Türkiye

Adilcevaz'ın etnik yapısı

Bitlis ili sınırlarında bulunan ve Van Gölü kenarında yer alan şirin bir ilçe olan Adilcevaz ilçesinin etnik yapısını inceledik.

31 Aralık 2019 Saat: 13:03
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 9.491 kez okunmuştur

Adilcevazın etnik yapısı
Adilcevaz'ın etnik yapısı

Adilcevaz ilçesi Bitlis il sınırları içerisinde yer alır. Nüfusu 30 bin kişinin üstündedir. Komsulari Ahlat ve Erciş komşu ilçelerdir. Bu iki ilçe ile kültür bağları ve akrabalıklar mevcuttur. İlçe isminin hakkını vermiştir. Nufusu kadar Ceviz ağacı vardır. Her yıl 10 bin kadar Ceviz fidesi de dışarıya satılmaktadır. Adilcevaz Van gölüne sahili olan ilçeler içinde en uzun sahil şeridine sahip olandır. 

TÜRKLER ÇOĞUNLUKTA

Adilcevaz ilçesi Bitlis ilinde Türk nüfus oranının en yüksek olduğu yerleşimdir. İlçe Merkezinin %80'i Türktür. Eskiden ilçe merkezinde sadece Türkler yaşarmış. Son yıllarda köylerde yaşayan Kürt nüfusun bir miktarı ilçe merkezine yerleşmiştir. 

KÖYLERDE KÜRTLER DAHA FAZLA

İlçede ki Kürt nüfusu köylerde toplanmış durumdadır. Köylerin çoğunluğu Kürt köyüdür. Van gölü kenarındaki köylerin bazıları Türk ve Oset köyleridir. 

PKK'NIN NEFRET ETTİĞİ İLÇE

Eskiden ilçe disinda yaşayan Adilcevazlılar ilçelerine tatile giderken, ya da dışarıda işi olup tekrar Adilcevaz'a dönmek isteyenler PKK'nın yol kestiği zamanlara denk geldiğinde Adilcevaz'lı olduklarını saklarmış. İlçe nufusu Türk olduğu için devletin tarafında yer alır, bu da bölgede yaşayan PKK sempatizanlarının Adilcevazlılardan nefret etmesine sebep olmuştur. 

TÜRK KÖYLERİ 

Danacı köyü Türk çoğunluğun olduğu bir köydür. Ancak burada da Kürt nüfusu yaşamaktadır. 

Yıldız köyü yine ilçede Türk nüfusun çoğunluk olduğu köylerden biridir. 

Çanakyayla, Harmantepe ve Süphan da eski Türk köylerindendir. Bugün bu üç köy şu an Kürt çoğunluk köyler de olabilir. Erikbağı da eski bir Türk yerleşimidir. Ancak burada da Türk nüfus azınlık olmuştur. 

ÇERKES KÖYLERİ 

İlçedeki Çerkes nüfusu iki köyde ve ilçe merkezindedir. Aygırgölü ve Yolçatı köyü Çerkes köyleridir. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 10 yorum yapılmıştır
Şahin 18.09.2021 12:21
Ben adilcevazın harmantepe köyündenim köyümüzde bir tane türk yok lütfen doğru haber yapın
Adolcevazli 14.09.2021 20:31
Ne mutlu Adilcevazliyim ne mutlu Tûrküm
Assimilation dùsmani 26.07.2021 13:56
Kurtlere ve kurdistana kòtù laf eden serefsiz ve namusuzdur
Yusuf can 26.07.2021 13:18
Serefsiz bir sahis olan turk oģlu tùrk ismini kullanan memlekette tum tùrk olmuyanlarin òzellikle kùrtlerin hamam oģlani olarak kullandiģi bazi sahislar kùrtlere hakaret ediyor onlari lanetliyorum kùrdistandan defolun cehenneme gidin ne mutlu fasist tùrklere dùsmanlik yapana
Türk 26.06.2021 10:10
Adilcevazlı bir Türkmen yani Türk olarak bu topraklardan bizleri ne PKK ne başkası edebilir biz Türkler yanlız Allaha inanır ve yanlız Allaha boyun eğeriz Anadolu bizim evimiz kıyamete dek böyle kalacak.
Can Elcevaz 03.04.2021 04:41
Adilcevaz Türk yurdudur.
Elcevazli 14.03.2021 01:35
Adilcevazda Yıldız Mastafa köyü Türk köyüdür.Diger saydığı 3 köy de eskiden Türklerin olduğu köylerdir.Bir adilcevazli olarak teyit ediyorum.Adilcevaz yolcati köyü çerkez köyüdür.Erikbagi köyü eski acem köyüdür şimdi karışıktır.Diger köylerde de kürt köyleridir ağırlıkla.Merkez ilçe bizim gibi Selçuklu torunlarıdır.Evet bizim çektiğim dert ise şudur Canım Turkiyemde.Doguda türküz kabul edilmeyiz.Batida da cahillikten ederler bizi kürt kabul edilmeyiz.Ama kim kabul ederse etsin ya da etmesin.Biz bu ülkenin rengiyiz cümbüşüyüz.Cektigimiz tüm sıkıntılara rağmen Adilcevazli olmakla Türk olmakla Müslüman olmakla gurur duyuyoruz.Adilcevazimizi da çok seviyoruz.Cunku Adilcevaz bizim ata dede torpagimiz.Selcuklu diyarımız.Cevizler diyarımız.Canim memleketimiz.Sevenlere selam olsun sevmeyenlere sözümüz olsun biz bu memleketin rengi ve tadı olmaya devam edeceğiz
Türk Oğlu Türk 01.02.2021 23:58
KODUMUN HAİNLERİ ORALARI İSTİLA ETTNİZ TÜRK NUFUSUNU ZORLA GÖÇE ZORLADINIZ BU kürtler KADAR KALLEŞ NAMUSSUZ HAİN GÖRMEDİM LA KEŞKE MEMLEKETİM DOĞU OLSAYDI ERKEKSİNİZ BENİDE GÖÇE ZORLAYIN PKKDAN GÜÇ ALDILAR BU ÇAKALLAR EYY TÜRK UYAN BU KALLEŞ IRKI DOĞU VE GÜNEYDOĞUYU TESLİM ALDI
EMİN 11.12.2020 17:56
ADİLCEVAZ IN YAKLAŞIK 30 CİVARINDA KÖYÜ VARDIR.BUNLARDAN 1 TANESİ ÇERKES KÖYÜ OLUP ADI YOLÇATI DIR.BEN ADİLCEVAZLI BİRİ OLARAK BU İLÇEDE TÜRK KÖYÜ OLDUĞUNU İLK DEFA DUYDUM....ŞU TÜRK KÖYLERİNİN İSİMLERİNİ YAZSANIZ,BİZİMDE BİLGİ DAĞARCIĞIMIZ BİRAZ GENİŞLEMİŞ OLUR.
Kürt 03.11.2020 23:29
Ben buna sadece gülerim yok yüzde yüz türk deseydiniz ben adilcevazlıyım türkmen
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız