Türkiye

Levantenler kimdir?

Levantenler, argo tavirle Tatlısu Frenki denilen bir toplumu duyanınız pek az kişidir. Bu topluluk Türkiye ve Doğu Akdeniz kıyısında yaşayan Katolik Avrupalıları tanımlamak için kullanılır.

8 Mart 2020 Saat: 16:31
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.734 kez okunmuştur

Levantenler kimdir?
Levantenler kimdir?

Levantenler, argo tabirle Tatlısu Frenki denilen bir halk vardır. Bulunduğu bölgede bu insanlardan olmayanlar hariç Türk toplumu tarafından pek bilinmeyen bir topluluktur. 

Levanten mana olarak Doğulu anlamına gelir. Avrupa'dan ticaret yapmak için Osmanlı Topraklarına gelmiş ve liman şehirlerine yerleşmiş olan insanlar için Avrupalılar bu tabiri kullanmıştır. Daha çok Batıdan çıkıp doğuya gittikleri için Avrupalılar tarafından bu insanları aşağılamak için kullanılmıştır. 

Levantenler daha çok İtalyan ve Fransız kökenli Katolik insanlardır. Bunların içerisinde az sayıda Hollandalı ve Alman da vardır. Ancak Alman olanlar Protestan olmalarıyla bu gruptan biraz daha ayrılır. 

Doğu Roma İmparatorluğu döneminde gelen Katolik aileler Ceneviz hikayesinde buralara gelirken Osmanlı İmparatorluğu döneminde Venedik'li tüccarlar Liman şehirlerine gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğu ile Fransa'nın bir dönem önemli ilişkilere sahip olması ve Fransızlara verilen kapitülasyonlar sayesinde Osmanlı Liman şehirleri çok sayıda Fransız tüccara ev sahipliği yapmıştır. Özellikle İzmire çok sayıda Levanten aile yerleşmiştir. 

Türkiye'de ki Rum ve Ermeni azınlıkla alakaları yoktur. Ancak bazen karıştıranlar olabilir. Çünkü bazı Levanten aileler Rumca konuşur. Bunun sebebi de eskiden bu yana hizmetlerini ve hizmetçilerini Rumlardan seçmişlerdir. Ancak Rumlar Ortodoks iken Levantenler Katoliktir. Levantenler Türkiye'de ki azınlık sayılan gruplar içerisinde yer almaz.  Şu an çok fazla nüfusları da kalmamıştır. 

Geçmişte en kalabalık olduğu yerler İzmir, İstanbul(Galata çevresi) Mersin, İzmit, Trabzon gibi Liman şehirleri idi. Bugün ise İzmir, Mersin(Çamlıbel, Uray) ve Antalya(Konyaaltı) da yaşamaktadırlar. Tanınmış Levanten aileler arasında Penetti, Missir, Maltass, Van Der Zer ve Reggio aileleri sayılabilir. 

Limanı olan bir şehirde yaşıyor ve şehrinizde 100 yıl önce kimler yaşıyor, hangi etnik kökenler vardır diye merak edip araştırırsabız şu kadar hane Müslüman, şu kadar hane Rum, şu kadar hane Ermeni, şu kadar hane Yahudi ve x sayıda Latin kökenli katolik aile illa ki yazar. O Latin kökenli Katolik denilenlere verilen isimdir Levanten. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız