Türkiye

Alaca ilçesinin etnik yapısı

Çorum'a bağlı bir ilçe olan Alaca, Türkiye'nin en fazla köye sahip ilçelerinin başında gelmektedir.

28 Haziran 2020 Saat: 21:58
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 703 kez okunmuştur

Alaca ilçesinin etnik yapısı
Alaca ilçesinin etnik yapısı

İlçe nüfusunun çoğunluğu Sünni ve Alevi Türklerden oluşmaktadır. İlçede birçok Oğuz Boyuna mensup yerleşimler bulunmaktadır. Hem merkezde hem de köylerdeki yerleşim isimleri birçok Oğuz Türk boyunun ismini taşımaktadır.

İlçede ki Sünni nüfus içinde Kafkas Göçmeni Abhazlar önemli bir yer tutar. Yine Kafkas Göçmeni Çerkes ve Kumuk Türkleri de ilçede yaşayan topluluklardandır.

Bulgaristan Göçmeni Türklerin yaşadığı yerleşimler de bulunmaktadır. Artvin'in Şavşat ve Ardanuç ilçeleri ve Bayburt'tan gelen Türk nüfusun kurduğu birkaç tane köy de bulunmaktadır.

Tunceli'nin Mazgirt ilçesi ve Malatya'nın Kürecik bölgesinden gelip ilçede yerleşim kuran Alevi nüfusu içinde Kürt Alevi nüfusu da bulunmaktadır. Bu nüfus Alevi nüfusunun az bir kısmını oluşturmaktadır.

İlçede bazılarının Kürt dediği bazı köyler ise Kürt değildir. Canbeg ve Rişvan Aşiretinden olan bu köylerin geçmişte geldikleri yerdeki nüfus bile kendine Türkmen derken Çorum'da ki bu nüfusa Kürt demek pek mantıklı değil. Zaten kendileri de Kürt olmadıklarını söyler. Doğudan geldikleri için Kürt yakıştırması yapılır.

İlçe nüfusunun çoğunluğu Sünnidir. Merkezde Alevi nüfusu oldukça azdır. Köy nüfusunda da Sünni nüfusu daha kalabalıktır. Aslında Alevi ve Sünni köy sayıları birbirine çok yakındır. 48 Alevi köyü 53 Sünni köyü vardır. Ancak Sünni köyleri Alevi köylerine oranla daha kalabalıktır. Bu da Sünni nüfusun oranını oldukça artırmaktadır.

Aslında ilçenin Merkezi dahil Osmanlı zamanında Türkmen Alevi nüfusunun çoğunluk olduğu bir yer olduğu söylenir. Tarihi kayıtlarda da bunlardan bahsedilir. Ancak bugün özellikle ilçe merkezinde Alevi nüfusu oldukça azdır. Bazı Aleviler ilçe merkezindeki Alevi ve Bektaşi nüfusun zaman içinde Sunniliğe geçtiğini söylemektedir.

ALEVİ KÖYLERİ(48)

*Akçaköy(Karışık, Aleviler çoğunluk) *Akören *Akpınar *Alacahüyük *Balçıkhisar(Karışık) *Bozdoğan *Büyükcamili *Büyükkeşlik *Büyüksöğütözü *Çelebibağ *Çevreli *Çırçır *Çikhasan *Değirmendere *Değirmenönü *Dereyazıcı *Dutluca *Eren *Eskiyapar *Geven *Gülderesi *Harhar *Haydar *İmat *İsahacı *Kalınkaya *Karamahmut *Karatepe *Kargın *Kayabüvet *Kırcın *Kılavuz *Koçhisar *Koyunoğlu *Kuyumcusaray *Kuzkışla *Küçükcamili *Küçükkeşlik *Külah *Küre *Kürkçü *Mazıbaşı *Onbaşılar *Perçem *Soğucak *Yenice *Yeniköy *Yeşilyurt

SÜNNİ KÖYLER(53)

*Akçiçek *Altıntaş(Kafkas Göçmeni) *Bahçeli *Belpınar *Beşiktepe(Şavşat, Ardanuç ve Bayburt Göçmeni Türkler) *Boğaziçi *Bolatçık *Büyükdona(Salyanlı Türkmeni) *Büyükhırka *Çal *Çatak *Çatalbaş *Çatalkaya *Çetederesi *Çorpaşık *Çöplü *Çöplüavutmuş *Dedepınar *Evci *Fakılar *Gazipaşa *Gerdekkaya *Gökören(Abhaz) *Güllük *İbrahim *İsmailli *Kalecikkaya *Kapaklı(Kafkas Göçmeni) *Karaçal(Abhaz) *Karınkara(Bulgaristan Göçmeni Türkler) *Kızıllı *Kızılyar *Kızkaraca *Killik *Körpınar(Abhaz köyü) *Küçükdona(Canbeg Aşireti, Türkmen) *Küçükhırka *Mahmudiye(Abhaz) *Miyanesultan *Örükaya *Sancı(Canbeg Türkmen Aşireti) *Sarısüleyman *Seyitnizam(Kafkas Göçmeni) *Sincan(Kafkas Göçmeni, Kumuk Türkleri) *Sultan(Abhaz) *Suludere *Tahirabat *Tevfikiye *Tutaş *Ünalan *Yatankavak *Yüksekyayla

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız