Trabzon'un etnik yapısı

5 Ağustos 2019 Saat: 10:29
Trabzon'un etnik yapısı
Trabzon ülkemizin tarihi ve doğal güzellikleriyle anılan bir şehridir. Tabi bir de Trabzonsporu vardır. Ancak biz bunlardan farklı olarak Trabzon'un yanlış bilinen etnik yapısını yazdık.

Trabzon ilimiz tarih boyunca çok fazla medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bazı devletlerin başkentliğini de yapmış olup her zaman önemli bir şehir olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu Trabzon’a hakim olmadan önce bölgede Trabzon Rum İmparatorluğu bulunuyordu. 1461 tarihinde Osmanlı himayesine girdikten sonra şehrin çehresi de etnik yapısı da değişti. Ancak Trabzon fethedilmeden önce de Trabzon’da sadece Rumlar yaşamyıordu. Kommenos hanedanı zamanında Trabzon'da çok sayıda Kuman Türk'ü yerleşmişti.

Çepniler yerleşti

Osmanlı İmparatorluğu Trabzon'u fethettikten sonra, Türklerin en savaşçı boylarından olan Çepni'ler bölgeye yerleştirilmiştir. Sadece Çepniler de değil. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden birbiriyle sıkıntısı olan ailelerden bazıları, tıpkı balkanlara yerleştirilen Türkler gibi Trabzon bölgesine de yerleştirilmişti. Trabzon Türk hakimiyetine girdikten sonra zaten Türk olan Kumanlar ve Kıpçaklardan çoğu aile İslamiyet’e geçti.

Bu süreçlerin sonunda Trabzon'un nüfusu fethedildikten 100-150 yıl sonra hakim nüfus olarak Türklerin lehine değişti. Buraya şu bilgiyi de vermek  gerekir. Trabzon Anadolu coğrafyasında İslamiyet’in en geç hakim olduğu vilayettir. Anadolu’nun çoğu Trabzon fethedildiğinde Osmanlı Hakimiyetinde olmasa da Anadolu Türk Beylikleri tarafından hakimiyetindeydi. 

Rum ve Ermeni kalmadı

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra çıkan azınlık isyanları dan sonra Trabzon’da yaşayan Rum ve Ermeni nüfus gidince etnik çeşitlilik te kalmamış oldu.

Bugünün Trabzon’u için bir etnik yapı araştırması yapacak olursak, Trabzon'da Romeika konuşan 45 civarı köyü saymazsak tamamen Türklerden oluşan bir nüfus vardır. Bunun içine başka illerden çalışmak için gelenler eklenmemiştir.

Trabzon'lu Laz yoktur

Ancak Türkiye’de Trabzon denilince akla Lazların yaşadığı şehir gelmesi tamamen bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Halbuki Trabzon’da hiç Lazca konuşan yerleşim yeri bulunmamaktadır. Özellikle Trabzon’un dışında yaşayan Trabzonlular da bu bilgisizlikten nasibini almıştır. Kendilerini hem Laz hem de Türk olarak gösterenlere rastlayabilirsiniz. Bu kişiler Lazları da Türklerin bir boyu olarak bilir. Lakin Lazlar tıpkı Farslar, Gürcüler ve diğer ırklar gibi ayrı bir dil konuşmaktadır ve bu dilin Türkçe ile uzaktan yakından alakası yoktur. Kendine Laz diyen Trabzonluların hiçbiri  Lazca bilmemektedir.

Rumca konuşan 45 köy

Trabzon'da özellikle Çaykara ilçesi başta olmak üzere Tonya, Dernekpazarı ve Of ilçelerinde Romeika yani Antik Yunanca dilini konuşan 45 civarı köy vardır. Bu köylerin birçoğu da Rum dönmesi değildir. Eskiden Rumlarla birlikte yaşadıkları için Rumcayı öğrenmişlerdir. Ancak bazı ailelerin Rum olup müslümanlaştığı gerçeği de ortadadır.

Bunun yanı sıra Trabzon'da sadece  Çepni boyuna mensup Türkler de yoktur. Çepniler Giresun sınırından başlayıp Trabzon merkeze gelene kadar salt çoğunluktur. Ancak Trabzon merkezden Rize sınırına kadar Kıpçak Türkleri Çepniler den daha fazla nüfusa sahiptir.

Alevi köyü de var. 

Mezhepsel olarak ise 1 tane tamamı,1 tane yarısı olmak üzere iki tane Alevi köyü vardır. Bunun haricinde Alevi köyü yoktur. Sadece bazı köylerde aile olarak yaşamaktadırlar. Geri kalan tamamen Hanefi mezhebindendir.

YORUMLAR Tümü (35)

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
uA 34-Trabzonlu05.06.2021 13:02

BÜYÜK TÜRK HÜKÜMDARI KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN DA TRABZONLUDUR!

uA 34-Trabzonlu31.05.2021 23:13

TÜRKİYENİN GURURU VATANSEVERLİĞİN KALESİ TRABZONDUR! ŞEHİT VATAN EVLADI KIYMETLİ HEMŞERİM EREN BÜLBÜL!( İYİ Kİ VARSIN EREN) . TARAFTAR GRUBUMUZUN SEVİLEN İSİMLERİNDEN OLAN; KAHBE TERÖRİSTLERİN SALDIRISI SONUCU ŞEHİT OLAN FIRAT ÇAKIROĞLU KONYA DOĞUMLU AMA ASLEN TRABZONLU! TÜRKİYEDE ALÇAK TERÖRE EN ÇOK ŞEHİT VEREN İLLERİN BAŞINDA TRABZON GELİR ! BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ !

uA 34-Trabzonlu26.05.2021 18:28

SEBO REİS(SEBAHATTİN ŞİRİN) SAYGILAR! ANNE TARAFIM OFLU ORADAN AKRABAYIZ SEBO REİSLE SELAMLAR!( BABA TARAFIM ARSİNLİ)

uA 34-Trabzonlu26.05.2021 17:34

HAYATINDA TRABZONA VEYA DOĞU KARADENİZE BİLE GİTMEMİŞ TÜRK DÜŞMANLARI SANKİ KARADENİZDE TÜRK NÜFUS AZINLIKMIŞ GİBİ YALANLAR ATIYOR! DOĞU KARADENİZ ÇOĞUNLUĞU KIPÇAK VEYA ÇEPNİ TÜRKÜDÜR. ÇEPNİLERİN ANA ŞEHİRLERİ GİRESUN VE TRABZONDUR. LAZLARIN PEK AZI RİZEDE ÇOĞU ARTVİNDEDİR! DOĞRU BİLGİ VERİLMELİ!(LAZLAR GÜRCİSTAN KÖKENLİ AYRI BİR ETNİK KÖKENDİR, PEK ÇOĞU DEVLETİMİZİN YANINDADIR)

uA 34-Trabzonlu26.05.2021 15:29

DEĞERLİ HEMŞERİM VE AĞABEYİMİZ SEBO REİSE(SEBAHATTİN ŞİRİN) SAYGILAR!YANINDAYIZ REİS!

uA 34-Trabzonlu26.05.2021 15:23

KEMAL RUMUZ YANLIŞ BİLGİ VERME. TRABZONUN SADECE BATISINDA DEĞİL DOĞU İLÇELERİNDE DE ÇEPNİ TÜRK NÜFUS VAR. RİZE DE VE HATTA ARTVİN DE BİLE ÇEPNİ NÜFUSU VARKEN TRABZONUN DOĞU İLÇELERİNDE NEDEN OLMASIN ! OF LU DEĞERLİ HEMŞERİM SEBO REİSE(SELAHATTİN ŞİRİN) SAYGILAR ! ALAYINIZA ULTRASLAN !

uA 34-trabzonlu26.05.2021 09:42

EREN BÜLBÜLÜN HEMŞERİLERİ OLARAK TÜRKLÜĞÜMÜZLE HEP ÖVÜNÇ DUYDUK. EREN İN KANI YERDE KALMADIKÇA EREN İN AİLESİ MUTLU OLACAK. BİZ DOĞU KARADENİZ TÜRKLERİ OLARAK TERÖRLE MÜCADELEDE DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ. BİR TEK PKK LININ VE YANDAŞLARININ GÖZÜNÜN YAŞINA DAHİ BAKILMASIN!

uA 34-trabzonlu26.05.2021 09:37

DOĞU KARADENİZ LAZ YALANI PROPAGANDASI PKK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ALÇAK OYUNLARINDAN SADECE BİRİ. KARADENİZİN DOĞUSU TÜRK DEĞİL YALANINI YAYMAK İÇİN YAPMAKTADIR BU ALÇAK TERÖR ÖRGÜTÜ! DOĞU KARADENİZİN ÇOĞUNLUĞU TÜRKTÜR. TRABZONUN ZATEN TAMAMINA YAKINI TÜRKTÜR. VATANSEVER LAZ KARDEŞLERİMİZİN; PKK NIN BU ALÇAK OYUNUNA GELMEYECEĞİNİ BİZ TÜRKLER BİLİYORUZ ZATEN !

uA 34-trabzonlu26.05.2021 09:31

BİR ÇOK ÖZELLİKLE LAZ KÖKENLİ KİŞİLER TRABZONUN DOĞUSUNDA ÇEPNİ VEYA HERHANGİBİR TÜRK BOYUNDAN KİŞİLER YOK YAZMIŞ AMA BU KÖTÜ NİYETLİ YORUMDUR. TRABZONUN TAMAMINA YAKINI TÜRKTÜR .RİZENİN YARISI TÜRK YARISI LAZDIR.(RİZE MERKEZ VE BATISI TÜRKTÜR). ARTVİNİN HOPA KEMALPAŞA GİBİ YERLERİ LAZDIR. TRABZONLA UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI OLMAYAN YERLER KEMALPAŞA HOPA MESELA!

uA 34-Trabzonlu25.05.2021 19:08

KEMAL RUMUZ YANLIŞ BİLGİ VERME TRABZONUN BATISI DEĞİL DOĞUSUNDA DA ÇEPNİ YERLERİ ÇOK VAR. RİZE ARTVİNDE BİLE ÇEPNİ TÜRKLERİ VARKEN TRABZONUN DOĞU İLÇELERİNDE OLMASIN. DOĞRU YAZ!