Türkiye

Kırşehir'in etnik yapısı

Kırşehir ilimiz İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Türk nüfusun yoğun yaşadığı bir il olan Kırşehir'de az sayıda Kürt nüfus da yaşamaktadır.

25 Mayıs 2020 Saat: 12:48
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 10.763 kez okunmuştur

Kırşehirin etnik yapısı
Kırşehir'in etnik yapısı

Kırşehir ilimiz İç Anadolu Bölgemizde yer almaktadır. Kırşehir ilimiz sürekli göç veren ve nüfusu azalan bir ilimizdir. Son yıllarda bu göçler durmamış aksine devam etmektedir. En yakın Metropol olan Ankara’ya yoğun göç vermektedir. Kırşehir merkez hariç diğer ilçelerin nüfusu her yıl azalmaktadır. Sadece merkez ilçenin nüfusu artmaktadır.

Kırşehir ilimiz Türk nüfusunun yoğun olduğu bir ilimizdir. İl merkezi dahil bütün ilçelerde Türk nüfusu çoğunluktadır. Türkmen Aşiretleri ve Yörükler Türk nüfusunun ana gövdesini oluşturur. Tatar Türkleri, Ahıska Türkleri, Kıpçak Türkleri ve Terekeme Türkleri de Kırşehir’de yaşayan Türk nüfusun içindedir. Kırşehir’de yaşayan Türkmen Aşiretlerinin önemli bir kısmı Varsak Türkmenleridir.

Kentte yaşayan Kıpçak Türkleri Kaman ilçesinin eski kurucularından sayılmaktadır. Türkmenlerle iç içe geçtikleri için diğer bölgelerdeki Kıpçak Türkleri ile farklılık gösterebilirler.

ABDALLAR 

Kırşehir’de Abdallar olarak geçen grup Çepni Türkleridir. Abdallar eskiden Alevi inancına sahipken bugün çoğu Alevi inancını terketmiştir. Pir Sultan Abdal Alevi inancında önemli bir yer tutar. Buradaki Abdallar da Pir Sultan Abdal ile aynı soydan geldiklerini söylemektedir. Abdalların Alevi inancını terketmiş olmaları çok ilginçtir. Yakın bir zamanda hayata gözlerini yuman ünlü sanatçımız Neşet Ertaş'ta Abdal'lardan idi. Akrabaları Sünni inanca göre defnedilmesini istemişti. Abdalları Alevi olarak bilenler için bu durum garip karşılandı. 

TATARLAR

Kaman ve Akçakent ilçelerinde çok sayıda Kırım Tatarı yaşamaktadır. Nogay Tatarları denilen bir grup ta Çiçekdağı ilçesindeki Nogaykızık köyünün kurucularıdır. Yine Çiçekdağı ilçesinde Kara Tatarlar denilen bir Türk topluluğu vardır. Kara Tatarlar Timur’un ordusuna katılıp Osmanlı’ya karşı savaşması ile ünlüdür. Bugün Şırnak’ta ki Tatar Aşireti Kara Tatarlar olarak geçen Türk topluluğudur.

Kırşehir’de Ahıska Türkleri de yaşamaktadır. Bugün Ahıska dediğimiz bölgenin büyük kısmı Gürcistan sınırlarında yer aldığı için ve Ahıska Türklerinin en fazla ilişki halinde olduğu grup geçmişte Gürcüler olduğu için Ahıska Göçmenlerine Gürcüoğulları denmiştir. Bu isimle anılanlar Ahıska Türkleridir.

ÇOĞU TÜRK BOYU YAŞIYOR

Kırşehir genelinde onlarca Türkmen ve Yörük Aşireti bulunur. Bu aşiretlerin soyu, Günhan, Kayı, Karaevli, Bayat, Yaparlı, Döğer, Avşar, Yıldızhan, Bayındır, Gökhan, Peçenek, Çepni, Çavuldur, Kınık, Yıva, İğdir, Büğdüz gibi Türk boylarından gelmektedir. Görüldüğü gibi Kırşehir’de neredeyse 24 Oğuz Boyunun tamamının yerleşimi mevcuttur. Kırşehir’de yaşayan Yörüklerin bir kısmı 1900’lü yılların başında Kırşehir’e gelmiştir.

1965 NÜFUS SAYIMI

1965 sayımlarında Kent nüfusunun %94.2 si Anadil olarak Türkçeyi seçmiştir. %5.7 ise Anadil olarak Kürtçeyi seçmiştir. Sayı olarak yazacak olursak 185 bin 489 kişi Türkçe, 11 bin 309 kişi Kürtçe konuştuğunu söylemiştir.

KIRŞEHİR KÜRTLERİ

Kırşehir’de yaklaşık olarak %5 ile %6 arasında bir Kürt nüfusu da vardır. Kürt yerleşimleri 1700’lü yılların sonu ile 1800’lü yılların sonu arasında bu bölgeye Osmanlı Devleti tarafından sürgün edilerek yerleştirilmiştir. Buradaki Kürt nüfus Reşvan(Rişvan) Aşiretindendir. En kalabalık oldukları ilçe Boztepe ilçesidir. Bu ilçenin nüfusu çok azdır. 2019’da nüfusu 5 bin civarıdır.  İlçe nüfusunun %20 kadarı Kürttür.

Boztepe’den sonra ise Kırşehir Merkez ve Çiçekdağı ilçelerinde yaşamaktadırlar. Bu ilçelerde %5 civarı nüfusları mevcuttur. Mucur ve Kaman ilçelerinde ise %2 civarı nüfusları vardır. Akçakent ve Akpınar ilçelerinde yok denecek kadar az nüfusları vardır.

RİŞVANLI AŞİRETİ TÜRKMEN Mİ?

Kırşehir Kürt nüfusunun mensubu olduğu Rişvan Aşireti başka bölgelerde Türkmen Aşireti olarak ta geçmektedir. Hatta Türkmen şenlikleri dahi düzenlemişlerdir. Gaziantep'te ki Rişvan Aşireti her yıl Türkmen dernekleri ile birlikte şenlik düzenlemektedir.

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 10 yorum yapılmıştır
Mirza 05.07.2021 13:20
Oldukça sığ ve zaman kaybına sebep olacak bir yazı olmuş. Kırşehir 24 Oğuz Türkmen Boylarına yerleşim sahası olan Anadoludaki birkaç vilayetten birisidir. Kent nüfusu Türkmen ağırlıklıdır. Kırşehirdeki Türkmenlerinde büyük çoğunluğu Sünni-Hanefi mezhebindendir. Fakat Kırşehirde mezhep ayrımı olmaz. Kırşehirde Türkmenler dışında başta Tatarlar olmak üzere Çerkesler, Yörükler, Ahıskalılar, Karapapak/Terekeme gibi gruplar da bulunur. Fakat bunlar arasında sadece Tatarların köyleri ve ciddi bir nüfusları vardır. Ayrıca şehrimizde çeşitli sebepler Kırşehire yerleşen veyahut iskan edilen Kürtler de bulunuyor. Onların ise kent nüfusuna oranı farklı kaynaklarda %5 ila %10 arasında ifade ediliyor.
isimsiz 17.06.2021 14:50
Admin yazdigin kaynaklaro bir zahmet paylas.Yazip kacma.Ayrica Reşwan aşireti ile Rişvan aşireti ayni aşiret değildir.Ikisi farkli aşiretlerdir.Isimleri benziyro diye kafanizdan sallayip tek bir aşiret olarak gostermeyin.Osmanli kaynaklarinda Reşwan aşair ekrad,Rısvan ekradi turkmen olarak ayri ayri gecer.O kadar milleti asimile etmek icin salliyorsunuz ki bir sünni Turk nasil olur da Turk devleti altinda Kurtlesir diye sorunca cevap veremiyorsunuz.Sacmalamayin
Cin 04.05.2021 05:00
Saygılı ol insanların ırkına laf edmezsin türk oğlu türmüş
serdar güneş 05.04.2021 14:48
Kırşehirde yaşayan Beğdilli Türkmenlerinden hiç bahsetmemissiniz Kırşehirin en kalabalık Türkmen Boyu BEĞDİLLİ Türkmenleridir.Kaynakçanızı nerde aldı iseniz kontrol edin Rişvanlar Türkmendir kürt değillerdir
deniz 14.02.2021 03:52
Allah Allah Desem Gelsem Hakkın Divanına Dursam Ben Bir Yanıl Alma Olsam Dalında Bitsem Ne Dersin pir sultan abdal şiirlerinden ulan aleviliği zorla Müslümanlıktan çıkaracaksınız aşağıda biride yazmış sünni olular diye asıl sünniler mÜSLÜMAN DEĞİL BENİM İÇİN
Türk Oğlu Türk 29.01.2021 07:34
Kırşehir ve ilçelerine pkk yandaşı k*rtleri almayın
Ahmet 04.12.2020 14:16
Admin bu bilgileri hangi kaynaklardan derleyip, topladın? Paylaşır mısın?
Ali 19.09.2020 13:27
Aleviler hep öyleydi zaten doğru yolu bulmuşlar inşallah hepsi ehli sünnet olur doğru yolu bulurlar. Abdalların hepsi sünni olacak Allah ın izniyle
ALİ 13.08.2020 22:21
GARDAŞ NE DEMEK SUANKI ABDALLAR ALEVILIKTEN UZAKLAŞMIŞ YALAN HABER YAPMA
Batuhan Çankaya 08.06.2020 20:17
Kahramanmaraşı yapar mısınız?
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız