Türkiye

Kocaeli'nin etnik yapısı

Kocaeli denilince aklımıza Sanayi Şehri gelir. Doğrudur aslında. Kocaeli tam bir Sanayi Şehridir. Doğal güzellikleri de vardır. Ancak bizim konumuz bu değil. Kocaeli'nin etnik yapısını inceleyeceğiz.

3 Ekim 2019 Saat: 00:48
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 21.289 kez okunmuştur

Kocaelinin etnik yapısı
Kocaeli'nin etnik yapısı

Kocaeli ilimiz Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alır. Nüfusu yaklaşık olarak 1 milyon 900 bin civarıdır. Metrekareye en fazla insan düşen ikinci şehirdir. Birincisini zaten herkes tahmin ediyordur. 

YERLİLERİ AZINLIKTA

Kocaeli ili Sanayi şehri olduğu için çok fazla göç alan bir şehirdir. Türkiye'nin her ilinden insanı bu şehirde bulabilirsiniz. Kocaeli ilinin yerlileri toplam nüfusun çoğunluğunu olusturmaz. Göç ile birlikte gelenler yerli nüfusa oranla daha kalabalıktır. 

EN FAZLA KARADENİZLİ VAR

Kocaeli'nin yerlileri çoğunlukta değil dedik. Ama eklemek gerekirki Kocaeli'nin yerlisi olmasa da çok eski tarihlerde Kocaeli'ne gelip yerleşen ve yerlisi sayılan farklı bölgelerin insanları da vardır. Özellikle Karadenizliler Kocaeli'nin bütün ilçelerinde vardır. En fazla yerli nüfusun olduğu Kandıra'da bile Karadenizli nüfus vardır. 

GÜRCÜLERİN KALABALIK OLDUĞU İLÇE

Kafkas savaşından sonra Rusların işgal ettiği yerlerden biri olan Batum'dan bir diğer deyişle Acara bölgesinden gelen Gürcüler Kocaeli'ne de yerleşmiştir. Özellikle Gölcük ilçesinin köyleri ağırlıklı olarak Gürcü kökenindendir. GGölcük'te Tatar ve Manav nüfus ta yerli nüfusun içinde sayılır. 

BOŞNAKLAR BU İLÇEDE TOPLANMIŞ

Kocaeli ilinde Boşnak köylerinin olduğu ilçe Karamürsel'dir. İlce'de Manav, Muhacir, Gürcü yerleşimleri de vardır. Bu arada Manav'ları bilmeyen var ise belirtelim. Manavlar Türklerin daha yerleşik haline denir bu bölgede. Yani Türktürler. 

KAFKASLI VE KARADENİZLİ DOLU

Kartepe ilçesi Kafkas kökenli ve Karadeniz Bölgesinden insanların bir arada yaşadığı bir ilçedir. Manav, Türkmen Alevi, Çerkez, Tatar, Yörük, Muhacir(Balkan Türkleri), Gürcü, Laz, Ahıska Türkü, Abhaz hepsinden insan bu ilçede toplanmıştır. 

KÜRTLERİN BATIDA ORAN OLARAK EN KALABALIK OLDUĞU İLÇE

Kocaeli ilinde Doğu Bölgelerimizden insanlar da fazla nüfusa sahiptir. Özellikle Dilovası ilçesi en kalabalık Kürt nüfusunu barındırır. İlçe'nin yerlileri Manav Türklerindir. Ancak azınlığa düşmüşlerdir. İlçe nüfusunun yaklaşık %40'ı Kürttür. Bu da Doğu ve Güneydoğu dışında oran olarak en kalabalık Kürt nüfus oranının olduğu ilçe olma anlamına gelir. 

YÖRÜKLER'İN VE TATARLARIN YERLİ OLDUĞU İLÇE

Derince ilçesi yakın zamanda kurulmuş bir ilcedir. İsmini de limanının derin olmasından almıştır. İlçe olmadan önce Yörükler, Tatarlar ve Balkan Türkleri yaşıyordu ilçede. Liman bu ilçeye geldikten sonra ilçe kalabalıklaşmıştır. İlçenin yerlileri olan Yörükler, Yörükler adındaki Mahallede çoğunluk olarak yaşarlar. Harmantarla Mahallesi'nde de kalabalıklardır. Tatarlar ise İlçe'nin en Merkezi konumunda yerleşiktir. Yörükler ayrıca Gebze ve Hereke civarında da köylerde yaşamaktadır. Ayrıca Kartepe'nin Serindere köylerini de Yörükler kurmuştur.

MANAVLAR SADECE KANDIRA'DA ÇOĞUNLUK

Kocaeli ilinin asıl yerlileri olan Manav Türkleri sadece Kandıra ilçesinde çoğunluktadır. Kocaeli'nin merkez ilçesi olan İzmit'in köylerinin çoğunluğu da Manav Türklerinden oluşur. İzmit nüfusunun çoğunluğu olmasa da kalabalık nüfusları vardır. Körfez köylerinin tamamına yakını, Gebze köylerinin tamamı. Dilovasının köyleri de Manav köyleridir. 

MERAL AKŞENER'İN KÖYÜ İZMİT'TE

İYİ Parti'nin kurucusu ve genel başkanı olan Meral Akşener'in köyü de İzmit'te yer alır. Şimdi mahalle konumunda olan Gündoğdu Meral Akşener'in köyüdür. Kocaeli sınırları içerisinde Meral Akşener'in köyü dahil çok fazla Balkan Türklerinin kurduğu köy ve kasaba vardır. Merkez'de de fazlaca Balkan Türkü yaşamaktadır. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
azer saltık 10.07.2023 19:37
karamürselde boşnaklar var evet ama neredeyse bir o kadarda artvin göçmrni mohti lazlar vardır...7 tam 1 koyde yarıası lazdır.ayrıca gölcüktede gürcü saydığınız mohti laz köyleri vardır mesela sofular selımiye döşeme gibi..ayrıca izmitte lazların karışık olduğu bir çok köy var ama hepsini gürcü diye es geçmişsiniz ve bu bizi çok üzüyor.tanıyın artık bizi
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız