Türkiye

Yavuzeli ilçesinin etnik yapısı

Yavuzeli Gaziantep'e bağlı bir ilçedir. İlçe merkezi oldukça ufaktır. Köy nüfusu ilçe merkez nüfusundan oldukça fazladır. 22 bin dolaylarında nufusa sahiptir.

18 Temmuz 2020 Saat: 05:50
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.480 kez okunmuştur

Yavuzeli ilçesinin etnik yapısı
Yavuzeli ilçesinin etnik yapısı

Yavuzeli ilçesi Gaziantep il sınırları içerisinde yer alır. Gaziantep nüfusuna ölçekle oldukça az bir nüfusa sahiptir. 

Yavuzeli ilçesini etnik açıdan incelediğimizde Türkler ve Kürtler ilçe nüfusunu paylaşmaktadır. İlçe Merkezinde Türk nüfusu oldukça kalabalıktır. Köylerde ise Kürt nüfusu ile Türk nüfusu birbirine yakın orandadır. 

İlçedeki Türk nüfusunu Mihmadli Türkmenleri, Avşar Türkleri, Kızık Boyuna mensup Türkler ve Alevi Çepniler oluşturmaktadır. 

İlçe Gaziantep'e oranla yüksek miktarda Alevi nüfusu barındırmaktadır. 7 civarı köyde Alevi inançlı Çepni Boyuna mensup Türkler yaşamaktadır. Alevi nüfus genelde köylerde yaşamaktadır. İlçe merkezinde Sünni Türk nüfusu ağırlıklıdır. 

Yavuzeli ilçesinde Kürt nüfusu da oldukça kalabalıktır. Buradaki Kürt yerleşimlerinin çoğu Rişvan Aşiretindendir. Diğer birkaç ilçede olduğu gibi buradaki Kürtler arasında da bazı köyler Türkmen olduğunu, bazı köyler ise Kürt olduğunu söylemektedir. Bunun nedeni Rişvan Aşiretinin Konfederayon gibi bir yapıya sahip olmasıdır. İçinde sadece bir etnik kökenden insanlar bulunmayabiliyor. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız