Türkiye

Karkamış'ın etnik yapısı

Karkamış ilçesi Gaziantep il sınırları içerisindedir. Suriye sınırında olması sebebiyle ve sınır kapısı sebebiyle çokça gündemde olan bir ilçedir.

18 Temmuz 2020 Saat: 16:59
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.650 kez okunmuştur

Karkamışın etnik yapısı
Karkamış'ın etnik yapısı

Karkamış ilçesi Gaziantep il sınırları içerisinde kalan ve Suriye ile sınır kapısı olan bir ilçedir. İlçedeki nüfus mülteciler hariç 10 bin civarıdır. Nüfusun çoğu köylerdedir. İlçe merkezi oldukça küçüktür. 

Karkamış ilçesinin etnik yapısı Gaziantep'in diğer ilçelerine oldukça benzemektedir. Bu ilçede de Türk nüfusu oldukça fazladır. Türk nüfusunun yanı sıra ilçede Sünni Arap köyleri de bulunmaktadır. İki köyde Arap nüfusu yaşamaktadır. Yine 2 köyde daha Kürt nüfusu bulunmaktadır. Genellikle Suruç ilçesinde köyleri olan Pijan aşiretinin köyü vardır. 

İlçe Barak Türkmen kültürü etkisindedir. Az sayıda olan Arap ve Kürt köylerinde de Barak kültürü hakimdir. Türk nüfusu içinde Barak Türkmenleri, Karakeçililer ve Bekmişli Türkmenleri yer almaktadır. 

Karkamış ilçesinin hemen karşısında Suriye'ye bağlı Cerablus ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçe de Karkamış'a çok benzemektedir. Yoğun Türkmen nüfusu ve Sünni Arap nüfusu ile Karkamış'ı andırır. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız