Türkiye

İznik'in etnik yapısı

Bursa'ya bağlı tarihi bir ilçe olan İznik'in etnik yapısını inceledik.

12 Eylül 2021 Saat: 17:44
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 22.757 kez okunmuştur

İznikin etnik yapısı
İznik'in etnik yapısı

Bursa'ya bağlı 45 bin civarı nüfusu olan tarihi bir ilçe olan İznik'in etnik yapısını anlatalım. 

İlçe ismini hemen yanında kurulduğu İznik gölüyle paylaşmaktadır. Mübadeleden önce Rum nüfusun da oldukça yoğun yaşadığı bir ilçeydi. Bugün ise büyük oranda yerli Türk nüfusunun yani Manavların yaşadığı bir ilçedir. 

KARIŞIK BİR İLÇE

Türk nüfusun baskın olduğu bir ilçe olan İznik'te Türk nüfusun yanı sıra özellikle Kocaeli'nin Gölcük sınırına yakın kesimlerinde 7 civarı köyde Acara Göçmeni Müslüman  Gürcü yerleşimi vardır. Bunun yanında Gürcü köylerine yakın iki köyde de Laz nüfusu yaşamaktadır. 

MANAVLAR VE BALKAN TÜRKLERİ

İlçedeki Türk nüfusunu çoğunlukla Manavlar oluşturmaktadır. Manavlardan sonra Balkan Türkleri gelmektedir. Hem Yunanistan hem de Bulgaristan göçmeni Türklerin kurduğu ve yaşadığı çok sayıda yerleşim vardır. 

YÖRÜKLER

Türk nüfusun önemli bir kısmını yine ilçenin yerli nüfusundan olan Yörükler oluşturmaktadır. Yörükler daha çok Kocaeli'ne bağlı Karamürsel ilçe sınırında ve ilçe merkezinde yaşamaktadır. Hatta Yörükler diye köyleri dahi vardır. 

KARADENİZ GÖÇMENLERİ

Karadenizin çeşitli illerinden gelen Türklerin yaşadığı birkaç tane köy de vardır. Trabzon ve Ordu illeri Karadeniz göçmeni Türklerin yaşadığı köylerde en fazla nüfusu olan illerdir. 

ELBEYLİ TÜRKLERİ

İlçenin en kalabalık eski beldesi olan Elbeyli yerleşiminde yaşayan Türk nüfusunun soyu tarihçiler tarafından Elbeyli Türkmenlerine dayandırılmaktadır. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız