Çemişgezek'in etnik yapısı

12 Mayıs 2020 Saat: 18:53
Çemişgezek'in etnik yapısı
Tunceli iline bağlı bir ilçe olan Çemisgezek, il sınırları içerisinde en kalabalık Türk nüfusuna sahip ilçedir.

Çemişgezek ilçesi Tunceli ilimize bağlı bir ilçedir. Eskiden Elazığ'a bağlı bir ilçe iken sonraları Tunceli'ne bağlanmıştır. 

Çemişgezek ilçesi Tunceli'de ki Türk nüfusunun çoğunluk olduğu iki ilçeden biridir. Diğer ilçe Pertek'tir. Çemişgezek ilçesi Pertek'ten daha farklıdır. En kalabalık Türk nüfusuna sahiptir. Hem ilçe merkezi hem de köylerin çoğunluğu Türklerden oluşur. 

PKK, TİKKO ve DHKPC gibi terör örgütlerinin kol gezdiği Tunceli'de örgütlerin hedefindeki bir ilçedir Çemişgezek. Sebebi ise belli. İlçe nüfusunun geneli Sünni ve Alevi Türkmenlerden oluştuğu ve teröre geçit vermediği için daima hedeftedir.

Diğer ilçelerde genelde Kürt ve Zaza Alevileri yaşarken bu ilçedeki Alevi köylerinin ekseriyeti Türkçe konuşur ve Türkmendir. Az sayıda Zaza ve Kürt Alevi yerleşimi de vardır. İlçedeki Türkmen nüfusunun bir bölümü Karakeçili Türkmenlerindendir. Türkmen Alevi nüfusunun bir bölümü ise Kureysan Ocağına bağlı Türkmenlerdir. 

SUNNİ VE ALEVİ TÜRKMENLER BİR ARADA

İlçede Şavaklar denilen ve hem Türkçe hem de Kürtçe konuşan bir topluluk ta yaşamaktadır. Şavaklar hem Tunceli hem de Elazığ'da yaşayan ve geçimlerini hayvancılık ile sağlayan bir topluluktur. Kendilerine Horosan'dan gelme Yörük Türkmenleri de demektedirler. Yaşayış biçimleri Türkiye'nin diğer bölgelerindeki Yörükler ile birebir aynıdır. Şavaklar genel olarak Sünnidir. Ancak Alevi Şavaklar da mevcuttur. Alevi ve Sünni Şavak nüfusun olduğu köyler Vişneli ve Payamdüzü köyleridir. 

Diğer bölgelerde pek rastlanmayan Sünni Türkmen, Alevi Zaza, Türkmen Alevi nüfusunun bir arada yaşadığı köyler de mevcuttur.

ESKİDEN ELAZIĞ'A BAĞLI

Çemişgezek ilçesi eskiden Elazığ'a bağlı iken sonradan Tunceli iline bağlanmıştır. İlçe halkı genelde Harput'luyuz demektedir. Tunceli'den ziyade Elazığ'lı olmayı kabul etmektedirler. 

PKK DESTEKÇİLERİ İLÇEYE SOKULMUYOR

Genelde koruculuk yapan ilçenin Türk nüfusu bu bölgeye PKK'lıları ve PKK destekçisi siyasetçileri sokmamaya çalışır. Bir dönem HDP'den aday olan Ferhat Tunç ilçeye sokulmamıştır.

TÜRKMEN KÖYLERİ

Çemişgezek Türk yerleşimlerinin Osmanlı’dan önce Selçuklu zamanına kadar gittiği bilinmektedir ayrıca bu ilçedeki Türklerin Irak Türkmenleri ve Kafkasya Kıpçak Türkleri ile bağlantıları da mevcuttur. Çemişgezek Sünni Türkmen yerleşimleri şu şekildedir; Merkez ilçe, Gedikler, Ekindere, Dedebeyli, Akçapınar, Akçayunt, Alçılı, Erkalkan, Aşağıdemirbük, Savuk, Kışlak, Doğanalan, Gedikler, Cihangir, Çaybağı, Koçoğlu, Karasar, Gülbahçe, Yünbüken, Ergenler, Güneybaşı, Yukarıdemirbük, Varlıkonak, Alakuş, Bağsuyu, Sakyol, Cebe, Aşağıbudak, Büyükörence, Ulukale, Yukarıbudak, Bozağaç, Keşiskomu yerleşimleri Türkmen nüfusunun olduğu yerleşimlerdir.

TÜRKMEN ALEVİLERİN YAŞADIĞI KÖYLER 

Taşlık köyü (Sarı Saltık çoğunluklu bir köy), Gözlüçayır(Diyap Ağa'nın köyü olduğu söyleniyor. Köyün yarısı Zaza Alevisi, yarısı Türkmen Alevi), Arpadelen( Çoğunluk Türkmen), Büyükörence(Çogunluk Türkmen)

KEMALİYE'YE BAĞLANAN TÜRKMEN KÖYLERİ

Ayrıca Çemişgezek’in Kemaliye’ye bağlanan 10 adet köylerinin (Başbağlar, Aşağıumutlu, Yukarıumutlu, Balkiri, Avcı, Armağan, Rabat, Buğdaypınar, Şahinler, Yıldızlı ve ana nahiye Başpınar) köylerinin tamamı Sünni Türkmendir.

Yenimahalle, Dokuzdönüm, Cebe, Müştak, Uzungöl, Koyunardı,Saribalta köylerinde ise Karakeçili ve Yörük Türkmenleri ile benzer konar göçer hayvancılık ile uğraşan Kürtçe konuşan Şavak aşiretine bağlı Sünni yerleşimlerdir. 

ALEVİ YERLEŞİMLERİ

Alevi olan köyler; Anıl, Gözlüçayır, Paşacık, Doğan, Arpaderen, Yemişdere, Toratlı, Toratlı, Çizmeli, Kızılevler, Kıraçlar şeklinde olmakla beraber Aleviler özlerini köy içerisindeki aileye göre dahi farketmekle beraber Türkmen, Zaza, Şavaklı, Kürt hatta Ermeni olarak tanımlamaları mevcuttur. Bu nedenle direk Tunceli Hozat’ın Sarı Saltuk ocağı gibi direkt Türkmen Alevi köyü demek yanlış olur.

YORUMLAR Tümü (2)

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Alp26.05.2021 12:14

Sevda Hanıma ithafen; 27 kuşak soy ağacının Çemişgezekte kaydı elinde olan bir aile mensubu olarak, I. Dünya Savaşından sonra Çemişgezek ilçe merkezi ve köylerine sonradan getirilen insanlar mevcut değildir. Yaşayan yerli insanlar Selçuklu zamanından beri burada olan insanlardır ve Ermeniler ile dostluk içerisinde yaşamışlardır. 1915 olaylarında techir ile sürülen Ermenilerin mahallesine (Uspagh-Üçbey) dahi dokunulmamış iken söyledikleriniz deli saçmasından ibarettir! Ayrıca, Balkanlardan getirilen ahali sayısı 30 köyü geçmeyecek şekilde Elazığdaki ova köylerine tarımla uğraşmaları için yerleştirilmiştir. Çemişgezekte barajın altında kalan köyler haricinde bir tane Balkan göçmeni muhacir köyü gösteremezsiniz. Böyle bir durum söz konusu olmadığı için bu bir iftiradır!

Sevda05.04.2021 09:11

Cemisgezek, 1915 Ermeni Katliamiindan once, cogunlukla Ermeni nufusundan olusuyordu. Katliamdan ve tehcirden sonra, ermenilerden bosaltilan her yere yapildigi gibi Cemisgezeke de suni Turk ya da araplar yerlestirildi. Bu Turkler genelde, balkanlardaki ulkelerde yasayan fakat 1. Dunya savasinin patlak vermesi ve milliyetcilik ve ulusculugun patlak vermesi ve ayrica Osmanlinin dusman safinda her almasindan kaynakli yasadiklari ulkelerden haksizca atilmislardir. Bu da etnik temizlik yapan jon turklerin isine gelmis ve bu kizgin ve milliyetci insanlari buraya yerlestirerek, ermenilerin evine barkina, topragina, mulkune, servetine konmasini saglamis ve geri gelmelerini engellemistir. Tarihi dogru okuyup tarafsiz ele almak lazim.