Türkiye

Akçadağ ilçesinin etnik yapısı

Malatya'ya bağlı bir ilçe olan Akçadağ'ın etnik ve mezhepsel yapısını inceledik

20 Kasım 2020 Saat: 19:42
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 14.060 kez okunmuştur

Akçadağ ilçesinin etnik yapısı
Akçadağ ilçesinin etnik yapısı

Akçadağ ilçesi etnik ve meshepsel açıdan çeşitliliğin olduğu bir ilçedir. İlçede Sünni ve Alevi Türkmenler ve Sünni ve Alevi Kürtler yaşamaktadır.

TÜRKLER ÇOĞUNLUKTUR

İlçe nüfusunun %65 ile 70 arası nüfusu Sünni Türklerden oluşmaktadır. Geri kalanı ise Kürt Alevi ve Türkmen Alevilerden oluşmaktadır. Akçadağ ilçesinin hem merkezinde hem de kırsal bölgesinde Türk nüfusu çogunluktur. Türk nüfusunun içinde Karakeçili Türkmen Aşireti ve Mihmanlı Yörük ve Türkmen Aşireti de yer almaktadır.

ALEVİ YERLEŞİM VE NÜFUSU

İlçedeki Kürt nüfusunu genel olarak Aleviler oluşturmaktadır. Eskiden Nahiye olan Kürecik ilçedeki Alevi nüfusun merkezi konumundadır. NATO'nun burada bir radar üssü de vardır. Bu sebeple haberlerde çokça Kürecik ismini duymuşuzdur. Kürecik'te bir mahallede de Sünni Türk nüfusu yaşamaktadır.

İlçede Türkmen Alevilerin yaşadığı 3 tane de yerleşim bulunmaktadır. Ören bunların en büyüğüdür. Hatta Akçadağ'ın en büyük dış mahallelerinden biridir. Bu sebeple Alevi nüfusu içinde Türkmen nüfusunu artırmaktadır. Çünkü burası başlı başına 5 köyden daha fazla nüfusa sahiptir.

Akçadağ ilçesinde Türk köylerinin  ve Kürt köylerinin bazılarında dillerin iç içe geçtiği görülmektedir.

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 22 yorum yapılmıştır
Muşlu 29.10.2022 21:01
Burda Kürtlere şiveden çapsız kavatlar. Babanızın haddini bilin kolluk kuvvetlerinin arkasında olmasanız olduğumuz yerde nefes bile alamayacağınızı hepimiz cok iyi biliyoruz
Ali Emre 02.07.2022 19:29
İlçenin Mollaları; 1925te Elazığ Merkezinde başlayan şeyh sait ayaklanmasında, askerlik şubesi kumandanı olan binbaşı osmanın, bu ayaklanmadan haberinin olmadığını düşünmek saflık olur. (Doğu Cephesinde rusların ordumuza attığı rus toplarını havada tutup, geri ruslara fırlattığı iddiasıyla meşhur edilen uyduruk şeyh osman sayesinde, Türk Ordusu bir çok toptan da kâr etmiştir(!). Kendisi kutb-ul zaman makamında cenk ederken, vahiy gelmiş gavs-ul ekber olmuştur. Nedense hikmetini Şeyh Sait ile Nasturi ayaklanmalarında gösterememiş, ingiliz teyyarelerine rakip olamamıştır. Antep, Urfa ve Maraş savunmalarında da varlık gösteremeyen zatı şahane, muhtemelen çok bomba atmaktan yorulmuş olacak ki, kollarında ödem oluşmuş emeklilik hayalleri kurmaya başlamıştır. Son gavs Şeyh Osmandan sonra saltanata oturan, halifesi Şeyh Aliye her köy; bir genç huri kız hediye etmiştir. Bu dünya da cenneti görmüştür şeyh osman ve ali kara)
gımme yaşar 20.04.2022 13:56
Birbirinize hakaret etmeyin. Akçadağ türkü ile kürdü ile alevisi ile sünnisi ile bir bütündür ve Arga dır. ötesi yok.Türkiye nin ve Malatya nın kadim bir ilçesidir.
Taypoon 14.04.2022 01:02
Leventoğulları hangi etnik kökene mensup acaba?
Efe 27.12.2021 06:36
Kürşat kardeş, biz Türkmenler Anadolu coğrafyasının tek asli milletiyiz. Siz kürtler, biz akın akın Anadoluya geldiğimizde kürt diye birileri yoktu zaten tarihtede kürt diye bir millet, halk yok. Doğal olarak kürtçe diye bir dil de yok çocuğum. Başa dönelim, Türkmenlerden çok önce Peçenekler, Uzlar, Kuman-Kıpçaklar, Hunlar geldi Anadoluya. Anadoluda Bizans vardı ve Bizans tebası hristiyanlar olarak Rum ve Haylar (ermeniler) vardı.Hatta ilk gelen Peçenek, Uzlar paralı askerlik yaaptılar Bizans için. Ve çok sonra mübadelede giden bir çok Rumun Türk olduğu ama hristiyan olduğu için gönderildiğini biliyoruz. En son gelen Türkler Türkmen çoğunluklu oldu. Bu aşamada bile adına kırmanç kürt denen sizler hala yoktunuz. Ne yazık ki,Kürt denen sizleri Yavuz Selim, Alevi Türkmenlerin yerine Anadoluya getirdi, yerleştirdi. Kürt denen sizler saf bir halk değilsiniz, zaten millet hiç değilsiniz. Afganistan, İran, Hindistan bölgelerinden Arap adasına gelip iyice karışmış bakiyes
Türkoğlu 27.10.2021 22:23
Tipini Godugum tipik hain kripto malatyalilar . Godugumun koffikleri . Ermeni bakiyesi . kurtun alevisiymis ören de Türkmen mis . Hadi lan ordan .bildiğin kripto Malatya pazarı . . Hayin İsmet in memleketi .
Ali Akkuş 24.07.2021 20:12
Adına Kürşat demiş, Türk adının arkasına gizlenmiş, kürtçülük yapıyor. Söveceğim ama neyse! Elimde Dna kodları var! Şah İsmail ve Safevilere kdr dayanan, oradan da Urumçiye kdr giden! Şimdi Kürşat :)), sana mı inanayım? Elimdeki bilim belgelerine mi? Senin o zavallı asimilasyon çaban, bana sökmez yavrum! Ya haddini bil yada çık ortaya bnm gibi kendi adını soyadını yaz, bakalım yüreğin kaç kilo? Memleketi sahipsiz mi sandınız? Malatya öz be öz türkmen yurdudur, bizim köylerimiz de türk kürt ayrımı olmadı. Ama sen ve senin gibilerin derdi kürdistan ise, barzani tarafına gideceksin! Bu bölge de sen ve senin gibilerin ne çapı ne de kalibresi bu düzeni bozmaya yetmez. Çakma Kürşat!
Türk oğlu Türk 22.06.2021 14:56
Ya Kürşat sen ne aşağılık bir adamsın ya. Adam yedi ceddini yazmış burada Malatyanın Akçadağ ilçesinin etnik yapısını ayrıntılı bir şekilde yazmış bir Malatyalı olarak sen de anca hayal ürünü uydurmalarını yazarak kendini kandırıyorsun. Ayrıca Kürtçe Dünyanın en zengin 9. dili falan değil kafadan atma. 1860lı yıllarda Rus çarlığı Erzurumda bir elçilik açıyor. Amaç, doğu bölgelerinde milliyetçi duyguları körükleyerek, bölgedeki etnik unsurları örgütleyip ayaklandırmak ve bu yolla, Panslavizm politikasıyla elini vurmadan Osmanlıdan koparılan Balkanlar gibi, Kürtleri Osmanlıdan ayırarak, zayıf düşürmek. Rusyanın buraya atadığı ilk elçi, ön adını hatırlamıyorum ancak Minorsky idi soyadı, Kürtleri ayaklandırmak için önce onlarda bir dil bilinci oluşturmak adına Kürtçe bir sözlük hazırlamaya girişiyor. ancak yaptığı çalışmalar sonucu toplamda 9 bin civarı sözcük tespit ediyor. daha sonra bu sözcüklerin kökenlerini araştırdığında ulaştığı sonuç şu oluyor: büyük bir kısmı farsç
Arxwali 23.05.2021 12:38
Bu saçma sapan yazıyı ortadan kaldırın bence Akçadağ çoğunluğu Kürecik(Alevi Kürt )ve Kürne (Sünni Kürt) aşiretinin oluşturduğu bir ilçedir kendimde Akçadağlıyım Kürdüm elhamdülillah
Kürşat 11.05.2021 23:28
Esas buyur sen gel Alçadağ da herhangi bir Kürt köyüne ve bu yazdığın zırvaları orda konuş bakalım. Sen ve senin gibiler varken şeytan aramaya ne gerek. En acısı da senin de aslının Kürt oluşu, satılmışsın o ayrı. Xırab zede isen xırab zedeliğini bil ve elindeki pisliği bize de sürmeye kalkma bari, az da olsa erdemli olmayı başar. Bizler dünyanın en zengin 9. dili Hint-Avrupa dillerinin atası olan Kürtçeyi konuşuruz ve 4 lehçesini bilen birisi olarak söylüyorum ki farklı dillerden Kürtçeye geçen kelime sayısı beşi geçmez, bide sen şu an ikimizin de konuştuğu sözde senin anadilin olan Türkçeye bak, batıdan alınanları hiç sayma sadece Arapça ve Farsçadan Türkçeye geçen kelimeleri çıkarsan ortada Türkçe diye bir dil kalmıyor. Aynı şey Türkmence için de geçerli ve biz ne Türkmenleri tanırız ne de Türkmenceyi biliriz. Onca asimilasyon ve yüz yıllık iskan politikalarına rağmen bu topraklarda dilimizle kültürümüzle varsak biz öz be öz Kürdüz bunu aklına kazı ve erdemli ol, inkarcı olma.
Ali Akkuş 08.05.2021 18:06
Kürşat isminin arkasına saklanıp hakaret saydırma. Beni söküp atmak istiyorsan, varsa yüreğin buyur gel Mihmanlı, Bahri, Karapınar bnm yurdum. İsmim de rumuzum değildir. Kürşat ismi türkçedir. Türkçe bir ismin ardına saklanıp bölücülük yapmayı bırak. Bu ilçe de kürtte varsa türkle birlikte et ve tırnak gibidir. Herkesin birbiriyle akrabalık bağı vardır. Aslını inkar eden senin gibi olsun. Zavallı.
Kürşat 02.05.2021 14:21
Ali Akkuş senin gibi utanmaz, yalancı, hak olanı biz Kürtlerin varlığını inkâr eden ve bizim varlığımızdan rahatsız olan ne kadar haysiyet yoksunu mahlukat varsa hepiniz zamanla buralardan defolup gideceksiniz, Malatya en eski Kürt yerleşimlerindendir ve Akçadağ başta olmak üzere her ilçesinde yüzü aşkın Kürt aşiretleri meskundur bunu ne kadar inkâr edersen et biz topraklarımızda dilimizle, geleneklerimizle,bedenimizle varız ve hep var olacağız. Sizin gibi inkârcı vicdanı çürümüş insan müsveddeleri de zamanla yok olup gideceksiniz, yalanlarını hiç birimize yutturamayacağını bil ve içten içe uydurduğun zırvalara kendin de inanmadığını bildiğini kendine itiraf et vicdansız olma.
Ali Akkuş 08.04.2021 09:06
Şah İsmail dönemin de Akçadağa gelen Boranlar, Körsüleymandan Mihmanlıya inmişlerdir. Bir grupta Elbistan ve Afşine göçetmiştir. Celali İsyanlarında dağları mesken edip, osmanlıya baş kaldırmışlardır. Dumuklu Ali, Mehmet Ali isyanlarında bölge sürgün edilmeye çalışılmıştır fakat; bu insanlar yöresini yurtlarını terketmemişlerdir. Balyan Aşireti de, Babali İsyanını başlatan Baba İshakın neslidir, bu ocağın bir ucu da Dersim Ağucan Ocağına çıkar. Esasında Malatya Tunceli ve Baskil Türkmenleri birbirleriyle akrabadır. Halen de bu akrabalıkların izleri görülür. Hacı Bektaş-ı Veli ve Horosan Erenleri, bu isyan döneminde bu bölge de konaklamıştır. Hüseyin Doğan Dedede Babaanne yanımdan akrabamdır. Kürtçü politikaların bu bölge de tutmamasının temelinde de etnik köken yatar. Arapçı ve kürtçülere sözüm, başka kapı da yatmalarıdır.
Ali Akkuş 31.03.2021 11:48
Akçadağ yoğun türkmen nüfusa sahiptir. Karapınar, Gölpınar, Kömekavak, Dedeköyde Balyan Aşireti yoğundur. Körsüleyman Kırktekeler Boranlar türkmen alevi kökenlidir. Bahride, izol grubu vardır. Kendisini şeyh ilan eden Ali Kara aslen Körsüleymandan Örüçküye gelmiştir, alevidir ve Dedemin akrabasıdır. Şeyh Osman ile gelenler araptır. Mihmanlı Esenli Karamağara Tevük Ancar Resuluşağı hep türkmendir. Bu köyler diğer köylerle hep akrabadır. Egin, Kotangölü Doğanlar Develi Saçmalı Hacılar olduğu gibi. Bu kürttür diyenlere şu söyleyeyim; bir çok köyde konuşulmaya çalışan kürtçe, türkçe kelimelerin yuvarlanması ile elde edilmiştir. Yavuz döneminin etkileridir. Bahride Komolarda Körsüleymandan gelmiş alevi türkmenlerdir ama şu an sünnileşmişlerdir. Sünniliği bu bölge de yayan Bağdatlı Osmandır.
Hezar Zekeriya 05.03.2021 03:17
Bugün İran sınırları içerisinde kalan ve Goran aşiretleri arasında gösterilen Kurani aşireti de esasında Kurne aşiretidir, Safevîler döneminde Safevî hudutları içerisinde kalan Kurne aşireti mensuplarıdırlar. Akçadağ da ki Kurne aşiretine mensup köyler şu şekildedir: Kayadibi, Kolköy, Çobanuşağı (Karxan), Kurduşağı, Mezra, Küçükkürne, Büyükköy. Gelek spas.
Hezar Zekeriya 05.03.2021 03:13
Kürne aşiretinin günümüzde Sünni Hanefî olmasının sebebi şudur ki Şah İsmail döneminde Safevî akınlarına maruz kalan Beyliğin Erun kolu mücadelelerde Safevîlere direnmiş fakat mâğlup olmuşlardır, lâkin Beyliğin o zamanki Kürne emîri Mîr Abdal kendi aşiretini ve Emirliğini koruyabilmek için Şah İsmail e tâbi olmuştur, fakat Şah İsmail ve ordusu Şii Kızılbaş olduğundan dolayı Mîr Abdal da aşiretiyle birlikte mezhep değiştirip Sünnilikten Kızılbaşlığa geçmişlerdir. (Aynı zamanda Kurne aşireti mensuplarının konuştuğu Kürtçenin Farsçaya olan benzerliğinin bilhassa sebebi budur) Kurne aşiretinin Malatya, Tunceli yöresine gelişleri Yavuz Sultan Selim zamanındadır ve Sultan Selim Kurne gibi Kürt aşiretlerini Dulkadiroğullarına karşı mücadelede kullanmıştır, Kanuni Sultan Süleyman döneminde de Akçadağ a tam olarak yerleşmiştir Kurne aşireti ve Osmanlı nın daha sonraları Alevilere uygulayacağı politikalar nedeniyle tekrardan Sünniliğe geçmişlerdir fakat bu kez Hanefî olarak.
Hezar Zekeriya 05.03.2021 03:00
Kurne aşreti İdris-i Bitlisi nin eseri Şerefname de bahsi geçen en önemli Botan Kürt aşiretlerindendir ve aynı zamanda soyları direkt olarak bizzat Selahaddin Eyyubi ye dayanmaktadır, öyle ki Eyyûbîler Şam Emiri Sultan Selahaddin in oğlu Efdal Nureddin Ebu Hasan Ali nin oğlu (Aynı zamanda Şirvan Küfe Kürd beyliğinin kurucusudur) Emîr Hasan Bin İbrahim in 5 oğlundan biri olan Mîr Muhammed Gewr Kurne aşiretinin atasıdır ve Sultan Selahaddin Eyyubi nin öz torunudur. Îrûn (Erun) kalesi ve Kürne beylerinin kaleleri Şirvan Beyliğinin yönetim merkezleriydiler ve 2 aşiret Erun ve Kürne tarafından Mîr Muhammed Gewr tarafından babası Emîr Hasan Bin İbrahim öldükten sonra yönetilmiş bir beyliktir tam 581 yıl varlığını korumuştur (1264-1845) ve Hasankeyf Emirliğine ek olarak daha sonra kurulacak Botan Beyliğinin de atalarıdırlar.
Arga 02.03.2021 23:09
Yazıda verilen bilgiler doğru. Ören başlı başına bir Türkmen Alevi beldesi. Merkez ve köylerde Sünni-Türk nüfusu yoğun. Sünni-Kürt Kürne aşireti ile bir kısmı Alevi-Kürt olduğunu iddia eden Kürecik kökenliler diğer ana gruplar. Diğer yorumlara şöyle bir baktım merak eden 1560 yılı Kanuni devri Malatya Tahrir Defterini, Anadoluda Aşiretler, Cemaatler, Oymaklar kitaplarını alıp okuyabilir.
Molla Miran 10.02.2021 16:07
Akçadağ da ki Kalıkan(Qolıkan, Mala Kalo, Kalkanî) aşireti günümüzde Sünni hanefi olsa da kökenleri Ezidî dir.
Molla Miran 10.02.2021 16:07
Akçadağ da ki Kalıkan(Qolıkan, Mala Kalo, Kalkanî) aşireti günümüzde Sünni hanefi olsa da kökenleri Ezidî dir.
Molla Miran 10.02.2021 15:50
Kurne, Kalıkân (Mala Kalo, Qolıkan, Kalkanî..), Parcîkân, Kurâcîk, Alxas,Ve Reşî aşiretinin kabilelerinin domine ettiği onlarca Kürt köyü bulunmaktadır ilçede. Hiç tarafsız değilsiniz.
Kürecikli 05.12.2020 18:59
Akçadağın etnik kökeni Kürttür. İlçenin çoğunluğu Kürecik ve Kürne aşiretlerinden oluşmaktadır. Kürecik aşiret Alevi Kürtlerdir Kürne ise Sünni kürtlerdir. Akçadağda zoma aşireti izol aşireti parçikan aşiretinden köylerde bulunmaktadır
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız