Çat'ın etnik yapısı nedir?

30 Aralık 2020 Saat: 20:03
Çat'ın etnik yapısı nedir?
Erzurum'a bağlı bir ilçe olan Çat'ın etnik ve mezhepsel yapısını inceledik

Çat ilçesi Erzurum'a bağlı ufak bir ilçedir. 18 bin civarı bir nüfusa sahiptir. Bu nüfusun 5 bin civarı ilçe merkezinde otururken geri kalanı köylerde oturmaktadır.

Çat ilçesinin etnik yapısı Türk çoğunlukludur. Bunun yanında Kürt ve Zaza nüfusu da vardır. İlçe merkezi nüfusunun tamamına yakını Türklerden oluşmaktadır. İlçede Alevi nüfusu da yoğundur. Aleviler genelde köylerde yaşamaktadır. 

İlçedeki Kürt nüfusu genelde köylerde yaşamaktadır. Ve köy sayısı açısından fazla da olabilir. Ancak Türk köyleri oldukça kalabalık nüfusa sahiptir. Yavi mahallesi eski bir belde belediyesidir ve nüfusu oldukça kalabalıktır. Hatta bu belde Türk Beldesi olduğu için terör saldırısına uğramış ve sivil şehitler vermiştir. 

İlçedeki Alevi nüfusu genel olarak kendini Zaza olarak saymaktadır. Bununla birlikte ciddi oranda da Türkmen olduğunu söyleyen Alevi nüfusu bulunmaktadır. 

Çat'ta ki Türk nüfusu içinde zamanında Elazığ tarafından gelip yerleşen Türkmen köyleri vardır. İçlerinde Karakeçili Türkmen aşireti de vardır. Urfa'daki Türkmen aşiretinin aksine buradaki Karakeçililer Türkçe dışında dil de bilmez. 

TÜRK VE ALEVİ KÖYLERİ

Türk köyleri *Ağaköy *Babaderesi *Bardakçı *Başköy *Bozyazı *Budaklar *Değirmenli *Gökçeşeyh *Karaşeyh(Karışık) *Kızılca *Köseler *Mollaömer(Karışık) *Parmaksız *Saltaş *Sarıkarışık(Bir mahallesi Türk, Bir mahallesi Kürt. Türkler çoğunluk) *Şeyhhasan *Taşağıl *Tuzluca 

Alevi köyleri *Bağlıca *Elmapınarı *Göbekören *Kaplıca *Karaca *Kumaşlı *Kurbanlı *Muratçayırı *Sarıkaya

Türk ve Alevi köylerini ayrı gibi verme sebebim bazılarında hem Zaza hem de Türkmen olduğunu söyleyen nüfus olması. 

YORUMLAR Tümü (4)

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
.08.01.2022 17:41

Yanlış bilgi

Türk06.11.2021 16:22

Kü*tler ağlamayın Türkler uyandı artık, Bitlisteyim buranın bile yarıya yakını Türkmen

Mustafa01.03.2021 21:44

Çok fazla yanlış bilgi var, çatın etnik yapısıyla yakından uzaktan alakası yok.

Dadaş17.02.2021 14:00

Yaylasuyu köyünü eklemeyi unutmuşsunuz. Yaylasuyu köyü de Türktür.