Türkiye

Nurdağı ilçesinin etnik yapısı

Nurdağı Gaziantep il sınırlarında yer alan bir ilçedir. İlçede Türk nüfusunun yanında Sünni Arap, Kürt ve Çerkes nüfusu da yaşamaktadır

17 Temmuz 2020 Saat: 19:59
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 499 kez okunmuştur

Nurdağı ilçesinin etnik yapısı
Nurdağı ilçesinin etnik yapısı

Nurdağı Gaziantep il sınırları içerisinde yer alan bir ilçedir. İlçe Osmaniye va Kahramanmaraş sınırında yer almaktadır. Nüfusu da 40 bin civarıdır. 

Nurdağı ilçesi etnik olarak karışık bir ilçedir. İlçede Sünni ve Alevi Türkler, Sünni Araplar, Kürtler ve Çerkesler ilçenin etnik yapısını oluşturur. 

İlçe merkezinde Türk nüfus ağırlıklıdır. Köylerde de Türk nüfusu kalabalıktır. Türk nüfusu içinde Türkmenler, Yörükler ve Alevi Türkler yer almaktadır. 

İlçede Sünni Arap nüfusu da vardır. 6 köyde Arap nüfusu yaşamaktadır. Bazı köylerde Arap, Türk, Kürt ve Çerkes nüfusu bir arada yaşamaktadır. Sakçagözü köyü buna en güzel örnektir. Köy Alevi yerleşimi iken zaman içinde ilçedeki bütün grupların yaşadığı bir belde olmuştur. 

İlçedeki Kürt nüfusu genellikle köylerdedir. İlçe Merkezinde de Kürt nüfusu vardır ancak kalabalık değildir. İlçedeki Kürtler Çelikan ve Bruki Aşiretlerinden müteşekkil sayılır. Atmalı Aşiretine mensup köyler de vardır. Bu aşiret bazı yerlerde Kürt olarak sayılsa da Türkmen olarak da geçmektedir. Aynı aşiret içinde kendine Kürt diyen de vardır Türkmen diyende. Yine Sinemilli Aşiretine bağlı Aleviler de var ilçede. Bunların bir kısmı Kürtçe konuşsa da Sinemilli Aşireti Türkmendir. 

İlçede birkaç tane Çerkes yerleşimi de vardır. Ancak Çerkes köylerinde Çerkes nüfusun yanında Türkmen, Yörük ve Arap nüfusu da yaşamaktadır. Çerkesler genel olarak ilçe ve il merkezine taşınmıştır. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız