Türkiye

Iğdır Merkez'in etnik yapısı

Türk nüfusun çoğunluk olduğu bir yer iken Kürtlerin çoğunluk olduğu bir yere dönüşen Iğdır merkezi ve köylerini yazdık

17 Haziran 2020 Saat: 21:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 862 kez okunmuştur

Iğdır Merkezin etnik yapısı
Iğdır Merkez'in etnik yapısı

Iğdır merkez ve etraftaki köyler eskiden Türk çoğunluk olan bir yer iken özellikle Ağrı'dan ve diğer illerden getirilen Kürt işçilerin bu köylere ve Iğdır merkezin çevresindeki köylere yerleşmesi ile Kürt nüfus çoğunluk olmuştur. Iğdır'ın kendj nüfusunda olan Kürtleri zaten Iğdır nüfusunun bir kısmını oluşturuyordu. Dışarıdan gelen Kürt nüfusu ile. Kürtler çoğunluk olmuştur. Kürt siyasi hareketi de bu göçleri özellikle desteklemiştir. Ancak Türk nüfusunun azınlığa düşmesinin tem sebebi bunlar değildir. Türkler genellikle batı illerine göç etmiş, arazilerini de köylerine işçi olarak gelen Kürtlere bırakmıştır. Bu da en önemli etkendir.

Iğdır Merkez Mahalle nüfusları

Türk Mahalleleri

*Ali Kamerli Mahallesi'nde Türk nüfusu çoğunluktur. *Atatürk mahallesinde Türk nüfusu çoğunluktur. Kürt nüfusu çok azdır.

*Bağlar Mahallesinde Türk nüfusu çoğunluktur. Kürt nüfusu çok azdır.

*Emek Mahallesi'nde Türk nüfusu çoğunluktur. Ancak Mahallenin dış bölümlerinde Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgeler de vardır.

*Hakveyis Mahallesinde Türk nüfusu çoğunluktur. Kürt nüfusu, Türk nüfusuna yakındır.

*Pir Sultan Abdal Mahallesi'nde Türk nüfusu çoğunluktur. *Söğütlü mahallesinde Türkler çoğunluktur. Kürt nüfusu 3 te bir oranındadır.

*Topçular mahallesinde Türkler çoğunluktur. Kürt nüfusu çok azdır. 

Kürt Mahalleleri

*Cumhuriyet Mahallesi'nde Kürtler çoğunluktur.

*Karaağaç mahallesinde Kürtler çoğunluktur. Türk nüfusu azdır.

*Konaklı Mahallesi'nde Kürtler çoğunluktur. *Özgür mahallesinde Kürtler çoğunluktur.

*Yeni Mahallede Kürtler çoğunluktur. Türk nüfusu yok denecek kadar azdır.

*14 Kasım Mahallesi'nde Türk nüfusu çoğunluktur. Ancak Kürt nüfusu da Türk nüfusuna yakındır.

KÖYLER VE BELDELER

Türk belde ve köyleri

*Melekli Beldesi(Sinan Oğan'ın memleketi) *Ağaver köyü *Akyumak köyü *Bayraktutan *Çalpala *Enginalan Köyü (Büyük bir köydür. Bulgaristan Göçmeni Türklerin kurduğu bir köydür. Şu an köyün %60 civarı çevreden gelen Kürtlerden oluşmaktadır) *Evci(Azerbaycan Türklerinin köyü, köydeki Kürt nüfusu daha kalabalıktır. Ancak hiçbiri yerli değildir. Tarım işçisi olarak gelip köyde geçici yerleşmişlerdir) *Hakmehmet *Kadıkışlak *Kasımcan *Kuzugüden *Küllük *Necefali *Obaköy *Sarıçoban *Yaycı *Yukarıçarıklı(Türk-Kürt nüfusu birbirine yakındır)

Kürt belde ve köyleri

*Halfeli Beldesi *Hoşhaber Beldesi *Alibeyköy *Asma köyü *Aşağıçarıklı *Aşağıerhacı *Bendemurat(Büyük bir köy idi, yarısı Türk yarısı da Kürt olan köyde birkaç hane Kürt kaldı, Azerbaycan Türklerinin tamamı köyü terk ermiştir) *Çakırtaş(Azerbaycan Türklerinin köyü idi, tarım işçisi olarak gelen Kürtler çoğunluk olmuştur, Türkler köyü terketmiştir) *Çilli *Elmaköy *Gülpınar *Gülgörmez *Harmandöven *Karagüney *Karakuyu *Kazancı *Kavaktepe *Mezra *Nişankaya *Örünmüş *Panik *Pınarbaşı *Suveren *Tacirli(Azerbaycan Türklerinin kurduğu bir köy, ancak günümüzde etraftan tarım işçisi olarak gelen Kürtler çoğunluk olmuştur) *Taşlıca(3 te biri Azerbaycan Türkü) *Yüzbaşılar *Zor

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
Türk Oğlu Türk 19.06.2020 17:10
BU MALUM IRK BİLEREK TÜRKİYENİN ÇEŞİTLİ İLLERİNE YERLEŞİYORLAR MAHSUS BİZ TÜRKDEN ÇOK OLALIM DİYE NAMUSSUZLAR ASLA AMA ASLA VATANI SİZE VERMİCEZ ???????? ???????? NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ???????? ????????
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız