Erciş'in etnik yapısı

7 Mayıs 2020 Saat: 19:22
Erciş'in etnik yapısı
Doğu Anadolu Bölgemizde yer alan ve Van iline bağlı bir ilçe olan ve tarihi bir başkent olan Erciş ilçesinin etnik yapısını inceleyelim.

Birçok Doğu şehri ve ilçesi gibi Van'a bağlı bir ilçeden bahsederseniz tabiki oraya Kürt şehri ya da ilçesi diyebilirler. Ancak bu her il ve ilçe için geçerli değildir. İşte Erciş ilçesi de bunlardan biridir. Aslında bu gerçek Van gölü kenarında ki çoğu ilçe için de geçerlidir. Ahlat, Adilcevaz, Edremit, Van Merkez gibi çok fazla Türk nüfusuna sahip yerler vardır. 

TARİHİ BAŞKENT

Erciş bir ilçe olabilir. Ancak çoğu ilden daha fazla tarihe sahiptir. Erciş aynı zamanda eski bir Başkent'tir. Karakoyunlu Devleti'nin başkenti idi. Nasıl ki Diyarbakır, Edirne, Bursa, İstanbul, Ankara gibi iller Türk devletlerine başkentlik yapmışsa Erciş de bir Türk devleti başkenti idi. Tarihi yapılar bugün bile ben eski ve önemli bir Türk başkentinin diye haykırır. Tıpkı Ahlat'ta ki gibi Erciş'te de eski tip Türk mezarları bulunmaktadır. 

ERMENİLERİN TÜRK KATLİAMI

Ermeni tehcirinden önce Van'da ve Erciş'te kalabalık bir Ermeni nüfusu da mevcuttu. Büyük Ermenistan'ı kurma hayali ile hareket eden Ermeni çeteciler onbinlerce Türk nüfusunu katliama maruz bırakmışlardı. Bu dönem Türk nufusunda ciddi gerilemeye yol açmıştır. 

DİĞER BÖLGELERDEN TÜRK NUFUSU GELDİ

Cumhuriyetin ilanından sonra Trabzon, Kars ve diğer bölgelerden Van ve Erciş'e çok sayıda Türk nüfusu gelmiştir. Son olarak ise Afganistan'dan gelen Kırgız Türkleri Erciş'e yerleştirilmiştir. Burada Ulupamir adında bir köy kurmuşlardır. 

BUGÜN Kİ ETNİK YAPISI

Erciş ilçesi çok eski tarihlerden bu yana Türk nüfusunun çoğunluk olduğu bir ilçedir. Bugün dahi ilçe merkezi Türk nüfusunun çoğunluk olduğu bir yerdir. Ancak PKK'nın bölgede güçlenmeye başlaması ile özellikle bu ilçeye etraftan çok fazla Kürt nüfusu göç ettirildi. Erciş'in uzak köylerinden de Kürt nüfusu ilçe merkezine yerleşmeye başladı. 

Bugün Erciş'in genel nüfusunun çoğunluğunu Kürtler oluşturur. İlçenin özellikle köylerinde Kürt nüfusu ile Kürt nüfusu çoğunluğu oluşturur. Merkez ve etrafındaki mahalle ve köyler Türk nüfusunun yoğunlukta olduğu bölgelerdir. Ulupamir'de ki Kırgız Türklerinin nüfusu da Türk nüfusunu dinamik tutmaktadır. 

TÜRK KÖYLERİ

Erciş'te Türk nüfusunun yaşadığı mahalle ve köyler şu şekildedir. Purmak, Purul, Örene, Kasımbağı, Çelebibağı, Haydarbey, Yekmal, Hergin, Zortul ve Ulupamir köyüdür. Ulupamir hariç diğer köy ve mahalleler yerli Türk nüfusudur. Bu nüfusun çoğu Karakoyunlu Türkmenidir. 

GÖÇ İÇİN PKK BASKISI

Erciş ilçemiz tıpkı Ahlat ve Adilcevaz gibi PKK baskısıyla Türk nüfusunun azaltılmaya çalışıldığı bir ilçedir. Buradaki Türk nüfusunun azaltılması ileride kurulmak istenen bir Kürdistan devleti için çok önemlidir. Ancak aynı şeyi zamanında Ermeni çeteleri de yapmaya çalışmıştı. 

YORUMLAR Tümü (18)

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Tatar13.09.2021 00:32

Cidden bu Krtlerdeki zeka seviyesi neden bu kadar düşük çok merak ediyorum. Ulan dangalak Karakoyunlu Türkmen derneği başkanı bizler 10 asırdır buradayız 25 bin nüfusumuz var diyor. Krtçü siteler bile Ercişin 3te biri Türktür diyor sen kalkmış borkoç Ocom ooloso vor!.. diyorsun haddini bil alırım ayağımın altına ha...

Erdîş18.08.2021 23:43

Admine bak ne türkü bi kaç acem ailesi hepsi Kürt ne türkü

Önemi yok15.08.2021 03:10

Yorumları okudukça , ırkı milleti ile övünmelerin hemen hepsi tarihte yok olmuştur. Irkında izzet şeref arıya lar maalesef önçe neyse ya Allah sizi islah etsin

ERDİŞLİ04.08.2021 11:53

ahmet kardeşim ben yehmallıyım ve bizim köde eskiden bir tek tane kürt kökenli türk vatandaşı yoktı 2000 yıllarından sonra kürtçe konuşan türk vatandaşları mahallemize yerleşti özellikle çaldıran ve muradiyeden gelen kardeşçe yaşıyoruz .ayrıca yekmal farsı bir kelime olup tekev anlamındadır.bahçeleri kelemi ve patatesi ile meşhurdur. eskiden kavun karpuz da yapardık denizin kenarında yer alır. 1800 lü yıllrda denizin yükselmesi ile evimiz denizin içinde kalmış maalesef şu andad da köyünmerkezinde dedmizin evi durmakta. Allaha emanet olun. okulun adı ibni sına hemen yanında hergin de Alparsalan TÜRKRŞ İLKÖĞRETİM OKULU bulunmaktadır. yerli yehmalın insanları okumuş kültürlü insanlardır ülkemizin çeşitli yerlerin de halen Vali yard. prf dr. öğretmen mühendis Avukat V.b oldukça fazladır.

ERDİŞLİ04.08.2021 11:45

DOĞMA BÜYÜME ERDİŞLİYİM İLÇE MERKEZİ VE YAKINÇEVRE KÖYLERİNDE 2000 YILLARININ BAŞINDA TÜRKLERDEN BAŞKA HİÇ KİMSE YAŞAMAMKTAYDI TERÖR VE DEPREM NEDİNİ İLE YERLİ DEDİĞİMİZ TÜRKLER BATIYA GÖÇ ETTİ VE DIŞARIDAN OLDUKÇA GÖÇ ALDI ERCİŞİN YERLİ İNSANININKÜRT TÜRK DİYE BİR AYRIMI YOKTUR. VE BİZLERE YERLİ DERLER SEBEBİ KÜRT KARDEŞLERİMİZ ALINGANLIK YAPMASINDİYEDİR. AYRICA ERCİŞİN ÖZ İNSANI KÜRT TÜRK ÇERKEZ LAZ HEPSİ BİR VE VATANPERVERDİR. RABBİM BİRLİĞİMİZİ BOZMASIN İNŞALLAH KIZ ALIŞVERİŞİMİZ LE BİRLİKTE BİZ AYNI CAN AYNI TOPRAK OLDUK LAKİN BİLİNEN ŞU VAN MERKEZ ERCİS EDREMİT GEVAŞ ADİLCEVAZ AHLAT BURALAR KÜLTÜR OLARAKTA TÜRK ŞEHRİDİR. ALLAHA EMANET OLUN

Tebrik ederim25.07.2021 11:50

Çelebibağlı kardeşim tespitin çok doğru ve yerinde olmuş teşekkür ederim. Ermenilerin maşa olarak kullandığı kürtlerin tarih boyunca hiçbir zaman devleti olmamıştır ve olmayacaktır. Dünyadaki devletsiz tek millet kürt milletidir. Türkiye’nin onlara sahip çıkması bir lütuftur, bunu anlayıp hain pkk ile aralarına mesafe koymalılar.

Çelebibağı09.07.2021 01:08

Durumu çok güzel özetlemişsiniz tebrik ederim. Erciş yüce Türk milletinin bayrağını ve devletini en çok seven geçmiş dönemlerde tamamı milliyetçi Türklerden oluşan bir ilçe iken şu anda hain terör örgütü tarafından baskı cebir hileyle Türkler göç edilmeye çalışılıyor, Son 20 yılda farklı il ve ilçelerden getirilen Kürt nüfusu ciddi bir artış yaşadı. Tek temennim Ercişin Türk milliyetçisi olarak ilelebet kalabilmesidir

Ahmet26.06.2021 14:07

Yekmal ile hergin kürtçe kelimedir nasıl Türk köyleri oluyor yekmal tek ev demek hergin özgün demek

Erzurum~erzirom17.05.2021 16:29

Erdîş navcéya kurdayé Erçis Kürt ilçesidir. Ve tarihte de hep böyle olmustur. Boşu boşuna 3-5 azınlığı sayıp oraları Türkleştiremezsiniz. Bu arada adminin Türkçü olması bu kaynakların doğruluğunu curutmektedir zaten. Adam gibi tarafsız olsun.

Ahlatlı10.05.2021 19:26

Devlet erciş merkezli yeni bir il kurup adilcevaz ve ahlatı ercişe bağlamalıdır ki 3 ilçede bulunan türkmenler birlik olabilsin ve 3 ilçede bulunan tarihi ve kültürel varlıklar koruma altına alınmalıdır