Türkiye

Van'ın etnik yapısı.

Türkiye'nin İran ile sınır illerinden biri olan Van ilimizin etnim yapısını inceledik.

23 Şubat 2020 Saat: 22:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 21.669 kez okunmuştur

Vanın etnik yapısı
Van'ın etnik yapısı.

Van ilimiz Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Türkiye'nin İran sınırında yer alır. Kendisi ile aynı ismi paylaşan Van Gölü de şehir için çok fazla önem arz etmektedir. Van gölünde yer alan Akdamar Adası da tarihi ve turistik açıdan ilgi gören bir yerdir. 

Van ilimizin etnik yapısına gelecek olursak Van'da Kürtler ve Türkler bir arada yaşamaktadır. Kürtler nüfusun çoğunluğunu teşkil etmektedir. Türkler nüfusun %30 civarıdır. Türkler genellikle il ve ilçe merkezlerinde yaşamaktadır. 

Van Gölü civarı Oğuz Boylarının ilk yerleştiği noktalardır. Kümbetler ve eski Türk mezarlıkları Bitlis'ten başlayın Van'ın içlerine kadar her yerde görülmektedir. Van Bölgesindeki Türk nüfusu Osmanlı-Safevi-Akkoyunlu-Karakoyunlu savaş ve ilişkilerinden dolayı göç durumuyla karşılaşmıştır. Bugün ki İran'da yer alan Muku ilinde yaşayan Türklerin atalarının Van'dan göç ettiği gerçeği önümüzdedir. 

Van'ın bugün ki etnik yapısına baktığımızda Van Merkez'de Kürt nüfusu %60 civarı iken Türk nüfusu %40 civarıdır. Türk nüfus köylerden gelen göçler sonrası şehir merkezinde azınlığa düşmüştür. Erciş ilçesinde de aynı durum olmuştur. Erciş Merkezinde 30 yıl öncesine kadar Türk nufusu %90 civarındayken bugün Kürtler ile eşit orandadır. Kürtler köy nüfusunun çoğunluğudur. 

Erciş ilçesinde Kırgız Türklerinin yaşadığı 4 bin nüfuslu Ulupamir köyü de vardır. Ayrıca Erciş'te yerli denilen nüfus Türk nüfusudur. Bu Türk nüfusa Karakoyunlu Türkleri de denilmektedir. Azerbaycan Türklerinin şivesiyle konuşmaktadırlar. 

Daha önce de yazdığımız Küresünni Aşireti de Van il sınırlarında yaşamaktadır. Yaklaşık nüfusları 80 bin civarıdır. Tarihte Kara Tatar Türkmenleri olarak ta anılan Tatar Aşiretinden insanlar da Van'da yaşamaktadır. Bahçesaray ve birkac ilçede yaşamaktadırlar. 

Trabzon'dan sel felaketi yüzünden gelip Özalp ilçesine yerleşen iki tane köy de vardır. Ayrica kentte Osmanlı zamanında göç eden Karamanoğlu göçmenleri de vardır. Van Merkezde Karamanoğlu göçmenlerinin yaşadiği mahalle de vardır. 

Van'da çoğunluğu oluşturan Kürt nüfusun büyük bölümü İran, Ermenistan ve Kafkaslardan gelen Kürt Aşiretleridir. Ermeni olayları sırasında Van'da yaşayan Türklerin %60'ı katliama maruz kalmıştır. Van'da Türk nüfusunun az kalma sebeplerinden biri de budur. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 44 yorum yapılmıştır
Vanlı 19.06.2022 21:46
Vallah ben doğuma büyüme vanliyim . Huri -mitaniler Gutilerin mervanilerin Kürt şehridir şuanlik kaç yüz dışında türk yok Vanda kadim Kürt şehridir
Yusuf 13.05.2022 17:16
Vandaki bütün Türkler 1934te İskan Kanunu ile Urmiyeden Vana yerleştirilen Azerilerden oluşuyor. Bunlara biz acem, ecem deriz. Vanda %5 bile Türk yoktur. Merkezdeki yerli Kürtlerin aşireti yoktur. Kimisi kendine Bruki ve Şemsikî der. Van merkezli Türk yoktur.
Vanlı 04.04.2022 04:00
Sallamak sonuçta serbest.. yok Vanın %40 Türkmüş.. biz niye burda bunu göremiyoruz. Vandaki Türk nüfusu %5 dahil değildir onlarda çoğu batıdan gelen memur vs. .. bu yorumu yayınlayacak tarafsızlıkta yürekte yoktur sizde..
NOKTA. 2 16.03.2022 01:57
Van’da Türk görmeyi sindiremeyen, üstüne oynamaya çalışanlarıda çok iyi biliyoruz… Hafızamıza tek tek kazıdık… Van’ın merkezinde ki ve Edremit’te ki Türkmenler, Saray ilçesinde ki Kuresunni boyu Türkleri, Erçişte ki, Karakoyunlu Türkmenleri ve Ulupamir Kırgız Türkleri… Israrla, sığıntıymış gibi üstüne oynamanızı iyi biliyoruz… Kuresunnilere, Acemsiniz diye kimlik bastırmaya çalışanları iyi biliyoruz. Türkler hiç bir zaman büyük uluslar arasında ırgatlık yapmamıştır ! Kimsenin toprağında da zürriyetini aramaz ! Tek bir kesimden faşist çıkıyormuş gibi ters psikoloji yaparak kendi faşizanlığını örten Kürtçü enikler ancak kendinizi kandırırsınız. Kürd halkına ve benliğine saygı duyuyorum ama kimse bana Kürtçülerin ağzıyla hak hukuktan, bahsetmesin ! Sen Türk olduğunu unutursun ama seni sevmeyen Türk olduğunu unutmaz… Bu sözü unutmayarak büyüyenler, size pabuç bırakmaz…
NOKTA. 16.03.2022 01:43
Türkler, Moğollardan kaçmış ve Türkiye coğrafyasına Kürdler almıştır diyen gerizekalılar ! İyi dinleyin ! Kürdlerde, Türkler kadar Moğol sindirmesine uğramış bir millettir. Türklerin bu coğrafyada ki izi, 1000 yılın çok öncesindedir. Halk olarak çoğalması, 1000 yıl öncedir. Kürdlerin sayesinde Anadolu’ya girdiniz diyen tarih tesellisi ile itibar bulmaya çalışanlar ! İyi dinleyin ! Malazgirt seferinde; Kürdler, Şeddadi ve Mervani emirlikleri ile ordunun 4’te birini oluşturarak yardım etmiştir. Bu doğrudur. Aynı zamanda dönemin zorlukları ile mücadele etmeye çalışan, Bazı kafkas halklarıda katılım sağlamıştır. Bu zaferde, Kürd’ün emeğide vardır. Hak yemeyelim. Ama ananızın amından da element uydurmayın. Tarihte ki Türk komutanlarının hepsi akıllı insanlardır. Selçuklu kayıtlarında, kimseden yardım alınmamıştır diyede yazar. Altını çizerek diyorum ! Askeri güç bütünlüğü değil, kimse yurt vermemiştir ! O yüzden ki, onurunuzla konuşun ! Zagros masalları ile kendinizi rezil etmeyin…
Deniz 06.03.2022 16:04
Anadolu,Kafkasya,İran ırak bin yıldır Türk yurdudur.Bilmeyen varsa her türlü yabancı kaynaklardan da öğrenebilir.Ve son kalemiz de Anadolu coğrafyasıdır.Bu coğrafyada yaşayan başka ırklar elbette var.kürtlerde bunlardan biri.kürtleri kazanmak için kardeş sayıp onları bizdensiniz dedikçe Kürtler bunu istismar edip başka emeller beslemişlerdir,tabi olarak bazıları istisna.Kötü niyetli olan Kürt olsun Ermeni olsun her kimse ya kardeş gibi yaşayın bu asil milletle bir olun yada lütfen terk edin bu devleti,yada elinizden geleni adınıza koymayın.İster yüz milyon olun ister (10-12 milyon) Yeter artık bitsin bu umutsuz hayalleriniz.Şunu bir anlayın karşınızda dünyayı yönetmiş ve buna tekrar aday olan koskoca 300 milyon bir Türk dünyası var.
Deniz 06.03.2022 16:04
Anadolu,Kafkasya,İran ırak bin yıldır Türk yurdudur.Bilmeyen varsa her türlü yabancı kaynaklardan da öğrenebilir.Ve son kalemiz de Anadolu coğrafyasıdır.Bu coğrafyada yaşayan başka ırklar elbette var.kürtlerde bunlardan biri.kürtleri kazanmak için kardeş sayıp onları bizdensiniz dedikçe Kürtler bunu istismar edip başka emeller beslemişlerdir,tabi olarak bazıları istisna.Kötü niyetli olan Kürt olsun Ermeni olsun her kimse ya kardeş gibi yaşayın bu asil milletle bir olun yada lütfen terk edin bu devleti,yada elinizden geleni adınıza koymayın.İster yüz milyon olun ister (10-12 milyon) Yeter artık bitsin bu umutsuz hayalleriniz.Şunu bir anlayın karşınızda dünyayı yönetmiş ve buna tekrar aday olan koskoca 300 milyon bir Türk dünyası var.
Vanlı Murat 28.02.2022 10:46
Gençler siz burada birbirinize giriyorsunuz. Ama Vandaki Kürtler düğünlerin Türkçe müzikler söyler. Vandaki Türkler düğünlerinde Kürtçe müzikler söyler. Yani boşuna yorulmayın. Vanda herkes insan gibi yaşıyor ve ekmeği için çalışıyor. Hem Türklerden hem de Kürtlerden faşist ve ırkçı olan insanlar vardır. Nihayetinde herkes aynı değil. Ama zararlı insanlarında bizim yanımızda yeri yok. Onlarla görüşmeyiz ve konuşmayız. Önemli olan eşitlik, adalet ve dinimize olan inancımızdır. Son olarak Türkiyede etnik sayım yapılmıyor. O yüzden ister kürtler çoğunluk ister Türkler çoğunluk diyebilirsiniz. Kanıtlanabilirliği yok. Vanda Vanlılar çoğunluktur :) Hadi EyvAllah..
Erzurumlu 11.02.2022 20:38
Zagros neferi rumuzlu eğer burada yazdıkların gibi yürek yemişsen azıcık delikanlılık varsa yok gibi bu bölücü yazından dolayı gel erkeksen Erzurumda Erzurum kürdistan cografyasıdır de. Erzurumun Türk dadaşları seni doğduğuna pişman etsin. UNUTMA HAYALİ KÜRDİSTAN OLANIN MEKANI KABRİSTAN OLUR ..bekleriz erzuruma hodri meydan..
Zagros Neferi 06.02.2022 20:16
Bu site de etnikçe öğrenmek yok, Kürtleri düşük göstermek, Kürtlerin çoğunluk olarak yaşadıkları yer de ki Türkleri gösterme çabası vardır, Türkleştirme çabası vardır, Tirkan Aşiretine bile ismi öyle o yüzden bâriz Türk diyen adminler vardır maalesef... Ben etnikçe öğrenmek için giriyorum, adam bana Türkleri övüyor, şurada aslında sürekli Türkler yaşıyordu kafası, ben Vanlıyım, Elhamdulillah Kürdüm, Başkale gibi sadece Kürtçe konuşulan bir yere nasıl Türk dememiş, doğrusu hayret ettim, Kürt yerleşimlerine önceden Ermeni yerleşimi diyerek küçük düşürmeye çalışılıyor, Türkçüler de boş beyin destekliyorlar işte, doğanın kanunu budur, yanlışlar ve doğrular. Biz Kürtler Erzurum da, Ağrı da, Vanda, Amedde Colemergte, Kurdistan Coğrafyasının her yerindeyiz, objektif bilgiler vermek akıllı insana mahsustur, Allah size yardım etsin inşallah.
orhan tümen 06.02.2022 15:00
Vandaki Burukİler Afganistan Bandi Türkistandan gelmişlerdir. Buruki Buruki Education Center vardır. Hayların öldürdüğü Türk köylerine yerleşt,irilmişlerdir. Afganistanda Burukileri araştırmak gerekir. Finli Türk Gunnar Jarring bu konuda çalışmıştır.
Yusuf 04.02.2022 21:01
Lütfen küfürlü mesajları yayınlamayın. İnsanların birbirine hakaret etmesi normal değil. Yaşasın kardeşlik. Van güzel bir il. Kirletmeyelim Allahın toprağini. Hepimiz insaniz
Alemi 11.01.2022 10:08
Nereyi paylaşamıyoruz. VAN ı.Van Türkçe mi Kürtçemi yoksa Ermeni cemi. Türkler sonradan geldi de Kürtler Adem as.zamanindan beri burada değildi... Van in kuzeyi güneyi Bitlis tarafları Ermeni mührü olan tarihi eserleri ile dolu olduğu halde biz VAN bizim diye birbirimizi yiyoruz. Tıpkı Çapakçur ( Bingöl) gibi tıpkı Ağrı gibi..
ne mutlu Türküm diyene 24.12.2021 23:18
Türk milletini sevmeyenin (ırkı değil milleti) Irk Türklerdir millet Türk kürt hepsidir. Anasını skeyim
Ayyıldız 13.12.2021 16:45
OROSPU çocuğu ağrılı adem
ayyıldız 12.12.2021 20:50
Ağrılı ADEM DENEN faşist OROSPU çocuğu (kürtçüsün) yok 100 milyon KÜRT var. Hem türk-kürt kardeştir.
AĞRILI ADEM 29.11.2021 09:05
TATAR denen karaktersiz yorumcu küfürlerinden dolayı seni lanetliyor aynı küfürleri misliyle sana iade ediyorum nedir bu kadar Kürde düşmanlığınız kardeşine inkarcılığı yapsan sana düşman olur 30 milyon Kürdü inkar ediyorsunuz birde kardeşlikten bahsediyorsunuz defolun geldiğiniz yere gidin çekikler faşist ruhlu mahluklar ...
Ayşe 23.10.2021 22:48
Maalesef memleket leri yediğimiz kaziklara göre degerlendiyoruz...buna bende dahil benim için Van li olan biri hain nankör kıskanç kötü huylu kendisini utanirdi Vanlı yım demeye ben anlamam Kürt yada yerliden ama ısrarla biz Vanın yerlisiyiz derdi ısrarla Kürt değiliz derdi o derece ayrımcı otekilestirirdi insanlara menfaiti doğrultusunda davranırdı malasef Van deprinde ağırladık onları acidik az daha biz acincak hâle düşüyordu meğerse Vanın yerlisiyiz derken biz zengin halktan Özdağ diyormuş ben anlamamisim herkes uyardi ama işte benim insanı kişiliğim kısacası bana Van denince o karaktersizlik geliyor nankör luk geliyor
Tatar 13.09.2021 00:26
Vanlı denen şerefsize; Bir daha Türk yurdu Urmiyeden ve çevresindeki kentlerden göç etmiş ve Türk oğlu Türk olan Küresünni Türklerine Acem dersen ananı avradını sikerim orospu çocuğu velet seni. Topunuzu Iraka sürücez. Bu millet çok düşman gördü hepsi tarihe karıştı :) Roma, Bizans, Yunan, Ermeniler aklınızı başınıza alın yoksa sizinle anladığınız dilde konuşuruz ve o zaman ki iş işten geçmiş olur.
Turkish 14.08.2021 01:25
Gevaşın etnik yapısı nedir? Gevaşta yaşayan Türk popülasyonu ne kadardır bunları merak ediyorum bu yazınıza bunu da eklersiniz sevinirim.
Vanlı 10.08.2021 10:14
Hepimiz ülkemizi seviyoruz. Kısa zaman önce İrandan Vana gelen Acemlerle de iç içe yaşıyoruz sorun yok. Gerçeği şu ki Van büyük bir Kürt şehridir. Tüm insanlığa kapımız açıktır
Vanlı Türk 01.08.2021 21:05
1000 yıldır vanda yaşayan Karakoyunlu mir Ahmet oğulları boyundanız yaklaşık 49000 nufusu muz var kürt türk ayrımı yapmıyoruz hepimiz müslümanız elhamdülillah bırakın bu ayrımcılığı hepimiz kardeşiz Hakkari Şırnak ağrı Bitlis her daim birlikte yaşamışız yine yaşamaya devam edecez
Yakup 20.07.2021 20:03
Admin yanlışınız var Erivan’da vana yerleşen bir Kürt aşireti var diyet Kürt’ler hepsi yerli İran’a gelince Van’da tek Türk aşireti olan küresiniler İran’da gelmiş
Mehmet 08.06.2021 01:08
Türk Kürt isimlerine çok takılmayın. Hepimiz Müslümanız ve İslâmiyet milletine dahiliz.
Vanlı Türk Kökenli Kürt 30.05.2021 20:56
Biz Vanlıların Çoğu Türk ve Ermeni kökenlidir asimile olduk çoğumuz Kürtçe öğrendi diye kendini Kürt sanmaya başladı vanliyim kürdüm Diyenler Vanda yaşayan Hakkarili ve Şırnaklı Olanlardır Benim anne babam türküz diyo evde çoğunlukla Kürtçe konuşuyor önemli olan insan olmak ülkeyi bölmeden herkes kafasına göre yaşasın biz vanlıyız Birbirimizi asimile etmeyelim lütfen hepimiz kardeşiz ????
Vanlı Türkmen 23.05.2021 17:01
Van ercişli Türkmen soyuyuz aile nüfusumuz 50 bini geçmekte bizi kürtleştiremeyeceksiniz vanıda kendinize mâl edemiyeceksiniz.Yaşasın Karakoyunlunun Torunları eşq ola
Vanlıyım 11.05.2021 02:20
Tek millet Tek vatan Tek bayrak
E 07.05.2021 03:27
Yorumlar o kadar komik ki ıraktan hakkariden yüksekovadan şırnaktan gelen kürtlere sorsan van bizim vanın yerlisi biziz diyolar vanın yerlileri türktür aksini iddia eden de kürttür
Vanlı 19.02.2021 02:13
Sadece Kendinizi kandırıyorsunuz Van Kürt ve Ermeni Yurdudur ermeniler gitti Bazı ecemler geldi Vanda taş patlasa % 12 ila 15 arası Türk vardır
Mal Fatih Besin 08.02.2021 16:28
Van= %65 Kürt %35 Türk
Yılmaz özcan 27.12.2020 23:57
BENİM AİLEMİN YARISI TÜRK , YARISI KÜRT. VANLIYIM. HUZURLA YAŞİYORUZ. LÜTFEN IRKÇILIĞI BIRAKIN. BİZ ARTIK AYRILAMAYIZ. AKDAMAR ADASINA GELEN BİR ERMENİ VAN BİZİM TOPRAĞIMIZ DEDİ. ONA CEVAP VEREN İTİRAZ EDEN BENİM DAYIMDI VE KÜRTTÜ. BİZ HEPİMİZ VANI SEVİYORUZ. BAYRAĞIMIZI VE ÜLKEMİZİ SEVİYORUZ. YETERKİ IRKÇILIK OLMASIN . HER İNSAN DEĞERLİDİR. KİMSENİN KİMSEYE BİR ÜSTÜNLÜĞÜ YOK. BU ÜLKE HEPİMİZİN
fatih besin 24.12.2020 14:23
ulan mal mısınız yaaa.türkler vanda hiçbir zamanda %15 i geçmemiştir.
Vanlı kürt 23.12.2020 19:17
Van nüfusunun büyük çoğunluğu 1050 lerden önce kürttü hatta bunun büyük nedenlerinden biri Kürtlerin militan önceden beri iranda yoğun yaşamaları ve yine millattn önce irana yakın olduğu için ve tabi bereketli olduğu için Anadoluya milattan sonra 11 yüzyıla kadar yoğun göç etmişlerdir yani biz Kürtler siz Türklerden 1000 yıl önce daha siz çinlilerle uğraşırken buradaydık ve zaten Malazgirtin kapılarını sultan Alparslana biz Kürtler Bizansın zulminden siz kardeşlerimize açtık ve yine Malazgirt savaşında sultan alparslana Güneydoğu Anadoluda bulanan bir Kürt devleti olan mervani hanedanı 10000 asker verdi üstelik bu meseleyi bizim tarihçilerimiz değil bizzat sizin tarihçileriniz söylüyor yani kısacası Anadolunun doğusu ve Güneydoğusu Kürtlerin geriye kalan batı ve Kuzey kısımları Türk kardeşlerimizindir
VAN ERCİSLİ 16.12.2020 23:40
Vanda yüzde 30dan fazla bundan 10 yıl önce ise yüzde 50 civarında Türk vardı.Asimile olan, göçlerle bozulan yerleri saymıyorum bile.Şu yorum yapanların çoğu da kürtcü olduğu için yalan yanlış bilgiler vermişler.Vanın normalde bundan 30-40 sene önce %80i Türktü.Halen kendini kürt sanan Türkler var asimile edilen ne yazik ki.
Vanlılara sorum olacaktı 02.12.2020 20:21
Ercişte kürt nüfusu nedir Ercişliler kürt mü
kurmancki şêrin 30.11.2020 21:06
Van toprağı kürtlerindi ama türkler Moğollardan kaçıp yerleştiler şimdide diyolar bu topraklar bizim şu türkler hem ırkçılar hem de kürtleri düşman sanırlar
Memati Baş 21.11.2020 16:51
Vanda 1899 ve 1914 nüfus sayımlarında nüfusun %58inin müslüman olduğu saptanmıştı. Müslümanların büyük çoğunluğu Kürtlerden oluşuyordu ve köylerde yaşıyorlardı. Van şehrinde çoğunlukla Ermeniler yaşıyordu ve şehir nüfusun müslüman kesmini ağırlıklı olarak Türkler oluşturuyordu. Ermeni isyanları sonrası zaten Vandaki müslüman müfus 170.000den 80.000e düştü. Vanın kurtarılmasında Türk-Kürt işbirliğinin büyük önemi olmuştur.
Kürt 03.11.2020 23:25
Türkler kürtler artık kaynaşmış miletir lakin oralarda kürtler yaşarken türk yoktu moğalardan orta asyadan kaçıp geldiler ama van kürt kentidir bazı arkadaşların zoruna gitsede yapacak birşey yok
Türk Oğlu Türk 01.09.2020 13:36
Küresünni Türkleri ve kırgızlı Türk kardeşlerim ve azeri Türk kardeşlerim Lütfen Vanda YAŞIYORSANIZ ASİMİLE OLMAYIN BAKUN BİZ KÜRTDÜ KARDEŞ OLARAK GÖRÜYORUZ AMA ADAMLAR BU TOPRAKLAR BİZİM GÖZÜYLE BAKIYORLAR EYY TÜRK UYAN SEN DÜNYAYI DİZE GETİRMİŞ BİR MİLLETSİN BU ZİHNİYETİ BOZUK OLAN BU KÜRTLERE FIRSAT VERMEYİN ASİLMİLE OLMAYIN VE ÇOĞALIN BAKUN KÜRTLER BİLE BİLE ÇOĞALIYORLAR VE DOĞU VE GÜNEYDOĞU İLLERİNİ TAMAMEN KÜRTLEŞTİRMEK İSTİYORLAR VE İLERDE BELKİ BİZE SAVAŞ BİLE AÇARLAR SEN BİLİRSİN TÜRKİYEM ????????????????????????
Vanlıyam şanlıyam 23.06.2020 18:19
Vanda Kürtler köylerde çoktur Azerbaycanlılar Ercişte kent merkezinde Edremitte ve Başkalede vardır zaten onların nüfusu bile rahat %10u geçer Vanın neresi %85 K ürt saçma sapan konuşmayın yerli Türkler zaten %25 memurudur Kırgızıdır bu nüfus %40ı bulur
Vanî 14.06.2020 20:48
Vanlı, ıraktan gelip her yere çöreklendiniz diye bu devran böyle sürer sanıyorsunuz demi
Öz vanlı 08.05.2020 05:54
Bence çok doğru oranlar verilmiş en az 700 yıllık türk toprakları olan türk göçünün Güzergâhı bir memleket nasılda ev sahipleri,misafir gibi kaldı bunu devletimize sormak lazım Van’ın asıl sahipleri öz Vanlılar çocuklarının Gelecek kaygısından terör baskısında hep başka memleketlerde yaşıyor ve ne acıdır batıya gelen Kürtler buralar bizim diyor ve yine Türkler Kürtleri hep kardeş görüyor ama Kürtler hep bir acıtasyon şuan Türkiye cumhuriyeti kürdü Türk’ten daha çok seviyor inşallah buna layık bir millet olurlar hepimiz bir ümmet olmak ümidiyle ...
Cengiz 05.05.2020 23:47
Çox gözəl! Mən Azərbaycan türküyəm və bu gün göç və yüksək artım nədəniylə kürtleşen doğum anadolu üçün üzülürəm....dövlət oraları türklüğünü korumalı
Vanlı 11.04.2020 19:08
Yazdığın rakamların doğruluk payı yok, Van geneli Kürt nüfus en az %85 civarındadır. Ercişte bile kürt nüfusu en az %75 civarındadır.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız