Türkiye

Boztepe'nin etnik yapısı

Kırşehir'e bağlı ufak bir ilçe olan Boztepe ilçesinin detaylı şekilde etnik yapısını inceledik

20 Aralık 2020 Saat: 19:27
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 4.454 kez okunmuştur

Boztepenin etnik yapısı
Boztepe'nin etnik yapısı

Kırşehir'e bağlı ufak bir ilçe olan Boztepe ilçesi Türk nüfusun çoğunluk olduğu bir ilçedir. Bunun yanında Kırşehir genelinde oran olarak en fazla Kürt nüfusu da bu ilçede yer almaktadır. 

Bu yazımızda ilçedeki Türk ve Kürt nüfusunu veriler eşliğinde değerlendireceğiz. Verilere geçmeden önce şunu da yazalım. İlçedeki Türk nüfusun içinde Varsak Türkmenleri ile Tülek Aşiretine mensup Türkmenler önemli bir yer tutar. 

Kürtler ise Terziyan, Mifikan, Redkan ve Şehbilan asiretlerine mensuptur. 

TÜRK YERLEŞİMLERİ VE NÜFUSU 

İlçe merkezin %90'ını Türkmenler oluşturur. Bütün mahallelerinde neredeyse sadece Türkmen nüfus hâkimdir. *Çimeli köyü(nüfusu 72) *Karacaören köyü(eski nüfus 1107) yeni nüfus 298 *Yenidoğanlı(Yüzde 60'ı) nüfusu 392 *Eski Doğanlı(Yarısı Türk)(nüfusu 211) * Harmanaltı( %30) nüfus 270)

İlçe nüfusu toplam 5464 kişi. İlçe merkezinde 2760 kişi yaşıyor. Yani ilçe nüfusunun yarısı merkezde toplanmış. İlçe merkezinde nerdeyse hiç Kürt yok. Ama biz yine de 200 diyelim. Ya da 260 olsun. 2500'ü Türk. Köylere geçelim. Köylerde de en az 770 nüfus Türk var. En kalabalık iki köy de Türk köyü. Bir tanesinde Kürtler de var ama azınlık.

KÜRT KÖYLERİ VE NÜFUSU 

Şimdi Kürt köylerini ve nüfuslarını yazalım. *Buyükkışla(217) *Çamalak(141) *Çevirme (145) *Çiğdeli (104) *Hatunoğlu (207) *Hüseyinli(59) *Külhüyük(131) *Uzunpınar (142) *Üçkuyu (127) Bu köylerin nüfusu  1273 yapıyor. Merkezde yaşayan 200 civarı nüfusu da ekleyelim. 1500 olsun. Diğer Türk ve Kürt karışık köylerinden de 300 eklesek 1800 nüfus yapar.

Bu oranları Kürtlerin lehine yazdım. Kürt köyü dediklerimizde bir miktar Türk te yaşıyor. Onları hiç eklemeden hepsini Kürt saymama rağmen 1800 nüfus çıktı.

TÜRK-KÜRT ORANI NEDİR? 

Bu da ilçe nüfusunun en yüksekten hesaplarsak %30.3''ü Kürt yapıyor. Bu en yüksekten hesaplanmış hali. Bu oran %25'te olabilir. Ayrıca ilçe merkezinden sonra eskiden en  kalabalık yerleşimi olan Karacaören'in 1107 gibi bir nüfusu vardı. Son yıllarda belde nüfusunun 3 te ikisi ya başka şehirlere ya da il merkezine göç etti. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 4 yorum yapılmıştır
Tülek 26.03.2021 00:57
Karacaören’e kız aldığımız yörelerin insanları akrabalık ilişkilerini kullanarak göç etmiştir. Dedenizin gelişi bu şekilde olmuştur. Benim yengelerim Karacaören’de yaşamış Yabanlı aşiretine mensup kadınlardır. Fakat hiç biri Karacaörenli değildir. Karacaören’in öz nüfusu Varsak Türkmenleridir. Ayrıca Faruk Sümer’in Oğuzlar ve Türkmenler isimli eserinde bizimle ilgili kanıtlı bir detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Moonkhan 28.12.2020 00:21
Karacaören Tek bir Türk aşiretin yaşadığı bir köy değildir. İlk kurucular Varsaklar olabilir fakat zamanla köye diğer Türk aşiretleri yerleşmiştir.Babaannem bu köyün yerlisidir fakat Dedem bu köye Yabanlı köylerinden göçetmiştir. Yabanlı dışında aşiretlerden göç olmuştur
Ferhat 23.12.2020 12:21
mesela üçkuyu esasında nogay tatarı yani Türk köyü iken sonrasında köye Kürtler gelmişlerdir. belki köyün kütük nüfusunda Türkler çoğunluk ise de köydeki Tatar Türklerinin özellikle Kırşehir merkeze göçü nedeniyle şuan sanırım köyde Kürtler çoğunluktur. ama Türk köyüdür esasında
Tülek 22.12.2020 12:41
Admin Boztepe ilçe merkezi 17. yüzyılda Avşar Türkmenleri tarafından kurulmuştur. Bunu yazmayı sanırım unutmuşsunuz. Adnan Menderes Kayanın yazmış olduğu Avşar Türkmenleri adlı eserde bu bilgi kaynaklarıyla gösterilmiştir. Ayrıca Karacaören eskiden bir beldeydi ve belde halkının tamamı Varsak Türkmenidir. Ayrıca ilçeye bağlı köylerde Beğdili Türkmenleri ile Bulgaristandan gelen Türkmen göçmenleride yaşamaktadır. Mesela Çimeli köyü Beğdili Türkmenleri ile Bulgaristandan gelen Türkmen göçmenler ve Ağrı isyanından sonra Çimeliye getirtilen Kürt aileler vardır. Bazı köyler ise Tülek Türkmenleri ile Kürtlerin beraber yaşadığı yelerdir. Yazını genel olarak beğendim.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız