Türkiye

Tunceli'nin etnik yapısı

Tunceli ilimiz Türkiye'de ki birçok tartışmanın odak noktasındadır. İsim üzerinden tartışması da çokça yapılmıştır. Kimisi Dersim kimisi de Tunceli ismini kullanmayı tercih eder. Ancak biz bu konuları değil, etnik yapısını inceledik.

2 Ekim 2019 Saat: 14:57
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 49.576 kez okunmuştur

Tuncelinin etnik yapısı
Tunceli'nin etnik yapısı

Tunceli ilimiz Doğu Anadolu Bölgemiz sınırları içerisindedir. Nüfusu 86 bin civarındadır. Komşu illeri Elazığ, Bingöl ve Erzincan'dır. İlçeleri ise Tunceli Merkez, Çemişgezek, Mazgirt, Ovacık, Nazımiye, Pertek, Hozat ve Pülümür'dür. 

Tunceli ili nüfus sayısı ve yoğunluğu bakımından en arkalarda yer alır. Ancak eğitim olarak Türkiye'nin en kültürlü şehirlerinden birisidir. 

FAZLA KÜRT YOK

Tunceli'nin etnik yapısı hakkında dışarıda herhangi birine soru soracak olursanız Kürt Alevilerinin yaşadığı yer diyebilir. Ancak bu çok yanlış bir bilgidir. Çünkü Tunceli'de Zazaca konuşan insanlar çoğunluktadır. Kendini Kürt Alevisi olarak tanıyanların bir kısmı ise Ermeni'den dönmedir. Bunu Yusuf Halaçoğlu birçok yerde anlatmıştır. Yurtdışında yaşayan Tunceli'li insanlardan birçoğu da bu durumu kabul etmiştir. O yüzden Ermeni'den döndüklerini söylemek aşağılamak değil, gerçeklikten bahsetmektir. 

ZAZACA KONUŞANLAR DAHA KALABALIK

Tunceli ilimizde dil olarak Zazaca konuşanlar nüfusun çoğunluğunu teşkil eder. Ancak bunların da bir kısmı Türkmen Alevisi olduğunu belirtmiştir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bunlardan birisidir. Ailesinin Konya yöresine Türkistan Horosan'ından geldiğini, oradan da Tunceli'ye göç ettiklerini belirtmiştir. Ailesini bu şekilde tanımlayan birçok Zazaca konuşan Alevi vardır. Yani Alevilerin büyük kısmı kendilerinin Türkmen Alevisi olduğunu bilir. Ancak propagandalardan etkilenip Kürtçülük yapanlarda vardır. 

ÇEMİŞGEZEK'TE TÜRKMENLER ÇOĞUNLUK

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesi Sünni Türkmenlerin çoğunluk olduğu bir ilcedir. Pertek ilçesinin de yarıya yakın nüfusu Sünni Türkmenlerden oluşur. Sünni olan bir diğer grup ta Şikak Aşireti denilen ve Zazaca konuşan topluluktur. Sünni Türkmenler ve Şikak Aşireti bölgede korucu olmalarıyla bilinirler.

ALEVİLERİN ÇOĞUNLUK OLDUĞU TEK İL

Tunceli ilimiz Türkiye sınırları icerisinde Alevi nüfusun çoğunlukta olduğu tek ildir. Türkiye'nin başka illerinde Alevilerin çoğunlukta olduğu ilçeler vardır ama çoğunlukta oldukları il yoktur. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 48 yorum yapılmıştır
Türkiye büyümelidir 20.11.2022 14:03
Aşağıda Mazgirtli nickli birisi Türkiyede gerçek anlamda Türk yoktur gibisinden korkunç bir iddiada bulunmuş. Tabi ki bilimsel konuşmuyor, tabi ki temeli gerçekliği yok. Sadece sallıyor kafadan. Algı yapmaya çalışıyor. Genetik çalışmaları incelediğimizde Türkiyenin Azerbaycan Türkleri ile, Türkmenistan Türkleri ile vs gensel olarak çok kuvvetli bağlantılarını görürüz. Bu ülkelerin çoğu OĞUZ Türkü olarak geçer. Bilimsel kanıtlar bunu söyler. Ama yersen gerçek anlamda Türk yokmuş da Türkleşmişler de. Bu kadar yalan söylemek normal değil. Bu kadar yalan söylemek sahiden amaçlıdır. Dahası bir insan Türk olsun olmasın, bu ülkeyi seviyor ve ona değer verip sahipleniyorsa bu en güzel olaydır zaten. Diğer tarafta Zalim, kötülük dolu ve eli kanlı terör örgütlerine de destek veren kim olursa olsun vebali korkunç olacaktır. Allah bütün her şeyi görmektedir.
Mazgirtli 07.11.2022 00:09
Türkiyede gerçek anlamda, genetik olarak Türk yoktur. Türkçe konuşan herkes Türk değildir. Türkler, Türkleşmiş Ermeni, Rum, Yahudi, Gürcü, Çerkez, Kürt , Arap karışımıdır. Uydurma iddialarla Kürtlerin sayısı az gösterilmek amaçlanmaktadır. Yusuf Halaçoğlu Tuncelide 92 aşiret olduğunu ve 87 tanesinin Türkmen olduğunu söyledi. Bu cümle kendi uydurmalarını kendisinin yalanlamasıdır. Mazgirt ilçesinin çoğu Kurmanc Kürdüdür. Bizim aşiret İzolun Mazgirt, Karakoçan, Kovancılarda köyleri bulunmakta ve birçok şehirde yaygındır. Bu arada Türkleşmiş Ermenileri merak ediyorsanız, Rize Hemşin Ermenilerini ve Kenan Pars, Adile Naşit gibi Türkleşmiş olanlarını araştırmanız iyi olur. Hemşinliler: Biz Laz Değil Ermeniyiz --- https://www.youtube.com/watch?v=7BGi21dwzEg.
Tuncelide Kürt yok 08.10.2022 15:40
Kürt olduğunu söyleyen herkes Ermeni . Bu yalan değil Tunceli Kürtlerin çoğu ermeniden donmedir
Tunç Kaya 04.10.2022 23:37
Şahan, Zaza ile Kırmanç aynı dili konuşur.Etnik köken ile inançsal kökeni karıştırmışsın...Dimili, zaza, kırmanç aynı dil konuşur.Şimdi genel anlamda ZAZA denir.Önemli olan aynı dili konuşmaktır.Dil soya tekabül eder.Aynı dili konuşanlar inancı ne olursa olsun aynı soydandır..Din sonradan oluşmuş..
Veyis Düzgün 12.09.2022 15:17
Şahan denen şahıs sana sadece çüş diyorum
Şahan 01.08.2022 00:17
Dersimde Zaza yoktur. Kırmanç vardır. Dilleri Dimili/Kırmaçkidir. “Zaza” Sunni olanlara denir. Kırmanç Kızılbaş olana denir… biraz genel kültür lütfen…
Jir 09.07.2022 17:43
Bende şikak aşiretindenim imandan vana gelmişiz ve biz şikakiler kürdüz ha gerek şekil ve dil olarak orta Asya ile kıyaslandığında dünya kadar fark var türkiye türkleri ile o zaman hiç biriniz türk değilsiniz,
Orjinal Dersimli 16.06.2022 21:26
Hangi dersimli kabul etmis ermeniden dondugunu, ermeniden dönenler zaten belli ve bi elin parmagini gecmez, surda 1915 cok eski bi tarih degil kim ne oldugunu biliyor.. Tuncelide fazla Kürd yok demissiniz 138 tane kurmanc Kürd köyu var mazgirtin neredeyse tamami Kurmanc Kurd, pertek köylerinin %90dan fazlasi öyle.. Pertek merkezde sadece elazigdan gelenler var. Buna ragmen pertekde turk nufus %20 yi gecmez.. secim sonuclarinda da bu belli.. Chp ve hdpnin oy toplami ki bu partiye oy verenlerin hepsi Kürd aleviler %75dir.. %25 akp ve diger sag partiler almis bu %25 icinde asker polis oylari oldugunuda unutmayin... Kilicdaroglu turkmen demissiniz ne kilicdsroglu nede herhangi bi dersimli turkmen degildir bunlar resmi tarih soylemi kilicdarda hem koltugunu korumak hemde oy kaybetmemek icin kismen bu yalana sarildi.. Ama anlattigi tarih bile dogru degil kuresler hic bi zaman aksehire gitmedi. Kureslerin ceddi konyadaki mahmut hayrani degil antep yukarikayabasi köyundeki mahmutu kebirdi
Deniz 12.05.2022 17:57
Tunç Kaya denen orospunun çocuğu senin ananı dersimlilermi sikti yada bacını amına kodumun çocuğu. Baba kurt gök börü diye kendini tanıtan amına kodumun itoğlu iti seni ve sülalende senin gibi düşünen kim varsa hepinizin amına koyayım. Karektersiz orospu çocukları beş para etmez piçlersiniz. Sizin haddinizemi dersime dil uzatmak faşist piçler.
Alperen Tunceli 30.04.2022 03:44
Ben Oguz Boyunun Bozok Kolundan bir Türkmenim. Ailemiz Bulgaristan, Yunanistan ve Romanyada yasamaktadir. En son Sarikamisda Vatan Savunmasi icin 10.000 kisi Türkiyeye gelmis bu sayi diger gelenler ile 40.000 ulasmistir. Savas kazanildiktan sonra aile fertlerimiz Cenakkale, Konya, Bursa, Ordu, Samsun ve Malatyada iskan icin topraklar verilmis ve Vatan Topragina yerlesmislerdir. Malatyadaki kolumuz Tunceli ve Erzincana zamanla yerlesmiler. Tuncelideki Akrabalarimiz ile 3 sene önce Bulgaristan ve Romanyadaki Akrabalarimizi ziyaret ettik. Tuncelide Zazaca bilen bir cok Türkmen Kardesimiz yasamaktadir ve Devletimizde bunun bilgisi mevcutdur. vatan haini ermeni ve kürtcülük yapanlarin cezalarinin kesilmesinde bu Vatan Evlatlarinin emegi o kadar büyükdürkü Devlet Erkanimiz bunu iyi bilir ve bilinmesinide istemez cünki Alperenler Vatan Nöbetindeler.
ttt 16.04.2022 01:55
zazalar kürt degildir ,zazalar bingölde ,siverekte ,elezıg da vardır, vatanseverdir ülkücüdür ,selam olsun vatansever zazalara
Tunç Kaya 30.01.2022 00:43
bazı kürtçü pkklı it orospu çocukları var..onların anasını kızını sikeyim piçlerin..insan katili orospu çocukları..hepsi de piç bitli şerefsizlerdir..
Merdan 28.01.2022 05:07
Bozkurt piçine sözüm Amerikan silah lobisiyle natoya satılmış Menderes üye etti pkk yı da sonradan Türkiyenin bütçesini yüzde 50 Amerikan silah lobisinin teröri yaratıp yediler yani askeriydeki hainler pkk yı başlattı zamanında..namussuzlar Tuncelilerin ne ilgisi var bizi hep bahane ettiniz Aleviyiz diye
Erhan 22.12.2021 13:04
Öncelikle islam dini ayrıştırıcı değildir bunu öncelik olarak kabul ediniz. Ben bir Türküm ve Pertekten bir Türk ailenin kızıyla evliyim. Bölgede 3 etnik nüfusda vardır bunun yanı sıra bölgenin önceki yerleşimcileri ermeni olduğu için onlardan da azınlık vardır. İlçeler ve köylere göre etnik nüfus değişsede zaza olan bireylerinde Türkmenlikle bağı olduğu horasandan kaynaklıdır, hepsi için mi tabi ki hayır… Kürt olan bireyler de bölgede vardır. Çoğunlukta ve azınlıkta olduğu yerler elbette var keza Türklerde öyle… bundan dolayı birbirinize hakaret etmenize gerek yoktur yapılan yorumlar ırkçılık kaynaklı yorumlardır. Tevhid üzere islam dinine yönelen kullar olunuz.
ali eren 03.12.2021 05:41
tırkolar kudurmayın kürdolar siz de kudurmayın kürt ile zaza aynı değildir zazalar güney azerbaycan bölgesinden gelmedir bunun öncesinde de horasandan gelmişlerdir ömürleri kacarak geçmiştir diyebiliriz. iran kürtlerinin zaten kendine has illeri var iran içerisinde. burda türkçülük oynayanlar test yapsın ya ermeni çıkarlar ya arap yazık size laham fareleri
Sadık eren 12.11.2021 09:54
Tunceliye pkk yurdu diyen satılmış köpek sen pkk nın ta kendisisin yavşak
Baba kurt gök börü 17.10.2021 21:54
Alayi örgutcu haşhaşi şerefsizin tekidir örgüt diye eylem diye got verirler onların her tarafı turk olsa ne olur alyi ateist alkolik picin teki onlar alevi bile olmazlar olamazlar ermeni dönmesi çakma kürtler haşhaşi piçler devlet düşmanı soyu sopu belirsiz dönmeler
Bozkurt 23.09.2021 22:53
Türkiyenin en bok ilidir geneli pkklidir daha ne olsun amk
Zagrosluya cevap 17.09.2021 14:18
Kendini kandırmak bedava dönme ermeni horosan kurt değil bal gibi türk yurdu olduğunu sende iyi biliyorsun xorosan yazınca kurtlesmiyor hahahah dersim alevi türkmenlerin kalesidir chpye atılan oydan rahatlıkla anlayabilirsiniz. Turklukten korumak mı hahaha turkluğun kalbi orası bunuda hiç unutma zagroslu biz dersimli türk alevileri olarak ali=ataturk. Seyit rıza denen iki karılı isyancıya haddini bildiren ATAMIZA MİNNETARIZ.
Zaza kemal 14.09.2021 20:29
Dersim zazadir ama kûrt fasistleri zazalari zorla kürt yapmaya calisiyorlar.
Zagros 10.09.2021 11:52
cok sacma bir yazidir. dersimde türk diye birsey yok. kürtlerin kalesidir . cogunlugu zazaca konusmaktadir ve buda bir kürt dili zaten. horosan dediginiz yerde ayrica iranda ve kürtlerin yasadigi bir yerdir. propaganda ya gerek yok. dersim kendini türklükten tam koruyoa bilmis bir yerdir., Ermeni ve kürt sehirdir ama ermeni kalmamistir. ha kürtlesmis ermeniler var ama onu batida cok bulursunuz. bir cok yesilcam sanatcisi ermenidir.
Haydar Ali ben senin dinini sikeyim kürd değil zazayı kurdler zazaları asimile ediyor demişsin lan 29.08.2021 19:22
Haydar Ali sen semişsin kurd değiliz zazayız kurdler. ZaZaları asimile ediyor demisin lan bacını karını siktiğimin kurdler size kurmanciya dayattımı
Ömer Özçelebidir 08.08.2021 14:25
Zazalar kurmançlar soranlar goranlar loranlar bu halklar büyük Kürt milletindendir aksini iddia edenler cahil yada art niyetlidir.
Ömer Özçelebidir 08.08.2021 14:25
Zazalar kurmançlar soranlar goranlar loranlar bu halklar büyük Kürt milletindendir aksini iddia edenler cahil yada art niyetlidir.
Ömer Özçelebidir 08.08.2021 14:25
Zazalar kurmançlar soranlar goranlar loranlar bu halklar büyük Kürt milletindendir aksini iddia edenler cahil yada art niyetlidir.
Ömer Özçelebidir 08.08.2021 14:25
Zazalar kurmançlar soranlar goranlar loranlar bu halklar büyük Kürt milletindendir aksini iddia edenler cahil yada art niyetlidir.
MEHMET ASLAN 21.07.2021 12:04
Dersim, Orta Asyanın(Büyük Horasannın) Anadoluya açılan kapısıdır. Dersimin töresi, Orta Asya töresinin Ehli Beyt sevgisi ile yoğurulmasından oluşmaktadır.
MEHMET ASLAN 20.07.2021 22:19
DERSİM,ORTA ASYANIN (BÜYÜK HORASANNIN) ANADOLUYA AÇILAN KAPISIDIR.
Ragıp KARADAYI. 24.06.2021 16:45
Hangi mezhepten, milletten olursa olsun bu ülkede kim kürdistan diye böğürüp isyana kalkışırsa kafasını Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ezilir. Denemesi bedava g..tü yiyen varsa buyursun çıksın dağa. Sihalar 7/24 havada geziyor, geberince ağlamak yok ama.
Tuncelili 22.06.2021 17:16
Ben hakiki tunceli olup, Ankarada memur olarak çalışmaktayım. Aleviliğimdende gurur duymaktayım kendim ve bütün ailem zazadır kesinlikle kürtlüğü kabul etmiyoruz.Ordaki kürtletde ermeni kırmasıdır.
Ankaralı Alevi 22.06.2021 13:30
Bizler aleviyiz gurur duyoruz.Vatanımızı çok seviyoruz bu pkk (Ermeni Çoçuklarıdır.) Burdan kürt kardeşlerime sesleniyorum ermeni bayrağında ağrı dağı vardır.2. Buralar Abd buraları. alıp israile, ermenistana verecekler bunları anlamayan mallar çok sonra çok pişman olursunuz.
Hhhhhhh 26.05.2021 17:25
türk oğlu türk denen kişi senin 7 ceddini sikerim mongol kırması
haydar ali 07.05.2021 23:28
Zazalar kürt değildir.Kürtler tarafından asimile edilmeye çalışılıyor.Tuncelinin çoğuda zaza-alevi ve Türkmendir.
Dêrsim ermeniceden gelen bi isimdir 28.02.2021 22:38
Tunceli de kürt cok azdır zaten hepsi alevidir bunların çoğunluğu zaza ve türktür alevilik zaten türklerin mezhebidir kürtlerin değil tunceli hepsi ermeni soykırımında ermeniden dönme alevilerdir yani hepsi armeni dir NE MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE
Hasan Ali 19.02.2021 18:08
Zazalar kürt olamaz..Zazalar içinde Türkler var Tuncelide kürt fazla yoktur..Hatta Türkler kürtlerden daha fazla..2-3 aşiret kürt var..Ayrıca Tunceli deki kürtler farklıdır..Kürtçesi farklıdır..Tunceli tam bir Zaza şehridir..Bu gerçek..
Turkiye 14.02.2021 13:39
Tunceli nüfusu kaç ki etnik yapısını ölçüyonuz bırakın hepsi Kürt olsun
mircan 12.02.2021 20:19
yusuf halaçoğlu kimdir amk.. tunceli kürttür çünkü zaza kürttür... türk te olabilir sorun yok.... Fakat yalan dolan üzerine yorum yapmışsınız böyle bir sayfayı yönetmek ve güvenilir yapman için evvela doğru yorumlar yapmalısın tuncelinin kürt olduğunu bilmeyen yoktur
Dersim değil Tunceli 08.02.2021 15:36
Tunceli nüfusunun ancak %10u Kürt. Nazimiye ve Mazgirt kırsalında bayağı var o kadar yani.
Alişer 07.02.2021 21:48
Hepsi kürt alevisidir. Kürt islahat planında inönü aralarına bir kaç türk aile yerleştirilmiştir. Ama plan tutmamıştır.
aleviyim ve gurur duyuyorum 28.01.2021 19:36
siz ne biliyorsunuz da yorum yapıyorsunuz acaba biz kürt değiliz biz zazayız bir şey bilmeyen insanlar gelip bize kürt diyorlar asıl bunları diyen o.çoçukları kürttür biz insan ayırmıyoruz ama şerefsizleri ayırıyoruz müslümanım diyorsunuz ama hz.alinin hz.muhammedin damadı olmasına rağmen alevileri sevmiyorsunuz hadi anladım sevmiyorsunuz ama saygı duymak zorundasınız bu kötü yorumları yapan insanlara söylüyorum karaktersizsiniz siz ne biliyorsunuz aleviler hakkında da böyle konuşuyorsunuz alevilere küfür eden o.çocukları sizi bir bilsem kapınıza çarpı koyar gece vakti evinize suikast düzenlerdim sizin alevilere yaptığınızın yanında hiç birşey bu ... birde siz bu topraklarda yokken bizim soyumuz bu toprakta vatan için savaşıyorduu
İzzet Bey 24.01.2021 03:31
Bazı yorumlara baktım da...bir takım soysuzlar kötü niyetli şeyler söylemiş. Zazalar Kürt değildir. Bunu o zavallı aklınıza sokun. Pkklı itler bunu bir bellesin. Bir de Wikipedia yı kaynak vermiş sanki doğruymuş gibi... Adam gibi ciddi kaynak gösteremez. Zazaların Kürt olmadığını ifade eden çok sayıda dil bilimci tarihçi. etnolog ve antropolog vardır. Bunları bilerek söylemezler çünkü işlerine gelmez. Asıl ırkçı köpekler bunlardır. Ayrı bir kavim olan Zazaları yok saymaktadırlar. Böyle kanı bozukların söylediği yalanlara inanmayınız. Bu arada memleketine bağlı, yurdunu ve milletini seven Kürtlere hürmet ederiz , başımızın üstünde yerleri vardır. onları da düşünüp bütün Kürtlere svüp saymayın. Böyle yaparak ancak vatan haini pkk lı kahpe evlatlarının ekmeğine yağ sürersiniz.
Türk Oğlu Türk 10.01.2021 13:12
Amk kürt piçleri ULAN ŞEREFSİZLER Ne KADAR ÇOĞALIRSAINIZ ÇOĞALIN TÜRKTEN TOPRAK ASLA ALAMYACAKSINZ
Tunç Kaya 10.01.2021 02:22
Tuncelinin yüzde 80i Zazadır..yüzde 10kürt ve yüzde 10 Türk..Zazalar kürtçe bilmez.Zazalar ayrı bir millettir..Bazı Zaza aşiretleri eskiden Türk idi..
Muhsin Durlu 05.01.2021 23:38
Alevilik Türk inancıdır. Dili Türkçedir. Özetle Kürt, Arap, İngiliz...alevisi olmaz. Kürt ise kabaca 150 yıl geçmişli, Türk karşıtı, siyasal örtü amaçlı çakma kimliktir. Kürt budur! https://www.turkcenindirilisi.com/dil-tarih-toplum-makale,541.html, burada da ekler var. https://www.turkcenindirilisi.com/sulyek-karayuz-yaziti-e39-1-dizgesinin-cozum-onerisi-makale,599.html
Dersim 08.12.2020 05:46
At yalanı sikiyim inanani AMK .Zazalar Kürttur Kürtler zazadir .dilde talisce değil hawraman gorani diliyle aynıdır .bı bok bilmiyon bari Wikipedia aç bak Irkçı Yusuf Halaçoğlu prof.musvesine bakarsak 5 milyon Kürt anca var Ona kalsa hitler bile türk
EFXX 07.10.2020 14:35
Yusuf Halacoglunun söyledigi sadece Tunceli degil Türkiyenin pek cok yeri icin gecerlidir. Örnegin Kayseri icin de! Yani Kayseride de bugün yasayan ermeni dönmeleri coktur.Zazaca Türkce ile eski Farscanin (Sasanice) karisimi bir dildir. Zazacaya bugün en yakin dil Güney Azerbaycanda konusulan Taliscedir. Muhtemelen Iranin kuzey batisi yani Güney Azerbaycanda uzun yüzyillar yasanmasinin dogal sonucu olarak bu dil karisimi gerceklesmistir. Alevi-Kizilbas inanci ise yine Güney Azerbaycanla iliskiyi göz önüne serer. Cünkü bütün imler orada kurulmus olan Sah Ismail Safevi devletinin etkilerini gösterir. Ayrica Tunceli bölgesinin alevi inanc ve gelenekleri (Semah,dergah, dagda kurban kesme) orta Asya Türk kültürünün devami gibi durur. Muhtemelen Tuncelide yasayan ve Zazaca konusan insanlar Iran Horasaninda Harzemsah devleti icinde yasamis Oguz Türkmeninin Beydili (Begdili) boyundandir. Mogol istilasi sonucu Güney Azerbaycan bölgesine gelmisler ve oradanda Anadoluya gecmisler...
Usi 08.07.2020 00:02
At yalanı namık kemal önğne gelen yazsın Çemişgezek mesela elazığdan dersime niye bağlandı zaza kürt aynı şeydi taki Türkiye siz ayrısınız diyene kadar.böl parçala yönet. Türkmenler bölge Türkleşsin diye getirdi
Erkan 29.12.2019 11:28
Hocam Sivas-Şarkşla yaparmısın?
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız