Kulu'nun etnik yapısı

1 Ocak 2021 Saat: 21:52
Kulu'nun etnik yapısı
Konya'ya bağlı bir ilçe olan Kulu ilçesinin etnik yapısını inceledik.

Kulu ilçesi Konya il sınırlarında yer alan bir ilçedir. Konya sınırları içerisinde Türk ve Kürt nüfusun bir arada ve birbirine yakın oranda oldukları iki ilçeden biridir. Buradaki Kürt nüfusu en az 150 yıldır burada yaşamaktadır. 

İlçenin etnik yapısını anlatmaya başlamadan önce Kulu ilçesinin enteresan özelliklerinden birini söyleyelim. İsveç'te ki Türk nüfusun önemli bir kısmı Kulu'lu vatandaşlarımızdan oluşur. İlçe nüfusunun yarıya yakını aynı zamanda İsveç vatandaşıdır. 

İsveç'e göç eden nüfusun da önemli bir kısmını Türkler oluşturmaktadır. Türk köyleri ve kasabalarında nüfus daha az iken Kulu'nun Kürt köylerinde ve kasabalarında Kürt nüfusu daha kalabalıktır.

İlçe nüfusu 50 bin dolayındadır. Bu nüfusun 28 bin kadarı köy ve kasabalarda 22 bin kadarı ise ilçe merkezinde yaşamaktadır. İlçe Ankara ile sınır komşusudur. 

Kulu ilçesinde Türk nüfusu çoğunluktur. Ancak Kürt nüfusu da oldukça kalabalıktır. İlçe merkezinin %80 civarı nüfusu Türktür. Merkezin bütün mahallelerinde Türk nüfus çoğunluktur. 

KIRSALDA KÜRT NÜFUSU DAHA FAZLA

Kırsalda ise Türk köy ve kasaba sayısı iki tane daha fazla olmasına rağmen Kürt nüfus daha kalabalıktır. Çünkü Kürt köy ve kasabalarındaki nüfus oldukça fazladır.

Hatta Kulu ilçesinin en kalabalık kasabası olan Ömeranlı(Tavşançalı)'nın nüfusunun büyük çoğunluğu Kürtlerden oluşmaktadır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'da bu kasabalıdır. 

NOGAYLAR, TATARLAR, YÖRÜKLER 

Kulu ilçesinde nüfusun çoğunluğu Türk demiştik. Türk nüfusunu oluşturan grupları yazalım. Yörükler, Türkmenler, Nogaylar, Kırım ve Volga Tatarları ilçenin Türk nüfusunu oluşturmaktadır. 

İlçede Türk ve Kürt yerleşimlerini gösteren bir harita hazırlayamadık. Hazır olunca siteye eklenir. İlçeye bağlı 20 köy ve kasabada Türk nüfusu yaşamaktadır. 18 tane köy ve kasabada ise Kürt nüfusu yaşamaktadır.

TÜRK KÖYLERİ

 *Mandıra(Kırım veya Volga Tatarı) *Köstengil *Canımana *Değirmenözü *Dinek *Doğutepe *Dipdede *Fevziye. *Gökler *Hisarköy *Karacadere *Kozanlı *Kömüşini *Kırkkuyu(Nogay) *Köşker *Sarıyayla *Seyitahmetli(Nogay) *Soğukkuyu *Tuzyaka *Yaraşlı 

KÜRT KÖYLERİ

Kürt yerleşimleri ise şunlardır. *Acıkuyu *Altılar *Arşıncı *Bahadırlı *Beşkardeş *Bozan *Burunağıl *Celep *Güzelyayla *Karacadağ *Şerefli *Kırkpınar *Tavlıören *Ömeranlı *Yazıçayır *Yeşiltepe *Yeşilyurt *Zincirlikuyu

YORUMLAR Tümü (4)

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Adim bende kalsın28.02.2022 02:13

Arasına fitne koymadığınız bir kulu ve çevresi kaldı artuk yeter ya kürtleri asimile edip yok saydığımız biz varız elhamdülillah türk diye gösterdiğiniz köylerin çoğu kürt ve türklerle kardeşçe gibi yaşıyor....

Kulu Kürdü05.02.2022 16:59

Ben bu ilçenin içini ve civar köylerini tek tek bilirim. Tavsancali komple kürt tür. Kurt köylerini utanmadan Türk köyü diye yazmaktan nasıl bir kazancınız var merak etmekteyim. Kürde neden tahammülünüz yok. Sen burada yanlış bilgi verirken burada yaşayan insanlarını doğruyu yazmazmi sanıyorsun.

Anadolulu15.07.2021 18:14

Baştan sona kadar silin bence, boktan bilgiler veriyorsunuz burda. Kürt köyleri Türk köyleri olarak gösterilmiş: Canımana, Dipdede, Hisarköy, Karacadere, Soğukkuyu, Tuzyaka. Bunların tümü Kürt köyü. İlçemizin en az yarısı Kürt kökenlidir.

metonio16.03.2021 20:42

düzenleme olsun diye kuluya ait bilgileri kütüğe göre baştan aşağı düzenliyorum. kürt köyleri: -acıkuyu (ömeran) -altılar (ömeran) -arşıncı (halikan) -beşkardeş (ömeran) -bozan (cudikan) -burunağıl (ağrılı, sipki) -canımana (şeyhbızın) -celep (sefkan) -dipdede (şeyhbızın) -güzelyayla (sefkan) -hisar (celikan) -karacadağ (halikan) -karacadere (şeyhbızın) -kırkpınar (celikan) -soğukkuyu (şeyhbızın) -şerefli (nasırlı) -tavlıören (ömeran) -tuzyaka (cudikan) -yazıçayırı (mehinan) -yeşiltepe (ömeran) -yeşilyurt (celikan) -zincirlikuyu (sefkan, okçiyan, teriki) türk köyleri: -değirmenözü -dinek -doğutepe -fevziye -gökler -karadağ -kozanlı -kömüşini -köşker -sarıyayla -yaraşlı nogay-türk köyleri: -ağılbaşı -boğazören -kırkkuyu -seyitahmetli eski türk köyleri: -bahadırlı (şimdi çoğu doğulu kürt) -karapınar (şimdi çoğu doğulu kürt) bunun dışında tavşançalı-ömeranlı köyü üç nogay ve bir özbek aile hariç tamamen ömeran aşiretinden kürt.