Eleşkirt'in etnik yapısı

10 Şubat 2021 Saat: 05:47
Eleşkirt'in etnik yapısı
Ağrı'ya bağlı bir ilçe olan Eleşkirt'in etnik yapısını inceledik

Ağrı'ya bağlı bir ilçe olan Eleşkirt Kürt ve Türk nüfusun iç içe yaşadığı bir ilçedir. Hem ilçe merkezinde hem de köylerde Kürt ve Türk nüfusu genel olarak karışık şekilde yaşamaktadır. 

İlçe merkezinin çoğu mahallesinde Kürtler çoğunluktadır. Birkaç mahallede Türk ve Kürt nüfusu eşit orandadır. İlçe merkezine bağlı bir mahalle olmamasına karşın ilçe merkezi ile tam bitişik olmayan Kazım Karabekir Mahallesi ilçe merkezine bağlı en ufak mahalledir. Mahallenin tamamına yakını Türklerden oluşmaktadır. 

Eleşkirt'te ki Türk nüfusun büyük bölümünü Ahıska Türkleri oluşturmaktadır. Ondan sonra ise Terekemeler ve Azerbaycan Türkleri gelmektedir. İlçede yaşayan Ahıska Türklerine Muhacir denilmektedir. Ancak ilçedeki birçok Kürt köyü de Ahıska Türkleri gibi dışarıdan Ermeni köylerine gelip yerleşmiştir. 

Cumhuriyet'in kurulduğu ilk yıllarda Eleşkirt Merkez iki mahallesi vardı. Bu mahallelerden birisi 150 hane olan Yolüstü Mahallesiydi. Burada Ahıska Türkleri yaşamaktaydı. Yolaltı Mahallesi ise Kürt mahallesiydi ve 200 civarı hane varmış. 

TÜRK KÖYLERİ BİRBİRİNE YAKIN

Ağrı Türk yerleşimleri ilçe olarak farklı ilçelerde toplansa da yerleşim olarak birbirine yakındır. Tutak'ın Türk yerleşimleri Eleşkirt sınırına kadar gelmektedir. Arada birkaç Kürt köyü vardır. Yine Eleşkirt'in Türk köyleri ile Ağrı Merkez'e bağlı Türk köyleri birbirine sınırdır. 

TÜRK KÖYLERİ VE BELDELERİ

Eleşkirt'te ki köy nüfusunun çoğu Kürt köyüdür. Türk köyleri ise Kürt köylerinin yarısı kadar bile yoktur. Üstelik Türk köylerine çok sayıda Kürt nüfusu da yerleşmiştir. Bazılarında Türk nüfusu azınlık olmuştur. Bunun başlıca sebebi PKK terör örgütünün yapmış olduğu baskılar. PKK'dan önce Türk ve Kürt nüfusu arasında sıkıntı yokken, PKK'dan sonra iki toplum arasında eskisi gibi bir diyalog olmamıştır. 

*Yücekapı Beldesi (Ahıska Türkleri ve Kürtler, Türkler çoğunluktur) *Akyumak köyü (Kürt-Türk karışık bir köydür. *Arifbey (Ahıska Türkleri ve Kürt) *Aydoğdu (Karışık) *Çiftepınar(Ahıska Türkleri) *Değirmenoluğu (Karışık, Kürtler çoğunluk) *Ergözü (Kürtler çoğunluktur) *Hasanpınarı(Türk köyü) *Sadaklı (Kürtler çoğunluktur) *Dolutaş(Terekeme köyü,,Kürtler çoğunluktur) *İkizgeçe(Kürtler çoğunluktur) *Mollasüleyman (Ahıska Türkleri) *Toprakkale(Ahıska Türkleri çoğunluktur, Kürtler de vardır) *Süzgeçli (Terekeme köyü, Kürtler çogunluk olmuştur) *Uzunyazı (Ahıska Türkleri) *Yanıkdere *Güvence (Eskiden karışık bir köydü. Şimdi birkaç aile hariç Kürtler yaşamaktadır)

YORUMLAR Tümü (4)

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Türkmen11.05.2022 01:25

Ağrı, Kars, Erzurum, Ardahan, Erzincan, Iğdır gibi illere Kürtler hep sonradan gelmiş; öncesinde gelen Türklerin arasına karışıp onları göçe zorlayarak ve de bolca üreyerek ilçe ve köylerde çoğunluk durumuna gelmiş ya da gelmektedirler veyahut Türklerin yerleşmeye tenezzül etmediği eski Ermeni köylerine yerleşip oralarda çoğalmışlardır. Mezopotamya bölgesine yerleşme öyküleri de bunun gibidir. Elle tutulur bi devletleri olmadığı halde tarihte en çok işgal, istila ve isyan yapan milletlerden biridirler...

Tt21.04.2022 02:05

Ahıska Türklerine selam olsun

Kurmanci11.12.2021 22:49

Toprakkale köken olarak Araptır ama Kürtçe konuşurlar Seyitler (Gültekin Mızrak Şimşek Güven) Akyumak ve diğer köyler tamamı Şafii Kürttür. Yücekapı Mollasüleyman ve ilçe merkezinde az Türk vardır onlarda 93. Harbinde sonradan gelen Ahıskalılar

Sanan27.11.2021 07:14

Güzel yerler