Türkiye

Afyonkarahisar'ın etnik yapısı

Ege Bölgesinde yer alan bir ilimiz olan Afyonkarahisar'ın etnik yapısını inceledik.

16 Şubat 2020 Saat: 15:24
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 6.370 kez okunmuştur

Afyonkarahisarın etnik yapısı
Afyonkarahisar'ın etnik yapısı

Afyonkarahisar ilimiz Ege Bölgesinin İç Batı Anadolu Bölümünde yer alan bir ilidir. Afyon ili Ege Bölgesinin kıyı kesimlerinde yer alan diğer iller gibi göç alan bir şehir olmadığı için etnik olarak çok fazla farklılıklar yoktur. 

Afyon'un etnik nufusu genel olarak yerli olan Yörük ve Türkmenlerden oluşur. Ayrica sayıları fazla olmasa da Balkanlardaki zülümden kaçıp Türkiye'ye gelen soydaşlarımız da Afyon'da yaşamaktadır. 

Afyon'un Türk nüfusu en saf kalmış nüfuslarından biridir. Yörükler ve Türkmenler pek dışarıyla eglenmediği için Orta Asya'da ki soydaşlarımıza tıp olarak çok fazla benzemektedir. Köylerdeki Türkmen ve Yörük nüfusu halen daha eski Türk gelenek göreneklerini yaşatmaktadır. 

Afyon'da 23 tane de Türkmen Alevi köyü vardır. Bu köylerin bazıları ise karışıktır. Sunni Türkler ile Alevi Türkler arasında hiçbir sorun yaşanmamaktadır. 

Türk nufusunun haricinde %3 ile 5 arası yine Balkanlardan Bulgar, Sırp ve Yunan zülmümden kaçan Arnavut, Boşnak ve Pomak nüfusu vardır. Ancak bu nufusu da Türk sayabiliriz. Zira Aranavut'lar Türkiye'ye göç ederken kendilerine Türk diyerek Türkiye'ye gelmişlerdir. Boşnaklara da Sırplar Türkleştiniz diyerek zulmetmiştir. Pomak'lar ise Bulgar Müslümanlarıdır. Bulgarların Türklüğü de kanıtlanmıştır. Bu sebeple Pomakları Türk nüfusu içerisinde saymak yanlış olmaz. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
hüseyin taşcı, 16.08.2021 14:04
Osmanlı kayıtların da,1896-1899 arasın da Giritten kaçarak gelmek zorun da kalan 1000 kişilik bir nüfusun ,eski şehrin kenarındaki hamidiye mahallesine yerleştirildiği ve Abdülmecit zamanın da da kafkaslardan gelen bir miktar insanın Mecidiye mahallesine yerleştiği yazılıdır.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız