Türkiye

Kars'ın etnik yapısı

Kars ilimiz Doğu Anadolu'da bulunan tarihi ve bir o kadar turistik olabilecek bir kentimiz. Biz de Kars'ı inceleyelim dedik. Ancak bu inceleme Kars'ın etnik yapısı üzerine olacak.

25 Eylül 2019 Saat: 19:45
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 53.829 kez okunmuştur

Karsın etnik yapısı
Kars'ın etnik yapısı

Kars ilimiz ülkemizin Doğu Anadolu sınırları içerisinde yer alır. Komşu iller olan Iğdır ve Ardahan zamanında Kars'a baglı ilçelerken bugün ayrı illerdir. O yüzden bugün Kars sınırları içerisinde yer almayan topraklarda doğan bazı insanlar kendini Kars'lı olarak adleder. Tabi ki bu insanlar Kars'ta doğup sonradan göç ile il dışına çıkan kimselerdir. 

Kars dışında doğup sonradan Kars'tan ayrılıp il olan yerleri bu yüzden anlatmaya çalıştım. Çünkü bugun doğduğu topraklara gitse Kars'a gitmemiş olacak olanlar bile Kars'lıyım demektedir. Bu yuzden olduğundan daha fazla Kars'lı yaşadığını düşünebiliriz. 

3 FARKLI MESHEP VAR

Konuyu biraz uzattık. Asıl meselemiz olan Kars'ın etnik yapısına gelelim. Kars etnik ve meshepsel olarak farklılıklar arzeden bir ilimizdir. Kars'ta Türk, Kürt ve hatta Alman dahi yaşamaktadır. Meshepsel olarak ise Sünni, Caferi ve Aleviler yaşar. Sünniler daha kalabalıktır. Kentteki Azerbaycan Türklerinin büyük kısmı ise Caferi'dir. Yani bilinen adı ile Şia meshebine bağlıdır. 

Kentteki Alevi nüfusun Selim, Kağızman, Sarıkamış ve Kars merkez köylerindedir. Türkmen Alevi nüfusu çok az kalmıştır. Türkmen Alevi köylerine genelde Kürtler yerleşmiştir. Kars'ta ki Alevi nüfusu terör olaylarından sonra köylerini terk etmeye başlamış ve büyükşehirlere göç etmiştir. Az da olsa bazı köylerde ve ilçe merkezlerinde yaşamaktadır. Kars'ta ki Alevi köylerinin tamamı Türkmendir. 

Kars'ta yerli dedikleri kişiler de Kars'ın yerlisi olan Türklerdir ve Sunnidir. Terekeme Türkleri ve Ahıska Türkleri de Sünnidir. Kürtler de Sünnidir ve geneli Şafidir. Hanefi olan Kürtler de vardır. 

Kars'ta Dağıstan Göçmeni Avar ve Lak(Gazikumuk) yerleşimleri de vardır. Bu yerlesimlerdeki Avar ve Gazikumuk'lar genellikle göç etmiştir. Yerlerine Kürtler yerleşmiştir. Yine Kafkasya Göçmeni Oset ve Çeçen yerleşimleri de vardır. 

TÜRKLER ÇOĞUNLUK

Kars'ın etnik yapısı tek bir halktan olusmasa da Türkler şehirdeki çoğunluğu teşkil eder. Türk nüfusunu Yerliler, Azerbaycan Türkleri, Terekemeler, Ahıska Türkleri ve Türkmen Alevileri oluşturur. Merkez ilçe dahil bir ilçe hariç Türkler çoğunluktadır. Digor İlçesinde ve Kağızman'da Kürt nüfus çoğunluktadır. Kağızman Merkezde Türkler çoğunluk olsa da Kürtler köylerin çoğunda yaşamaktadır. Toplam nüfus olarak ta Türklerden daha fazla nüfusa sahiptir. Digor'da sadece bir tane Türk köyü vardır. Geri kalan köylerin tamamı Kürtlerden oluşmaktadır. 

ORAN OLARAK 3 TE 2'Sİ TÜRK

Kars'ın en karişık ilçesi Kağızman'dır. İlçe merkezinde Türkler çoğunlukta iken köylerde Kürt nüfusu çoğunluktadır. Kürtler diğer ilçelerde de nüfusa sahiptir ancak nüfusları az miktardadır. Yüzdelik olarak tam olarak bilinmese de en az %70 oranında Türk nüfusu vardır.

ORAN OLARAK EN FAZLA O İLÇEDE

Arpaçay ilçe merkezi ve köylerinde Türk nüfusu yoğundur. Oran olarak en fazla Türk nüfusu bu ilcededir. Kars merkez ve köylerde Türk nüfus çoğunluktur. Yine Susuz ilçesinde Türk nüfus çoğunluktur. Ancak burada da ciddi oranda Kürt nüfusu vardır. Merkezde Türk nüfus çoğunlukken Kürt köyleri birkaç tane daha fazladır. 

Sarıkamış ilçesinde de hem merkezde hem de köylerde Türk nüfusu bdaha kalabalıktır. Selim ilçesinde de hem merkezde hem de köylerde Türk nüfusu daha fazladır. Selim'de ki Türkmen Alevi köylerine Kürtler yerleşmemis olsa Türk nüfusu daha fazla olabilirdi. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 64 yorum yapılmıştır
İzmirli 15.10.2022 01:37
Kars türkmen şehridir kürtte vardır hepimiz kardeşiz vatanını seven bayrağını seven herkes eşittir
Kah 18.09.2022 21:23
azeriler dinsiz şia, terekeme çingene göçmen, kürtler hain terörist, yerliler ermeni rum. karsta Türk yoktur varsada kendini öyle sanıyordur.
Tt 06.08.2022 15:07
Kars Türk şehridir,severiz vatansever karslilari.
Cemil 26.06.2022 21:37
Ayrıca Kars, Iğdır gibi şehirlerde seçim sonuçlarından Türk-Kürt nüfusunu rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Buralarda HDP kendini ispatlama gayretinde olduğundan dolayı zaten tüm Kürtler HDP’ye oy verir. Iğdır’da Türk-Kürt oranı direk %50-%50’dir. Kars’ta ise S.Demirtaş’ın oy oranı ve son yerel seçimlerden de anlaşılacağı üzere %25-30 arasında Kürt nüfus var. Fazlası kesinlikle yok. Şehirde CHP, MHP ve Ak Parti oyları %70’i biraz geçer. Bu nüfus hemen tamamı ile Türk’tür.
Cemil 26.06.2022 21:31
Yaklaşık 1 aydır Kars’ta görev icabı bulunuyorum. Sokak sokak her yerini biliyorum artık. Şehrin çoğunluğu Türk fakat Kürtler de şehrin yaklaşık %28-30 gibi bir kısmını oluşturuyorlar. Burada Kürtler de farklıdır. Düğünlerinde Türk bayrağı olur. Bölgedeki Terekeme, Karapapak, Azerbaycanlılarla karışmış durumdalar. Sokağa çıktığınızda Kürtçe müzik ya da halay görüp direk burası Kürt şehri sanabilirsiniz ama değil. Şehirde Türkler daha sakin, yerleşik, yerli grubu oluşturduğundan daha az görünürler. Tıpkı İstanbul’da Eminönü, Aksaray gibi yerlerde çok fazla Kürtçe duymak gibi. Bu yanıltıcı olmasın. Şehrin kültürü, tarihi, taşı toprağı tam anlamıyla Türk’tür. Güzel de şehirdir. Gelip gezin.
Emir 15.06.2022 16:02
emrah denilen şahıs ne senin ne de Ahıskalıların konuşmaya hakkı yok. Yurtsuz ve vatansız yani macirlersiniz. Asıl şerefsizlik vatanını korumayıp sözde baskıya uğradığını iddaa edip göçenlerdir. Kars, Iğdır, Ardahan tarihi Ermeni şehirleri olmakla birlikte günümüzde Ermeni nüfusu kalmamış ve onların yerine Türk, Kürt, yerli, terekeme, poşa, ahıskali, alevi, zaza, acem, azeri, çeçen, çerkes gelmiştir. Kıpçak türkü diye bir şey de yok. Belli ki kendini Türk sanan bir Gürcüsün. Neyse cahil değilsen de şerefsizsin.
Diyarbakırlı 07.06.2022 16:36
Kars aslen bir türk şehridir fakat iç göçler sonucu kürtlerle türklerin sayısı birbirine eşitlenmiştir bir kaç seneye kürtler karsta çoğunluk olacaktır bu da biz türklere ders olsun eğer ki biz doğduğumuz topraklara değer vermezsek o topraklara değer verecek biri çıkacaktır karslı türkler memleketlerine değer vermediler ama karslı kürtler değer verdi ve kars kürt oldu aynı şey ardahan ve ığdırda da yaşandı artık bu 3 şehir elden gitti erzuruma sınır çekip erzurumu müdafaa etmeliyiz artık türkler daha fazla şehir kaybetmeyi göze alamaz
Emrah bey 04.05.2022 19:49
Ardahanda ve Karsda yer alan Ahiska Turklerinin kökeni Kıpcak Türkü olup gürcü oldugunu iddia eden sayet cahil degilse serefsizdir . Biz Türkler kabile olarak yasamadigimiz ve kendinden baskasina baski kurmadigi icin bu sekil yasamayi secen namussuzlarin baskisi altinda kalarak bulunduklari yerden uzaklasmis olabilir fakat bu durum Kars Ardahan Iğdır bolgesinin tarih boyunca Türk yurdu oldugu gercegini degistirmez. Vatanina bayragina bagli herkese saygilar
Sarıkamışlı 09.03.2022 02:14
Karsta yaşayan Kürtler ve Türkler (azeri, terekeme vs.) yarı yarıyadır. İstanbul ve İzmirde yaşayan Karslılarınsa çoğu Kürttür. Toplamda ise Kürtler çoğunluktadır.
erdem 23.02.2022 22:02
bu bence yalan karsın nerdeyse %65 i kürt dür gidip araştırabilirsiniz
Yabancı 14.02.2022 10:10
Şu kendini bir arkadaş olarak niteleyen beyinsize yazıyorum. Lan gerzek, it herif kendine Gürcü diye bizzat tanıdığım Ahıskalılardı. Bunu ben değil, onlar söyledi. Yazdıklarımı iyi oku zekasız. Karapapakmış, terkemeymiş aptal aptal isimlerle ben uğraşmam. Bu insanlar Türk olduğunu bile söyleyemiyor. terkeme ibneleri gürcistanın borçalı, ahalkelek, ermenistan şiraktan gelmiştir. Selçuklular döneminde Gürcistana büyük sefer düzenlenmiş özellikle gürcistanın güney vilayetlerine yoğun türk nüfusu yerleşmiştir. Hakikatan karsın vatan haini ve aptal insanlarıyla uğraşamam. Hepiniz korkak ve soysuz insanlarsınız. Kürtlerin özellikle Şırnaktan ve Iraktai şehirlerden geldiğini ben de onlardan öğrendim. Umarım kürtler azeri, terekeme, yerli hepinizi temizler. Kürtlerin Türkiyeye yapacağı en büyük iyilik bu olur. Sizin gibi cahil ve cühela ile işim olmaz.
Bir arkadaş 13.02.2022 02:19
Kimi durulardan dolayı Rus, Alman halkları göç etti birkaçı kaldı tabi benim büyük dedemin annesi Rus yine öyle tanıdıklarım da var Azeri Türkler onlarda savaş bitikten sonra geldi diye biliyorum kimisi İran da yaşayan Türkler diyo kimisi Azerbeycan gelme diyor terekeme Farsça Türkmen demek benim babaannem terekeme ti kabul etmezdi karapapak derdi kendine yerli de belli değil Ermenilerde kendini buranın yerlisi olarak görürler di belli değil Selçuklu döneminden kalan Türkleri de duydum ama çoğu kaynaşıp gittiği için kesin konuşmak zor tabiiki digor ve kağızmanda ki Kürt’ler sen dolayı Güney’den Kürt göçü arttı bugün Kürt, Türk, Yerli, Azeri yaşayıp gidiyorlar. Şu Ahıska ve Karapapağa Gürcü diyen süper zekaya diyorum bu Türk milletleri Gürcüler içinde yaşadığından kaynaştıkları doğru fakat kültürlerinden pek birler yitirmediler hala Türkçe konuşuyor ve kültürlerini koruyorlar. Gürcistanda ki Türklerde öyle.
Bir arkadaş 13.02.2022 02:02
Arkadaşlar Kars, Ermeni, Rus, karapapak, Azeri türkü, burukan Kürt, gibi milletlerin birleşiminden oluşan etnik kökeni çeşitli bir halktır kimi göç etti gitti kimi de geldi digor ve kağızman bölgeleri Ermeni bölgeleridiydi kazım paşa Ermenileri sınır dışı edince Gümrü ant. Yapıldı Ermeniler uymayınca Kars ant. Yapıldı Ermeniler evlerine dönmesin diye digor ve kağızmanda ki Ermeni evlerine Güney’den getirttiği kürtleri doldurdu bir çok tanıdığım Kürt’lerde bunu söyler ama onlardan önce buralarda yaşayan tek Kürt topluluğu burukan Kürt’ler dir. Burukanlar daha önceleri Ruslarla savaştırılmak için getirildiler bir kısmı yerleşmek zorunda kalmış karapapaklar ve Ahıska Türkleri Gürcistan da yaşayan Türklerdi hala yaşayanlar var Rus lar sürünce Osmanlı topraklarına kaçıyorlar 93 harbiye de Kars o alınca Ruslar artık hakimiyeti altına giriyolar benim dedelerim Rus hakimiyeti altında yaşadılar ordan biliyorum Ruslar 40 yıl sonra çıkınca birçok Rus Alman halkı hala yaşıyor du kimi durumlardan
İsmail 12.02.2022 19:12
Benim gordugum Terekemeler de bal gibi Turk milliyetcisi insanlardı. Her Turkce konusan Turktur diye birsey de soylemedim. Bunu sen k.cindan uydurdun. İngilizler ispanyollar niye durduk yere Turkce ogrenmiyor? Ahiskada yasayanlar aaa Turkce diye bir dil varmis ogrenelim mi demisler, zekaya bak:))). Kuran da Turkce degil, musluman olduklarindan Turkce ogrenseler ki, ruslar ta 1880li senelerde ahiskayi yonetirlerken yaptiklari nufus sayimlarinda belirtiyorlar. Her neyse ya. Biktim laf anlatmaktan
İsmail 12.02.2022 19:07
Elimden yuzlerce tarih kitabi gecti, yuzlerce ingilizce makale okumusumdur pdfler var bilgisayarimda. İslam oncesi Turk tarihinde otorite sayilabilecek Ahmet tasagilla oturdum konustum youtube hesabi kurmasina tesvik ettim. Adam bana tarih oku diyor ya.benim okudugum tarih kitaplarini veya yazilarini ustuste koysan senin boyunu ikiye katlar be. Terekeme ismine sacma salak demen senin nasil kebdi dusubcesini yuzde yuz dogru zanneden ruh hastasi bir tip oldugunu gosteriyor. Sen kimsin terekeme ismine sacma salak diyecek? Hangi ismin sacma olduguna sen mi karar veriyorsun rih hastasi. Turk tarihinde yuzlerce boy ismi var. Boynuinceliler, varsak, pecenek... Hatta benimki Cepni. Hangi ismin sacma salak olduguna sen mi karar veriyorsun dingil. İsim dedigin spesifik olacak, e insanlarin agizlarindan cikacak harf soz sayisi kisitli o yuzden birbirinden ayri oldugunu helirtmek icin daha once konulmamis bir isim koymalari lazim. Ki birazcik beynin olsa arastirip Terekemenin Terakimeden geldigini
İsmail 12.02.2022 18:58
Senin ermeni tohumu diyen agzini yuzunu.. lan seref yoksunu embesil. Ben trabzonlu Cepni alevisiyim. 10 seneden fazladır tarih ile ilgilenirim. Bir de veteriner fakultesiymis utanmadan soyluyor bir de zekaya bak. Ben olsam utancimdan agzimi acamam. Ahiska ruslarin elindeyken musluman gurculer musluman gurcu diye yaziliyordu. Turkler de Turk. Ordakiler bal gibi Turk. Ahiska Karakoyunlular ile gurculerin savas bolgesiydi. Bunun irkcilikla uzaktan yakindan da alakasi yok. Zaten otekine berikine ermeni tohumu ifadesi kullanman ne derece yobaz oldugunu gosteriyor. Vay anasini ya sen otekine berikine Turk degil diyince ırkcilik olmuyor, ben o bolgede karakoyunlu akkoyunlu oncesinde timus hatta bir donem kipcaklar, en sonunda da osmanlilar orda etkinlik gosterdi ruslarin kayitlarinda da musluman gurculerden ayri Turk olarak yazildilar, okulun olmadigi donemde nerde kimden Turkce ogrenecekler gibi bir mantik ile Turk diyince ırkci oluyorum. İki yuzluluge bak sen. Cifte standarda gel.
Yabancı 09.02.2022 14:53
İsmail denilen zekasız Ermeni tohumu yazdıklarımı iyi oku. 24 yaşında Veteriner Fakültesinde araştırma görevlisi olabilen kaç tane tanıdığın var? Eğer aklın olsaydı insanların 30 yaşında ulaşabildikleri konumların değerini bilirdin. Doktor olduğunu söylemişsin. Üniversite Hastanesinde isen tam adını yaz, görüşelim. Değilsen Paşaçayırına beklerim. Karsta yaşayan Ahıskalılar kendini Gücü olarak görebilir. Bunu eleştiriyor olman ırkçılığı girer. Ayrıca her Türkçe konuşan Türk olmuyor. Bu senin zekasızlığının bir ütopyasıdır. Terekeme veyahut Karapapak isimlerini linguistik ve etimolojik açıdan araştırdığında Türk kültürüne ne kadar uzak ve aptalca isimler olduğu anlarsın. Türklerin boy, cemaat, aşiret, oymak kavramları ise Oğuz boylarına mensup kişilerde olur. Biraz tarih kitabı oku. Alevi olduğunu söylemişsin. Hakikaten Alevi olsaydın niye Karstaki Alevilerin Batıya neden gittiğini de bilirdin. Ayrıca Akyakada bizzat tanıştığım terekemeler aşırı sol ve komünist görüşlü kişilerdi.
İsmail 27.01.2022 19:14
aklıma gelmişken son olarak ekliyim. karslı 100e yakın tanıdığım oldu. tıp fakültesinde gördüğü konuştuğum terekeme arkadaşlaar vardı. hepsi sapına kadar Türk milliyetçiiydi ve tarih üzerine konuşurken kendilerinin has Türk olduğunu ifade ediyorlardı. bunu da ekleyeyim dedim.
İsmail 27.01.2022 19:10
ayrıca arpaçayda %30-35 oranında kürt var diyen kişinin de söylediği hiçbirşeyin doğru olamayacağını çok fena salladığını takdir edersiniz.
İsmail 27.01.2022 19:03
yabancı denen zeka yoksunu, ben de doktorum. karsta araştırma görevlisi olman zekanın seviyesinin düşüklüğünü gösteriyor yeterince. gürcistandan geldik o halde gürcüyüz kusura bakma ancak bir embesilin söyleyebileceği bir ifade. şu laf üzerine 10 sayfa yazı yazarım da karakter sınırına takılır. 100lerce örnek verilir farklı bölgelerden gelen etnik gruplarla ile alakalı. u insanların kökenlerine, dillerine, kültürlerine bakılır öyle karar verilir. ahıska gürcü ana merkezine batyum ve artinin gürcü kesimine nazaran 100 km daha yakın olmasına rağmen Türkçe konuşan insanların vatanı idiyse o insanlar çok büyük ihtimal Türk kökenlidirler. artvindeki batumdaki gürcü asimile olmamış tiflise bu şehirlerden 100 km daha yakın olan ahıskalılar asimile olmuşmuş. ayrıca terekeme ismine saçma salak demen Türklerin boy cemaat aşiret kavramlarından ne kadar uzak tarih ile ilgisiz biri olduğunu gösteriyor. alevileri şiileri de bana anlatma aleviyim ben. gürcistana sefer düzenleyen Türkleri araştır.
kars vegas 21.01.2022 11:42
hangi karsı anlatmış arkadaş acaba ? yerli dedikleri insanlar gürcü dönmesi müslümanlar ve 500 yıldır orda yaşayan kürtlerdir .1828 ve 1878 de iki grup halinde terekeme azeriler kars ardahan bölgesine yerleştirilse de şuan nufus %70 lere varan oranla kürttür .susuz ,digor kağızman,göle xoçwan ,selim, merkez ilçe de yoğunluk kürt nufusken sarıkamışta yarı yarıadır.arpaçay nufusu geçmişten gelen bağları nedeniyle bölgede kürtler devletle yakın ilişkiler içindedir arpaçayda da %30 35 oranla kürt nufus mevcuttur
Mustafa güneş 10.01.2022 09:01
Olayı ırk üzerinden yürütmek doğru değil,İslami açıdan düşünürsek sorunları bertaraf etmiş oluruz,Müslüman müslumanın kardeşidir diyelim ve Kars nüfusunun yüzde 90 ni Sünni dir nokta
Subutay 23.12.2021 11:14
Dayım biz terekemeyiz, türk değiliz demişti :) Ayrıca terekemeler genellikle solcu ve hatta komünist olup aynı zamanda da mikro milliyetçi bir yapıları vardır. Sivasta yaşayan ve köyü de Güründe bulunan bir terekeme arkadaşım Sivasa küfredip, ben karslıyım diyordu, insan hayret ediyor hakikaten..
Yabancı 13.10.2021 10:04
İsmail denilen şahıs 1 yılı aşkın zamandır Karsta ikamet ediyor ve Üniversite de araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. Seni zekam ile döverim. İlk yaptığım yorum bizzat burada Karslılardan duyduğum ve beni de hayretler içerisinde bırakan gerçeklerdir. Tanıdığım Ahıskalılar Gürcistandan geldik o halde Gürcüyüz. diyerek bizzat kendileri bunu ifade ettiler. Karstaki Alevileri ise dışlayan onları topraklarından eden Terekemeler ile Kürtlerdir. Bunu memleketim Antalyada Kağızmanlı bir Alevi söylemişti. Karstaki Azerbaycan Türkleri hem Şii olmaları hem de İranın etkisiyle her olaya mezhepsel yaklaşırlar. Öyle ki Karsta Sünni camisi ve Şii camisi adı altında 2 tür cami bulunuyor. Yerlilere gelince ise tanıdıklarım bizzat şunu ifade ettiler; Türk olabilirim. Ama ben Yerliyim. şimdi bunu söyleyen birine ne diyeceksin? Bir sorunun varsa halen Türküm demekten kaçınan ve kendine terekeme gibi saçma salak isimler benimseyen hemşerilerinle konuş.
Gerçekçi 12.09.2021 17:17
Karslı adlı kişi Kağızman % 70 Türk dediğini nereden uyduruyorsun. Etnikçe bir taraf tutmuyor gerçeği söylüyor!!! (Kağızman Merkezde Türkler çoğunluk olsa da Kürtler köylerin çoğunda yaşamaktadır. Toplam nüfus olarak ta Türklerden daha fazla nüfusa sahiptir.) Boş boş yapma her kürtçü yalan söylüyor. Trakyada Türk yok diyorsunuz orada yaşadım türk olmayanı duymadım. Bursa %20 Kürt diyorsunuz şuan bu ildeyim çok nadir kürt çıkıyor. Erzincan Alevileri Zaza Kürdü diyorsunuz. Kendileri Türküm diyor. Adıyaman Merkez Kürt diyorsunuz arkadaşlarım az kürt var dıyor anca sallayın..... Kürt nüfusu 13 Milyon, 6 milyonu Kürtleşmiş Türkmen.....
Demir 08.09.2021 22:05
Kars çoğu Türk olduğu belli zaten. Cahiller uydursun ! Etnik haritalara baksınlar. Kars Azerbaycan Türkü %80 göç oldu %70*
Türküm Irkçı Değilim 08.09.2021 21:58
Kürtleştirme yok bu uydurma sadece. Çoğu Azerbaycan Türkü yalan atıyormuş . Uydurma
İsmail 08.09.2021 18:07
Karsta bildiğiniz manada Türk yok diyen adam hadi Ahıska türkleri VE Azerbaycan Türkelri ayrı topluluk olarak duruyor ve alevi Türkmenleri de ayırdın diyelim. e be zeka yoksunu senin YERLİ olarak isimlendirdiklerin bildiğimiz manada Türk değil mi? hem hangi ahıska Türkü kendini gürcü olarak görüyormuş ben şimdiye kadar hiçbir ahıska Türkünde öyle birşey görmedim. Ayrıca Kumuklar da Türk kökenlidir. Yerliler- Ahıska Türkleri-Alevi Türkmenler- Azerbaycan Türkleri(Karapapak-Terekeme)- Kumıklar Karsın Türk popülasyonunu oluştururlar
Karslı 01.09.2021 02:10
Yalan Dolana gerek yok. Etnikçe tamam Turke taraf tutman anlaşılırda fakat yalana gerek yok Zannettiğinizden daha çok Kürt var burada.. Ayrıca Yıllardır Kağızmanda yaşarım her taşını köyünü nüfusunu bilirim bu kadar ki eminim Kağızmanda Kürt Nüfusu %60+ üzeridir ama aşağı değildir. Gelmişsin burda Kağizmana %70 Türk demişsin. Yani bilmesek inanacağız..
ejder 20.08.2021 21:26
bilgiler yalan.ben sarikamisliyim merkezin /70 Kürt sarikamista köylerde çoğu kürttür.yalan bilgi paylasma
ÖLÜM 23.07.2021 15:44
bu ne Kürt düşmanlığı her yer Afganlar Suriyeliler dolu Vatan elden gidiyor artık o milliyetçiyim ülkücüyum diyen itler Suriyelilere afganlarla koyun koyuna yatarlar işallah Artik karı kızlarınizi paylaşırsiniz sizin gibi faşist ler yüzünden Kürt ayrımı yaptınız ilâhi adelet desem Suriyeliler afganları başımıza bela oldu sokaklarda yürümeye korkar olduk Hani resmi dil türkçeydi tabelar Arapça yazıyor yakında afganlar dilide yazar . Ulan Kürtçe kelime için neler yaptınız. Ne demişler Korkak, Tehlike Olmadığı Zaman Yumruğunu Sallar” gücünüz ancak KÜRTLERE yeter.
Yabancı 14.07.2021 21:42
1 yıldır Kars’ta yaşıyorum. İzlenimlerimi kısaca paylaşayım. Kars hem ırk hem inanç yönünden kozmopolit bir şehir. Mesela şehirde Sünni camisi, Cemevi ve Şia camisi var. Alevilerin çoğunluğu Türkmen. Fakat Dersimden gelen Alevi Zazalarda var. Şiaların hepsi Azeridir. Sünniler ise ikiye ayrılır. Bunlar Şafi olan Kumuklar, Çeçenler ve Kürtler ile Hanefi olan Karapapaklar, Yerliler, Ahıskalılar, Çerkesler, Lezgilerdir. Şehirde dostluk ortamı var, deniliyor. Kısmen doğrudur. Fakat seçimlerde herkes gerçek yüzünü gösterir ve tüm şehir karışır. Ayrıca Kars’ta bildiğimiz manada Türk yok. Herkes alt kimliklerini öne çıkarır. Mesela Karapapakların diğer adı Terekemedir ve kendilerini böylede tanıtıyorlar. Mesela Ahıskalıların bir çoğu kendini Gürcü olarak görüyor. Azeriler 2004 yılında Azerbaycan konsolosluğunun açılması ile öne çıkmışlar. Ayrıca şehir de Azeriler çoğunluk değil. Azeriler bu konuda çok yalan söylüyor. Kürtlerin çoğu Hdp sempatizanı ve şehir ilerleyen yıllarda Kürtleşebilir.
Mubariz 12.07.2021 14:09
Kars karışık tır kürt degilim ama burada bişi yok ki başka ilden kürt gelsin doğru degil bence kürdü de azeriside terekeme vs... Hepsi buranın yerlisi çoğunluk türktür bence 60 a 40 gibi birşeydir kürt türk nufusu. Karsta hdp lisi mhplisiyle kahvede okey oynar burayı bilmeden boş konuşmayın
Jugde 06.06.2021 18:09
@İt oğlu İt şuurunu siktimin velet-i zinası tarih bilmiyorsun kendinin ne bok bilmiyorsun ne bok olduğunu bilmiyorsun millete bok atıyorsun bu da senin ne bok olduğunu gösteriyor zaten piç kurusu seni domuz + fare kırması it seni. Kürtler her zaman buradaydı ve kısmen mutlu mesut yaşıyorlardı ta ki siz domuz + fare kırması alt ırk gelene kadar. cihan götleği seni unuttum sanma kancık kahpe senin de ananı avradını sikeyim orospu çocuğu fantazini sikiyim neymiş sultan selim getirmişmiş öyle mi amcık seni aq çocuğu ot beyinli bok parçası uydurdukları şeye bak aq ya delisiniz aq. ya bi sg tarihe bak o.ç 7/24 a haber a haber sikildiniz tabi... anlıyorum sikilmek hoşunuza gidiyor ama bırakın artık. sana dönecek olursam @it oğlu it bi daha deli-ofansif provokatif tarzı saldırılarda bulunursan asarım seni akıllı ol sadık bir it ol.
Karslıbirrazeri 14.04.2021 17:30
Akyaka neden yok sayılıyor olum
Ali 12.04.2021 10:59
Kağızmanlı yım Has Türküm
Kars azeri 03.04.2021 15:04
Acaba Akyakayi neden yok görüyorlar.. Bir de Azerbaycan türklerini neredeyse hic anmiyorlar. Halbuki Karsin cogu azeri
Kars azeri 03.04.2021 15:04
Acaba Akyakayi neden yok görüyorlar.. Bir de Azerbaycan türklerini neredeyse hic anmiyorlar. Halbuki Karsin cogu azeri
cihan şah 19.02.2021 18:31
Doğu ve güneydoğuda eskiden kürt yoktu..Irak kürtlerini yavuz Yavuz Selim getirdi doğu anadoluya yerleştirdi..Abdülhamit ise İrandaki kürtleri getirip güneydoğu anadoluya yerleştirdi..Kürtlerin esas vatanı İran Zağros dağları ve kuzey ırak tır...Kürtler Anadolunun yerli halkı değil..Tarihi belge ve bulgular ile yazıyorum..Hatta Yavuz Selim sonradan pişman olmuştur ve şunu söylemiştir Bu kürtleri niye getirdim, şimdi de bana karşı isyan ediyorlar? diyerek pişmanlığını dile getirmiştir. Hiç kimseye önyargım yoktur..tarihi belgeleri yazdım.
Gerçek 04.02.2021 03:48
Yahu bu neyin kavgası hepimiz müslümanız bir irkin diğer ırktan üstünlüğü yoktur .şimdi oturunda halinize ağlayın turkiye avrupanın artıklarını yiyiyoruz beceriksiz bir milletiz temel ne bilim var yerimizde sayiyorz sonrada kahvelerde oturup tesbih sallayarak tarihte böyle millettik diye övünüyoruz . Sanki tarihten bir ders aldınız.da . Oturunda kitap okuyun siz tarihinizi tv öğrendiniz Ülke tecavüz torpil rüşvetten batiyor zaten Bakın birbirinizi sevmezseniz sizin bu düşünceleriz yüzünden ALLAH belamizi verir size suriye örneği verim. Daha suriye karışmadan önce suriye halkı miliyetçi bir millet ülkesindeki ırklara pek hak veremiyorlerdi suriye kürtlere .savaştan kaçan filistinlere ırak ta aynısı yaptı ama sonra irakta suriyede yıkıldı. Vatansız kaldılar . Kuran ayetindede haber veriyor Allah ve resulüne itaat edin, birbirinize düşmeyin, sonra zayıflarsınız ve zaferi elden kaçırırsınız. Sabredin, kuşkusuz Allah sabredenleri sever. Enfâl Suresi -46 . Artık bırakın bu cahilliği
Karslı 30.01.2021 16:08
Tüm Karslı kardeşlerimi Karsa dönmeye davet ediyorum. Dönün memleketinize, köyünüze sahip çıkın. Kars planlı Kürtleştirilmeye çalışılıyor. Mesela Selim ilçesi. İlçede Yerli Kürt yok ama yoğun göçlerle pek çok köy Kürt köyü oldu. Bu ilçemizin yerlisi Türkmendir. Devletimizin de artık el atması Karsa yatırım yapması, cazip hale getirmesi lazım.
Türk Oğlu Türk 28.01.2021 16:30
BOZKURT:ADLI PİÇ OĞLU SENİN AMINA KOYARIM SEN KİMSİN Kİ TÜRK TOPRAĞINDA ORTA ASYAYA GİT DERSİN PİÇ k*rtler ÇOĞALARAK GELDİNİZ TÜRK VATANIMA
kars sivas 19.01.2021 02:03
Karsta Türkmü çok Kürtmü çok bilmiyorum ama şuan Karsın merkez nufusuna yakın Karslı Sivasta yaşıyor hepside Türkoğlu Türk 100 yıldır burdayız
kars sivas 19.01.2021 02:03
Karsta Türkmü çok Kürtmü çok bilmiyorum ama şuan Karsın merkez nufusuna yakın Karslı Sivasta yaşıyor hepside Türkoğlu Türk 100 yıldır burdayız
Karslı 18.12.2020 16:17
Bazı Kürt milliyetçileri bu sitedeki her yazının altına Kürtler buranın yerlisidir. Türkler sonradan geldiler diye yazıp duruyor. Hayır efendim, Osmanlı Devleti zamanında Yavuz Sultan Selim zamanına kadar Güneydoğuda doğru düzgün Kürt nüfusu bile yoktu. Hakkâri ve Şırnak ta biraz vardı o kadar. Bir de çoğu kişi Karslı topraklarım hakkında Orta Asya kaçkını diyip duruyor. Yarası olan gocunurmuş. Kars, Ardahan, Iğdırda ki Kürtlerin tarihî 150 yılı geçmez. Çoğu Siverek, Diyarbakır, Ağrı gibi yerlerden göç ettirilmiştir. Hatta çoğu kimse bilmez Kürtler ile Ermeniler arasında 20.yüzyıla doğru ciddi çatışmalar olmuştur. Sebebi de belli. Kürtler Ermenilerin topraklarına yerleşmek istemişler ve cevaplarını almışlardır. Sonra da Ermeni tehcirinden sonra onların köylerine yerleşmişlerdir. Bugün bile buralardaki Kürtlere sorsanız Ağrılıyım, Diyarbakırlıyım vs. der. Eninde sonunda Türkler memleketlerine geri dönecek. Büyükşehirler tıkandı bile. O zaman görecem ben Kürtleri :)
İsmail 17.12.2020 20:23
Türkler anadoluya kürtler sayesinde gelmişmişmişmiş hehehehehehe, kürtler ev vermişmişmişmiş ulan millet ne kafalar yaşıyor arkadaş yaaaaa, Anadolu Selçuklu hariç 35 OTUZBEŞ TANE TÜRK BEYLİĞİ KURULDU ANADOLUDA OTUZBEŞ TÜRK BEYLİĞİ, jhepsi yedi içti evlendi 10 15 çocuk yaptı etraflarını fethetti genişledi Türkleştirdi 200 300 yıl daha sonra OSManlı geldi yaklaşık tüm anadoluyu 500 sene de Osmanlı yönetti. 600 yıl devletin ömrü ama 500 yıl boyunca tüm anadoluya veya çoğunluğuna hükmedebildi. 500 sene daha heryer Türkleştirilmeye çalışıldı. Üzerine Cumhuriyet geldi. Cumhuriyetten evvel ermeniler gönderilmişti. yunanlar mübadele edildi. 93 harbinden beri balkanlardan anadoluya geri dönen Türk göçü Cumhuriyet yönetiminde de devam etti.Bu topraklar Türkleşmeye devam etti. tüm dünyada olan nüfus patlaması Anadoluda da oldu. dünya nüfusu 1 milyardan 8 milyara çıkarken Türkiyenin nüfusu 12 milyondan 83 milyona çıktı.Türkler bu topraklar için 100 üzerinde büyük savaş, binlerce küçük çatışma yap
Bozkurt 16.12.2020 18:01
Ulan türk oğlu aptal gerizaklı ibne turksen git orta Asyaya geldin Kürtlerin yanına sana Kürtler ev verdi bu Anadoluyu Kürtler sayesinde göçtünüz şimdi yediğin yemeğe sıçma yo bokunu yedirirler hayinlik etme Kürtlerde Anadolu halkıdır Türkler orta asya halkıdır aptal oraosbu
Abdurrahman 16.12.2020 17:56
Yanlız bu ırkçılık neden Kürt nüfus demeden önce anacak fakat sanki Kürtler heryeri işgal etmiş havası var oranlarin da doğru olduğunu düşünmüyorum
Türk Oğlu Türk 06.12.2020 16:25
VALLA HAYALİ BOK*STAN OLAN k*RTLERE DUYURULUR ERMENİSTANIN GÜCÜ DEVRİLDİ PLANINIZ SUYA DÜŞTÜ HQİNLER HADİ BOŞA ÇOĞALMAYIN BOKİSTANI VE O OLMAYAN PAÇAVRANIZI VE TÜRKÇEDEN BAŞKA DİL OLMAYACAK BUNU O KUŞ BEYNİNİZE SOKUN TMM
Digor 05.12.2020 07:12
Bu türk oğlu türk adlı kullanıcı provakatif sözler sarf ediyor .haddini bilsin sikerler.ek olarak Karsta Kürt ve Türk birbirine yakın oranda.kim türk kim Kürt siz nasıl biluyonyz anlinda mu yazyo.
Türk Oğlu Türk 10.10.2020 13:19
Kars Selim 06.10.2020 02:04
İnsanları yanılmayın Karsta Kürtler çoğunluktadır
Sarıkamışlı 04.10.2020 04:30
Sarıkamış köylerinin çoğu Kürt köyüdür. Kars genelinde Kürtler yüzde 55-60 oranındadır.
Türk Oğlu Türk 27.09.2020 09:44
YA İNANAMIYORUM YA KARSDA TÜRKLER GÖÇ EDİYOR YERLERİNE NASIL KÜRTLR YERLEŞİYOR SİZ NASIL TÜRKSÜNÜZ KARDEŞİM NASIL TOPRAKLARINIZI BU HAİN KALLEŞ IRKA VERİRSİNİZ ADIM ADIM DOĞUYU ELE GEÇİRİYORLAR UYUYUN SİZ UYUYUN BAKUN KARSA YERLEŞTİLER NE TESADÜF Kİ KARSDA HDPPKK KAZANDI IĞDIR DA ÖYLE HANİ NERDE BU AZERBAYCAN TÜRKLERİ YALAN YOK ORDA TEREKEME AHISKA TÜRKLERİ NERDE SÖYLEYİN ADAMLAR ERİMİŞ KAYBOLMUŞ ORALARDAN KÜRTLER UYANIK TABİ ADIM ADIM SARIYORLAR VE İLERDE DİYECEKLER Kİ BURALAR KÜRT TOPRAĞI TÜRKLERİ İSTEMİYORUZ AHA DA GÖRÜRSÜNÜZ SİZ TERKETMEYE DEVAM EDİN ADAMLAR ÇOCUK YAPICAZ DİYE DELİ GİBİ ÇALIŞIYORLAR NŞYE ÇÜNKÜ TÜRKDEN ÇOK OLALIM DİYE HEY GİDİ TÜRK HEY UYU SEN VE TERK ETMEYE DEVAM ET TOPRAĞINI
Karslı 27.09.2020 03:11
Bilinçli şekilde asimile politikası uygulanıyor doğu ve güneydoğu da biz Türk oğlu Türküz bu konuda adımlar atılmalı
gazikars 15.09.2020 22:34
Sarıkamıştan devam edelim Sarıkamışın kırsalı Kürt ağırlıklıdır. Kabataslak olarak söylemek gerekirse Acısu tarafı Yerli, Karakurt tarafın da Kürttür. Ancak Karakurt çok büyük bir köy olduğu için orada Türkler de çok var. Buna mukabil bir köy de Lezgidir. Kağızmanın merkezi de Sarıkamışın aksine %60ı Kürt, %40ı Yerlidir. Köylerde bariz bir Kürt üstünlüğü vardır. Hatta neredeyse tüm köyler Kürttür desek abartmış olmayız. Karsın entik kompozisyonu Kürtler lehine değişmektedir. Bunda hem Türklerin okumuş olması ve Batı illerine göçünün hem de Kürtlerin doğurganlık hızının çok fazla olmasının etkisi büyük. Yakın bir gelecekte Kürt üstünlüğü tüm il genelinde bariz bir şekilde hissedilir olacaktır. Iğdır gibi (%70 Kürt, %30 Türk) olacaktır desek abartmış olmayız. Karsın Kürtleri de günden güne daha fazla politize ve milliyetçi olmaktadır. Bu kötü.
gazikars 15.09.2020 22:29
Kars ilimizin genelinde Kürtler Türklerden oransal olarak daha fazladır ama kafa kafayadır, %55-45 gibi. Karsın merkez ilçesi karakteristik olarak Azeri özelliği gösterir. Kars Azerileri esas olarak Kars merkezde yaşamaktadırlar. Diğer gruplar da merkezde yaşarlar. Elimizde kanıt yok ama Karsın merkez ilçesi Azeri-Terekeme/Karapapak-Yerli-Kürt olarak %25er dağılımlı olabilir. Karsın merkez ilçesinde %75 ile Türkler çoğunluktadır. Zaten HDP de belediyeyi %29 ile aldı. Kürt nüfus aşağı yukarı bu kadar olabilir ama Naif Alibeyoğlu faktöründen dolayı Kürtlerin bir kısmının DSPye oy verdiği gibi yine Türklerden de hatırı sayılır miktarda HDPye oy gitti. Çünkü pek bilinmese de HDP adayı Ayhan Bilgen Kürt değil Yerlidir, yani Türk. Sarıkamış merkezinde Yerlilerin %60, Kürtlerin de %40 olduğuna eminim. İlçe merkezinde bu oran bariz bir şekilde hissediliyor. Ancak Sarıkamış Kürtleri büyük oranda Türk dostudur. Yeni nesilde bu anlayış değilmiş olabilir.
Türk Oğlu Türk 17.08.2020 15:59
KARS VE IĞDIRI KÜRTLEŞTİREMİCEKSİNİZ EYY AZERİ VE TEREKEME TÜRKLERİ GÖÇ ETMEYİN ???????? ???????? ???????? SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMAYIN
mevlüt 01.07.2020 08:10
yüzde 60 türk,yüzde 33 kürt,yüzde 7 diğerleridir.iyice araştırıp öyle yorum yazın.hdp nin çok oy alması türklerin oyunun bölünmesinden dolayıdır.ayrıca yarı yarıya olsa nolcak.sonuçta T.C NİN Bir ilidir.
Celal 22.05.2020 04:10
Kağızman Merkez de Türk Nüfus Çok Olduğu Söylenir Lakin Günümüzde Köylerden Gelen Yerleşimler Sehir Merkezindede Kürt Nüfusunu Lider Yapmıştır İlçenin 64 adet Köy beldesi Olup 8 Tanesi Hariç Hepsi Kürt Yogunluktadir Yani Kağızman %90 oranında Kürt Nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır
Cevdet Yalçın 07.05.2020 00:50
Bir Kars Türkü olarak görüşüm artık Kürtlerin Kars ın her yerinde olduğudur
Mert 04.05.2020 05:04
Kars şehrimizde %70 Türk yoktur.Son seçimlerde de görüldüğü gibi Kars ilimizde ciddi HDP çıkmıştır. Bunda AKPli Kürtlerin de payı var ama.Kürt nüfus %40 civarında vardır.
Resul TAN 01.05.2020 04:04
Yalan yanlış bilgiler vermeyin.
Cevdet Yalçın 30.04.2020 21:15
Kars bir serhat kentidir ve Azerbaycan Türkleri her zaman nüfusta üstün olmaya devam edecektir üstelik bölgedeki yerli Kürtlerin önemli bir kısmı da MHP ye destek verir HDP bölgeye yığdığı PKK partizanlarından almaktadır. #türkürt kardeştir gerisini inkar eden kalleştir
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız