Türkiye

Sarıkamış ilçesinin etnik yapısı

Kars iline bağlı bir ilçe olan Sarıkamış ilçesinin etnik yapısını inceledik. Sarıkamış harekatının gerçekleştiği topraklar olmasından dolayı tarihi öneme sahip bir ilçedir

31 Mayıs 2020 Saat: 20:21
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 6.143 kez okunmuştur

Sarıkamış ilçesinin etnik yapısı
Sarıkamış ilçesinin etnik yapısı

İlçe merkezi dahil köylerde de Türk nüfusu çoğunluktur. Türk nüfus oranı %70 ile 75 arasıdır. Kürt nüfus ise %25 ile 30 arasıdır. Sarıkamış'ta Türkmen Alevi köyleri genellikle göçlerle boşalmış, sonra da bu köylere Kürtler yerleşmiştir. Bazıları Digor ilçesi ve çevre köylerden bu köylere yerleşmişken, bazı Türkmen Alevi köylerine Muş'un Bulanık ilçesinden gelen Kürtler yerleşmiştir.

Sarıkamış'ta çok sayıda Dağıstan ve Kafkas Göçmeni yerleşimleri de mevcuttu. Ancak bu köylerdeki Avar, Oset ve Lak(Gazikumuk) halkı göç etmiştir. Bu köylerin çoğuna da Kürt nüfusu yerleşmiştir.

TÜRK KÖYLERİ

*Akkoz *Akören *Altınbulak *Aşagısallıpınar(Türkmen Alevi köyü) *Balabantaş *Belencik *Çamyazı(Dağıstan göçmenleri ve Yerli Türkler) *Çolaklı *Gecikmez *Handere *İnkaya(Terekeme köyü) *İsisu *Karaköse *Karakurt *Karaurgan *Kazantaş(Avar Köyü) *Kazıkkaya(Karışık, Türkler çoğunluk) *Kalebaşı(Karışık, Türkler çoğunluk) *Köroğlu *Kurbançayır *Mescitli *Parmakdere *Sırataşlar(Ahıska Türkleri) *Sırbasan *Süngütaşı *Şehithalit(Kafkas Göçmeni Osetlerin kurduğu bir köydür, Şimdi diğer köylerden gelen Türk ve Kürtler de köyde yaşamaktadır) *Taşlıgüney(Avar köyü idi, Şimdi diğer köylerden gelen Türkler yaşamaktadır) *Topkaya *Uzungazi. *Yağbasan. *Yayıklı *Yenigazi(Dağıstan Göçmeni, Lak, diğer adıyla Gazikumuk, Ancak şimdi Kürt nüfusu daha kalabalık olmuştur) *Yeniköy. *Yukarısallıpınar(Türkmen Alevi köyü iken göç sonrası Kürt nüfusu çoğunluk olmuştur)

KÜRT KÖYLERİ

*Alisofu(Türkmen Alevi köyü idi. Türkmenlerin çoğu köyü terketmiştir. Köyün 4 te biri Türkmendir) *Armutlu *Asbuğa (Köyde az sayıda Türkmen Alevi de vardır. Köyün kurucuları Alevilerdir) *Balıklı (Karışık, Kürtler çoğunluk) *Başköy *Beşyol(Karışık, Kürtler az da olsa çoğunluk) *Bozat(Oset köyü iken günümüzde Kürtler çoğunluk olmuştur. Az sayıda Ahıska Türkü de vardır) *Çatak *Çardakçatı *Esmeçayır *Güllüce *Hamamlı(Karışık, Kürtler çoğunluk, Köyü Kafkas Göçmeni Osetler kurmuş olsa da Köyde Kürtler çoğunluk olmuştur) *Kozan *Karapınar *Koçoğlu *Kayalıboğaz *Odalar(Karışık, Kürtler çoğunluk) Şehitemin *Ortakale(Karışık, Kürtler çoğunluk) *Yarkaya

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 10 yorum yapılmıştır
Mustafa Kaya 24.09.2021 00:45
Ne biçim araştırma bu kardeş, dna testi yaptınmı? İnsan atarda biraz tutturur. Ben Sarıkamış Türkmenim, bize kar mı satıyorsun?
Ejder 05.07.2021 16:47
Yalancı faşist.o köyleri git gez.yazdıgın köylerde kürt cogunluk
Celal Yıldırım 21.06.2021 22:08
Bu yazıyı yazan cahil ve bilgisiz köylerdeki nüfus dağılımın asılsız dır insanların kafasını karıştırma ben armutlu köyünden yaşayan biri olarak seni kınıyorum
Muhammet 10.03.2021 19:56
Bu kadarda yalan olmaz
Kadir 26.01.2021 23:49
Boyalı köyünü de eklermisiniz lütfen. Sarıkamışa bağlı Alevi Türkmen yerleşimi.
Muhammet aslan 18.01.2021 21:14
Eşmecayir köyünün yüzde 25 de türktür bu yanlış düzeltilmeli
Enes 02.01.2021 00:00
Kaynakça belirtirseniz daha iyi olur.
Araştırmacı 20.10.2020 16:37
Pek çok önemli kaynaktan yaptığım araştırma sayesinde tespitim Sarıkamış nüfusunun yaklaşık üçte ikisi Türk geri kalanı da Kürttür.
Murat kaya 07.07.2020 20:27
Hocam yazdiklarinizin cogu dogru ama 2011 oncesine ait devletimizin baslatıģi acilim sayesinde 2007 den 2011 kadar sarikamisin etnik yapisi kürtler lehine degisti bunlar kacakcilik yapti devlet goz yumdu bunlar orlarda ise Yerl3stin turkler yerliler yani issiz kaldi cogu Bursaya izmire ankaraya gocup gitti bunlarin hepsini gozumle bizaat sahit oldum benim babam orda gorev yapiyodu hepsine sahit oldum malesef
İzzet Soydan 02.06.2020 02:58
Bazı bilgilerde hata var. Bunları düzeltmeniz gerekir. Bazı Kürt köylerini Türk diye yazmışsınız. Bunlara dikkat edin. Aslen Türk olan biri olarak doğru bilgiye sahip olmak isterim.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız