Güncel

Cebelitarık İsmi nereden geliyor

Bu yazıyı Twitter'da gördüğüm bir paylaşım sebebiyle yazıyorum. Yazıya başlarken Cebelitarık Boğazı'nın Akdeniz ile Atlas Okyanusunu birbirine bağlayan boğaz olduğunu söyleyerek başlayalım.

24 Aralık 2019 Saat: 17:04
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 28.949 kez okunmuştur

Cebelitarık İsmi nereden geliyor
Cebelitarık İsmi nereden geliyor

Twitter'da bir hesap İstanbul'a yapılması planlanan Kanal İstanbul projesini savunmak için dünya genelinde yapılan kanalları örnek göstererek İstanbul'a yapılması planlanan Kanal projesini destekler nitelikte yazı yazmıştı. Bu yapay kanalları yazarken araya Cebelitarık Boğazını da eklemiş. Twitter Biosuna Tarih yazan bir kişi bu paylaşımı yapmış üstelik. 

SÜVEYŞ VE PANAMA KANALI

Bu yazıda Akdeniz ile Kızıldenizi birleştiren Süveyş Kanalı ile İki Okyanusu birleştiren Kanal olan Panama Kanalı da vardı. Doğal boğazların olmadigi ve diğer tarafa gemilerle geçebilmek için haftalarca gemi yolculuğu gerektiren noktalar aslında bu bahsedilen yerler. Bunlar da sıkıntılı yaklaşımlar. Ancak en vahim olan Cebelitarık Boğazının yapay olduğunun düşünülmesi idi. 

GEMİLERİ YAKMAK TABİRİ BURADAN GELİYOR

Cebelitarık Bogazina ismini veren kişi Tarik Bin Ziyad isimli bir komutandır. Bu kişi ayrica Endülüs Emevi Devleti'nin de kurucusudur. Fas topraklarından İspanya topraklarına sefer düzenlemek için gemilere binip İspanya topraklarına ayak basılmış. Birkaç kez ordu başarısız olunca da Liman'da bekleyen gemiler yakılmış. Bu saatten sonra Ordu ya galip gelecek ya da yenilirse geri dönecekleri gemileri olmadığı için düşman askeri tarafından öldürülecektir. 

BOĞAZA İSMİNİ VERMİŞ

İşte Gemileri yakmak tabiri buradan gelmektedir. Başlanan bir işin yapılmasının ölüm kalım meselesi olduğu bu terimle anlatılır. Cebelitarık Boğazına ismini veren kişi de Gemileri yaktıran komutan Tarık Bin Ziyad'dır. Fas'tan kara yoluyla İspanya'ya akın düzenlenmemiş ve bir kanal yaptırmamıştır. 

TÜRKİYE'DE Kİ YAHUDİLER BURADAN GELDİ

Bu arada ilave bilgi olarak Endülüs Emevi Devleti bugün ki Portekiz topraklarının tamamını, İspanya topraklarının tamamı olmasa da tamamına yakınını ve Fransa topraklarının az bir kısmına hükmetmiştir. Bugün Türkiye'de yaşayan Yahudi yurttaşlarımızın tamamına yakını Endülüs Devleti yıkıldıktan sonra katledildikleri için Osmanlı tarafından gemilere bindirilerek Anadolu'ya getirilmiş Yahudilerin torunlarıdır. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız