmin edersin bu sitedeki editör de bunu yazıp araştırmamış ama yazmakla olmuyor sadece kendi istediği gibi yazmış
Murat 03.02.2021 18:29
Ben Adıyaman - Samsatlı Türküm. Adıyamanda Kürtler çoğunlukta diyenlerin söylemleri tamamen iftira. Evet, Adıyamanda Kürt var ama çoğunluk falan değil. Ayrıca Adıyamanda çoğu Türk Kürtçe konuşabilir. Konuşmasa da anlar. Hatta sırf bu yüzden bile bazı Türk olanlar kendilerini Kürt zannediyor. Velhasıl öyle Adıyaman %70-80 Kürt diyenlerin alayı palavra yapıyor. En kötü yarı yarıyadır. Adıyamanda gayet de yerli Türk var ve gayet de fazla. Kürt arkadaşlar kabul etse de etmese de bu böyle. Vatandaş isimli arkadaşa da bayağı güldüm. Türkler ve Kürtler aynı köktenmiş. Yok daha neler! Ulan bir kere Kürtlerin ana vatanı İran. Biz Türkler ise Orta Asyadan geldik. Arkadaş hangi dünyada veya hangi Türkiyede yaşıyor merak ettim. Hiç mi hayatında bir kere tarih kitabı okumadın. Bu neyin kafası? Cahillik diz boyu.
Türk Oğlu Türk 28.01.2021 14:29
ULAN KALLEŞ IRKI kürtler NE KADAR ÇOĞALIRSAINIZ ÇOĞALIN TÜRKTEN TOPRAK ASLA ALAMYACAKSINZ
Mehmet 16.01.2021 23:32
Yalancılıkta nirvana yapmış bir ülkedir Türkiye neymiş Adıyamanda çoğunluk türkmüş. Gerçeği inkar etmek çarpıtmak münafıklıktır bu ülkenin çoğunluğu münafıktır
Dağıstanlı 07.01.2021 14:42
Çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık
Ali 29.12.2020 06:32
kürtleri çok göstermeye çalışan sitler bile kürt zaza oranını yüzde 70, Türk oranını yüzde 30 gösterirken burdaki insanların yüzde 20 demesi gerçekten tuhaf. kürtçülükleriyle yazıyorlar anlaşılan. kürt sitesi bile besnide Türk çoktur diyor. bu arkadaşların yüzde sıfır Türk var dedikleri ilçelerin kiminde Türk vardır diyor. cidden tuhaf.
Adıgüzel 12.12.2020 02:58
Bu vatandaş adli arkadaş meshebe gore ayırmış.Adiyaman, Malatya, Elazığ, Antep Maraş Kürtleri hanefidir .mezhep inaisi irksal defildir.bilgisizliginiz belli oluyo bayım
Vatandaş 08.12.2020 19:22
Türkler ve Kürtler kardeştir aynı koktendir bu konuyu kaşiyanlar aramızdaki isimleri bizimle aynı kamufle olmuş bunu kendileri bilen ermenilerdir . Alevilik konusunuda kaşıyan yine ermeni kokenlilerdir bunu iyice bilesiniz.ha bide şunu unutmayın Hanefi Kürt olmaz onlar kesinlikle Türk dür. şafi Türk olmaz onlarda Kürt dür vesselam . Türkiye hepimizin Allah korusun ülkemizi.
Adıgüzel 08.12.2020 05:42
Bu merkezde yaşayan arkadaş atıp tutuyor maşallah merkezde %60 türk Muş hadi ordan %15 i geçmez bütün adiyamannda%20 yi geçmez saylayip duruyon AMK tutarlı at bari Adıyamanda Alevilerin %90 i Kürt zaten toplam nüfusa oranları %15 kadar .bilgisiz biz uzayda yasamiyoz
Adıyamanlı 06.12.2020 22:14
Bazıları güzel sallıyor yok Adıyaman yüzde 80 kürt ulan tüm doğuyu kürt yaptınız azsınız işte olum azsınız sayınız herşeyiniz belli burda bitek sizmi yaşıyorsunuz sizmi görüyorsunuz ben merkezde oturuyorum merkezin yüzde 60 ı Türk Kürt nüfus yüzde 30 civarında geri kalan Aleviler onlarda zaten Türkmen yani onlarda Türk inanmayın boş yorumlara arkadaşlar yazılanlar hemen hemen doğru dur bu yazıdaki
Gellerli 05.12.2020 06:45
Sincik%0 türk Çelikhan%0 türk Kahta%0 türk Gerger%0 türk besni%35 -40 türk samsat%15 türk Gölbaşı%60 türk tut %60 türk merkez % 20 türk bu oranla genel nüfusa %18-20 Türk (Türkmen, türk) %78-80 Kürt (Zaza,kurmanc) .yaziyonuz bari bı önce öğrenin sonra yazın saçma salan yorumlar katmış kendince arkadaş bı tarafı elaz gösterip öbür tarafı çok göstermek için .
Welât Semsûr sincik gallârî 30.11.2020 20:49
Bu yazıyı yazan full yanlış bilgi var ya. adıyamanın %60 tan fazlası kürd %30 u türk geriye kalan zaza ve azınlık ermeniler var Haaa bide sincikte hiç bir tane bile türk bulamazsın hepsi kürd ama pkk destekçiliği fazla olmayan bir ilçedir. Misafirperver bi yerdir.milleti kandırmayın sincik Çelikhan Samsat türk nüfusu bulunmyıp kürt nüfusuna en fazla sahip olan ilçedir hanefi sünni mezheplidir ben sincik ve çelikhana 48 kilometre uzaktayım bizim buraların halkı yıllardır yavaş yavaş malatya ya yerkeşmişlerdir o yüzden daha biz adıyamanda kürd nüfusunu azaltmaya sebep olduk. Yani diyeceğim bu sayfanın yazdıklarına inanmayın kürdler bir olsa karşısında kimse duramaz ama biz vatanımıza düşmanlık beslemiyoruz bu devletin yemeğini, emeğini yiyoruz var olsun türkiye Cumhuriyeti ☺bu arada hasan_satilmish_official instagram hesabımı takip etmeyi unutmayın hepinize hayırlı geceler veya günler❤
Welât Semsûr sincik gallârî 30.11.2020 20:49
Bu yazıyı yazan full yanlış bilgi var ya. adıyamanın %60 tan fazlası kürd %30 u türk geriye kalan zaza ve azınlık ermeniler var Haaa bide sincikte hiç bir tane bile türk bulamazsın hepsi kürd ama pkk destekçiliği fazla olmayan bir ilçedir. Misafirperver bi yerdir.milleti kandırmayın sincik Çelikhan Samsat türk nüfusu bulunmyıp kürt nüfusuna en fazla sahip olan ilçedir hanefi sünni mezheplidir ben sincik ve çelikhana 48 kilometre uzaktayım bizim buraların halkı yıllardır yavaş yavaş malatya ya yerkeşmişlerdir o yüzden daha biz adıyamanda kürd nüfusunu azaltmaya sebep olduk. Yani diyeceğim bu sayfanın yazdıklarına inanmayın kürdler bir olsa karşısında kimse duramaz ama biz vatanımıza düşmanlık beslemiyoruz bu devletin yemeğini, emeğini yiyoruz var olsun türkiye Cumhuriyeti ☺bu arada hasan_satilmish_official instagram hesabımı takip etmeyi unutmayın hepinize hayırlı geceler veya günler❤
Emir 05.11.2020 17:09
Atalarımız adiyamandan gelme kirsehirde yaşıyoruz 30 tane felan köy var
Adem 23.10.2020 21:43
Gerger özeli ve Adıyaman genelindeki Kürt nüfus oranı tam bir ırkçı bakış açısıyla verilmiş. Kürt veya Türk ne fark eder? Ancak doğru bilgi verilse ne olur? Adıyaman son derece hızlı asimile olan bir Kürt şehridir. Buna rağmen nüfüs büyük oranda Kürttür. Gerger ilçesinin nüfus dağılımı 48/48 Zaza ve Kürtlerden oluşur. Sadece iki Türkmen köyü vardır. Yalan yanlış ve taraflı bilginin kimseye faydası yoktur.
mehmet ali 18.10.2020 23:39
Merhaba. vermiş olduğunuz bilgilerde hatalar vardır. mesela alevilerin çoğu türktür bilgisi yanlıştır ayrıca şehrin çoğunluğu da kürtlerden oluşmaktadır.
Mustafa 29.09.2020 18:28
Herkes bişey yazmış. Ben Adıyamanlı bir Kürt olarak son noktayı koyayım. Nüfusun yaklaşık yüzde 57si Kürt, yüzde 43 ü Türk. Ve iddia ediyorum Türkiyenin en huzurlu ve en güzel sehirlerinden birisi.
Nemrud yakar 10.09.2020 05:34
Kahta seyyid torunu da arap oluyor muş dangalak şeyh seyyid onunda seyyidlikle ilgisivyok aslen nurşinli kürtler. Kahtanın yerlisi daha doğrusu tamamı yerli zaten kürt sincik küry Çelikhan kürt gölbaşı büyük oranda türkmen besni birbirine yakın tut Türkmen çoğunluk samsat gerger kürt (zaza, kurmanc) merkezde aboş dediğimiz bir mahalle(musalla mah.) en eski mahallelerdenTürk dulkadiroğlu zamanından beri varlar, %15 kadarı türkmenler ile beraber.genel itibari ile de %3.arap %20 türkmen Türk %77 kurmanc, zaza, kürdü. Gerçekçi olalım dikkatimi çekti arkadaş adıyaman kürtleri ile ilgili yorum yaparken çok değişik bir dil konuşmuş çekiniyolar filan gibisinden. Adıyamanda türkmen de kürtte kardeşçe yaşıyor yaşayacak da. Ama insanlar pkk fetö işid adı ne olursa olsun bir örgüte destek vermiyor yada siyasi görüş ile ırk belirlenmez adıyaman genel itibari ile muzafakar bir kesimdir. Yazıyı yazan arkadaş da dıygusal olmasın adamakıllı yazsın insanlar okuyor sonuçta. Sevgiler
zazahan 28.06.2020 23:55
Bildiğim kadarıyla Adıyaman merkez,Gölbaşı,Besni,Tut da Türkler büyük çoğunluktadır. Samsat,sincikte,kahta ve çelikhanın hepsinde de genel olarak belli oranda Türk nüfus vardır.Dolayısıyla Adıyaman genelinde çoğunluk Türk nüfusdadır.
Murat 26.06.2020 01:39
Yorumlarda da öyle bir algı oluşturmuş ki bazı arkadaşlar sanırsınız Adıyamanda Türk yok. Ben aslen Samsatlıyım, Samsatta gayet Türk de var Kürt de. Ben Türküm. Yazıdaki çoğu şey de doğru. Adıyamanda çoğu Türk Kürtçe bilir ama Türklüklerini de bilirler. Tıpkı benim ailem gibi. Ben şahsen bilmesem de annem ve babam yanlarında biri Kürtçe konuşunca anlar. İlçeler mevzusunda da en azından gezip gördüğüm yerler olan Gölbaşı, Besni, Merkez, Gerger, Kâhta, Samsat hakkında yazılanlar hemen hemen doğru. Tut ilçesini gidip görmedim ama Tutlu bir arkadaşım vardı ve bana Türk olduğunu söylemişti. Şöyle değişik bir mevzu da vardır ki Adıyamanda bazı Kürtler de kendini Türk olarak görürler. Bu da bir gerçektir. O yüzden genel olarak Adıyamanda iç içe geçmiştir insanlar. Azınlıkta birkaç köylük olan kesimlerle beraber benim fikrimce %40 Türk %40 Kürt geri kalan diğer %20luk kısım da Adıyamanda yaşayan Zaza, Ermeni, Çingene vs. kesimidir. Adıyamanda Türk ve Kürt nüfusu hemen hemen aynıdır.
Başka bir şey 12.06.2020 23:43
Menzil konusuna gelecek olursak onlar da bitlisten gelmişler.(sadece şwyh ve ailesil) bu sebebten kahta nasıl olurda türk olur Kahta öz be öz kürt sincik ööz be öz kürt Çelikhan kürt Türk nüfüsü yok samsat da Türk nüfüsü yok merkezde ve besni de var yarıdan biraz az gölbaşında var yarıdan fazla tut ilçesi de 53 Türk merkezde terekeme var çok az gerisi kürt asıllı az biraz da tüekmen var hepsi bu adminin art niyetli oldugunu düşünüyorum kürtleri basıl da tok sayıyor
Cevap hakkı 12.06.2020 06:49
Kahta 150 bin Sincik 18 bin Çelikhan 16 bin gerger 15 bin samsat 10 bin 220 bin yapar besni 76 bin gölbaşı 50 bin tut 10 bin merkez de 310 bin Gerçekleri konuşalım şimdi Merkezde devlet memurları ve göçmenler dahil türk nüfüsü 40 bin kadar besni de 25 30 bin kadar gölbaşında 30 bin kadar tut da 5 bin kadar Kahta Çelikhan Gerger ve Sincik de de toplam devlet memurları dahil 5 bin kadar Toplam :135 bin kadar devlet memuru ve göçerler dahil olmak üzere Türk nüfüsü var%20 oranında 500 bin kadar da kürt nüfüs yani %80 oranında adıyamanımız kardeşliğin ve huzurun başkentidir kürt Türk yıllardır beraber yaşıyor kimseye de kürt Türk sorusu sorulmaz... Ama burda alenen kürtlere karşı bi soğukluk ve küçümseme durumu var bende bunu bir Türkmen olarak diyorum Kent olarak sorarsak da tarih olarak da Adıyaman kürt şehridir tarihi apaçık ortadadır zaten
ADIYAMAN TARİHİ 12.06.2020 06:19
Adıyaman %85 oranında kürttür bunun yanısıra Türkleşwn kürtler var %5 oranında besni ve Gölbaşında besni tut ve gölbaşında Türk nüfüsü mevcut 630 bin nüfüstan devlet memurları ile beraber toplam 100 binn kadar Türk & Türkmen var 500 bin kadarı da Kurmanç ve Zaza kürdü
Sjsjsjjs 11.06.2020 01:24
Şuan %60 Kürt %33 türk %5 Zaza %2 Çerkes çingene Arap vs ... Kütükte de böyle kutukte ilçeler oranı şöyle; Gölbaşı %85 türk %15 Kürt Çerkes çingene vs (30 köy var 7 si Kürt ve merkez yerlileri ful türk) Tut %95 türk %5 Kürt(1 köy Kürt ) Besni %65 türk %33 Kürt %2 Çerkes çingene Arap(merkez yerlileri ful türk köyler yarı yarıya bir de Arap köyü) Merkez %60 Kürt %40 türk (merkez yerliler türk köyler de %20 ila 25 civarı türk kökenli kalan kavi Kürtleri ) Kahta full Kürt Çelikhan %85 Kürt %15 Kürt Sincik 3 de 2 Kürt kalan türk Gerger 50 Zaza 40 Kürt 10 türk Samsat 90 99 arası Kürt 1 10 arası türk(tam bilmiyorum bu ilçeyi) Bir türk olarak gerçekleri yazdım birbirinize saygılı olun kimse ne olacağını secemez
ALİÇO 25.05.2020 15:14
Adıyamanda 20 Türk var diyen arkadaş kafayı yemiş galiba. Merkezin yarıya yakını zaten Türk, Alevi nufusun da çoğunluğu Türkmendir. Bakmayın bazılarının Kürtçe konuştuğuna. Besninin merkezinin tamamına yakını, köylerin de çoğunluğu Türkmendir. Gölbaşının köyler dahil her tarafı Türk, Samsatın yarısı, Tutun tamamına yakını,Sincik ve Çelikhanda az Türk var, Kahtada da az var. Ama zaten bu haliyle nufusun çoğu Türk oluyor.
Zeki Gençer 25.05.2020 09:08
Besni kahta samsat sincik Gölbaşı Çelikhan Gerger tut ve merkez Tüek nüfüsünun toplamı 20 bin civarı 620 bin adıyaman nüfüsü kendim sincikliyim 1 tane Türk yok kahtada yok allah aşkına nerden alıyon bu bilgileri adıyaman merkezin bir mahallesinin az birazı Türk kökenli gerisi hep kürt uydurup uydurup söylüyon uz insaf ediniz
Hüseyin Çelik 17.05.2020 02:22
Adıyamandan göç edenlerin büyük bir kısmını Kürtler oluşturuyor. Şimdiye kadar gördüğüm Adıyamanlıların %90ı Kürt bu da Adıyaman da Kürt nüfusun azaldığını Türk nüfusunun arttığını gösteriyor ancak Türklerin de şive özelliği biraz Kürt konuşmasını andırdığı için halkı Türk Kürt diye tanımlamak çok zordur
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız