Türkiye

Nizip'in etnik yapısı

Nizip Gaziantep'e bağlı bir ilçedir. Gaziantep'in Şanlıurfa ile sınır ilçelerinden biridir. İlçede Barak Türkmenleri başta olmak üzere Arap ve Kürt yerleşimleri de vardır.

17 Temmuz 2020 Saat: 20:43
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.441 kez okunmuştur

Nizipin etnik yapısı
Nizip'in etnik yapısı

Nizip Gaziantep'e bağlı bir ilçedir. İlçe Şanlıurfa ile sınır komşusudur. Bu sebeple bir miktar göç almış ta bir ilçedir. Nüfusu 145 bin civarıdır. 

Nizip ilçesi hem merkezi hem de kırsalı kalabalık olan geniş bir ilçedir. 3 ilçe sınırları içerisinde yer alan Barak Ovasının büyük bir kısmı Nizip ilçe sınırları içerisindedir. 

Nizip ilçesi Türk nüfusun çoğunluk olduğu bir ilçedir. Türk nüfusunun yanı sıra Kürt ve Arap nüfusu da yaşamaktadır. Türkler ilçe merkezi ve ilçenin orta ve güney kesiminde yer alırken Kürt yerleşimleri ilçenin kuzey bölgesinde yer almaktadır. Sünni Arap yerleşimleri ise Türklerin yaşadığı orta ve güney kesimindedir. 

Nizip ilçesindeki Türk nüfusu genel olarak Barak Türkmenlerinden oluşmaktadır. Barak Türkmenlerinin yanı sıra özellikle Beğdili(Beydili) Türkmenlerinin de oldukça fazla nüfusu vardır. Bunun haricinde Kızık boyuna mensup Türk nüfusu da vardır. Ayrıca ilçe sınırları içerisinde Köseler köyünde Çepni boyuna mensup Türk Alevi yerleşimi de vardır. 

Barak Türkmenlerinin önemli bir bölümü bu ilçede yaşamaktadır. Merkez, orta kesim ve ilçe güneyindeki yerleşimlerin çoğunluğu Barak yerleşimidir. Ayrıca ilçenin Kuzeyinde yer alan Kürt köyleri arasında çok sayıda Türk yerleşimi de mevcuttur. 

İlçe nüfusunun %20 civarı nüfusunu oluşturan Kürtler ilçe merkezindeki birkaç mahalle ve ilçe kuzeyindeki köylerde yaşamaktadır. Nizip'in Kürt nüfusu genel olarak Rişvan Aşiretine mensuptur. Ancak yine Rişvanlılar bir Aşiret Konfederasyonu gibidir. İçinde yer alan bazı Aşiretler Kürt iken bazıları da Türkmendir. Rişvan Aşireti Gaziantep'te Türkmen Şenliği dahi düzenlenmiştir. Bu sebeple ilçe genelindeki Kürt nüfusunu daha az gösterenler de vardır. 

Nizip ilçe nüfusunun yaklaşık olarak %10 kadarını Sünni Araplar oluşturmaktadır. Arap nüfusu Türkmen köyleri ile yanyanadır. Bu sebeple Türkmen ve Arap nüfusun bir arada yaşadığı çok fazla köy de mevcuttur. Arap nüfusunu oluşturan aşiretler Canpolat, Naim ve Mevali'dir. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız