Türkiye

Araban ilçesinin etnik yapısı

Araban Gaziantep'e bağlı bir ilçedir. Türk, Kürt ve Alevi nüfusu bir arada yaşamaktadır

18 Temmuz 2020 Saat: 19:29
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 4.125 kez okunmuştur

Araban ilçesinin etnik yapısı
Araban ilçesinin etnik yapısı

Araban ilçesi Gaziantep il sınırları içerisinde yer alır. 32 bin civarı nüfusu vardır. Bu nüfusun 3 te biri ilçe merkezinde 3 te 2'si köylerde yaşamaktadır. 

Araban ilçesi Gaziantep'te Türk ve Kürt nüfusun birbirine yakın olduğu ilçelerden biridir. İlçe merkezinde Türk nüfusu oldukça yoğundur. İlçede Çepni Aleviler ve Çakallı Avşarlarından olan Alevi yerleşimleri de vardır. Alevi nüfusu genelde köylerdedir. İlçe merkezinde Sünni Türk nüfusu ağırlıklıdır. 

Kürtler de ilçede ciddi nüfusa sahiptir. Köy ve eski belde yerleşimlerinde Kürt yerleşimi oldukça fazladır. Köylerde birkaç tane de Kürt Alevi yerleşimi vardır. İlçede Şikaki, Bruki ve Şeyhanlılar Kürt aşiretleridir. Bruki Aşireti Van civarından gelip Araban ilçesine yerleşmiştir. Araban ilçesinde köyleri olan Rişvan ve Çakallı yerleşimlerini Kürt olarak gösteren kaynaklar vardır. Ancak özellikle Çakallı'ların Avşar olduğu kesindir. Rişvan konusunda ise köyden köye farklı düşünceler vardır. Kimisi Kürt olduğunu söylerken kimisi Türkmen olduğunu söylemektedir. 

Araban ilçesindeki Türk nüfusu içinde Kızık boyuna bağlı Türkmenler, Karakeçililer, Beydilli Türkmenleri, Alevi Çepniler ve Alevi Avşar Türkleri yer almaktadır. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız