Türkiye

Erzincan'ın etnik yapısı

Erzincan ilimiz Doğu Anadolu Bölgesinde yer alır. Nüfus ve nüfus yoğunluğunun yoğunluğu bakımından en altlarda yer alan bir şehrimizdir. Biz de Erzincan'ın etnik yapısı ile alakalı yazı hazırladık.

14 Şubat 2020 Saat: 19:53
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 36.988 kez okunmuştur

Erzincanın etnik yapısı
Erzincan'ın etnik yapısı

Erzincan ilimiz Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Doğuda yer alan diğer iller gibi Erzincan için de Kürt diyenler vardır. Ancak Doğuda yer alan iller içerisinde en az Kürt nufusunun yaşadığı ildir. Erzincan nüfusunun %90'ı Türk'tür. Geri kalan nüfus Zaza ve Kürt'tür. Aslinda Zaza ve Kürt nufusu içinde saydıklarımızın büyük kısmı kendini Türkmen olarak saymaktadır. Ancak Zazaca ve Kürtçe konuşanlar da olduğu için bu oranı verdik. 

Erzincan ilimizde çok sayida Alevi nüfusu da yer alır. Hatta bazı ilçelerde köylerin çoğu Alevidir. Ancak ilçe merkezlerinin tamamında Sünni nüfusu çoğunluktur. Totalde il merkezi dahil bütün ilçelerde Sünni nüfus çoğunluktur. Erzincan Sünni ve Alevilerin iç içe yaşadığı illerin başında gelir. Bütün ilçelerde iki grubun da yaşıyor olması bunun kanıtıdır. Bugüne kadar neredeyse Sünni nüfus ile Alevi nufus arasında hiç sorun yaşanmamıştır. 

Erzincan Alevilerinin çoğu Türkmendir. Zazaca ve Kürtçe konuşan Aleviler de vardır. Ancak bu Alevilerin çoğu da kendisini Türkmen olarak görür. Türkistan'dan yani Horosan'dan geldiklerini söyler. Aile ve aşiret isimleri de genellikle Türkçe isimlerdir. Alevi nüfusun oran olarak en kalabalık olduğu ilçeler sırayla Tercan, Çayırlı ve Merkez'dir. Buralardaki Alevi nüfusu %30 ile 40 arasındadır. 

Erzincan nufusu son yıllarda genellikle il merkezinde toplanmıştır. Buraya dışarıdan da göç olmuştur. Ancak çevre illerden insanlar buraya gelmiştir. Bu durum etnik durumu değiştirmemiştir. Bingol ve Tunceli göçmenleri de şehirde önemli bir nüfusu teşkil eder. Toparlayacak olursak Erzincan'ın %90 civarı nüfusu Türktür. Nüfusun çoğu Sünni Türkler ve Alevi Türkler oluşturur. Az sayida Zaza ve Kürt Alevi nüfusu da vardır. 

Haberimize Refahiye ilçesini de ekleyelim. Refahiye ilçesinin de neredeyse tamami Türklerden oluşur. Az sayida Zazaca ve Kürtçe konuşan vardır. Türk nüfusunun %25 ile 30 arası Türk Alevileridir. 

Refahiye Alevi köyleri Akbag, Ardiçlik, Armutlu, Arpayazi, Babaaslan, Bastosun, Calti, Camlimülk, Ciragedigi, Cukurçimen (karisik), Ciçekali, Derebasi, Diyarlar, Distas, Kalkanci, Gazipinar, Gemecik, Gülensu, Gümüsakar, Güventepe, Güzle, Gölköy, Halitler, Kabuller, Kaçakköy,Kadiköy, Kamberaga, Kandilköy, Karayaprak, Kiriktas, Kirkbulak, Kizilenis, Koçkaya, Kürelik, Madendere, Muratçayiri, Onurlu, Resuller, Sarikoç, Sirali, Sögütlü, Tepeköy, Tuzluçayir, Uludere, Yaylabeli, Yazigedigi, Yeniköy, Yeniyurt, Yukarisütlü, Sahverdi'dir.

Kemaliye ilçesi ise Sünni Türk nüfusunun ağırlıklı olduğu bir ilçedir. Merkezde ve köylerde Sünni Türk nüfusu ağırlıktadır. Türk-Türkmen ağırlığı olan ilçede Türkmen Alevi nüfusu genelde köylerde yaşamaktadır. Alevi nüfusu genellikle büyükşehirlere göç vermiştir. Bu sebeple Türkmen Alevi köyleri Sünni Türk nüfus ile karışıktır. Hızır Sultan Abdal Ocağı ve külliyesi Kemaliye'ye bağlı Ocak köyündedir ve Aleviler tarafından ziyaret edilmektedir. İlçede Kürt nüfusu yok denecek kadar azdır. 

Kemaliye PKK terör örgütünün hedefi olmuş bir ilçedir. Başbağlar köyü PKK'lılar tarafından basılmış ve 33 sivil şehit edilmiştir. Sünni Türkmenler ile Alevi Türkmenlerin arası açılmak istenmiş ancak aralarında bir hilaf olmamıştır. 

İlçede yaşayan bir kesimin 1800'lü yıllarda sonradan Müslüman olduğu söylense de bunu kanıtlayacak yeterli tarihi doküman bulunmamaktadır. İlçenin bazı köyleri Tunceli'ye bağlı Çemişgezek ilçesine bağlı iken sonradan Kemaliye ilçesine bağlanmıştır. Çemişgezek'in Tunceli'ye bağlı olduğunu düşünüp oradan bağlanan köylerin Zaza veya Kürt olduğunu düşünenler olabilir. Ancak Çemisgezek'te tıpkı Kemaliye gibi Türkmen nüfusun yaşadığı bir ilçedir. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 45 yorum yapılmıştır
Misafir 16.06.2022 18:49
Erzincannın nüfusu 240.000 civarı ama Türkiyenin değişik şehirlerine dağılmış 600.000 Erzincanlı var bunların etnik ve dini inançlarını göz önünde bulundurun.
erzincanli kürt 21.05.2022 10:28
erzincanli lakapli sahis.sen anlasilan fasit partinin elemanisin ki burada gelmis yalan dolan seyler yaziyorsun.erzincanda %40 oraninda kürt var hatta belki %45.
Hellrazor 12.02.2022 20:13
Arkadaşlar Erzincan sazlıpınar köyü bşr alevi köyümüdür?
Erzincan 07.02.2022 18:38
Kızıl kürt denen kişi nerelisin sen ? Erzincanı bilip bilmeden atıp tutuyorsun. Kürt olmayıp kürtce bilme muhabbetin haklı olabilir olmayabilirde ama Erzincanın hemen hemen hepsi Türktür. Kürt çok fazla yok Erzincanda. Tunceliyle komşu diye kürt diyemezsin Erzincana. Erzincan karadenizlede komşu anlatabiliyorum dimi. Erzincanda alevi var çoğunluk olmasada onlarında çoğu Türk-Alevi anladınmı kızıl kürt adlı kimse. Erzincanda az sayıda kürt kökenli vatandaşlarımız var. Onlarda erzincanlı değil Erzincana ağrı muş Tunceli gibi illerden göçmüş kişiler .bilhassa ağrıdan gelenler örneğide Binali Yıldırım.
Türk 25.12.2021 21:43
Bir Türk Kürtçe biliyor diye Kürt mü olmak zorunda bende tercanda yaşayan Alevi Türkmenim Kürtçe biliyoruz hepimiz
Sanan 25.11.2021 11:16
türkler ve kürtler kardeş
bilen 11.11.2021 00:41
yazıyı yazan kişi işine gelen bilgiyi yazmış.o bölgede yaşayan kürtler horasandan geldiğni söylerken şah ismail zamanında zorla iran horasanına savaş nedeniyle göçertilen sonradan geri dönen çokaz bir kısmı
Nazar 07.11.2021 22:30
Erzincan Türktür. Sünni Türkmen ve Alevi Türkmen vardır. Sünni Kürt yok benim bildiğim kadarıyla. Dili Kürtçe ve Zazaca olan Aleviler var ama onlarda zaten en Türk olanlar.
Erzinganlı 07.11.2021 17:14
Zaten şimdilerde bu şehrin yerlisi yok gibi 10/1 erzincanlıdır çoğu kelkitli,bingöllü,Tuncelili yerlisi yok gibi bişey.
Hakan refahiye 28.10.2021 12:03
Dogru paylasım, bend3 refahiyeli sunni türkum. Yedi ilcenin besinde Sunni Türk %80 civarıdır. Cayırlı ve tercanda alevi kardeslerimin sayısı daha fazladır
Kerim 19.10.2021 12:50
Ayse, zaza. Turk :zazalar Türk değil ki, türkleşmiş zazalar olabilir, lakin zazalar da irani bir kavimdir.
Ayşe.zaza.Turk 19.09.2021 10:44
Arkadaşlar küfür kullanmanıza gerek yok. Sayfa gayet objektif ve tarafsız. Çünkü yazılanlar doğru. Biz Zazalar da Türküz ve bunu kabul ediyor olmamız kimsenin zoruna gitmesin. Doğuda Kürtçe konuşan bir çok Türkmen var . Kürt olmuyo bunlar. Türkler. Dil ırkı belirlemez.
YILDIZ 14.09.2021 19:30
Gorev geregi Erzincan ve koylerinde bulundum Halkin ezici cogunlugu Tùrktur %90 civari Turk nufus ezici cogunluktadir. Suanki belediye MHP dedir
Cahil 11.09.2021 21:42
Erzincan da Çoğu alevi Türkmen boş yapma nüfusunuz az. Birazcık Kürt ve Zaza var diye ilin %30u demek ahmakça ????
Erzincanlı 26.08.2021 23:36
Yandaş birisin erzincan alevileri dersim alevisidir %60 ı zaza kürttür şunu anlayın.
Demir 14.08.2021 20:11
N isimli kişi türkçe bilmeyen ne kadar fazla Türkmen var sen biliyormusun. Türkmen olup kürtçe konuşan var. Ona bakılırsa türkiye de Türk olmayıp türkçe bilen var bunlar şimdi türkmü . BIRAK ŞU İŞLERİ AZINLIKLAR KENDİLERİNI FAZLA GÖSTERMEYİ SEVER
Erzinganlı 05.08.2021 23:36
Selam Erzincan’ın Türklerindenim.küfür ve kabalığa gerek yok.%65 Türk Hanefi.% 30 Kürt ,Zaza Alevi. %5 Kürt Hanefi (badıllı aşireti Sn.Binali yıldırımın mensubu olduğu aşiret) Hiç ama hiç Türk Alevi yoktur kendilerini Türkmen saysalarda .Kürt ve Zazalar zolanlı,şadıllı,tahirli,hörmekan,şavaklı,koçgirli ve badıllı aşiretidirler.gençler Türkçe tercih ederler. Güneydoğu Kürt’lerine benzemezler. Türklerle birlikte 1000 yıl önce Horasan’dan birlikte gelmişler.
uA 34-Trabzonlu 23.07.2021 10:49
OROSPU ÇOCUĞU ABDULLAH ÖCALAN ! KIPÇAK TÜRKLERİNİN EZİCİ ÇOĞUNLUKTA OLDUĞU CAN ERZİNCANA BİLE ALÇAK TERÖR ÖRGÜTÜ PKK VE ONUN SİYASİ KANADI HDP ; AYAKLARIMIZIN ALTINDA OLAN SÖZDE KÜRDİSTAN HARİTALARINDA YER VERMİŞTİR! EN FAZLA BU PAÇAVRA HARİTALAR HAYALLERİNİZDE KALIR KANDİL DAĞININ PİÇLERİ, GERÇEKLERİNİZ İSE KEFEN VE MEZARLAR OLUR !BAKINIZ; HENDEK OPERASYONLARI VE SURİYE AFRİN!(SADECE BİR KAÇ ÖRNEK)!
Zeynep 15.07.2021 10:18
Êlîh boşa yaşıyorsun haa :) Sana Türkbayrağı emojisi gönderiyorum bu toprakların tarihine senin mercimek kadar beyninin algı gücü yetmez. ????????????????
uA 34-Trabzonlu 14.07.2021 10:03
ELİH RUMUZLU FAŞİST VE IRKÇI TERÖR ÖRGÜTÜ PKK YANDAŞI OROSPU ÇOCUĞU ;ÖNCE TARİH ÖĞREN ONDAN SONRA KONUŞ: MOĞOL FARKLI ,TÜRK FARKLI IRK! ÖRNEK VERİYİM; KÜRTLERLE ARAPLAR SURİYEDE BERABER YAŞIYOR AMA FARKLI IRK OLDUĞU GİBİ! ANLA DİYE SURİYEDEN YAKININDAN ÖRNEK VERDİM TAMAM MI MÜPTEZEL!
uA 34-Trabzonlu 13.07.2021 22:05
ELİH RUMUZLU OROSPU ÇOCUĞU ; GÖTÜN YİYORSA GİT BU LAFLARI ERZİNCANLILARIN YANINDA KONUŞDA ANANI SİKSİNLER!MOĞOL FARKLI TÜRK FARKLI BUNU ÖĞREN KANDİLİN PİÇİ ÖNCE ! YADA GEL İSTANBULA GÖTÜN YİYORSA BİZİM ULTRASLAN REİSLERİNİN YANINDA BÖYLE DE ANANI BİR SİKELİM !TÜRK OĞLU TÜRK RUMUZLU ŞAHISDA PKK LI OLMAYAN KÜRTLERİ DIŞLAMA BU PKK PİÇLERİNE KOZ VERME !CAN ERZİNCAN ULTRASLANA SAYGILAR ! ÜNİVERSİTEDE KAFALARINI KIRIN BU PKK LILARIN ERZİNCANDA !
uA 34-Trabzonlu 08.07.2021 17:16
ELİH RUMUZLU; ERZİNCANLI ÜLKÜCÜ RUMUZLU KARDEŞİMİN DE DEDİĞİ GİBİ TÜRK HALKI ANANI SİKTİ GALİBA SENİN O SEBEPLE ADAM GİBİ TÜRK YAZAMIYORSUN !
Erzincanlı ülkücü 05.07.2021 22:55
Elih rumuzlu gavat Türkler ananımı siktide Türk kelimesini adam gibi yazmıyorsun.Elih kürtçede Batman demekmiş.Batmanlısın madem Erzincana ne laf atıyorsun.Erzincana pkk giremez.Kürt kökenli vatandaşlarimiz az sayıda Erzincanda.Ayrıca Binali Yıldırımda aslen Ağrılı kürttür.Şu anki Ülkü Ocakları genel başkanıda Erzincanlı bir Türkmendir.
uA 34-Trabzonlu 05.07.2021 22:48
5 TEMMUZ 1993 SENESİNDE ERZİNCAN İLİMİZİN BAŞBAĞLAR MEVKİSİNDE 33 SÜNNİ TÜRK; ALÇAK BEBEK KATİLİ OROSPU ÇOCUKLARINI İÇİNDE BARINDIRAN PKK TARAFINDAN ŞEHİT EDİLDİ! ŞEHİTLERİMİZİN MEKANI CENNET OLSUN ! GÜNEY KOMŞUMUZ SAYILAN CAN ERZİNCANA SELAMLARIMIZI İLETİRİZ !ULTRASLAN ERZİNCANA DA AYRICA SELAMLAR !
MEHMET 25.06.2021 16:00
Erzincanlı biri olarak yazın çok güzel ve doğru yalnız şu yorumlardakinleri yayınlamasan güzel olur.Burada aynı kişilerin propaganda yaptığına eminim.Erzincan neredeyse tamamına yakını Türktür ve bir kısım da zaza nüfus mevcuttur.Ne Mutlu Türküm diyene.
Êlîh 22.05.2021 21:14
Bir tane T*rk oğlu T*rk diye bir oru*pu çocuğu var.her şehirlerin yorumlarına aynı şeyi yazıyor.YETER A*K YETER!!!!sizin türk demenizle türk olmuyoruz.Kürdüz biz.ben Türkçe bilmeyen ailenin oğluyum şimdi annnem babam nasıl türk oluyor? Biz bu topraklarda sümer döneminden beri vardık.Burasi bizim topraklarımız.çok istiyorsan Moğolistanda Turancılığınızı yapın.kudurun Moğol dölleri
N 19.03.2021 20:23
Aleviler ve savaklilar asimile olmuş, babası annesi Türkçe konuşamayan insanlar kendilerine Türk diyor herkesi Türk yapma meraklısı irkcilar zaten dünden razı bu duruma, bunlar bakar körler.
%100 Erzincanlı 14.03.2021 19:08
Senin söylemenle Binali Yıldırım keşke Türk olsa amcak olmuyor.Ayrıca Ben Türk oğluyum .doğru bildiğimi söylemek beni Kürt yapmaz.
Türk Oğlu Türk 06.03.2021 09:53
LA IRK k*rt BOZUNTULARI BİNALİ YILDIRIM NERDE k*rtmüş DOĞUYU ELE GEÇİRECEĞİNİZİ Mİ SANDINIZ DOĞU VE GÜNEYDOĞU İLLERİ TÜRKDÜR VE TÜRK KALACAK ???????? ????????
%100 Erzincanlı 16.02.2021 11:54
Selam Erzincan %60Türk Sünni %10 Kürt Sünni(şavak aşireti ve badıllı aşireti Sn .Başbakan binali yoldırım mensubu)%30 Kürt ve Zaza Alevi.Alevi Türk hiç ama hiç yok Erzincan’da ancak Alevi Kürt ve Zazalar özellikle gençler Türkçe tercih ederler.
mircan 12.02.2021 20:08
erzincan geçmişi itibari ile ermeni türkmen ve kürt tür zamanla ermeni alevi nüfusun azalması sebebi ile sünni türkler göç etmiştir zamanla sünni türk hakimiyetine girmiştir oradaki kürtlerde asimile olmuştur bunun en büyük örneği binali yıldırım erzincanlı ama kürt,tür ...
Kadir 17.12.2020 12:04
Erzincan Türklüğün yıkılmaz kalelerindendir.
Murat 15.12.2020 23:10
5 yıl önce Pkk ya meydan dayağı atan Şehir Ve Doğu da Hdp ye miting yaptırmayan tek şehirdir
Aykut 14.12.2020 05:22
Yıllarım erzincanda geçti yüzde yüzü türktür oraya sonradan dışarıdan gelenler oldu deprem nedeniyle evini yurdunu bırakıp gidenlerin yerlerini satin aldılar en yerli türk halkı erzincandır muhafazakar partilere giden oylarinda aslında hepsi mhp nin oyları o partilerden biri olmasin mhp bin kere seçim olsa hepsini ful alır alevilerin oylari hariç
Türk heryerde .. 06.12.2020 22:29
Yazılanlar tamamıyla doğrudur Erzincanda askerlik yaptım nerdeyse hiç Kürt yok bile tamamen milliyetçi TÜRK OĞLU TÜRK Bir ilimizdir heryeriyle Aleviside Sünnide TÜRKtür
Gökhan Öztürk 29.11.2020 21:30
Buradaki verilen bilgilerin hepsi doğrudur Erzincan nüfusunun yüzde 90 ı Türkdur türk nüfusunun yüzde 70de sunnidir mhpnin aldığı oylara bakarsanız bunun doğru olduğunu anlarsınız. Erzincanda Aleviler Zazalar kesinlikle mhpye oy vermez
Erzincanlı ✌ 26.11.2020 08:56
Yanlış tamamen asimilasyon yanlış bilgi zamanında katledilen ve asimile edilen kürtlerdrnde bahsedin
Ozkan 23.11.2020 15:15
Erzincan alevi nufusunun, 70% i kurt( zaza) kokenlidir, buda emem hemen toplam erzincan nufusunun % 25 ine denk gelir, yillardir suregelen asimilasyon politikasi nedeni ile, insanlar aleviyiz der gecer, millet olayina pek girmezler, tabiki sehirdeki sunni turk nufus ekonomik ve politik acidan gucludur, buda zaman icerisinde kurt/ alevi nufusun buyuk sehirlere gocune sebep olmustur.
GİRESUN ALEVİ KIZ 13.11.2020 17:13
ÇOK DOĞRU BİR TESPİT, ALEVİLERİN ÇOĞU TÜRKMENDİR ZATEN ÖZ BE ÖZ TÜRKTÜRLER. KÜRT ALEVİLER İSE KENDNÇE BİRŞEYLER UYDURMUŞ ZERDÜŞTLÜKLE EZİDİSM ISHIKİSM HEPSİ PROPAGANDA
Türk Oğlu Türk 08.10.2020 12:19
Mustafa:Adlı kişi Erzincan kürt olamaz Çünkü kürt olsaydı Mhp ye verir miydi belediyesi Mhp de Kürtler bilerek doğuyu ele GEÇİRİYORLAR BUNU biliyorum
Mehmet 26.09.2020 17:17
Cok dogru verilmis veri yorumlari okuyanlar sallamasin bu kaynaktaki veriler dogru
Arda 16.06.2020 03:52
mustafa adli sahis erzincan kemaliye ve ilic ilcesindeki aleviler genelde turktur.kurt+zaza maximum %20dir.
Arda 16.06.2020 03:46
Mustafa bey Kemaliye ve Ilicteki Aleviler cogunlukla Turktur.Kurt Zaza en fazla %20 dir
Mustafa 21.03.2020 20:48
Selam
Mustafa 21.03.2020 19:52
%30 Kürt ve zaza Alevileri Kürt ve zazadır Türk Alevi yok gibi bişey İstanbul a göçle birlikte unutulan Kürtçe sonrası kalan Alevilik.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız