Tunceli'nin etnik yapısı

2 Ekim 2019 Saat: 14:57
Tunceli'nin etnik yapısı
Tunceli ilimiz Türkiye'de ki birçok tartışmanın odak noktasındadır. İsim üzerinden tartışması da çokça yapılmıştır. Kimisi Dersim kimisi de Tunceli ismini kullanmayı tercih eder. Ancak biz bu konuları değil, etnik yapısını inceledik.

Tunceli ilimiz Doğu Anadolu Bölgemiz sınırları içerisindedir. Nüfusu 86 bin civarındadır. Komşu illeri Elazığ, Bingöl ve Erzincan'dır. İlçeleri ise Tunceli Merkez, Çemişgezek, Mazgirt, Ovacık, Nazımiye, Pertek, Hozat ve Pülümür'dür. 

Tunceli ili nüfus sayısı ve yoğunluğu bakımından en arkalarda yer alır. Ancak eğitim olarak Türkiye'nin en kültürlü şehirlerinden birisidir. 

FAZLA KÜRT YOK

Tunceli'nin etnik yapısı hakkında dışarıda herhangi birine soru soracak olursanız Kürt Alevilerinin yaşadığı yer diyebilir. Ancak bu çok yanlış bir bilgidir. Çünkü Tunceli'de Zazaca konuşan insanlar çoğunluktadır. Kendini Kürt Alevisi olarak tanıyanların bir kısmı ise Ermeni'den dönmedir. Bunu Yusuf Halaçoğlu birçok yerde anlatmıştır. Yurtdışında yaşayan Tunceli'li insanlardan birçoğu da bu durumu kabul etmiştir. O yüzden Ermeni'den döndüklerini söylemek aşağılamak değil, gerçeklikten bahsetmektir. 

ZAZACA KONUŞANLAR DAHA KALABALIK

Tunceli ilimizde dil olarak Zazaca konuşanlar nüfusun çoğunluğunu teşkil eder. Ancak bunların da bir kısmı Türkmen Alevisi olduğunu belirtmiştir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bunlardan birisidir. Ailesinin Konya yöresine Türkistan Horosan'ından geldiğini, oradan da Tunceli'ye göç ettiklerini belirtmiştir. Ailesini bu şekilde tanımlayan birçok Zazaca konuşan Alevi vardır. Yani Alevilerin büyük kısmı kendilerinin Türkmen Alevisi olduğunu bilir. Ancak propagandalardan etkilenip Kürtçülük yapanlarda vardır. 

ÇEMİŞGEZEK'TE TÜRKMENLER ÇOĞUNLUK

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesi Sünni Türkmenlerin çoğunluk olduğu bir ilcedir. Pertek ilçesinin de yarıya yakın nüfusu Sünni Türkmenlerden oluşur. Sünni olan bir diğer grup ta Şikak Aşireti denilen ve Zazaca konuşan topluluktur. Sünni Türkmenler ve Şikak Aşireti bölgede korucu olmalarıyla bilinirler.

ALEVİLERİN ÇOĞUNLUK OLDUĞU TEK İL

Tunceli ilimiz Türkiye sınırları icerisinde Alevi nüfusun çoğunlukta olduğu tek ildir. Türkiye'nin başka illerinde Alevilerin çoğunlukta olduğu ilçeler vardır ama çoğunlukta oldukları il yoktur. 

YORUMLAR Tümü (35)

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Erhan22.12.2021 13:04

Öncelikle islam dini ayrıştırıcı değildir bunu öncelik olarak kabul ediniz. Ben bir Türküm ve Pertekten bir Türk ailenin kızıyla evliyim. Bölgede 3 etnik nüfusda vardır bunun yanı sıra bölgenin önceki yerleşimcileri ermeni olduğu için onlardan da azınlık vardır. İlçeler ve köylere göre etnik nüfus değişsede zaza olan bireylerinde Türkmenlikle bağı olduğu horasandan kaynaklıdır, hepsi için mi tabi ki hayır… Kürt olan bireyler de bölgede vardır. Çoğunlukta ve azınlıkta olduğu yerler elbette var keza Türklerde öyle… bundan dolayı birbirinize hakaret etmenize gerek yoktur yapılan yorumlar ırkçılık kaynaklı yorumlardır. Tevhid üzere islam dinine yönelen kullar olunuz.

ali eren03.12.2021 05:41

tırkolar kudurmayın kürdolar siz de kudurmayın kürt ile zaza aynı değildir zazalar güney azerbaycan bölgesinden gelmedir bunun öncesinde de horasandan gelmişlerdir ömürleri kacarak geçmiştir diyebiliriz. iran kürtlerinin zaten kendine has illeri var iran içerisinde. burda türkçülük oynayanlar test yapsın ya ermeni çıkarlar ya arap yazık size laham fareleri

Sadık eren12.11.2021 09:54

Tunceliye pkk yurdu diyen satılmış köpek sen pkk nın ta kendisisin yavşak

Baba kurt gök börü17.10.2021 21:54

Alayi örgutcu haşhaşi şerefsizin tekidir örgüt diye eylem diye got verirler onların her tarafı turk olsa ne olur alyi ateist alkolik picin teki onlar alevi bile olmazlar olamazlar ermeni dönmesi çakma kürtler haşhaşi piçler devlet düşmanı soyu sopu belirsiz dönmeler

Bozkurt23.09.2021 22:53

Türkiyenin en bok ilidir geneli pkklidir daha ne olsun amk

Zagrosluya cevap17.09.2021 14:18

Kendini kandırmak bedava dönme ermeni horosan kurt değil bal gibi türk yurdu olduğunu sende iyi biliyorsun xorosan yazınca kurtlesmiyor hahahah dersim alevi türkmenlerin kalesidir chpye atılan oydan rahatlıkla anlayabilirsiniz. Turklukten korumak mı hahaha turkluğun kalbi orası bunuda hiç unutma zagroslu biz dersimli türk alevileri olarak ali=ataturk. Seyit rıza denen iki karılı isyancıya haddini bildiren ATAMIZA MİNNETARIZ.

Zaza kemal14.09.2021 20:29

Dersim zazadir ama kûrt fasistleri zazalari zorla kürt yapmaya calisiyorlar.

Zagros10.09.2021 11:52

cok sacma bir yazidir. dersimde türk diye birsey yok. kürtlerin kalesidir . cogunlugu zazaca konusmaktadir ve buda bir kürt dili zaten. horosan dediginiz yerde ayrica iranda ve kürtlerin yasadigi bir yerdir. propaganda ya gerek yok. dersim kendini türklükten tam koruyoa bilmis bir yerdir., Ermeni ve kürt sehirdir ama ermeni kalmamistir. ha kürtlesmis ermeniler var ama onu batida cok bulursunuz. bir cok yesilcam sanatcisi ermenidir.

Haydar Ali ben senin dinini sikeyim kürd değil zazayı kurdler zazaları asimile ediyor demişsin lan29.08.2021 19:22

Haydar Ali sen semişsin kurd değiliz zazayız kurdler. ZaZaları asimile ediyor demisin lan bacını karını siktiğimin kurdler size kurmanciya dayattımı

Ömer Özçelebidir08.08.2021 14:25

Zazalar kurmançlar soranlar goranlar loranlar bu halklar büyük Kürt milletindendir aksini iddia edenler cahil yada art niyetlidir.