Amerika

ABD'nin etnik yapısı nedir?

ABD Avrupa'dan göç edenlerin kurduğu bir devlettir. Bu dünyanın süper gücü olan ABD'nin etnik yapısını inceledik.

18 Şubat 2020 Saat: 21:20
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 46.117 kez okunmuştur

ABDnin etnik yapısı nedir?
ABD'nin etnik yapısı nedir?

Amerika Birleşik Devletleri bilindiği üzere Amerikan Kıtasının Coğrafi keşifler sonrası bulunmasından sonra buraya giden Avrupalı kolonilerin İngiliz Sömürgesinde kalmak istemeyip ayaklanması sonrası kurulmuş bir devlettir. Ve her eyaletin kendine özgü yasaları vardır. 

Amerika Kıtası keşfedildikten sonra buraya yerleştirilen Avrupalılar buraların yerlisi olan Kızılderilileri katlederek onların olan bütün toprakları gasp etmiştir. Yaptıkları bu katliam ve gasp olaylarını da filmlerinde kahramanlık gibi göstermişlerdir. 

ABD'nin neredeyse her bölgesinde yaşayan Kızılderililer bugün sadece 3-5 tane Eyalette yaşamlarını sürdürmektedir. Amerikan hükümeti Kızılderililer için belli başlı yerlere yerleştirmiştir. ABD'nin nüfusu 2018 yılında 327 Milyon olarak sayılmıştır. Bunun sadece %1.3'ü Amerikan Yerlisidir. Bu 1.3'ün içinde Alaska yerlileri de sayılmaktadır. Nasıl bir soykırım gerçekleşmiş buradaki sayılara bakarak anlaşılabilir. 

ABD'nin yerlisi olmayanların etnik yapısını inceleyecek olursak. %76.5 Beyaz Avrupalı. %13.4 Siyahi %5.9 Asyalı. %2.7 Melez. 0.2 Pasifik Amerikan olarak sıralanır. %76 olan Beyaz nüfusunun %20 lik kısmı İspanyol sömürgelerinden ABD'ye göç edenlerden oluşur. Bu da ABD'de İngilizce'den sonra en fazla konuşulan dilin İspanyolca olmasını sağlamaktadır. Bazı Eyaletlerde İspanyolca İngilizce konuşma oranını geçmiş durumdadır.

Meksika sınırına yapılan duvar inşaatı İspanyolca konuşan Latin kökenlilerin ülkeye göç etmesini önlemek içindir. Bu durum Amerikan halkı tarafından yapılan anketlerde bir iç çatışma riski olduğunu soylemelerinden de anlaşılacaktır. İspanyolca Amerika için önlenemez bir tehdittir.

EN KALABALIK GRUP ALMANLAR

ABD'nin etnik yapısını incelerken Beyazlar olarak tanımladığımız grubu da açmak gerekir. Bunların içinde en kalabalık olan Almanlardır. Neredeyse Almanya'da ki Alman kadar ABD'de Alman kökenli insanlar yaşamaktadır. Yaklaşık nüfusları 60 Milyondur. Almanlardan sonra İrlandalılar en kalabalık topluluktur 38-40 milyon arası. İrlanda nüfusundan fazlası demektir bu. 

İrlandalılardan sonra ise 30 Milyon civarı nüfusları ile İngilizler yer almaktadır. Alman ve İrlandalılardan daha az nüfusları olmasına rağmen İngilizlerin dili olan İngilizce'nin ABD'nin resmi dili olması eski bir İngiliz sömürgesi olmasından gelmektedir. ABD'de İngilizce'den sonra en fazla konuşulan dilin İspanyolca olma sebebi olan Meksika göçmenlerinin nüfusu ise 28 Milyon civarıdır. 

ABD'de yaşayan İşkoçların nüfusu ise 25 Milyondur. İskoçlar'dan sonra ise 22 Milyon ile İtalyanlar yer almaktadır. Ku Klux Klan adlı Irkçı örgütün İskoçlardan oluştuğuna dair birçok haber çıkmıştır. 

İtalyan nüfusundan sonra sırasıyla 11 Milyon Polonya'lı, 10 Milyon Fransız, 8 Milyon Hollandalı, 5 Milyon Norveçli, 4 Milyon İsveçli ABD'de ki Beyaz nüfusu asıl oluşturan gruplardır.

Tabi ki bu etnik grupların haricinde dünyanın birçok bölgesinden etnik gruplar vardır. Ancak nüfusları çok kalabalık değildir. 

TÜRK NÜFUSU NE KADAR?

ABD'de Türk nüfusu da yaşamaktadır. Ancak Türklerin nüfusu hakkında kesin rakam yoktur. 300 bin ile 500 bin arasında bir Türk nüfusu vardır. En kalabalık Türk nüfusu New York kentindedir. Her yıl New York'ta Türk günü etkinlikleri yapılmaktadır. 

SİYAHİ NUFUSU NE KADAR

İnsanlarımız ABD yapımı film ve dizileri izleyerek ABD hakkında yorumlarda bulunduğu için siyasi nüfusun oran olarak çok fazla olduğunu düşünür. Ancak Siyahi nüfus ABD nüfusu içinde sadece %13.4 oranındadır. 

ABD'de yaşayan siyahi nüfusun neredeyse tamamı Afrika'dan köle olarak getirilenlerin torunlarıdır. Ülkedeki siyahi nüfus uzun bir süre beyazlarla eşit haklara sahip değildi. ABD iç savaşı olan Kuzey ve Güney savaşından sonra haklarına zamanla kavuşmuştur. 

İşte ABD'nin etnik yapısı bu şekildedir. Avrupa kökenli halkların kolonileri tarafından kurulan bir devlet olan ABD etnik temizlik yapılarak kurulmuştur. Milyonlarca Kızılderili soykırım kurbanı olmuştur.

%70 HRİSTİYAN NUFUSU VAR

Dini olarak %70 Hristiyan (%46 Protestan, %20.8 Katolik, %1.6 Mormon, %0.5 Ortodoks), %22.8 Dinsiz (%15.8 Tamamen reddeden, %4.0 Agnostik,%3.1 Ateist,%0,6 bilinmiyor. %1.9 Musevi, %5.6 diğer inançlar, %0.7 Budist, %0.9 Müslüman, %0.7 Hindu, %0.3 Üniteryen Üniversalist şeklindedi

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
Abdurrahim Gümüştekin 02.10.2023 13:31
Eğer bütün milletlerin (bütün insanların) yaşadıkları (etnik olarak soykırıma uğrayanlar dahil) baz alınarak TARİH diye bir şey tanımlanırsa, o vakit tarih kanla yoğunlaşarak yerküreyi kaplayan balçık demektir. Bugün Yerkürenin bulunduğu yörüngenin bataklık olması da bundandır.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız