Salihli'nin etnik yapısı

14 Ocak 2021 Saat: 16:48
Salihli'nin etnik yapısı
Manisa'ya bağlı tarihi bir ilçe olan Salihli'nin etnik yapısını inceledik.

Manisa'ya bağlı bir ilçe olan Salihli tarihi karaktere sahip bir ilçedir. Tarihteki ilk paranın basıldığı antik kent Salihli ilçe sınırları içerisindedir. 

Günümüzde tarım, tarıma dayalı sanayi ve organize sanayi alanlarında gelişmiş bir ilçe olduğu için göç alan da bir ilçe konumundadır. 170 bine yakın nüfusu vardır. 

ALEVİ TÜRKLER OLDUKÇA FAZLA 

Salihli ilçesinde Türk nüfusu oldukça yüksek orandadır. Yerli olan Yörükler ve Tahtacı Alevileri ve Türkmen Alevileri ile birlikte Balkan Göçmeni Türklerin de oldukça kalabalık olduğu bir ilçedir. Manisa'nın diğer ilçelerine göre Alevi nüfusu en fazla olan ilçedir diyebiliriz. Hem ilçe merkezinde hem de köylerde oldukça fazla Alevi nüfusu da vardır. Alevilerin tamamına yakını Türk Alevisidir. Bunun yanında Tunceli Göçmeni Aleviler içinde Türk Alevileri ile birlikte Zaza ve Kürt Alevileri de birkaç köyde yaşamaktadır. 

KÜRTLER DE VAR 

Salihli ilçesinde göçler ile birlikte gelen bir Kürt nüfusu da mevcuttur. İlçe merkezinin hemen dışında yer alan Gaffar Okkan Mahallesinde yaşayan nüfusun tamamına yakını Kürttür. İşçi olarak gelen Kürt nüfus bu mahalle ve bu mahalleye yakın diğer kasabalara yerleşmiştir. Yılmaz Kasabası ve Karaoğlanlı mahallesinde de azınlık olmakla birlikte ciddi miktarda Kürt nüfusu vardır. 

ÇERKES KÖYÜ VAR 

Salihli ilçesinde Kafkas Göçmenlerinin yaşadığı köyler de vardır. Süleymaniye köyü de Kafkas Göçmeni Çerkeslerin yaşadığı bir köydür. 

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Anneden Salihlili09.01.2022 16:32

Annem Salihlili ve Alevi Türk. Yazıdan sanki Aleviler çoğunluk gibi anlaşılıyor ama nüfus olarak özellikle merkezde çoğunluk Sünni Türktür. Manisa Alevilerinin çoğunun Salihlili olduğu doğru.