Türkiye

Araban ilçesinin etnik yapısı

Araban Gaziantep'e bağlı bir ilçedir. Türk, Kürt ve Alevi nüfusu bir arada yaşamaktadır

18 Temmuz 2020 Saat: 19:29
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 12.360 kez okunmuştur

Araban ilçesinin etnik yapısı
Araban ilçesinin etnik yapısı

Araban ilçesi Gaziantep il sınırları içerisinde yer alır. 32 bin civarı nüfusu vardır. Bu nüfusun 3 te biri ilçe merkezinde 3 te 2'si köylerde yaşamaktadır. 

Araban ilçesi Gaziantep'te Türk ve Kürt nüfusun birbirine yakın olduğu ilçelerden biridir. İlçe merkezinde Türk nüfusu oldukça yoğundur. İlçede Çepni Aleviler ve Çakallı Avşarlarından olan Alevi yerleşimleri de vardır. Alevi nüfusu genelde köylerdedir. İlçe merkezinde Sünni Türk nüfusu ağırlıklıdır. 

Kürtler de ilçede ciddi nüfusa sahiptir. Köy ve eski belde yerleşimlerinde Kürt yerleşimi oldukça fazladır. Köylerde birkaç tane de Kürt Alevi yerleşimi vardır. İlçede Şikaki, Bruki ve Şeyhanlılar Kürt aşiretleridir. Bruki Aşireti Van civarından gelip Araban ilçesine yerleşmiştir. Araban ilçesinde köyleri olan Rişvan ve Çakallı yerleşimlerini Kürt olarak gösteren kaynaklar vardır. Ancak özellikle Çakallı'ların Avşar olduğu kesindir. Rişvan konusunda ise köyden köye farklı düşünceler vardır. Kimisi Kürt olduğunu söylerken kimisi Türkmen olduğunu söylemektedir. 

Araban ilçesindeki Türk nüfusu içinde Kızık boyuna bağlı Türkmenler, Karakeçililer, Beydilli Türkmenleri, Alevi Çepniler ve Alevi Avşar Türkleri yer almaktadır. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 3 yorum yapılmıştır
Ahmet 21.12.2023 19:25
Benim nenem Alevi Kürt dedem Türkmen biz neyiz? Bence hiçbir önemi yok. Halklar kardeştir. Dayanışmalıdır. Etnik bölücülüğe de asimilasyona da karşıyım.
Bülent 01.05.2023 20:30
30 yıllık Gaziantepliyim Rışvan aşiretine mensup olan tek bir Türküm diyen görmedim. Ama Araban ilçe merkezi ve köylerinin etnik ortalamasına bakarsak %60 Türk, %40 Kürttür.
Mehmet Demirtaş 05.04.2023 02:06
Arabanda bulunan Rışvan ve Çakallı aşiretine mensup tüm köyler Kürtçe konuşur ve Kürt olduğunu vurgular.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız