Türkiye

Mecitözü ilçesinin etnik yapısı

Çorum'a bağlı bir ilçe olan Mecitözü'nün etnik yapısını inceledik

28 Haziran 2020 Saat: 21:05
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 478 kez okunmuştur

Mecitözü ilçesinin etnik yapısı
Mecitözü ilçesinin etnik yapısı

İlçede Türk nüfusu oldukça yüksek orandadır. Sünni ve Alevi Türk nüfusu birbirine yakındır.

İlçe Merkezinde Alevi nüfusu ile Sünni nüfusu neredeyse aynı orandadır. Ancak köylerde Sünni Türk nüfusu Türkmen Alevi nüfusuna göre daha fazladır. 

İlçede 17 tane Alevi köyü bulunurken 36 tane Sünni yerleşimi mevcuttur. Bu da ilçe genelinde Sünni nüfusun daha kalabalık olmasını sağlamaktadır.

İlçedeki Türk nüfusunu Sünni ve Alevi Türkmenler, Bulgaristan ve Yunanistan(Selanik) Göçmeni Türkler ve Azerbaycan Türkleri oluşturmaktadır. Ayrıca 93 Harbinden sonra Mecitözü'ne gelip yerleşen bir tane de Erzurum göçmeni Türkler de vardır.

Mecitözü ilçesinde bir tane Abhaz ve bir tane de Çerkes köyü de vardır. Yine ilçede birkaç tane de Sünni olan Kürt köyü mevcuttur.

Alevi köyleri (17)

*Alancık *Boğazkaya *Boyacı *Dağsaray *Geykoca *Hisarkavak *Kalecik *Karacuma *Kayı *Konaç *Koyunağılı *Kozören *Körücek *Köseeyüp *Sarkoğlan *Totali *Yeşilova *Yedigöz(Karışık)

Sünni köyler(35)

*Ağcakoyun *Akpınar *Alören *Aşağıkörücek *Bayındır *Bekişler *Beyözü *Bükse *Çayköy *Çitli *Devletoğlan *Doğla *Elmapınar *Elvançelebi *Emirbağı *Fakıahmet *Fındıklı *Figani *Güngörmez *Gökçebel *Işıklı *İbek *Karacaören *Kargı *Kışlacık *Köprübaşı *Kuyucak *Pınarbaşı (Sünni Kürt ve Türk) *Sarıhasan *Sırçalı *Söğütönü *Söğütyolu *Sülüklü *Tanrıvermiş *Terken *Vakıflar

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız