Avrupa

Yunanlıların yaptığı Türk katliamı, Tripoliçe katliamı

Emperyalist devletler kendi sömürgeci ve soykırımcı tarihini unutmuş gibi iki de bir Türk Milletini soykırımcı olarak anlatır. Ama önce Türklere yapılan katliamlara bir baksalar.

24 Eylül 2019 Saat: 17:02
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 6.637 kez okunmuştur

Yunanlıların yaptığı Türk katliamı, Tripoliçe katliamı
Yunanlıların yaptığı Türk katliamı, Tripoliçe katliamı

23 Eylül 1821. Tripoliçe Katliamı - Mora İsyanı'nda Tripoliçe şehrini ele geçiren Yunanlılar 30.000 bin üzerinde Türk-Arnavut ve Yahudi'yi katletti. Ama onlar Helen Kültürünün mirasçısı sayıldıkları için bu katliamı anan ya da kınayan birini bulamazsınız. 

Tarih açısından utanç duyulacak olaylar vardır. Bunlar da katliamlardır. Fransızların Cezayir'de yaptığı katliamlar, Ermenilerin Hocalı'da yaptığı katliam, Nazilerin Yahudi katliamı gibi. İşte bu utanç vesilesi katliamlardan birini de Yunanlılar savunmasız halde olan Türklere karşı yapmıştır. Katliamın adı ise Tripoliçe katliamıdır.

Eflak isyanından sonra Demetrios İpsilandi liderliğinde Mora'da 1821 tarihinde ikinci bir Yunan isyanı çıkar. İsyan büyük destek bulduğu için kısa bir zamanda yayıldı.Nisan 1821'in sonunda bütün Güney Yunanistana yayıldı. Bu isyan yüzyıllardır bir arada yaşadıkları Türklere karşı bir katliama dönüştü. Türkler kitleler halinde öldürülüyordu.

Öldürülmekle de bırakılmıyor, Türklerin malına mülküne el koyuyorlardı. Yunanlılar içlerinde vahşiliği sergiliyor adeta bütün kinlerini komşuları olan Türklere karşı sergiliyordu. Tam bir medeniyet abideleri olduğunu söyleyebiliriz.

İsyandan canını zor kurtaran Türk muhacirlerin sorunu Yunanistan kurulduktan sonra da devam etti. İsyan sırasında 10 bin sivil Türk ve 10 bin de Osmanlı askerinin öldüğünü tarihçiler yazar. Sadece Türklere değil Yahudi ve Arnavutlara da katliam uygulandı. 

Katliam 3 gün boyunca devam etmiş. Kadınlar ve çocuklar da katliama maruz kalmış. Kimisi işkence ile kimisi ise vurularak öldürülmüş. Kinlerini alamayan Yunanlılar Türklerin cesetlerine sığırlara bağlayarak etraftaki dağlarda gezdirmiş. Su kuyularını Türk çocuklarının cesetleriyle doldurdular.

Tarihimizde başarılar olduğu gibi böyle katliamlara da maruz kaldık. Tarihe bakarsak kimi dost kimi düşman olarak göreceğimiz açıkça ortaya çıkar. Bizler hiçbir zaman soykırımcı olmadık ama soykırımlarla suçlandık. Halbuki Ermeni mezalimine uğrayan da, Yunanlılar tarafından katledilen de bizdik. 

Kaynakça: www.tarihnedio.com/ Ömer Yıldırım

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız