Türkiye

Tunceli'nin etnik yapısı

Tunceli ilimiz Türkiye'de ki birçok tartışmanın odak noktasındadır. İsim üzerinden tartışması da çokça yapılmıştır. Kimisi Dersim kimisi de Tunceli ismini kullanmayı tercih eder. Ancak biz bu konuları değil, etnik yapısını inceledik.

2 Ekim 2019 Saat: 14:57
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 7.061 kez okunmuştur

Tuncelinin etnik yapısı
Tunceli'nin etnik yapısı

Tunceli ilimiz Doğu Anadolu Bölgemiz sınırları içerisindedir. Nüfusu 86 bin civarındadır. Komşu illeri Elazığ, Bingöl ve Erzincan'dır. İlçeleri ise Tunceli Merkez, Çemişgezek, Mazgirt, Ovacık, Nazımiye, Pertek, Hozat ve Pülümür'dür. 

Tunceli ili nüfus sayısı ve yoğunluğu bakımından en arkalarda yer alır. Ancak eğitim olarak Türkiye'nin en kültürlü şehirlerinden birisidir. 

FAZLA KÜRT YOK

Tunceli'nin etnik yapısı hakkında dışarıda herhangi birine soru soracak olursanız Kürt Alevilerinin yaşadığı yer diyebilir. Ancak bu çok yanlış bir bilgidir. Çünkü Tunceli'de Zazaca konuşan insanlar çoğunluktadır. Kendini Kürt Alevisi olarak tanıyanların bir kısmı ise Ermeni'den dönmedir. Bunu Yusuf Halaçoğlu birçok yerde anlatmıştır. Yurtdışında yaşayan Tunceli'li insanlardan birçoğu da bu durumu kabul etmiştir. O yüzden Ermeni'den döndüklerini söylemek aşağılamak değil, gerçeklikten bahsetmektir. 

ZAZACA KONUŞANLAR DAHA KALABALIK

Tunceli ilimizde dil olarak Zazaca konuşanlar nüfusun çoğunluğunu teşkil eder. Ancak bunların da bir kısmı Türkmen Alevisi olduğunu belirtmiştir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bunlardan birisidir. Ailesinin Konya yöresine Türkistan Horosan'ından geldiğini, oradan da Tunceli'ye göç ettiklerini belirtmiştir. Ailesini bu şekilde tanımlayan birçok Zazaca konuşan Alevi vardır. Yani Alevilerin büyük kısmı kendilerinin Türkmen Alevisi olduğunu bilir. Ancak propagandalardan etkilenip Kürtçülük yapanlarda vardır. 

ÇEMİŞGEZEK'TE TÜRKMENLER ÇOĞUNLUK

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesi Sünni Türkmenlerin çoğunluk olduğu bir ilcedir. Pertek ilçesinin de yarıya yakın nüfusu Sünni Türkmenlerden oluşur. Sünni olan bir diğer grup ta Şikak Aşireti denilen ve Zazaca konuşan topluluktur. Sünni Türkmenler ve Şikak Aşireti bölgede korucu olmalarıyla bilinirler.

ALEVİLERİN ÇOĞUNLUK OLDUĞU TEK İL

Tunceli ilimiz Türkiye sınırları icerisinde Alevi nüfusun çoğunlukta olduğu tek ildir. Türkiye'nin başka illerinde Alevilerin çoğunlukta olduğu ilçeler vardır ama çoğunlukta oldukları il yoktur. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 3 yorum yapılmıştır
EFXX 07.10.2020 14:35
Yusuf Halacoglunun söyledigi sadece Tunceli degil Türkiyenin pek cok yeri icin gecerlidir. Örnegin Kayseri icin de! Yani Kayseride de bugün yasayan ermeni dönmeleri coktur.Zazaca Türkce ile eski Farscanin (Sasanice) karisimi bir dildir. Zazacaya bugün en yakin dil Güney Azerbaycanda konusulan Taliscedir. Muhtemelen Iranin kuzey batisi yani Güney Azerbaycanda uzun yüzyillar yasanmasinin dogal sonucu olarak bu dil karisimi gerceklesmistir. Alevi-Kizilbas inanci ise yine Güney Azerbaycanla iliskiyi göz önüne serer. Cünkü bütün imler orada kurulmus olan Sah Ismail Safevi devletinin etkilerini gösterir. Ayrica Tunceli bölgesinin alevi inanc ve gelenekleri (Semah,dergah, dagda kurban kesme) orta Asya Türk kültürünün devami gibi durur. Muhtemelen Tuncelide yasayan ve Zazaca konusan insanlar Iran Horasaninda Harzemsah devleti icinde yasamis Oguz Türkmeninin Beydili (Begdili) boyundandir. Mogol istilasi sonucu Güney Azerbaycan bölgesine gelmisler ve oradanda Anadoluya gecmisler...
Usi 08.07.2020 00:02
At yalanı namık kemal önğne gelen yazsın Çemişgezek mesela elazığdan dersime niye bağlandı zaza kürt aynı şeydi taki Türkiye siz ayrısınız diyene kadar.böl parçala yönet. Türkmenler bölge Türkleşsin diye getirdi
Erkan 29.12.2019 11:28
Hocam Sivas-Şarkşla yaparmısın?
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız