Türkiye

Çat'ın etnik yapısı nedir?

Erzurum'a bağlı bir ilçe olan Çat'ın etnik ve mezhepsel yapısını inceledik

30 Aralık 2020 Saat: 20:03
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 16.893 kez okunmuştur

Çatın etnik yapısı nedir?
Çat'ın etnik yapısı nedir?

Çat ilçesi Erzurum'a bağlı ufak bir ilçedir. 18 bin civarı bir nüfusa sahiptir. Bu nüfusun 5 bin civarı ilçe merkezinde otururken geri kalanı köylerde oturmaktadır.

Çat ilçesinin etnik yapısı Türk çoğunlukludur. Bunun yanında Kürt ve Zaza nüfusu da vardır. İlçe merkezi nüfusunun tamamına yakını Türklerden oluşmaktadır. İlçede Alevi nüfusu da yoğundur. Aleviler genelde köylerde yaşamaktadır. 

İlçedeki Kürt nüfusu genelde köylerde yaşamaktadır. Ve köy sayısı açısından fazla da olabilir. Ancak Türk köyleri oldukça kalabalık nüfusa sahiptir. Yavi mahallesi eski bir belde belediyesidir ve nüfusu oldukça kalabalıktır. Hatta bu belde Türk Beldesi olduğu için terör saldırısına uğramış ve sivil şehitler vermiştir. 

İlçedeki Alevi nüfusu genel olarak kendini Zaza olarak saymaktadır. Bununla birlikte ciddi oranda da Türkmen olduğunu söyleyen Alevi nüfusu bulunmaktadır. 

Çat'ta ki Türk nüfusu içinde zamanında Elazığ tarafından gelip yerleşen Türkmen köyleri vardır. İçlerinde Karakeçili Türkmen aşireti de vardır. Urfa'daki Türkmen aşiretinin aksine buradaki Karakeçililer Türkçe dışında dil de bilmez. 

TÜRK VE ALEVİ KÖYLERİ

Türk köyleri *Ağaköy *Babaderesi *Bardakçı *Başköy *Bozyazı *Budaklar *Değirmenli *Gökçeşeyh *Karaşeyh(Karışık) *Kızılca *Köseler *Mollaömer(Karışık) *Parmaksız *Saltaş *Sarıkarışık(Bir mahallesi Türk, Bir mahallesi Kürt. Türkler çoğunluk) *Şeyhhasan *Taşağıl *Tuzluca 

Alevi köyleri *Bağlıca *Elmapınarı *Göbekören *Kaplıca *Karaca *Kumaşlı *Kurbanlı *Muratçayırı *Sarıkaya

Türk ve Alevi köylerini ayrı gibi verme sebebim bazılarında hem Zaza hem de Türkmen olduğunu söyleyen nüfus olması. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız