Türkiye

Susuz ilçesinin etnik yapısı

Kars'a bağlı Susuz ilçesinin etnik yapısı

31 Mayıs 2020 Saat: 20:06
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 670 kez okunmuştur

Susuz ilçesinin etnik yapısı
Susuz ilçesinin etnik yapısı

Merkezde de köylerde de Türk nüfusu çoğunluktur. Ciddi miktarda Kürt nüfusu vardır. İlçe nüfusunun %40 civarı nüfusu Kürttür. İlçe Merkezinde Yerli denilen Türkler yaşamaktadır. Eskiden Molokan'lar da bu ilçede yaşıyordu.

Susuz ilçesinde birçok köyde Kürt nüfus ile Türk nüfusun bir arada yaşadığı görülmektedir.

TÜRK KÖYLERİ

*Aksu(Ahıska Türkleri) *Aynalı(Terekeme, ilk başta Ahıska Türkleri köyü kurmuş) *Çamçavuş(Terekeme köyü, eskiden Molakanlar da köyde yaşarmış) İncesu *Karapınar:(Terekeme Türklerinin kurduğu köy, şu an Kürtler de köye yerleşmiştir, yarı yarıya nüfusa sahip) *Kayalık(Köyü Ahıska Türkleri kurmuştur) *Kırçiçeği(Ahıska Türkleri) *Kırkpınar(Ahıska Türkleri'nin kurduğu bir köy) *Kiziroğlu(Ahıska Türkleri) *Ortalar (Yarıya yakını Kürt) *Porsuklu(Terekeme Yerleşimi) *Taşlıça(Terekeme Köyü, Kürtler de köye yerleşmiştir, yarı yarıya nüfusa sahiptir) *Yolboyu(Terekeme Yerleşimi, bir dönem Ruslar buraya yakın Ordugah kurmuştur)

KÜRT KÖYLERİ

*Büyükçatak *Çığrıklı *Doyumlu(Yarıya yakını Türk) *Erdağı *Ermişler *Gölbaşı *Harmanlı *İncilipınar *Kalecik *Kayadibi *Keçili *Kurugöl *Küçükçatak *Yaylacık (3 te biri Türk)

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız