Hozat'ta ki Türkmen nüfusu ve Hozat'ın etnik yapısı

19 Mayıs 2020 Saat: 00:18
Hozat'ta ki Türkmen nüfusu ve Hozat'ın etnik yapısı
Hozat ilçesi Tunceli il sınırlarında yer alan 7 bin civarı nüfus ile az nüfuslu bir ilçedir.

Bugün size Tunceli'ye bağlı Hozat ilçesinin etnik yapısını yazacağım. Hozat, Tunceli il sınırları içerisinde yaklaşık 7 bin nüfusu olan küçük bir ilçedir. İlçe nüfusunun çoğunluğunu Zaza Alevileri oluşturur. İlçe nüfusunun 3 te biri ise Türkmen Alevi ve Karakeçili Türkmenidir. 

Hozat ilçesi Çemişgezek ve Pertek ilçelerinin üstünde yer alır. Çemişgezek ve Pertek Türk nüfusunun çoğunluk olduğu iki ilçedir. Hozat ise Türkmen nüfusu olarak bu iki ilçeden sonra gelmektedir.

Hozat ilçesindeki Türkmen Alevi yerleşimlerinin tarihi Moğol İstilasından hemen sonraya dayanmaktadır. Ayrıca Hozat'ta Karakeçili Türkmen Aşiretinin de yerleşkeleri vardır. Karakeçililer Sünni Türkmendir.

İlçedeki Sarısaltık Türkmenlerinin Balkanları İslamlaştırmak ve Türkkeştirmek için giden Sarısaltık'ın müritlerinden olduğu söylenir. "Genc Abdal’la Hacı Bektaş geldiler Sarı Saltığı Rumeli’ne saldılar Şükrolsun dertlere derman oldular Tavafın kabuldür abdal dediler" Sersem Abdal

Yine ilçe sınırları içerisinde Sarısaltık Dağı bulunur. Bu dağ Alevilerce kutsal kabul edilir. Sarısaltık Türkmen köyleri genellikle bu dağın çevresindedir. Sarısaltık köyleri diğer Alevi köyleri gibi ne Zazaca ne de Kürtçe bilir. Sadece Türkçe konuşmaktadırlar. Yine bu dağda Sarı Saltuk Türbesi yer almaktadır. 

Sarısaltıklı Türkmenlerinin Rumeliden bu bölgeye göç ettiği söylenir. Ancak buradaki Türkmen yerleşimleri çok eskiye dayanmaktadır.

TÜRKMEN YERLEŞİMLERİ

Hozat'ta ki Türkmen Alevi ve Karakeçili Türkmen yerleşimleri yazalım. Kalecik( Türkmen Alevi ve Zaza Alevileri yarı yarıya nüfusa sahiptir) Segedik(Türkmen Alevi) Türktaner(Türkmen Alevi ve Zaza Alevi). Koru(Türkmen Alevi) Akören(Türkmen Alevi) Gümüşsuyu(Karakeçili Türkmeni) Ağırbaşak(Türkmen Aleviler ile Kürt Alevileri yarı yarıya nüfusa sahiptir) Yüceldi(Türkmen Alevi-Kürt Alevi) Karaca(Türkmen Alevi).  Sarısaltık( Türkmen Alevi, Aleviler tarafından kutsal kabul edilen Sarısaltık dağının eteğinde yer alır. Türkmen Alevi nüfusunun Hozat'ta ki merkezi diyebiliriz) Altınçevre( Karakeçili Türkmeni). 

İnköy ( Karakeçili Türkmen ve Kürt Alevileri ) Gözlek ( Türkmen Alevi) Beşelma ( Türkmen Alevi ve Zaza Alevi) Dalören ( Türkmen Alevi) Taşıtlı ( Türkmen Alevi, Sünni Türkmen ve Zaza Alevi ). 

Hozat Zaza, Türkmen ve Kürt nüfusun bir arada yaşadığı bir ilçe. Görüldüğü gibi bazı köyler sadece Alevi yerleşkesi iken bazıları ise Sünni-Alevi karışıktır. 

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Ali Saltık18.06.2020 00:00

Teşekkürler çok güzel bir yazı olmuş.Biz Sarı Saltuklular Türkçe konuşuyoruz zaten, yöre halkı da zaten bizi Türk bilir.Batıda Tunceli full Zaza-Kürt sanılıyor.