Akçadağ ilçesinin etnik yapısı

20 Kasım 2020 Saat: 19:42
Akçadağ ilçesinin etnik yapısı
Malatya'ya bağlı bir ilçe olan Akçadağ'ın etnik ve mezhepsel yapısını inceledik

Akçadağ ilçesi etnik ve meshepsel açıdan çeşitliliğin olduğu bir ilçedir. İlçede Sünni ve Alevi Türkmenler ve Sünni ve Alevi Kürtler yaşamaktadır.

TÜRKLER ÇOĞUNLUKTUR

İlçe nüfusunun %65 ile 70 arası nüfusu Sünni Türklerden oluşmaktadır. Geri kalanı ise Kürt Alevi ve Türkmen Alevilerden oluşmaktadır. Akçadağ ilçesinin hem merkezinde hem de kırsal bölgesinde Türk nüfusu çogunluktur. Türk nüfusunun içinde Karakeçili Türkmen Aşireti ve Mihmanlı Yörük ve Türkmen Aşireti de yer almaktadır.

ALEVİ YERLEŞİM VE NÜFUSU

İlçedeki Kürt nüfusunu genel olarak Aleviler oluşturmaktadır. Eskiden Nahiye olan Kürecik ilçedeki Alevi nüfusun merkezi konumundadır. NATO'nun burada bir radar üssü de vardır. Bu sebeple haberlerde çokça Kürecik ismini duymuşuzdur. Kürecik'te bir mahallede de Sünni Türk nüfusu yaşamaktadır.

İlçede Türkmen Alevilerin yaşadığı 3 tane de yerleşim bulunmaktadır. Ören bunların en büyüğüdür. Hatta Akçadağ'ın en büyük dış mahallelerinden biridir. Bu sebeple Alevi nüfusu içinde Türkmen nüfusunu artırmaktadır. Çünkü burası başlı başına 5 köyden daha fazla nüfusa sahiptir.

Akçadağ ilçesinde Türk köylerinin  ve Kürt köylerinin bazılarında dillerin iç içe geçtiği görülmektedir.

YORUMLAR Tümü (4)

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Molla Miran10.02.2021 16:07

Akçadağ da ki Kalıkan(Qolıkan, Mala Kalo, Kalkanî) aşireti günümüzde Sünni hanefi olsa da kökenleri Ezidî dir.

Molla Miran10.02.2021 16:07

Akçadağ da ki Kalıkan(Qolıkan, Mala Kalo, Kalkanî) aşireti günümüzde Sünni hanefi olsa da kökenleri Ezidî dir.

Molla Miran10.02.2021 15:50

Kurne, Kalıkân (Mala Kalo, Qolıkan, Kalkanî..), Parcîkân, Kurâcîk, Alxas,Ve Reşî aşiretinin kabilelerinin domine ettiği onlarca Kürt köyü bulunmaktadır ilçede. Hiç tarafsız değilsiniz.

Kürecikli05.12.2020 18:59

Akçadağın etnik kökeni Kürttür. İlçenin çoğunluğu Kürecik ve Kürne aşiretlerinden oluşmaktadır. Kürecik aşiret Alevi Kürtlerdir Kürne ise Sünni kürtlerdir. Akçadağda zoma aşireti izol aşireti parçikan aşiretinden köylerde bulunmaktadır