Etnikce
Etnikce

Neyi seçiyoruz?

Seçim yaklaştı, oy vereceğiz ama kime ve neye oy kullandığımızı biliyormuyuz?

7 Mayıs 2023 Saat: 21:50
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.213 kez okunmuştur

Cumhuriyetin 100 yılına girdiğimiz şu günlerde ülkede ağır bir seçim atmosferi var. Siyasi partiler ve liderleri kendilerine ve Cumhurbaşkanı adaylarına oy istiyor. Buraya kadar herşey normal. Ancak normal olmayan işler de var. 

İKTİDAR DÜZELTEMİYOR

5 yıl bir seçim oldu ve seçimi Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur ittifakı kazandı. 5 yıl önce de ülkenin en önemli sorunu ekonomi idi. Bugün 5 yıl önceye göre daha da kötü bir ekonomik tablo ile karşı karşıyayız. 

Erdoğan seçimi kazandığında ekonomiyi düzelteceğini söylemişti. Hatta Suriye'lilerin de yavaş yavaş gönderileceğini söylemişti. Peki 5 yıl içinde ne oldu? 

5 yıl içinde ekonomik olarak bırakın toparlamayı herşeyi daha da kötü bir hale getirdiler. Tarım politikasında ilerleme olmadı, hayvancılık gelişmedi, şehirlerimiz daha yaşanır hale gelmedi. 

BAŞKA YABANCILAR DA DOLDU

Sadece ekonomik anlamda felaket yaşamadık. Suriyeliler gönderilmediği gibi Suriye'den daha da fazla insan geldi. Sadece Suriyeliler de değil. 1 milyon Iraklı, 1 milyondan fazla Afganistan'lı, bunun yanında milyondan fazla siyahi Afrikalı geldi. Bir de Müslüman Hintli dediğimiz Pakistanlılar ne alaka ise İran üzerinden sınırlarımızdan içeri girmeye başladı. Üstelik geldikten sonra küçük çocuklarımızın sapıkça videolarını çekti bu kişiler. 

DEMOGRAFİK BOZULMA

Milyonlarca yabancı sınırlardan girerken başka ne oldu dersiniz. Bir de para ile vatandaşlık satılmaya başlandı. Dunaynjn6ne kadar geri kalmış toplumları varsa hepsinin zenginleri İstanbul gibi illerden daire alarak vatandaşlık aldı. İktidar sanki ülkede Türkler'in demografik üstünlüğünü bozmak için yemin etmiş gibi hareket etti. MHP gibi bir parti ortağı olmasına rağmen buna cılız birkaç tepki hariç birşey söylemedi. 

YABANCILAR GİTMEDEN EKONOMİ DÜZELMEZ

Siyasi ve sosyal olarak çok berbat bir 5 yılı geride bıraktık. Yunanistan nüfusundan fazla bir nüfusun kaçak ve sığınmacı olarak yaşadığı bir ülkede ne gıda enflasyonunu, ne de konut enflasyonunu azaltabilirsiniz. Üstelik parası bizden değerli olan ülkelerden gelenlere ev alarak vatandaşlık verdiğimiz için konut enflasyonunun düşmesini nasıl bekleriz. Hele ki bunu hükümetin çözeceğine nasıl inanabiliriz?

DEPREM

Depremde herkes haklı olarak iktidara yüklendi. Çünkü büyük bir deprem olmuş ve verilmesi gereken talimatlar çok geç verilmişti. Birçok insan geç verilen talimatlar yüzünden soğuktan donarak vefat etti. Birçok insan enkaz yüzünden değil, soğuk yüzünden döndü maalesef. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm konusunda ise iktidar kadar muhalefet de suçlu. Birçok yerde yapılmak istenen kentsel dönüşüm muhalefetin itirazları sonucu yapılamadı. Tabi her alanda istediğini yaptıran bir iktidarın bu konuda muhalefetin bu dönüşümleri nasıl iptal ettirebildiğini de anlamıyorum. 

MUHALEFETE MUHALEFET

Şimdi de muhalefete olan eleştirime başlayayım. Birinci olarak muhalefetin en büyük partisi ülkede demokrasi olmadığını söylediği bir ortamda kendi partisinde demokrasinin etkisini minimumda tuttuğu için benim gibi birçok kişi tarafından samimi bulunmadı. 

Parti içerisinde ki yönetim ile seçmen arasında siyasi olarak çok büyük uçurum olduğu ortada. Partide bir Kemal Kılıçdaroğlu hemşerileri kayırması olduğu ortada. 

HDP İLE YAKINLAŞMA

CHP her ne kadar HDP ile ittifak yapmadığını söylese de insanlar bir ittifak olduğunu düşünüyor. Bunu düşündürevek işler yapıldığı için böyle düşünülüyor. Sabah akşam Demirtaş'ı çıkaracağım deniliyor mesela. Özerklik şartını getireceğim diyorlar. Kavala'yı serbest bırakacağım da diyorlar. 

Mesela bunları demokrasi ve insan hakları muhabbeti adı altında yapıyorlar. Bugün Avrupa ve ABD dahil dünyanın hiçbir yerinde bölücülere karşı böyle bir hoşgörü yoktur. Bizde bölücülere demokrasi diye destek olan Avrupa'nın hiçbir yerinde bölücü partiler ile alakalı diğer Avrupa ülkelerine telkinde bulunulduğu görülmemiştir. 

SEÇİMLERE GELELİM

Bugün bir seçim oluyor. 4 tane aday var. Bu adaylar içinde ön plana çıkan iki kişi var. Biri Erdoğan diğeri de Kılıçdaroğlu. Ancak Muharrem İnce ve Sinan Oğan da ciddi bir oy alacak. 

BİRİNCİ TUR SAÇMALIĞI

Bu seçimlerde en uyuz olduğum cümle 'Birinci turda bitirelim' sözü oldu. Neden sinir oldum. Çünkü birinci turda bitirelimi kendiniz gibi düşünenlere söyleyebilirsiniz. Kendi siyasi görüşü Kılıçdaroğlu ile hiç yakın olmayan kişilere baskı yaparak oy istenilmesi insanlarda büyük bir asap bozukluğuna yol açıyor. 

HER SEÇİM, BİR VAZGEÇİMDİR

Kendi çizgimdeki insanlar için konuşayım. Bir kere birisini seçince başkasından vazgeçersin ya, işte CHP ve Kılıçdaroğlu tam da bunu yaptı. Sen partime bir tane Milliyetçi vekil bulundurmazsın, sabah akşam HDP ile ve Demirtaş ile alakalı açıklamalar yaparsan bizden vazgeçmiş olursun. 

BİZ ÇANTADA KEKLİK DEĞİLİZ

Sırf muhalifiz diye bize yönelik hiçbir politika yapmasına rağmen en büyük muhalif parti olmanın avantajı ile kendisine oy geleceğini bilmenin rahatlığı ile hareket eden birine oy vermek istemeyen milyonlarca kişi var. Biz artık çantada keklik olmadığımızı göstermek istiyoruz. 

ARTIK BİR PARTİMİZ VE ADAYIMIZ VAR

Bizim de artık bir partimiz ve adayımız var. Sığınmacı konusunda ülkenin gündemini tek başına belirleyen bir kişi. Ümit Özdağ geldi ve iktidarından muhalefetine kadar hepsini bir dönüşüme soktu. Muhalefet de tıpkı iktidar gibi Suriyeliler için entegrasyondan bahsediyordu. 

Ümit Özdağ tek başına özellikle bütün muhalefetin söylemini değiştirdi. Çünkü sahada herkesin istediği sığınmacı ve kaçakların ülkeden gitmesi gerektiği idi. Ümit Özdağ çıkmadan önce muhalifler bunu dert etmiyordu. 

SİNAN OĞAN

Sinan Oğan eskiden beri siyaseti takip edenlerin yakından tanıdığı bir isimdi. Ancak yeni nesil çok da tanımıyordu kendisini. Keşke daha erken aday gösterilseydi. Hem genç hem de donanımlı bir siyasetçi. Kendisine yöneltilen eleştirilere de sakın ve mantıklı bir şekilde verdiği cevaplar sayesinde tanınırlığı arttı. 

HDP KİLİT OLMASIN 

Sinan Oğan'ın her gün destekçisi artıyor. HDP'nin ikinci turda kilit parti olmaması için Sinan Oğan'a daha fazla destek verilmeli. Yoksa hem iktidar bloğu hem de muhalefet HDP'nin bölücü isteklerinin bazılarına yeşil ışık yakmak zorunda kalabilir. Milliyetçi seçmen stratejik oy vermeyi öğrenmeli artık. 

BU İKTİDAR GİTMELİ , AMA NASIL GİTMELİ?

20 yıldan fazla süredir ülkeyi yöneten iktidarın artık ülkeye verebileceği birşey kalmamıştır. Ancak muhalefetin de kendine çeki düzen vermesi gerekmektedir. Ermeni tehcirini soykırım olarak gören, Seyit Rıza'ya kahraman diyen, İHA ve SİHA düşmanlığı yapan Tanrıkulu gibiler ile yollarını ayırmalı. Bu şekilde iktidara gelseler bile istikrarsızlık yüzünden erken seçime giderler. 

ERZURUM

Erzurum'da CHP mitingine bir grup saldırmış. Alanda binlerce insan var ve onlarca taşı bu insanların üstüne attılar. Bu iktidarın oturduğu yerden kalkmamak için herşeyi yapabileceğini gösterir. Türk milletini birbirine kırdırtmayalım. Burada CHP'ye de çağrım HDP veya YSP ile yakın teması kesin ki halkın birbirine girmesine besili olmuş olmayın. 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız