Türkiye

Darende ilçesinin etnik yapısı

Malatya'ya bağlı bir ilçe olan Darende'nin etnik yapısını yazdık

20 Kasım 2020 Saat: 20:12
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 11.566 kez okunmuştur

Darende ilçesinin etnik yapısı
Darende ilçesinin etnik yapısı

Darende ilçesi Sünni Türk nüfusun ağırlıklı olduğu bir ilçedir. İlçe merkezinde de köylerde de Türk nüfusu oldukça yüksek orandadır. %80 ile 90 arası bir nüfusa tekabül eder.

İlçede 6 civarı yerleşim Alevi yerleşmeleridir. Bunlardan 3'ü Türkmen Alevi iken diğer 3 de Kürt Alevisidir.

KÜRT NÜFUSU TARTIŞMALI

Ayrıca ilçedeki Kürt nüfusu oldukça tartışmalı bir aşiret olan Atmalı Aşiretindendir. Bu ilçedeki Kürt nüfus olarak geçen grup Atmalı Aşiretindendir ve Sunnidir. Halbuki Malatya'nın başka aşiretlerinde yine bu aşirete bağlı olup Alevi olan yerleşimler de vardır. Ayrıca bu aşirete bağlı başka illerde ve Malatua'da ki bazı ileri gelen Atmalı Aşiretinden kişiler kendilerinin Türkmen olduğunu söylemektedirler. Aşiretin ismi de Türkçedir. Bu da Türkmen olacağı tezini bir nevi kuvvetlendirmektedir.

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 7 yorum yapılmıştır
Komando34 11.01.2023 00:14
Ben malatyada askerlik yaptım 2018 de jandarma olarak15 ay battalgazide bütün köylerine gitmişim hepsi wara wara diyor merkezde dahil kürt,, Gördüğümü söylüyorum ama türk şehri olarak tanıtılıyor ama Türk yok işte sorun var burda..kale ilcesi izollu aşireti drajanlımıymıs hepsi kürtce konusuyor bizzat gittim kürecikte aynı sekil ben 3 ilceye gittim 3 ilçede kürtçe konusuyordu.elazığ merkezede gittik arkadaslarla kahvede amcalar zazaca kerdo merdo konusuyorlardı zazaymıs onlarda..
Yunus 10.10.2022 12:35
Siz nasıl insanlarsiniz bunu biraz araştıralım malatyanın 100/ 90 sanı nasıl türk oluyur hangi araştırmaya dayanarak bunu yazdınız mesala daremdenin köylerinin yüzde 95 kürt olurken akçdağın nerdeyse 100/100 kürt nüfusu coğunluyken kalkipta 100/10 kürt var demek sanırım aptalik tır şu yazılmış olsa ordami kürtleri yok saymak yerine Malatyanın 100/50 türk 100/50 si vatan sevadalisi kürt denilse ozaman kardeşliğiniz doğru bir karardır ama kürtleri yok saymak ise tamamen hainliktir seçimlerde yok sayılan kürt köylerine gelen beldiye başkan adaylarına inceden selam olsun onlar anlar
Besniden 19.09.2022 01:28
Malatya İnönü zamanında şark ıslahı planı gereğince Türkleştirilmesi kararlaştırılan bir şehir. Ordaki Türklerin çoğu yakın yüzyılda oraya yerleştirildi. Şimdi de kendilerini yerli sanıyorlar.
Gerçekleri açığa çıkartıcı 08.08.2022 22:16
Türklerinde Kürtlerinde Alevilerinde Sünnilerinde başımızın üzerinde yeri vardır orası ayrı bir konu. Malatya başından sonuna kadar, şehrin en batı ucundan tut en doğu ucuna kadar, en kuzeyinden en güneyine kadar Türkiye sevdalısı, vatan aşığı olan ve tarih boyunca genel olarak Türkmen yerleşimi olarak bilinmiş bir şehirdir. Malatya için Kürdistan falan diyenler düpedüz yalan söylemektedirler. Allah bilir Malatyalı bile değillerdir ya zaten. Başka bir örnek verelim, İçinde bir tane Türk olmayan örneğin Pötürgenin tamamen Kürt olan bir köyünde bile kimse bölücü terör örgütünü savunmaya kalkamaz mesela. Adamı Perişan ederler. Alınları ak, onurlu, vatansever insanlardır onlar. Aynı hemşerileri olan, birkaç dakikalık mesafedeki Türkler gibi. Bu gerçeği hiç kimse değiştiremez. Malatya gibi adeta Türkiyenin en önemli merkezlerinden olan bir yeri hiç kimse karıştıramaz. Atatürkün de, diğer tüm siyasetçilerin de şehre verdiği önem ortada. Burası çok önemli bir husus.
MalatyaTÜRK 06.07.2022 00:26
Malatya’da Kürt aramak kumsalda toz şeker aramak gibi Malatya Türk şehri dakkırolar
Okuycu 04.07.2022 10:40
Ulen Malatya da Kürt ne arar lan Adıyamanlı dallama Malatya türk Türkmen nüfuslu bir ildir sen Adıyaman la karistiriyorsun galiba
Malatya Adiyaman Kurdistan 14.06.2022 05:33
Hic yırtınmayın,sahtekarlar..malatya kurdlerin cogunlukta yadadigi bir kurdistan sehridir..malatyadaki turklerin yarisi dosaridan devlet eliyle yerlestirilm8stir...ama bu durum maltyayi kurd sehri olmaktan cikarmaz..
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız