Türkiye

Çerkeş ilçesinin etnik yapısı

Çankırı'ya bağlı bir ilçe olan Çerkeş'in etnik yapısını anlattık. İsmi Çerkeş olsa da "Çerkes" bulunmayan bir ilçedir.

27 Mart 2021 Saat: 16:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 17.202 kez okunmuştur

Çerkeş ilçesinin etnik yapısı
Çerkeş ilçesinin etnik yapısı

Roma döneminde Antonioupolis olarak kurulan Çankırı'nın ilçesi Çerkeş Anadoluda bir kaç yerde görülen Çerkeş adına dair kesin bilgi bulunamadı Her halükarda 'Çerkes' değildir.

İlçedeki nüfusun tamamı Türk'dür. Çerkes Gürcü Abaza Kürt vb etnisite bulundurmaz. Türkmenler arasında tutulan Alevilik yörede 18 ve 17. yüzyıllarda etkili olmuştur. 1 köy(Karaşar köyü hala Alevidir) hariç diğer gruplar Sünnileşmiştir. 

Evliyaçelebi seyahatnamesinde Çerkeş için "Tamamı müslim hanedir gayrımüslim bulunmaz" ifadesini kullanmıştır. İlçedeki oğuz aşireti isimli köylerin adları;Bayındır Yortan Eymür Karaşar Avşar Dodurga köyü İlçenin Türk boylarınca yerleşim alanı olarak seçildiği bu köylerin adlarından da anlaşılmaktadır.

İlçedeki köylerin tamamının ismi Türkçe kökenlidir. Yunanca Ermenice Kürtçe isimler yoktur. İlçeye bağlı Ören köyünde IV. Murat'ın lalası olarak tanınan Mirza Ağa'nın 17. yüzyıl yapımı camii vardır. 

Kaynakça: Başbakanlık Osmanlı Arşivi

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 7 yorum yapılmıştır
Dürüst 09.11.2022 19:26
ÇERİ : Asker , KEŞ : Kişi.......ÇERKEŞ : Asker Kişi __ demektir eski Türkçede........ Çerkeş ilçemiz saf kan TÜRKlerin yaşadığı bir yerdir. Kafkasyadaki Çerkes denen halka bu ismi veren de zaten biz Türkleriz. Onlar kendilerine Adige, Şapsığ, Besleney , Abhaz , Balkar , Karaçay vb diyorlar. Karaçay , Balkarlar ise zaten Türk....Adige, Şapsığ, Besleney, Abhazlar değil.
Dürüst 05.11.2022 11:21
ÇERKEŞ : ÇERİ KEŞ : Asker Kişi _ demektir eski Türkçede. Öz Türkçe bir kelimedir. Kafkasyadaki Çerkes denen ve bir kısmı Türk olan kavimlere de bu ismi zaten biz Türkler verdik. Onlar kendilerine Adige, Şapsığ, Besleney, Abhaz,Balkar, Karaçay vb diyor. Çankırı nın Çerkeş ilçesi de işte böyle adı da , halkının yüzde 99 u da Türk olan bir yerdir.
Dünya hayal 03.11.2022 13:39
Mesele müslüman olmak. Türk Kürt Arap bunlar birbirlerinden asimile olmuş olabilir nihayette müslüman kalmışlar Hıristiyan yahudi olmadılar ya sen ona bak!
Çankırı 02.07.2022 09:07
Admin yalan yanlış bilgiler verme İlçede aynı aşiretten 40 yıl önce yerleşmiş bir Kürt aşiret var hatta bir mahallede onlar çoğunlukta mahalle muhtarı bile Kürt yani Kürtleri ne kadar sevmeseniz bile gerçeği değiştiremezsiniz Kürtler her zaman var olmuştur
ABDULLAH 05.12.2021 14:23
TEHLİKELİ İNSANLARLA DOLUDUR BU İLÇEDEN OLANLARA DİKKAT EDİN ÇOK TEHLİKELİDİRLER.ARKANI DÖNMEYE GELMEZ BUNLARA
Halı rumuzlu arkadaşa 05.12.2021 13:32
Asimilasyon politikası gereği kültürel manada yok edildiler
Haki 18.04.2021 12:13
Çerkez mi kaldı memlekette alayı asimile oldu.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız