Türkiye

Bozova'nın etnik yapısı

Şanlıurfa'ya bağlı bir ilçe olan Bozova'nın etnik yapısını inceledik

26 Eylül 2020 Saat: 18:10
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 11.952 kez okunmuştur

Bozovanın etnik yapısı
Bozova'nın etnik yapısı

Şanlıurfa'ya bağlı bir ilçe olan Bozova etnik açıdan çeşitlilik gösteren bir ilçedir. İlçede Türkmen, Kürt ve az sayıda da Arap nüfusu yaşamaktadır. 

İlçe nüfusunu asıl oluşturan gruplar Türkmen ve Kürtlerdir. Hem ilçe merkezinde hem de köylerde birlikte yaşadıkları köyler ve mahalleler vardır. Türkmen ve Kürt nüfusunun bir arada yaşadığı köyler olsa da iki grubun köyleri birbirleriyle farklı noktalardadır. Türkmenler Atatürk barajı çevresi, Merkez ve ilçenin alt kısmında yerleşim kurarlarken Kürt nüfusu orta ve Halfeti civarındaki köylerde toplanmıştır.

ÇEPNİLER YAŞLICA ETRAFINDA

Türkmen nüfusu Merkez ve Merkezden Yaşlıca Beldesine doğru devam eder. En kalabalık Türkmen yerleşimi Yaşlıca'dır. Bu yerleşimdeki köyler eski bir tarihte Yozgat civarından göç etmiştir ve Çepni'dir. Yaslıca eskiden Belediye idi. Büyükşehir yasası ile mahalleye dönüşmüştür. Özellikle Çepni olan diğer Türkmen köyleri de Yaşlıca'nın etrafında toplanmıştır.

AVŞARLARIN TOPLANMA YERİ

Yine Bozova ilçesindeki Avşar Türklerinin yoğunlaştığı bir bölge vardır. Şanlıavşar köyü de büyük bir köydür. Diğer Avşar Türklerinin yaşadığı köyler de onun etrafında toplanmıştır. 

Türkmen köyleri içinde Karakoyunlu ve Cerit Türkmenlerinin olduğu köyler de vardır. Bu köylerde genelde Kürt nüfusu da yaşamaktadır. Hatta bazılarında Türk nüfusu az miktarda kalmıştır, ya da asimile olmuştur.

Bozova'nın genel etnik yapısına bakarsak Kürt köylerinin biraz daha fazla olduğunu görebiliriz. Ancak Bozova Merkez'de ki Türkmen nüfusunun daha fazla olması ile iki grubun nüfusu birbirine yaklaşmaktadır. 

İlçedeki Türkmen nüfusu içinde asimile olanlar da olmayanlar da çoğunlukla Kürtçeyi de genellikle bilmektedir. Yaslıca ve çevresindeki Türkmen köyleri ile merkezdeki Türkmen nüfusu genel olarak Kürtçe bilmemektedir. 

Bozova'da bir tane de Arap köyü vardır. Avlak köyü ilçedeki tek Arap yerleşimidir. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız