Göle'nin etnik yapısı

2 Ocak 2021 Saat: 20:25
Göle'nin etnik yapısı
Ardahan'a bağlı en büyük ilçe olan Göle'nin etnik yapısını inceledik. Kürt nüfusun Ardahan genelinde çoğunluk olduğu tek ilçedir.

Ardahan nüfusu uzun zamandır azalma eğiliminde olan bir il. Soğuk iklimi, sanayinin olmaması ve kış mevsiminin uzun sürmesi sebebiyle de tarımın gelişememesi ildeki göçü tetikleyen faktörlerin başlıcaları. Göle ilçesi de Ardahan geneli gibi fazlaca göç veren bir ilçe. 

Ardahan geneli gibi fazlaca Göle ilçesi de fazlaca göç verdi dedik. Ancak Ardahan geneline göre nüfusu oldukça fazla kalmış bir ilçe. Ardahan merkezi hariç tutarsak Göle hariç ilçelerin nüfusu 30 bin civarı iken sadece Göle ilçesinin nüfusu 24 bin 863'tür. 

İlçe merkezin nüfusu 5 bin 922 iken köy ve kasabaların nüfusu 18 bin 942'dir. Köy nüfusu ilçe merkezin nüfusundan 3 kattan daha fazladır. 

KÜRT NÜFUSU DAHA KALABALIK

Göle ilçesinin etnik yapısı çeşitlilik göstermektedir. İlçede Türk ve Kürt nüfusu yaşamaktadır. Bunun yanında mezhepsel olarak ta Sünni ağırlıklı bir nüfusu olsa da Türkmen ve Kürt Alevi köyleri de vardır. 

İlçe Merkezinde de köylerde de Türk ve Kürt nüfusu oldukça karışık yaşamaktadır. Özellikle Türk köylerinde bugün çok sayıda Kürt nüfusu da yaşamaktadır. Aynı şekilde Kürt köylerinin bazılarında da Türk nüfusa rastlanmaktadır. 

Kürt nüfusu hem ilçe merkezinde hem de köylerde çoğunluğu oluşturmaktadır. İlçede Türk ve Kürt köylerine baktığımızda Türk köyleri aynı yerde ve yanyanadır. Kürt köyleri de yanyana ve aynı yerdedir. Bunun yanında Kürt çoğunluklu köylerin yanında Türk köyü veya Türk çoğunluklu köylerin yanında Kürt köylerine de rastlanmaktadır. 

TÜRK NÜFUSU

Göle ilçesindeki Türk nüfusu Yerli Türkler, Terekeme Türkleri, Ahıska Türkleri ve Türkmen Alevileri meydana getirmektedir. Türk köyleri son yıllarda nüfus olarak oldukça geri gitmektedir. Türk nüfusu eskiden ilçe nüfusunun %45 gibi bir bölümünü oluştururken bu günümüzde %35'lere kadar inmiş gözüküyor. 

KÜRT NÜFUSU

Kürtler ilçedeki kalabalık olan taraftır. Kürt nüfusunu Redkan Aşireti, Haymana Göçmeni Kürtler ve Diyarbakır Göçmeni Kürtler ve Tekman Göçmeni Kürtlerden müteşekkildir. 

TÜRK KÖYLERİ

Dereyolu(Türk köyü) *Dedekılıcı(Yerli Türk köyüdür. Ancak Diyarbakır ve Haymana Göçmeni Kürtler köyün yarı nüfusuna sahiptir) *Köprülü(Köy Türk Beldesi idi. Şu an ancak 3 te biri Türk) *Dedeşen(Ahıska Türkü) *Bellitepe (Ahıska Türkü) *Durancam(Terekeme köyü) *Kuzupınar(Terekeme köyü) *Yelecli(Ahıska Türkü köyü) *Uğurtaşı(Terekeme köyü) *Budaklı(Ahıska Türkü) *Kalecik +(Türkmen Alevi) *Yeniköy (Türkmen Alevi)+ *Çayırbaşı( Yerli Türk köyü olması lazım) *Hoşdülbent (Ahıska Türkü, köyün 3 te biri Kürttür) *Yenidemirkapı(Türk köyü) *Durucasu (Ahıska Türklerinin kurduğu köy. Köyün 3 te bir nüfusu Kürt olmuştur) *Gülistan(Türkmen Alevi köyü).

KARIŞIK OLAN KÖYLER 

 *Okçu (Yerli Türkler ve Kürtler yakın nüfusa sahiptir) *Samandöken (Köyün 3 te ikisi Kürt, geri kalan ise Ahıska Türküdür. Normalde köyün kurucuları Ahıska Türkleridir) *Yiğitkonağı (Ahıska Türkleri ve Terekemeler çogunluk, azınlık olarak Kürtler de var) *Tahtakiran ( Türkler çoğunluktur, Kürt nüfusu da vardır) *Dölekcayır (Türk nüfusu aşırı çoğunluk, Kürt nüfusu çok az) *Filizli(Türk çoğunlukludur) *Dengeli (Türk nüfusu çogunluktur) *Büyükaltınbudak (Normalde Türk köyü ancak Kürt nüfusu çogunluk, 3 te biri Ahıska Türkü) *Eskidemirkapı( Kürt nüfusu aşırı çoğunluk) *Tellioğlu (Yerli Türk köyüdür, ancak köyün yarıya yakını Kürt olmuştur) *Çardaklı (Türk nüfusu çogunluktur, 3 te biri Kürtlerden oluşmaktadır) *Çullu (Terekeme köyüdür, ancak şimdilerde nüfusun yarıya yakını Kürt olmuştur)

KÜRT KÖYLERİ

*Çakırüzüm ( Yarısı Türk, yarısı Kürt) *Serinçayır (Kürt köyü, Canbeg) *Günorta (Kürt köyü)+ *Çalıdere (Kürt çoğunluklu bir köy, Türk nüfusu da 3 te bir oranında) *Esenboğaz(Redkan Aşireti, Kürt köyü) *Senemoğlu(Diyarbakır Göçmeni Kürtler ile Ermenistan Göçmeni Redkan Aşireti) *Toptaş (Kürt köyü) *Gedik (Kürt köyü) *Kuytuca (Kürt köyü) *Koyunlu (Kürt Alevi köyü) *Küçükaltınbucak (Kürt köyü) *Esenyayla (Kürt köyü, çok az Türk nüfusu var) *Balçeşme (Türk ve Kürt nüfusu birbirine yakın) *Yağmuroğlu ( Kürt köyü) *Mollahasan (Yerli Türk köyü olarak kurulmuştur. Ancak bugün Kürt köyü olmuştur. Yerli Türklerden köyde kalan varmı bilmiyorum) *Çobanköy (Kürt köyü) *Arpaşen (Kürt köyü) *Yavuzlar (Kürt köyü) *Karlıyazı (Kürt köyü, Gürsel Tekin'in Baba köyü) *Yanaltı (Köyün kurucuları Terekemeler. Kürt köyü olmuştur, az miktarda Terekeme nüfusu da vardır) *Cakıldere (Kürt köyü, Redkan aşireti) *Damlasu (Kürt köyü, Redkan Aşireti) *Sürügüden (Kürtler çoğunluk, az sayıda Terekeme Türkleri var) *Kayaaltı (Kürt köyü, ancak Türk nüfusu da var ve Kürt nüfusuna yakın).

1927 nüfus sayımında 9 bin 851 kişi Anadil olarak seçmiş. Kürtçe ise 12 bin 153 kişi Kürtçeyi Anadil olarak seçmiştir. Eskiden de Kürt ağırlıklı bir ilçe olduğunu buradan anlıyoruz. 

YORUMLAR Tümü (20)

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Mehmet ATALAY✌28.03.2022 21:25

Ardahan göle dölekçayır yani plımor köyü hepsi Kürttür ve herkes Kurmanci biliyor EŞİRA ATALAY✌

ZAZA27.03.2022 16:41

bizim zazalarıda sayarsak göle nin tamamı kürt nerdeyse 1 sene kaydım uydurma bunlar

Ahmet Özen23.03.2022 11:00

Kökenimiz Keşar (Dedekılıcı) köyüne dayanmaktadır. Seferberlikte Yozgat Akdağmadenine gelip Yeniyapan Köyünü kurmuşlardır. Köyümüzle ilgili verilen bilgiler (yerli Türk köyü) doğrudur.

Ahmet01.02.2022 14:17

ardahan göle toptaş köyü boynukalın soyadı taşımaktadır

Tuncay oğuzhan30.01.2022 16:46

Sizınbu haber yanliş sormadan bilmede buraya kafanıza göre yazmişsiniz ben gedik köylüyüm nüfusunun üçte biri Türk köyün tamamına Kürt köyü yazmanız sizın kaynağınızın olmadığını gösteriyor

Azat23.01.2022 21:32

Senem oglu köyü yani gundê senem toplamı kürt köyüdür urfa diyarbakır ve van başkale göçmenli dir yeni soyisimli cunki aşiretinde bağlıdırlar

Mustafa15.01.2022 08:20

Ardahan Göle ilcesi Gundik Koyunde gorev yapmaktayim Köy Alevi messepli zazaca lehcesi konusan Kürtlerden oluşmakta baskin Guclu nufusu kalabalik bir köy diklatimi ceken Evlilikleri de Cevre Kürt köylerle yapiyorlar Okuma.orani yuksek Cesaretli bir köy bir diyarbakirli olarak hayranlik duydum

Gokhan12.01.2022 22:51

Göle de Yillardir bozulmayan tek Köy Gundik koyunlu köyudur İrki Zaza Kürt olan dini etnik yapisi ise alevi olan bu köy cidden hep ilgimi cekti Bayagi buyuk 600 kisinin yasadigi koy yazlari gurbetciler gelince 2 ye katliyor nufusu Zaza Alevilerin olusturdu koyde 2 sene görev yaptim cesaretli bir Kürt zaza irkina sahip Alevi inancli insanlar Okuldaki ögrencilerim sayesinde. 2 kez ardahan bölge birinciligi cikardi Ne denirki Zeki insanlar Allah Bin kere razi olsun ekmeklerini.yedik

Ahmet13.11.2021 23:06

Mollahasan köyü Ahıska türkü yerli türk kökenli (Kaya soyadını taşıyan sülaledir .ayrıca en eski yerleşen sülaledir .ayrıca bu soydan iki aile göle ye yerleşmiş .Tahiroğlu.gövercin soy ismini almışlar

Gencay kılıç12.11.2021 20:43

Herkese merhaba 19. Asrın ortalarında Ardahan göle civarından Yozgat Çayıralan ilçesi söbeçimen köyü ne göçmüş 93 muhacirleri olarakta bilinen bir Türk topluluğuyuz. Kuvvetle muhtemel Ahıska türkü olduğumuz kanaatindeyim. Hingelci haşılcı arkadaşlar akrabalar tanıdıklar varsa ulaşırsa çok menmun olurum. Instagram:gencayklc