Türkiye

Sungurlu ilçesinin etnik yapısı

Çorum'a bağlı bir ilçe olan Sungurlu'nun etnik yapısını ve ilçedeki Alevi ve Sünni köylerini yazdık

28 Haziran 2020 Saat: 22:15
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.185 kez okunmuştur

Sungurlu ilçesinin etnik yapısı
Sungurlu ilçesinin etnik yapısı

Sungurlu ilçesi de diğer Çorum ilçeleri gibi Türk nüfusun çok yoğun olduğu bir ilçedir. İlçe nüfusunun yaklaşık %90 civarı nüfusu Sünni iken %10 civarı da Alevi nüfusu vardır. İlçe Merkezinde sadece bir mahallede Alevi nüfusu bulunmaktadır. Ger kalan mahallelerin tamamında Sünni nüfusu çok fazladır.

İlçenin köylerinde de Sünni Türk nüfusu oldukça yüksektir. Sünni ve Alevi Türkmen nüfusu ilçe nüfusunun %95 civarı etmektedir. İlçedeki Türk nüfusu Sünni ve Alevi Türkmenler ve Yörüklerden oluşmaktadır.

Sungurlu ilçesinde Abhaz, Çerkes ve Kürt nüfusu da bulunmaktadır. Birkaç köyde hem Sünni hem de Alevi Kürt nüfusu bulunmaktadır.

Ayrıca Sungurlu ilçesi tıpkı Alaca ilçesi gibi en fazla köyü olan ilçelerden biri olma özelliği de taşımaktadır. İlçenin toplam 110 tane köyü vardır. Bu köylerden 89 tanesi Sünni iken, 21 tane köyü Alevidir.

Alevi köyleri(21)

*Akpınar *Aydoğan *Bağdatlı *Beylice *Beyyurdu *Çavuşköy *Çayan *Çiftlikköy *Çukurlu *Dertli *Gökçam *İnegazili(Karışık, Aleviler çoğunluk) *Kamışlı *Karakaya *Körkü *Mahmatlı *Oğlaközü *Oyaca *Şekerhacılı(Kürt Alevi) *Topuz *Yirce(Karışık)

Sünni köyleri(89)

*Akçakoyunlu(Sünni, Alevi karışık) *Akçalı(Sünni Alevi karışık) *Akdere *Alembeyli *Arabaçayı *Arıcı *Arifegazili *Asayiş *Aşağıbeşpınar *Aşağıfındıklı *Ayağıbüyük *Bağcılı *Bahşılı *Balkaya *Beşdam *Beşkız *Boztepe *Bozyayla *Bunalan *Büyükincesu *Büyükpolatlı *Cevheri *Çadırhüyük *Çamoluk *Çavuşçu *Çayyaka *Çiçekli *Çiçeklikeller *Çingiller *Çulhalı *Dayıncık *Demirşeyh *Denizli *Derekışla *Ekmekçi *Eşme *Gafurlu(Çerkes, Besleney) *Gökçeköy(Abhaz) *Göller *Gülderesi *Güloluk *Güvendik *Hacıosman *Hilallı *İkizli *İmirli *Kaledere(Yörük köyü) *Kalenderoğlu *Karacabey *Karaçay *Karakocalı *Kavşut *Karaoğlu *Kemalli *Kertme *Kırankışla *Kışlaköy *Kula *Kurbağlı *Kuşçalı *Kuzucak *Küçükincesu *Küçükpolatlı *Mehmet Ali çiftliği *Mehmetbeyli *Muratkolu *Ortakışla *Ortaköy *Salmanköy *Saraycık *Sarıcalar *Sarıkaya(Az sayıda Alevi de var) *Tatlı *Terzili *Tirkeş *Tokullu *Tuğcu *Tuğlu *Turgutlu *Türkhacılarhanı *Üçoluk *Yarımsöğüt *Yenihacılarhanı(Çerkes) *Yeşilova *Yeşilyurt *Yorgalı *Yörüklü *Yukarıbeşpınar

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
Salmanlı 20.08.2020 19:12
Şekerhacılı köyüne kim Kürt Alevi yazdı, köy Salmanlu aşireti Türkmen tayfasından oluşmakta kaldırın bu yazıyı köy Türkmen alevileridir
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız