Türkiye

Bayat ilçesinin etnik yapısı

Bayat ilçesi Çorum'a bağlı ufak bir ilçedir. Genellikle Sünni Türk nüfusunun yaşadığı bir ilçe olan Bayat'ın etnik yapısını yazdık

28 Haziran 2020 Saat: 22:22
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 596 kez okunmuştur

Bayat ilçesinin etnik yapısı
Bayat ilçesinin etnik yapısı

Bayat ismi 24 Oğuz Boyundan birinin ismidir. İlçenin kurucularının Bayat Türkleri olduğu düşünülüyor. İlçe birçok Türk boyuna ev sahipliği yapmaktadır. İlçe de Beydili isminde köy de mevcuttur. Bu da ilçede Beydili Türkmenlerinin de olduğunu göstermektedir.

İlçede az sayıda Sünni Kürt nüfusu da vardır. Bazı köyler gerçekten Kürt iken yine Doğudan geldikleri için Türkmen olan köylere de Kürt denilmektedir. Dışarıdan Kürt denilen köylerde Kürt olduğunu kabul eden kişi sayısı pek yoktur. Kürt denilen grubun içerisinde Canbegli Türkmen aşiretine mensup insanlar da bulunur. Bu aşiret isminden de anlaşılacağı üzere Türktür. Yine Terikan veya Türkan denilen Aşirete bağlı kişiler de vardır. Bunlar da Türkmendir. Ama Doğudan gelirken Kürtçe de bildikleri için bu insanlara Kürt denilmiştir. Bugünlerde Siverek ve Karacadağ bölgesinde yaşayan Türkan Aşireti Türkmen olduklarını ve Kürtçe konuşmanın kendilerini Kürt yapmayacağını söylemektedir.

Bayat ilçesinde hiçbir Alevi yerleşimi bulunmamaktadır. Sadece Eskialibey Köyünün 3 te biri Alevidir. İlçe merkezi ve bazı köylerde birkaç hane Alevi nüfusu da yaşamaktadır.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız