Türkiye

İslahiye'nin etnik yapısı

İslahiye Gaziantep ilimize bağlı bir ilçedir. Bu ilçe Gaziantep sınırları içindeki Kürt nüfusun en fazla olduğu ilçe olarak ta bilinir.

17 Temmuz 2020 Saat: 17:29
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 674 kez okunmuştur

İslahiyenin etnik yapısı
İslahiye'nin etnik yapısı

İslahiye ilçesi Gaziantep il sınırlarında oran olarak en fazla Kürt nüfusun yaşadığı ilçedir. Ancak merkez ilçelerdeki gibi son zamanlarda yapılan göçlerle gelen bir Kürt nüfusu yoktur. Buradaki Kürt nüfusunun tarihi 1900'lü yıllara dayanmaktadır. 

İslahiye ilçesi Türk ve Kürt nüfusunun yaklaşık olduğu ilçelerdendir. Türkler gibi Kürtler de ilçenin yerlisi sayılır. Her ne kadar ilçedeki Kürt nüfusunun tarihi bir asırlık olsa da Türkler ile aralarında sorun çıkmamıştır. İlçedeki Kürt nüfusu genel olarak devletçi yapıdadır. Gaziantep merkezdeki gibi göçlerle gelen Kürt nüfusuna benzememektedirler. 

İslahiye ilçe merkezinde Türk nüfusu çok daha fazladır. İlçe merkezi nüfusunun en az 3 te ikisi Türklerden oluşmaktadır. Geri kalan ise çoğunlukla Kürtlerden ve az sayıda Araptan oluşmaktadır. 

İslahiye köy nüfusunda ise Kürt nüfusu daha fazladır. Aslında Türk nüfusun yaşadığı köy sayısı ile Kürt nüfusun yaşadığı köy sayısı yakın orandadır. Belki de Türk köyleri daha fazladır. Ancak Kürt köylerinin nüfusu bazı köylerde oldukça kalabalıktır. Bu sebeple Kürt nüfusu köylerde daha fazladır. 

İslahiye'de birkaç tane de Alevi yerleşimi bulunmamaktadır. Hem Türkmen Alevi hem de Kürt Alevi nüfusu vardır. Ancak Kürt Alevi olarak görülen Bayraktepe köyündeki Alevi Nüfusu aslen Avşar'dır. Çünkü Çakallı Aşireti olarak ta geçmektedir. Çakallılar ise Avşar Türkleridir. 

İslahiye'de ki Türk nüfusu içerisinde çeşitli Türkmen gruplarından insanlar. Bulgaristan Göçmeni Türkler ve Alevi Türkler yer almaktadır. 

İslahiye'deki Türk ve Kürt nüfusu bazı yerleşimlerde bir arada yaşamaktadır. Türkmenlerin kurduğu bazı yerleşimlere Kürt nüfusu da gelmiştir. Bu durum genel olarak bir sorun teşkil etmemiştir. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız