Türkiye

Kafkaslarda bir Türk Cumhuriyeti. Karaçay-Çerkesya.

Rusya Federasyonu içerisinde birçok özerk Türk Cumhuriyetleri bulunuyor. Bunlardan birisi de Karaçay-Çerkesya Cumhuriyetidir.

10 Mart 2020 Saat: 23:07
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.334 kez okunmuştur

Kafkaslarda bir Türk Cumhuriyeti. Karaçay-Çerkesya.
Kafkaslarda bir Türk Cumhuriyeti. Karaçay-Çerkesya.

Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti Rusya Federasyonu içeride yer alan Özerk Türk Cumhuriyetkerinden birisidir. Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi sınırları içerisindedir. Başkenti Çerkesk olup ikinci büyük kenti Karaçayevsk'tir. 

Başkentinin isminin Çerkesk olmasına bakıp Çerkeslerin kalabalık olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Çerkezlerin burada kalabalık nüfusu yoktur. Nüfusu 478 bindir. Yüz ölçümü olarak ise 14.300 kilometrekare'dir. 

EN KALABALIK OLAN TÜRKLER

Karaçay-Çerkesya Cumhuriyetinde en kalabalık olan grup Karaçay Türklerindir. Karaçay Türkleri toplam nüfusun %41'ini teşkil eder. İsminden hareketle Çerkeslerin de ikinci en kalabalık nüfus olduğunu düşünebilirsiniz ancak ikinci sırada %31 ile Ruslar gelmektedir. Ruslar 1926 yılındaki sayımda toplam nüfusun %2'si kadarken sonraki yıllarda Sovyetlerin Ruslaştırma politikaları neticesinde diğer bölgelerden buraya çok fazla Rus nüfusu getirilmiştir. Bir dönem nüfusa oranları %51'e çıkmıştır. 1990'da ki kırılmadan sonra Rus nüfusu giderek azalmaktadır. 

ÇERKEZLER ÜÇÜNCÜ SIRADA

Karaçay Çerkesya Cumhuriyetinde yaşayan Çerkes nüfusu toplam nüfusun %11'ini teşkil etmektedir. Çerkesler den sonra ise %8 ile Abhaz nüfusu yer almaktadır. Efsane Dombıra Müziğiyle tanıdığımız Nogay Türkleri de Karaçay-Çerkesya Cumhuriyetinde varlıklarını sürdürmektedir. Nogay Türkleri'nin toplam nüfusa oranı ise %3.3'tür. Tatar Türkleri, Ermeniler, Osetler ve Ukrayna'lılar ise geri kalan nüfusu oluşturur. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız