Mardin'in etnik yapısı

9 Mayıs 2020 Saat: 18:53
Mardin'in etnik yapısı
Güneydoğu Anadolu Bölgemizde olan ve Büyükşehir statüsündeki bir il olan Mardin ilimizin etnik yapısı ile alakalı bir çalışma hazırladık.

Mardin ili Güneydoğu Anadolu Bölgemizde yer alan bir kentimizdir. Suriye ili sınır komşusudur. 838 bin nüfusu ile Türkiye'nin en kalabalık 26'ncı şehridir. Mardin şehri eski yapıları, tarihi yerleşimleri ve farklı medeniyetleri bir arada barındırması ile de meşhurdur. 

Bugün sizlere Mardin'in bugün ki etnik yapısından bahsedeceğiz. Mardin ili genel nüfusuna baktığımızda Kürt nüfusunun çoğunlukta olduğu bir şehirdir. Ancak Kürt nüfusu kadar Arap nüfusu da kentte en az Kürt nüfusu kadar etkindir. En önemli iki yerleşim olan Mardin Merkez ve Midyat ilçesi Arap nüfusunun çoğunlukta olduğu yerlerdir. 

Mardin'de sadece Kürtler ve Araplar da yaşamıyor tabiki. Mardin ilinde Kürtler, Araplar, Türkler, Süryaniler, Yezidiler, Zazalar ve az sayıda Ermeni nüfusu bir arada yaşamaktadır. 

EN KALABALIK OLAN GRUP, KÜRTLER

Mardin'de yaşayan grupları tek tek ele alacak olursak Kürtlerin en kalabalık grup olduğunu söylemiştik. Kürtler bütün ilçelerde nüfusa sahiptir. En kalabalık Kürt nüfusu Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerindedir. Derik, Dargeçit, Mazıdağı ve Savur ilçelerinde de çoğunluktadır. Dargeçit ve Savur ilçelerinde çoğunluk olsalarda yüzde olarak %50'nin çok üstünde bir nüfusa sahip değillerdir. 

MERKEZ VE MİDYAT'TA ARAPLAR ÇOĞUNLUK

Mardin ili Türkiye'de ki en kalabalık Arap nufuslarindan birine sahiptir. Mardin'in en önemli ve turistik olan iki yerleşiminde Arap nüfusu çoğunluktadır. Merkez ilçe olan Artuklu ve tarihi yapıları ile dünyanın her yerinden turistin ilgisini çeken Midyat ilçesi Arap nüfusunun çoğunluk olduğu bir yerdir. Arap nüfusu sadece buralarda değil Ömerli ve Yeşilli ilçelerinde de çoğunluktadır. Diğer bütün ilçelerde de Arap nüfusu mevcuttur. 

MARDİN'DE YAŞAYAN TÜRK NÜFUS

Mardin'de Kürt ve Arap nüfusu kadar olmasa da önemli miktarda Türk nüfusu da mevcuttur. Bu nüfus içerisinde Yerli Türkler, Türkmenler ve Balkan göçmenleri yer almaktadır. Yerli Türkler ve Balkan Göçmenleri genelde Mardin Merkez, Midyat ve Nusaybin'de yaşamaktadır. Türkmen nüfusu ise Merkez , Savur, Kızıltepe ilçelerinde nüfusa sahiptir. Kızıltepe'de Elbeyli adında Türkmen yerleşimi vardır. Savur ilçesinde de Aziz Sancar'ın da mensubu olduğu Sancar ve Sencer soyisimleriyle meşhur aile dahil birçok Türkmen kökenli aile yaşamaktadır. Ayrıca Karakeçili ve Türkkan Aşiretinden 10 bine yakın Türkmen nüfusu da Mardin'de yaşamaktadır. Ancak bu nüfusun büyük bir bölümü Kürtçe konuşmaktadır. 

SÜRYANİLER GERİ DÖNMEYE BAŞLADI

Mardin'de eskiden olduğu kadar kalabalık olmasa da Süryani nüfusu da mevcuttur. Mardin Süryanilerinin çoğunluğu Avrupa ülkelerine göç etmiştir. Avrupa'ya gerçekleşen kalabalık göç hareketinden sonra yeni yeni geri dönen Süryani aileler olmaktadır. Bu durumda terör olaylarının kontrol altına alınması en önemli faktör. Midyat, Nusaybin ve Mardin Merkez Süryani nüfusunun toplandığı bölgelerdir. 

ZAZALAR DİĞER İLLERDEN GELMİŞ

Mardin'de ki Zaza nüfusu diğer illerden Mardin'e göç etmiş Zaza aileler seviyesindedir. Mardin'in yerlisi olan Zaza nüfusu pek yoktur.

ÇOK AZ YEZİDİ KALDI

Mardin'de yaşayan bir diğer etnik grup ise Yezidilerdir. Ancak Yezidi nüfusu en son 51 olarak sayılmıştı. Yezidiler de terör olaylarının arttığı dönemde Türkiye'den göç etmişlerdir. Yezidi nüfusu Mardin değil de Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinden eskiden yoğundu. 

YORUMLAR Tümü (3)

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Boran14.03.2023 23:43

Mardindeki kendisini kürt diye söyleyenlerin dahi çoğu Türk simalarından bile bunu anlamıyorlar aslını unutmuşlar resmen. Süryani dediklerinizde zaten Mardinin yahudi Türkleridir.

Mardinli20.02.2023 23:35

Mardinlilerin çoğunun kökeni Türklere dayanır

Deniz18.02.2023 19:25

Mardinde yerli Türk sanıldığından çok daha fazladır.