Türkiye

Kars Merkezin etnik yapısı

Kars merkezinde ve köylerinde yaşayan Türk ve Kürt nüfusunun dağılımını yazdık

31 Mayıs 2020 Saat: 19:54
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.495 kez okunmuştur

Kars Merkezin etnik yapısı
Kars Merkezin etnik yapısı

Kars Merkezinde ve köylerinde Türk nüfusu çoğunluktur. Merkez de bazı mahallelerde Kürt nüfusun çoğunluk olduğu yerler olsa da %30 ile 35 arası bir nüfusa ancak sahiplerdir. Ancak yakın geçmişte merkezde Kürt nüfusu pek bulunmuyordu. Kars'ta Yerli diye tabir edilen Türkler, Terekemeler, Azerbaycan Türkler ve Ahıska Türkleri dışarıya daha fazla göç verdiğinden ve Kürtlerin daha fazla çocuk yapmasından kaynaklı olarak Kürt nüfusu yıldan yıla arttı. Ancak halen daha Türk nüfusa yaklaşmış sayılmazlar. Merkezde HDP'nin belediye kazanmış olması Kürtlerin çoğunluk olduğu anlamına gelmez. Çünkü diğer partilerin hepsi de birbirine yakın oy aldı. Kürtler ise HDP'ye yüklendiği için az bir farkla belediyeyi kazandı.

Merkezde bazı mahallelerde Kürt nüfusu çoğunluk olsa da çoğu mahallede Türk nüfusu çoğunluktur. Ancak Türk nüfusu Kürtlere göre daha fazla dışarıya göç vermektedir. Bu durum Türk nüfusun gelecekte daha da azalabileceğini göstermektedir. 

Şimdi Kars'ın merkez ilçesine bağlı köylerde hangi grubun yaşadığını yazacağız. Bunları yazmadan önce iki köyü ekleyelim bunlar Kars'ta ki eski Alman köyleri. 

*Paşaçayırı diye Alman köyü vardı. Şimdi hiçbir Alman yaşamamaktadır) *Karacaören köyü de eski bir Estonya Göçmeni köyüdür. Çok az nüfus Alman kalmış olabilir.

TÜRK KÖYLERİ

*Akdere *Alçılı(Ahıska Türkü) *Ani(Ahıska Türkleri) *Ataköy(Terekeme köyü) *Atayurt(Terekeme köyü) *Ayakgedikler(Azerbaycan Türkleri ve Terekemeler) *Aydınalan(Kafkas Göçmeni) *Azat(Terekeme köyü) *Başgedikler(Azerbaycan Türkleri) *Bayraktar(Azerbaycan Türkleri) *Bekler *Boğatepe(Terekeme köyü) *Boğaz *Bozkale(Terekeme köyü) *Bulanık(Ahıska Türkü) *Büyükaküzüm(Azerbaycan Türkleri) *Cumhuriyet *Paşaçayırı(Eski bir Estonya Göçmeni Alman yerleşimi, az sayıda Alman kalmış olabilir. Türkler çoğunluktur, az sayıda Kürt te vardır) *Çağlayan(Terekeme köyü) *Çakmak(Eski Malakan yerleşimi, Şimdi Terekeme köyü) *Çamurlu(Terekeme köyü) *Çorak *Davul(Terekeme köyü) *Derecik(Ahıska Türkleri) *Dikme(Terekeme köyü) *Eşmeyazı(Azerbaycan Türkleri, yarıya yakın nüfusu da Kürttür) *Hacıhalil(Türkmen Alevi) *Hacıveli(Terekeme köyü) *Hamzagerek(Azerbaycan Türkleri) *Hapanlı *Karaçoban(Azerbaycan Türkleri ve Terekeme Türkleri) *Karakale *Karakaş(Azerbaycan Türkleri) *Küçükboğatepe(Terekeme) *Küçükpirveli(Terekeme köyü) *Külveren(Azerbaycan Türkleri ve Terekeme Türkleri) *Kümbetli(En büyük köylerden biri. Terekeme köyü) *Maksutcuk(Terekeme köyü) *Mezra *Oğuzlu(Azerbaycan Türkleri) *Ortagedikler(Azerbaycan Türkleri) *Soylu(Azerbaycan Türklerinin yaşadığı köy) *Subatan(Yerli Türkler) *Tazekent(Azerbaycan Türkleri) *Yağıkesen(Azerbaycan Türkleri) *Yalçınlar(Azerbaycan Türkleri) *Yalınkaya(Terekeme köyü) *Yılanlı(Azerbaycan Türkleri)

KÜRT KÖYLERİ

*Alaca *Arazoğlu(Köy Azerbaycan Türklerinin yoğun olduğu köy iken zaman içinde Kürtler çoğunluk olmuştur) *Ağadeve *Akbaba *Arslanizi(Badıllı Aşiretinden Türkmen olmalarına rağmen Kürtçe konuşmaktadırlar) *Başkaya *Borluk(Kürt ve Terekeme, Kürtler çoğunluk) *Çerme *Çığırgan *Esenkent(Köyün kurucuları Azerbaycan Türkleridir, ancak şimdi Kürtler çoğunluk olmuştur, 3 te biri Türktür) *Esenyazı(Köy aslında Türkmen olan Badıllı Türkmenlerindendir. Ancak Kürtçe konuşmaktadırlar) *Gelirli *Güdeli *Halefoğlu *Hasçiftlik *Kocabahçe(Türkmen Badıllı Aşiretinden olmalarına rağmen Kürtçe konuşmaktadırlar) *Kozluca(Köyü Azerbaycan Türkleri kurmuştur, ancak günümüzde Kürtler yaşamaktadır) *Küçükyusuf(Badıllı Türkmen Aşiretinden olmalarına rağmen Kürtçe konuşmaktadırlar) *Ölçülü (Büyük bir köy. Tamamına yakını Kürt) *Tekneli(Terekeme köyü idi, Kürtler köye sonradan yerleşip çoğunluk olmuştur) *Söğütlü *Üçbölük *Verimli(Türkmen Badıllı Aşiretinden olmalarına rağmen Kürtçe konuşmaktadırlar) *Yücelen

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 4 yorum yapılmıştır
Demir 25.07.2021 13:36
Doğru bilgi
Karslı 09.05.2021 19:11
Esenyazı tikoşlu mal kardeşim evet haklısın en iyisi etnik seçim yapılması yoksa evrenin kürt olduğu iddiasında bulunan embesillerin sayısı artmaya devam edicek.
Esenyazı tikoşlu 26.04.2021 22:29
Ben eesenyazılıyım öncelikle biz türkmen değiliz türkmen aşireti beğdilli veya Beydilidir ama biz badıllıyız ve şadıllı aşireti yani Selahattin eyyubi el kurdi ile akrabayız ayrıca terekeme köyü olarak gösterdiğin köylerin bir çoğu ya karışık yada full Kürt köyüdür merkez mahallelerde de bülbül şehitler örnek Halitpaşa Yenişehir bahçelievler subatan hafızpaşa Bayrampaşa istasyon ve sukapı çoğunluk Kürt olmakla beraber karsın en çok nüfus yoğunluğu olan mahalleleridir en iyisi etnik bir seçim yapılması yoksa kendini çok bilmiş kişiler boş konuşmaya devam eder
metonio 04.04.2021 12:51
akbaba/ardos köyünün çoğu terekemedir, azı kürttür kürtlerin çoğu da çerme köyünden geldi. badıllılar ile beğdililer de akraba değil bu arada, badıllılar kürt kökenli
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız