Türkiye

Konya'nın etnik yapısı

Konya ilimiz topraklarının genişliği ve tarihi mirası ile ünlü olan bir ilimiz. Biz de sizin için Konya'yı biraz olsun tanıtalım istedik. Ancak bizim tanıtmamız etnik yapısı ile alakalı olacak.

16 Nisan 2020 Saat: 17:45
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 12.824 kez okunmuştur

Konyanın etnik yapısı
Konya'nın etnik yapısı

Konya ilimiz İç Anadolu Bölgesinde yer alan Büyükşehirlerimizden bir tanesidir. Toprak olarak Türkiye'nin en geniş topraklarına sahip olan ilidir. Nüfusu 2 Milyondan fazladır. Nüfusun çoğu Merkez civarında toplanmıştır. Konya ili çorak arazileri bol olan ancak ekilebilir alanları da çok olan bir ilimizdir. Tahıl ambarımız da diyebiliriz burası için. Ancak biz bu konuları değil, Konya ilimizde yaşayan insanlarımızın hangi etnik kökenden oldukları ile ilgili olacak. 

KARAMANOĞLU GEÇMİŞİ

Konya'nın günümüzdeki etnik nüfusunu yazmadan önce geçmişiyle alakalı birkaç şeye değinelim. Konya ile Karamanoğlu beyliği özdeşlestiği için ülkemizde birçok kişi kendi soyunun Konya'dan göç ettiğini söylemektedir. 

Ancak her Karamanoğlu göçmeninin soyunun Konya'dan geldiği varsayımı yanlıştır. Karamanoğlu beyliğinin toprakları Antalya, Mersin, Karaman ve diğer İç Anadolu şehirlerinin bir kısmını da içermekteydi. 

Karamanoğlu beyliği Osmanlı Devletini çok fazla iğraştırdığı için bu bölgedeki Yörük ve Türkmenler özellikle Balkanlara ve Anadolu'nun çeşitli yerlerine sürülmüştür. Bu sebeple birçok kişinin kökenini Konya'dan olduğunu söylemesi normal bir durumdur. Hatta Atatürk'ün soyunun da Karamanoğlu Beyliğinin dağılmasından sonra Balkanlara göç ettirilen ailelerden olduğu söylenmektedir.

Karamanoğlu Beyliğinin bir diğer özelliği de bugün İsrail Devletinin Bayrağında bulunan davut yıldızını kullanması olmuştur. Ayrıca bugün Yunanistan'da yüzbinlerce Karamanoğlu göçmenini olup Türkçe konuşan Ortodoks'lar da mevcuttur. Bu kişiler Hristiyan olduğu için mübadelede Rum azınlıklar ile birlikte Yunanistan'a göç ettirilmiştir. 

TÜRK NÜFUS ORANI %90 CİVARI

Şimdi asıl konumuz olan Konya'nın günümüzdeki etnik yapısına gelelim. Konya ilimizde Türk nüfusu %90 civarıdır. Bu nüfusun çoğunluğunu yerli Türkler oluşturmaktadır. Yani Yörükler ve Türkmenler. Türk nüfusu kent merkezi dahil bütün ilçelerde çoğunluktadır. Bazı ilçelerde neredeyse nüfusun tamamı Türklerden oluşmaktadır.

 

Konya'da ki Türk nüfusunun içinde Nogay Türkleri de vardır. Buradaki Nogay Türkleri en kalabalık olarak Kulu ilçesinde ikamet etmektedir. Nogay'lar Kıpçak Türklerindendir. 

Konya'da ki diğer Türk topluluklarından biri de Kırım Tatarlarıdır. Kırım sürgününde birçok Tatar özellikle İç Anadolu Bölgesine yerleşmiştir. Konya da bu illerden biridir. Konya'da çok sayıda Balkan Göçmeni de yaşamaktadır. Bunların içerisinde Türkler, Boşnaklar ve az sayıda Arnavut'ta vardır.

KONYA'NIN YERLİ KÜRTLERİ

Konya'nın yerlisi sayılabilecek Kürt nüfusu da vardır. Özellikle Cihanbeyli ve Kulu ilçeleri başta olmak üzere birkaç ilçede çok sayıda Kürt yaşamaktadır. Atatürk bu bölgede yaşayan Kürtlere çöl Kürtleri demiştir. Böyle denmesinin sebebi Tuz Gölü çevresinde ve kurak bölgede yaşıyor olmalarından kaynaklanmaktadır. Konya'da oran olarak en fazla Kürt'ün yaşadığı ilçe Cihanbeyli ilçesidir.

10 ÇERKES KÖYÜ VAR

Konya'da 10 tane de Çerkes yerleşimi vardır. Büyük Çerkes sürgününden sonra Türkiye'nin birçok yerine yerleşen Çerkes halkı, Konya'da da 10 tane köy yerleşimi kurmuştur. Toplam nüfuslarının ise 10 bine yakın olduğu düşünülmektedir. 

ALEVİ NÜFUS DA VAR

Konya ilimizde 25 civarı Alevi yerleşimi vardır. Ereğli ilçesi dahil diğer Alevi yerleşimlerinin çoğu homojendir. Alevi nüfusunun çoğunluğu Türkmen Alevisidir. Buradaki Alevilerin çoğunluğu İran'ın Horosan Bölgesinden Erzincan ve Tunceli'ye, oradan da Konya'ya geldiklerini söylemektedir. Bazı Aleviler ise Kürtçe konuşmaktadır.

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 3 yorum yapılmıştır
Rickytan 12.06.2022 21:37
Konya merkezi ve birkaç büyük taşra ilçe merkezlerinde bulunan abdal mahalleleri ve 1960larda gelen erzincanlı zaza aleviler harici alevi nüfusu yoktur. Yunak cihanbeyli kulu kürtleri de hanefi mezhebindendir.
A 29.01.2022 00:07
Yörükler ve Aleviler ayrı halklar değillerdir, öz Türktürler.
Gonyalı 13.08.2021 12:54
Konya Türkmen ve Tatar nüfusunun çoğunluk olduğu bir şehirdir. Fakat Çerkez, Balkan Muhaciri, Kürt, Yörük, Alevi gibi başka topluluklarda şehrimizde yaşamaktadır. Ahilik ve Mevlevilik kültürünün yaşatıldığı bir Türk kentidir Konya.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız