Türkiye

Haymana'nın etnik yapısı

Ankara'da Türk ve Kürt nüfusunun birbirine en yakın olduğu ilçe olan Haymana'nın etnik yapısını yazdık.

3 Aralık 2022 Saat: 22:22
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 31.680 kez okunmuştur

Haymananın etnik yapısı
Haymana'nın etnik yapısı

Haymana ilçesi Ankara ilimizde etnik olarak Türk nüfusun oran olarak en az olduğu ilçedir. Haymana'da ilçe merkezi için kesinlikle Türklerin bariz çoğunluk olduğunu söyleyebiliriz. Ancak köy nüfusunda Kürtlerin nüfusu Türklerden daha fazladır. 

Hem köy sayısı açısından daha fazla Kürt köyü vardır hem de Kürt köyleri daha kalabalık nüfusludur. Türk köylerinde yaşayanlar çoğunlukla ilçe merkezi, il merkezi veya diğer illere göçmüştür. 

İLÇE MERKEZİ KALABALIK DEĞİL

İlçe merkezi nüfusunun fazla kalabalık olmadığını göz önüne alırsak Kürt nüfusu Haymana'da çoğunluk diyebiliriz. Ancak Kürt olarak sayılan ve buradaki yazımda Kürt olarak eklediğim bazı köylerdeki Kürtlerin köken olarak Türkmen olduğu ile alakalı ciddi tartışmalar vardır. Canbeg ve Türkan aşireti sadece Haymana'da değil Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun birçok yerinde Türkmen olduğu yönünde kanaat oluşan iki asirettir. 

İlçedeki Türk ve Kürt köylerini tek tek yazalım. İlerleyen haftalarda bu köyleri nüfusları ile tek tek yazıp ona göre oran belirleme de yapabiliriz. 

Türk köyleri içinde Yörük, Türkmen, Nogay, Tatar, Manav ve Balkan Göçmenleri yer almaktadır. Kürtler ise Seyhbızın, Tırkan, Canbeg, Nasiran ve Şeyhanli aşiretlerindir. 

BİR TANE ABDAL KÖYÜ VAR

Haymana'da bir tane Boşnak köyü ve bir tane de Alevi köyü vardır. Alevi köyü Abdal denilen Türk Alevi yerleşimidir. Kesikkavak köyü Boşnaktır. Serinyayla köyü ise Abdal köyüdür. 

TÜRK KÖYLERİ

İlçedeki 32 köyde Türkler çoğunluk olarak yaşamaktadır. Bu köylerden bazılarında Kürtler de yaşamaktadır ancak Türkler çoğunluktadır. 

*Ahırlıkuyu(Tatar)

*Büyükyağcı(Canbeyli)

*Cihanşah

*Cingirli

*Cingirli(Manav)

*Çalış(Türkmen)

*Çayraz

*Çeltikli(Modanlı Türkmen)

*Deveci

*Deveci pınarı

*Durupınar

*Güzelce kale

*Karahoca

*Karasuleymanli

*Mandıra

*Katrancı

*Kızılkoyunlu(Türkmen)

*Küçükyağcı(Yörük)

*Saatli(Modanlı Türkmen)

*Sarı değirmen

*Serinyayla(Alevi, Abdal)

*Sircasaray(Yörük ve Kürt. Yörükler çoğunluktur)

*Sinanlı

*Soğulca

*Şerefligökgözü

*Toycayiri

*Türkhöyük

*Türkşerefli

*Yamak

*Yaylabeyi

*Yeniköy

*Yeşilyurt(Kadıköy)

KÜRT KÖYLERİ

İlçede 41 köyde Kürtler çoğunluk olarak yaşamaktadır. Bu köylerin bazıları Türk ve Kürt olarak karışıktır. Ancak çoğunluk olarak Kürttür. 

Alaçık, Alahacılı, Altinpinar, Ataköy, Bahçecik, Balcıkhisar, Bogazkaya, Bostanhöyük, Bumsuz, Büyükkonakgörmez,, Çatak, Demirözü, Dereköy, Durutlar, Emirler, Esen, Eskikısla, Evci, Evliyafakı, Gedik, Gültepe, İncirli, Karapınar, Kavak, Kerpiç,Kirazoglu, Kutluhan, Küçükkonak, Mollaresul, Pınarbaşı, Sarıgöl, Sazagasi, Söğüttepe, Tabaklı, Tepeköy, Yaprakbayiri, Yenice(Sindiren) Yergömü, Yeşilköy, Yukarısebil, Yurtbeyli. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 13 yorum yapılmıştır
Haymanali 13.02.2024 11:17
Ben Haymana Turkmeniyim, Haymananin yüzde 70 i Kürt doğru, ama burda bazıları yüzde 95 yazmış. Atmayın hem saatli gundeturki dediğiniz köyler türk. Bilmediğim yer olsa yalaniniza inanacaz
Deniz 27.01.2024 10:28
Asıl Türk milleti,Kürtleri kazanmak,yoldaş olmak için,en güzel yerlerde yurt vermiş,toprak vermiş,ekmek vermiş.Ne yazıkki,Adamlar hala bölücülük ve ayrımcılık peşinde.Beyninizi bir çalıştırın diyelimki bu ülkede çoğunluk oldunuz.Ne olacak Türkleri mi süreceksiniz bu ülkeden.Bu ülkede bir milyon türk gerisi kürt olsa bile size değil dünyaya bedeldir.Topunuz dağa çıkın ne olacak.Artık bir kendinize gelin yeter artık,Haymanada bir köy hepinize bedeldir.
Mustafa Dinç 21.11.2023 18:20
Burada yorum yapan bazıları kendileri kürt diye bütün dünyayı kürt zannediyorlar, evet hintliler, çinliler, aborjinler, Amerika yerlileri vs hepsi kürttür, istediğiniz oldumu?
Murat 06.11.2023 01:05
Ne inonusu Haymana Kürtlerin koyleri en eski köylerdir Haymana da.. 1200 lerde gelmişlerdir.1500 lerde bala kulu Kochisar Kürtleri gelmiştir .O zamanlar oralarda türk köyü bile yoktu. İç Anadolu Rum ermeni köyleri doluydu. Tarih bilmeden konusuyorsunuz
Adıyaman Besni li 17.10.2023 19:19
İç Anadoluda 3 milyo ndan fazla kurd vardır .bunlarda Adıyaman malatyadan göç eddirilmislerdir....1700lerde Osmanlı tarafından göç ettirilmişlerdir.bubarada Türkiyede ki kurd nüfusu 40milyon dur .
Emin emektar 30.09.2023 15:35
Yalan yalan araştırma yapmayın sinanlı kürt mandıra kürt Durupınar Kürt küçükyağcı (gundetırko) kürt büyükyağci kürt cihanşah kürt yalan yanlış araştırma yapmayın amacınız haymanayı türk göstermekmi? Haymananın %95 kürttür kürt kalacaktır!✌️????☀️❤️
Haymanalı 12.09.2023 23:33
Haymana da kütük olarak çoğunluk Türk Kürt bahsettiğiniz kadar çok değil.
Urfalı ubadi 15.08.2023 20:48
Ankarada kürtün y Ne işi var nereden gelmiş ne zaman gelmiş yerli değildir kesin
elturko 25.07.2023 11:38
Haymana İlçesinin kürtleri sonradan getirilip yerleştirilmiştir. Bazı yorumcular sonradan gelmemişlerde kuruluşundan bu yana orda yaşamışlar gibi anlatıyorlar. İsmet İnönü; Kulu, Cihanbeyli, Bala, Haymana, Şereflikoçhisar gibi ilçelere kürtleri getirip yerleştirilmiştir. Tabi iskan etmeyi bilmeyen İnönü 30 Türk köyünün arasına 70 kürt köyü yerleştirirse böyle olur. En güzel topraklar verildiği halde hala ayrımcılık yapmaktadırlar. Yazık!
Konrad 12.07.2023 21:52
Teşekkürler Osmanlı.
Onur demirbaş 25.06.2023 23:30
Cihanşah(xahura) , küçükyağcı,(gundeturko)büyükyağcı (palanca) ,Sinanlı,sırçasaray( serçesaray) saatli, durupınar, mandıra tamamen kürt köyleridir yanına Kürtçe isimleri yazılı iyice araştırın bilmiyorsanızda sorun yarım asırdır asimile olmamış şimdi mi olacaklar
Haymanalı. 25.06.2023 11:24
Araştırmanız doğru değil. Gayeniz Kürt nüfusunu azmı göstermek??? Haymana %95 kürttür. . Sonradan Türkiye dışından gelen muhacirler Tatarlar Çerkezler ve Trabzon kökenli Rumlar ve lazlar buraya yerleştirilip Kürt nüfusu bertaraf edilmek istensene başarılı olmamışlardır.
Ahmet 02.06.2023 19:13
Sinanli annemin köyüdür ve tamamı Kürttür...Düzgün araştırın ...
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız